Haber Detayı
10 Kasım 2016 - Perşembe 07:28 Bu haber 4485 kez okundu
 
Urfa için pozitif ayrımcılık şart
Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem " Göç Zirvesi" konusundaki izlenmelerini gazetemiz aracılığı ile kamuoyu ile paylaştılar
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT / Üç gündür devam eden Uluslararası Göç Zirvesinde birer sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem Göç Zirvesi ile ilgili olarak izlenimlerini gazetemiz aracılığı ile kamuoyu ile paylaştılar.
Bağlı ve Gerem yaptıkları açıklamalarda 600 Bin Suriyeli muhacire ev sahipliği yapan Şanlıurfa'nın ekonomiden turizme, eğitimden sağlığa kadar bir çok alanda desteğe ihtiyacının olduğunu belirterek Hükümetin Şanlıurfa için bir an önce pozitif ayrımcılık yapmasını ve bunun önemini anlattılar


-AK Parti eski Şanlıurfa Milletvekili, AK Parti MKYK üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı
Göç Zirvesi konusundaki görüşlerinizi kısaca öğrenebilir miyiz?
Bu zirve gerçekten Türkiye'nin sahip olduğu kurumsal duyarlılıkları ve Türkiye'nin göstermiş olduğu fedakarlıkların kurumsal bir kimliğe kavuşturulması için önemlidir. Bizim toplumumuz farklılıkları bir arada yaşatmak konusunda Avrupa'dan daha iyi bir konumdadır. Ama kanuni ve kurumsal yapılarımız Avrupa kadar değildir. Bunu da itiraf etmek gerekir. Bu göç zirvesi ve bunu gibi çalışmalar Türkiye'nin sahip olduğu hoşgörüyü bir kurumsal kimliğe kavuşturabilir, bun umuyorum ve inşallah böyle bir şey gerçekleşecek.

Urfa için geç kalınmış bir zirve değil mi?
Doğrudur. Bilindiği üzere Urfa yaklaşık 600 bin Suriyeli barındırıyor ve en büyük yük Urfa'nın sırtında. Gerçekten de bizim bu konu üzerinde daha çok çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu konuda daha önce AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığı olarak Urfa'da bir iki çalışma yapmıştık.
Bundan sonra da bu çalışmaları yapmamız ve sonuca ulaştırmamız gerekiyor. Bu göç zirvesi de bu konuda önemli bir adımdır.

Urfa'daki göç sorunun ortaya çıkarttığı problemlerin çözümünde Göç Zirvesinin ne tür katkıları olabilir?
Birincisi; uluslararası kamuoyunun ortaya çıkartılması ve güçlendirilmesi anlamında bir katkısı olur, toplumun bu konuya sistematik bir yaklaşımını güçlendirebilir.
İkincisi; Bu konu Urfa içinde geçerli. Urfa'daki göçten kaynaklı sorunların çözümü açısında bu zirve önemli adımların atılmasına vesile olabilir.

Göç yükünü taşıyan Urfa için AK Parti'den ve Hükümetten pozitif bir ayrımcılık bekleyebilir miyiz?
Elbette. Beklememiz de gerekiyor. Başta Urfa olmak üzere Kilis, Antep gibi illerimiz bu yükü en çok çeken ve etkilenen şehirlerimizdir.
Hükümetimiz ise özellikle hem sınırımızın uzun olmasından, akrabalık ilişkilerini daha yoğun olmasından dolayı en çok göçü alan Urfa'nın alt yapısın güçlendirilmesi için Hükümetimiz zaten çalışıyor ama daha da pozitif bir ayrımcılık yaparsa da fena olmaz.

- İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem
Göç Zirvesi konusundaki izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?
4 günlük Göç Zirvesi Çalıştayı Suriyeli muhacirlerin en yoğun olduğu Urfa'nın bu konudaki yaptığı çalışmalarının anlatılması, Urfa'nın turizm anlamında tanıtılması konusunda çok faydalı oldu.
Bu konudaki daha önceki çalışmalar Ankara, Gaziantep gibi illerde yapılırdı.Sadece Türkiye'de değil dünyada 600 Bin Suriyeli ile en çok mülteciyi barındıran bir ilde bunun yapılması elbette çok önemli bir adımdır. Hele hele bu göç zirvesi ile saha çalışmalarının birebir yerinde görülmesi ayrı bir öneme sahiptir çünkü Suriyeli mültecilerin çok önemli bir kısmı kamlarda değil şehir içersindedir. Özetle bu Göç Zirvesinin Urfa'da yapılmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Katılımcılar, 6 yıldır sahada hizmet veren İnsani Yardım Platformu'nun tecrübelerinden faydalandı mı?
Bilindiği üzere bizimde bir sunumumuz vardı. Zamanın kısa olmasından dolayı bu sunumda çok fazla bir şey aktaramadık belki ama ikili görüşmelerimizde katılımcılara sorunlar ve çözüm önerileri konusunda çok şey aktardığımız ve bununda faydalı olacağını düşünüyoruz.

Göç Zirvesi sonucunda mültecilerin sorunları konusunda farkındalığın artacağını ve çözüm adına yeni adımlara vesile olacağını düşünüyor musunuz?
Bilindiği üzere İnsani Yardım Platformu olarak batı illerimizdeki kurum, kuruluş, ve Belediyeleri ziyaret ederek ilimize yardımların aktarılması için çaba sarf ediyoruz.
Ziyaret ettiğimiz illerimizden kurum kuruluş, STK ve belediye temsilcilerini ilimize gelerek sorunu yerinde görmeleri hem işimizi kolaylaştırdı hem de var olan farkındalığı daha da artırdı diyebilirim.
Çözüm konusunda ise en azından yapılması gereken ama yapılamamış eksiklikler tespit ediliyor. Bunu gözlemlediğimi söyleyebilirim. Bundan sonra yapılamayanlar için bir iyi niyet ortaya konacağını da söyleyebilirim. Bizde platform olarak bu çabanın ve atılacak adımların takipçisi olacağız.

6 yıldır Suriyelilere ev sahipliği yapan Urfa'da böyle bir Göç Zirvesi geç kalınmış bir adım değil mi?
Maalesef geç kalınmış bir adım. Çünkü Urfa 600 bin Suriyeli muhacir ile dünyanın en büyük mülteci barındıran şehri. Bu adım daha ilk senede atılmalıydı.
Biz STK olarak insanlara yardım edip karınlarını doyuruyoruz ama sorun çok daha büyük ve komplike. Bu insanların kendi sorunları ve Urfa'ya binen eğitim, sağlık, alt yapı, barınma gibi ekstra sorunlar var. Bu sorunların çözümü için Urfa'ya pozitif ayrımcılık yapılmalıdır.
Şimdiye kadar gelen heyetler hep çadır kentlere ziyaretlerde bulunuyor. Halbuki mültecilerin %85'i şehir merkezinde barınıyor. Dolayısı ile bunun getirdiği sorunların çözümü için gerçekten çok ciddi tedbirlerin alınması ve yatırımların buna göre arttırılması gerekiyor. Bunun için bir yol haritası çizilmeli ve düzenli, disiplinli ve seri bir şekilde bu sorunların çözümü çok büyük bir ciddiyet arz etmektedir.

Sahada olmayanların Göç Zirvesinde sunum yapmalarını nasıl karşılıyorsunuz?
Atalarımızın bir sözü var; " Tarlada izi olmayanın, harmanda sözü olmaz" diye. Ama Göç Zirvesinde bu söz tersine dönmüş. Bunun takdirini size ve kamuoyuna bırakıyorum.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Prof, Dr, Mazhar, Bağlı, İnsani, Yardım, Platformu, Başkanı, Osman, Gerem, ",
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı