Haber Detayı
20 Kasım 2015 - Cuma 09:42 Bu haber 3125 kez okundu
 
"Urfa ekonomisinin markalaşmaya ihtiyacı var"
“Urfa Sanayisi” adlı röportaj dizimizin bu seferki konuğu Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ( ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj:  ishak Polat / Ekonomide markalaşmanın altını çizen Orhan Şahin’e sizin sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?

1978 Şanlıurfa doğumluyum. Şanlıurfa İmam-Hatip Lisesi mezunuyum. Ticaret'te Özel Güvenlik sektörü ile uğraşmaktayım. Genel merkezi Ankara’da olan Özel Güvenlik İşverenleri Sendikası (ÖGİS) Genel Başkanıyım, 1 yılı aşkın süredir Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Şanlıurfa Şube Başkanlığını yürütmekteyim. Evli ve 4 çocuk babasıyım.

 

ASKON ve ASKON Şanlıurfa Şubesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

 ASKON 1998 yılında ASKON üye işletmelerin ve ülkemizin rekabet gücünü arttırmak, Haksızlıkların giderilmesi mücadelesi vermek ve İktisadi hayatın ahlaki temelde şekillenmesine katkıda bulunmasını amaçlamıştır.

Bunun için, Rehberlik ve öncülük görevine uygun hareket ederek; Türkiye’nin hedeflerinin, stratejik planlarının, politikalarının, mevzuatlarının, uygulamalarının yanı sıra potansiyel pazarları, sektörleri ve konjonktürel gelişmeleri, yerel ve global ekonomik gelişmeleri analiz etmek.

Böylelikle müteşebbisle, kuruluşlar ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini öngörerek yetkili mercilere ve kurumlara görüş ve tavsiyelerde bulunmayı,Ülke kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanımına yönelik görüş ve tavsiyeleri yetkili mercilerle paylaşmayı, Ticaret, sanayi, Ar-Ge, teknoloji, finansman, ihracat ve benzeri konularda müteşebbislere ve kuruluşlara gelişim ve büyüme için rehberlik yapmayı amaçlamış bir işadamları örgütüdür.

Şanlıurfa Şubemiz Eylül 2014 tarihinde kurulmuş 80 üyemiz bulunmaktadır. ASKON Yurt genelinde 30 Şube, yurt içinde 2 ve Yurt dışında 6 Temsilcilik ve 10000 civarında aktif üyesiyle faaliyet göstermektedir.

Şanlıurfa sanayisi hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

1991 yılında 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin temelleri atılırken aynı anda 92 tane çırçır fabrikasının temeli de atıldı, sonra sayısı çok az olan iplik fabrikaları kuruldu, tekstile yönelme oldu.

Ancak, Şanlıurfa olarak biz kendi markamızı maalesef oluşturamadık Şanlıurfa bir tarım şehri olduğu için sanayimiz tarıma dayalı gönül isterdi ki kendi markamızı satalım, katma değer üretelim. Türkiye’nin pamuğunun yaklaşık %50’sini Şanlıurfa üretiyor. Burasının böyle bir özelliği var ama biz sadece pamuk satıyoruz.

Çırçır yapıyoruz, en fazla iplik yapıyoruz. Ama marka oluşturarak sattığımızda; 1 kg üründen 1 TL elde edeceksek, bu sefer 1 kg üründen belki de 100 TL elde edebileceğiz. 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan HOSAB- Hazır giyim Organize Sanayi Bölgesi projesi için ihracatçı birlikleriyle anlaşma imzalandı, ilk etapta 3000 kişiye iş imkânı sağlanacağı tahmin ediliyor. Bir tekstil adası kuruluyor. Burada düğmecisinden fermuar üreticisine her türlü tedarikçisiyle beraber hazır giyim üreticisi firmalar olacak.

Bununda bölgeye ciddi bir katma değer katacağına inanıyorum. Şanlıurfa başta tekstil olmak üzere yeni yatırımların merkezi durumunda bir kent.

Ancak son zamanlarda yaşanan kaos ortamı bu bölgeye yatırım yapmak isteyen yatırımcıları düşündürdü bazıları askıya alırken bazıları da vazgeçti ancak 1 Kasım seçimleri ardından geçmişte yakaladığımız sanayi ivmesini yeniden yakalayacağımıza inanıyorum.

Bölgedeki huzur ortamı yatırımcıların ilgisini çekecek ve 6. Bölge teşvik paketinde yer almamız bu durumu daha da cazip hale getirip yatırımların artarak süreceğini düşünüyorum.

GAP’ın (Güneydoğu Anadolu Projesi) merkezi Şanlıurfa’da son yıllarda sanayileşme hız kazandı. 1. Organize Sanayi Bölgesi doldu, 2. Organize Sanayi Bölgesi dolmak üzere ve 3. Organize için çalışmalar sürdürülüyor 3. Osb de yer tahsisleri de yapılmaya başlandı. , bu hızla yatırımlar devam edecek diye düşünülmeli ve biran önce 4. Organize Sanayi için de proje yürütülmelidir.

GAP’ın başkenti olmasına rağmen Şanlıurfa sanayisi istenilen seviyede midir? Değilse sebepleri hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde arsa fiyatları 16 TL gibi çok ucuz bir fiyatta. Bunun da %20’sini peşin, geri kalan da 6 ay ödemesiz dönem, sonra 3’er aylık taksitlerle ödüyorsunuz. en çok teşviki içinde barındıran 6. bölge teşvik paketinde yer alıyoruz ancak istediğimiz yatırım seviyesine henüz gelemedik.

Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip olan Şanlıurfa’mızda yaş ortalamamız19 ve altıdır. Böylesine teşviklerin yer aldığı ve genç nüfusa sahip olan kentimizde gelen yatırımlar heyecan yaratmış ancak yerli yatırımcılarımızı sanayi bölgesinde ciddi yatırımlara yöneltmemiştir.

Bunun nedeni Şanlıurfa'da daha cazip halde olan gayrimenkul yatırımlarıdır, bürokrasi ile uğraşmak istemeyen vatandaşlarımız daha çok arazi üzerinde al-satlar yaparak kar elde etmiştir.

Yatırımlar açısından Şanlıurfa’nın avantajları nelerdir? Yatırımcı Şanlıurfa’ya neden gelmelidir?

Şanlıurfa 1.7 Milyon nüfusu ile ülkemizin nüfus açısından 9. büyük ilidir.Nüfusun % 50’si 15 ile 55 yaş arasında olup 44 Liseden her yıl 12.500 öğrenci mezun olmakta Harran Üniversitemizde onlarca Meslek Yüksek Okulları bulunmakta buraya gelmeleri için bu birinci sebep olabilir diye düşünüyorum ve devam edecek olursak, Şanlıurfa; ülkemizin ve Avrupa’nın Güney noktasında yer alan Ortadoğu kapısıdır,

Ortadoğu ise 350 Milyon nüfuslu 250 Milyar Dolarlık pazardır. Şanlıurfa; Ortadoğu pazarına yakın olmak isteyen firmalar için cazibe merkezidir. GAP Uluslararası havalimanı şehir merkezine 30 dakika, mesafededir Uçakla İstanbul’a 1,5 saat, Ankara’ya 1 saat, Otoban ile İskenderun limanına 4 saat, Mersin limanına 6 saat, Akçakale sınır kapısından Suriye’nin Rakka şehrine 3 saat, Halep’e 5 saat, Habur sınır kapısından, Irak’a 5 saat uzaklıktadır.

Bunları çoğaltabiliriz Şanlıurfa GAP illerinin merkezidir, devletin sulama yatırımlarından en fazla payı ilimiz almaktadır, Şanlıurfa; ülkemizin pamuk, mercimek, fıstık üretiminde ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca sebze, meyve, sera, hayvancılık ve tarım sanayisi jeotermal kaynakları, verimli, sulanabilir arazileri sayesinde hızla gelişmektedir. tüm bunların üstüne 6. Bölge Teşvik paketini de koyarsanız yatırımınızı niye başka yere yaparsınız ki ?

Şanlıurfa ülkemizin en güneşli bölgelerinden birisidir. Yıllık güneşlenme süresi 3000 saat/yıl’dır.

Yoğun tarımsal ve hayvancılık üretimi sayesinde enerji yatırımları için geniş hammadde imkânı sunmaktadır. Şanlıurfa; bölge ve Ortadoğu ülkeleri için yenilenebilir enerji sistemlerinin üretimi, satışı, projelendirmesi ve teknik servis hizmetleri yatırımları için fırsatlar sunmaktadır. Kısaca Helva yapmak için Su-Un-Şeker her şey hazır, helvacıyı bekliyoruz.

 

Teşviklerin ve tarımsal hammadde üretiminin Sanayici için önemi nedir? Bunların Şanlıurfa sanayisi için avantajları hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Serbest piyasa koşullarında rekabet etmeniz çok zor ürettiğiniz malın maliyeti sizi etkileyen birinci önceliktir. Dolayısıyla üreteceğiniz malın girdisini iyi hesaplamanız gerekiyor Hammaddeye yakınlık üretim maliyetlerinde önem teşkil eder ürettiğiniz malın satın alınabileceği pazara uzaklığı da bir o kadar önemlidir bu yüzden Şanlıurfa hammaddeye yakınlığı ile satılabilecek Ortadoğu pazarına yakınlığı ile önemli bir yer teşkil eder. Sanayi için sanayici için bu çok önemli bir nedendir. Şanlıurfa’nın fırsatları yukarıda saymış olduğumuz nedenler ile birleşince sanayici için kaçınılmaz bir fırsattır.

 

Suriye iç savaşı ve Suriyeli muhacirlerin Şanlıurfa ekonomisine etkileri hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

 Şanlıurfa 2010 yılında ihracatının %71’ini Suriye ve Irak’a gerçekleştirmişti Suriye, Şanlıurfa’nın ihracat yaptığı önemli bir ülkeydi, ihracatımızın aşağı yukarı yüzde 60’ı Suriye’ye gerçekleştiriliyordu.

Tabi neyi ihraç ettiğimize de bakmamız gerekliydi ağırlıklı çimento ihracatı oluyordu. Ancak Suriye olayların başlaması ihracatımızı tabii etkiledi. Urfa sanayicisi Suriye ile yaptığı ticareti, Irak’a döndürdü, Pazarın daralmasından ve üretimin düşmesinden dolayı sıkıntı yaşayan firmalarımız var. İnşallah, kısa zamanda tüm sıkıtınlar sona erer. İç Piyasada etkisine de değinmeden olmaz Şanlıurfa Türkiye'nin aldığı toplam mülteci sayısının 1/4 oranına ev sahipliği yapıyor Muhacir -Ensar ilişkisiyle ağırladığımız misafirlerimizin de ayakta durabilmesi evlerine ekmek götürmeleri gerekiyor.

Bu durum insan gücüne odaklı işlerde fiyatın düşmesine neden oldu örnek verecek olursak bir inşaatta 100 TL'ye çalışan usta yerini Suriyeli misafirlerimize 50 TL'ye bıraktı bu fiyata çalışmayan insanımız işsiz kaldı işveren ucuz maliyete yöneldi.

Suriyeli evine ekmek götürmek adına bu fiyata çalışırken işçimiz bu fiyat beni kurtarmıyor diyerek işi bıraktı işsizliğin artmasına neden oldu.

Şanlıurfa ekonomisinin gelişimi için ilgili kurum, kuruluş ve STK’lar arasında işbirliği var mı? Bu işbirliğini yeterli görüyor musunuz?

Şanlıurfa geçmişte olduğu gibi bugünde maalesef kentin menfaatleri konusunda bir araya gelemiyor. Birlik ve beraberliği yakaladığı an kentin vizyonu çok daha farklı noktalara geleceği gibi Tarım, Turizm, Sanayi konularında Türkiye genelinde hak ettiği noktaya gelecektir diye düşünüyorum.

Kentimizdeki sivil Toplum Kuruluşların bir araya gelmeleri konusunda girişimlerimiz oldu, Önemli konularda STK’lar ile bir araya gelerek açıklamalarda bulunuyoruz.

Şanlıurfa ekonomisini gelişimi için ASKON olarak yürüttüğünüz çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

ASKON Şanlıurfa Şubesi olarak, Türkiye genelindeki Şubelerimizi Şanlıurfa’ya davet edip başta kentin sanayi bölgesini gezdirip teşvikleri anlatıyoruz peşi sıra bacasız sanayi diye adlandırdığımız Turizm bölgelerimizi ziyaret ettirerek, kendilerini bölgeye yatırama davet edip Turizm elçisi olarak görevlendiriyoruz.

Kendi bünyemizde haftalık olağan toplantılarımızda kentin sosyal, kültürel, sanayi, turizm gibi konuları üzerinde sorunlar ve çözüm önerilerini tartışıp yerli yatırımların artması yönünde projeler üreterek siz değerli basın aracılığıyla kamuoyuna duyuruyoruz.

Hayalinizdeki Şanlıurfa ekonomisi nedir?

Hayalimizdeki Şanlıurfa bugün yüzölçümü ve nüfus bakımında önde olan iller arasında ancak ihracat rakamları maalesef çok gerilerde hayalimiz Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk 10 ili arasında olmasıdır bunun içinde çalışmalarımızı bu yönde ağırlaştırmış durumdayız.

Eklemek istedikleriniz?

Öncelikle röportaj imkanı sunduğunuz için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Şanlıurfa ekonomisi yapılan yatırımlarla en kısa sürede hak ettiği noktaya gelecektir. Biz ASKON ailesi olarak bunun için çalışıyoruz ve bu konuda atılan bütün adımları destekliyoruz. Şanlıurfa ekonomisine olan inancımız sizin aracılığınız ile bir kez daha sunuyoruz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Urfa, Sanayisi”, adlı, röportaj, dizimizin, seferki, konuğu, Anadolu,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
15° - 21°
Salı
15° - 20°
Çarşamba
15° - 23°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.10.2018
İmsak
05:10
Sabah
06:32
Öğle
12:17
İkindi
15:18
Akşam
17:49
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı