Haber Detayı
02 Temmuz 2016 - Cumartesi 13:53 Bu haber 4573 kez okundu
 
"Turist rehberi donanımlı olmalıdır"
"Benim Mesleğim" adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu turizm sektörünün hemen hemen tüm branşlarında yer almış Turizm öğretmeni ve aynı zamanda turist rehberi Müslüm Akkay oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT/ 1985 yılından bu tarafa sektörün içersinde olan Müslüm Akkay'a turist rehberliği ile ilgili sorduklarımız ve aldığımız cevaplar..

Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben; Müslüm Akkay. 1969 Suruç- Şanlıurfa doğumluyum. Eğitimci ve rehber olarak yıllardır turizm sektöründe hizmet veriyorum.
Ortaokulu Suruç'ta bitirdikten sonra 1987 yılında Mersin Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesini bitirdim. Daha sonra Gazi Üniversitesi Turizm Öğretmenliğini bitirerek hayata atıldım. 1984 - 1992 yılları arasında Antalya, İzmir, Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Çeşme gibi özel sektörde turizm alanında muhasebe, kat, mutfak, yönetim olmak üzere sektörün hemen hemen tüm branşlarında çeşitli görevlerde bulundum. 1995 yılından bu tarafa da memleketim olan Urfa'da turizm sektöründe hizmet veriyorum.

Turist rehberliğini seçmenize sebep olan etkenler nelerdir?
Öncelikle şunu ifade etmem gerekiyor; turizm sektörünü seviyorum ve fıtrat olarak bu işe yatkın olmam bu sektörü seçmemdeki en büyük etken diyebilirim. Ta lise yıllarında bu sektörü severek işin içince girince biz de kendimizi tamamen bu sektöre verdik. Bunun yanı sıra Turizm her ne kadar kendi içersinde çeşitli alanlara ayrılsa da biri birinden ayrılamaz komplike bir sektördür.
Bunun ışığında; bir şehre gelen insanlara o mekanın mitolojik öykülerinin anlatılması, tarihinin, yemeğinin, mimarisinin anlatılması, aktarılması bizatihi çok hoşuma gittiği için bir öğrenim ve yaşam felsefesi olarak insanlar bir şeyler aktarmak, aydınlatmak felsefesine sahip olduğum için rehberlik bana cazip geldi. Ayrıca eğitimci olduğum için işin teorik kısmı ve rehberlik boyutu ile de pratik kısmını birleştirmiş oldum. Yaptığım işten dolayı da gururluyum, mutluyum. Rehberlik mesleğine de bir öğretmenlik kadar sevgi ile baktığım bir meslek diyebilirim.

Rehber olmanın zorlukları nelerdir?
İnsanlar ne iş yaparsa yapsın yaptığı işlerden dolayı muzdariptir. Bu hemen hemen bütün meslekler için geçerlidir. Tamirciye, berbere, öğretmene sorarsanız herkesin kendisine göre zorlukları vardır.
Rehberlik mesleğine gelince; bizim mesleğimizde uzun süre ailenizden uzak kalabiliyorsunuz, bir kafile ile 1 hafta 10 gün hatta daha uzun turlara katılabiliyorsunuz ve çoluk çocuğunuzu yalnız bırakıyorsunuz. Yani en büyük Handikap'ımız ailemizden uzun süre uzak kalmamız. Bunun yanı sıra bir tur esnasında çok farklı kültürden insanlar oluyor. Bütün bu insanların kendi kültürüne göre davranmak, bilgi birikiminiz onlara aktarmak ayrıca bir diğer zorluk. Ama bütün bu zorluklara rağmen ben işimi seviyorum.

Turizm sektörü içersinde rehberlerin önemi ve yeri nedir?
Bütün sektörlerin ve mesleklerin içersinde bir ustası, icracısı vardır. Bizim sektörümüzde de işini bilen, donanımlı rehberlerin önemi çok büyüktür.
Nasıl her melsek kendine has bilgi, birikim ve pratik gerektiriyorsa turizm sektöründe de insanları gezdiren, yöre, bölge ve mekan ile ilgili tüm tarihi, mitolojik, gastronomi bilgilerini aktaran rehberin de önemi sektör içersinde önemi gayet büyüktür. Ben nasıl kasaplık yapamazsam bir başka meslek grubundaki insan da gelip rehberlik yapamaz, tarihi ve turistik mekanları tanıtamaz.

İyi bir turist rehberinin özellikleri nelerdir?
Öncelikle çok iyi bir eğitim. Turist rehberliği yapacak insanın tarihi, kültürel, dini bilgiler gibi birçok alanda kendisini yetiştirmiş, okumuş ve dersini çok iyi çalışmış olması lazımdır. Bunun yanı sıra turist rehberinin kendisini sürekli yenilemesi ve var olan özelliklerine yeni özellikler katması lazım.
Mesela bir yabancı dili varsa buna ikincisini, üçüncüsünü katması lazım. Öncelikle turist rehberinin çok iyi ve akıcı bir şekilde Türkçeye hakim olması gerekiyor. Turist rehberi aydın, bilgili, Ayrıca turist rehberi kılık kıyafeti ile dış görünüşü, diksiyonu ile bilgisi ile bir turisti hem bilgi anlamında hem de görsel anlamda tatmin etmesi gerekiyor. Yoksa rehberim demekle olmuyor. Özetle turist rehberinin birçok anlamda donanımlı olması gerekiyor.

Rehberlikte okullu ve alaylı olmanın farkı var mı? Varsa nelerdir?
Elbette var. Okumanın şöyle bir avantajı var; bir kere bu işin eğitimini almak başlı başına bir avantaj. Eğitim size hitabetten, diksiyona, bilgiden, diğer donanımlara kadar birçok artı değer kazandırıyor. Eğitimli bir insan sahaya çıktığı zaman birçok artı ile çıkıyor. Ama diploma almak her şey demek değil. Pratikte çok önemli. Dolayısı ile alaylı - mektepliden daha çok bu işi sevmek ve gereken donanıma sahip olmak sizin mesleğinizdeki başarınızı ortaya koyar diye düşünüyorum.

Turistler rehberde nelere dikkat ediyor
Başta sempatik olacaksınız. Grubun ruhuna hitap edeceksiniz. Günlük tıraşınızı olacaksınız, giyim kuşamınıza dikkat edeceksiniz. Bakımsız bir rehber iticidir. Bunun yanı sıra turistte " bu eksik kaldı" düşüncesini bırakmayacaksınız. Turistler bir rehberde bunlara dikkat ediyor.

Kokart sahibi olmadan, her hangi bir eğitim almadan ve herhangi bir oda veya kuruluşun denetimine tabi olmadan çalışan kaçak turist rehberleri hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebiliri miyim?
Kaçak problemi sadece bizim mesleğimize has bir şey değil. Her meslek grubunda o işin ehli olmadığı halde kaçak olarak yapan insanlar var. Başta bunu ifade etmek gerekiyor. Bizim mesleğimizde de maalesef kokart sahibi olmayan, odaya bağlı olmayan insanlar var. Bu insanlar mesleğimize elbette zarar veriyor. Öyle kulaktan dolma bilgilerle bu işler olmuyor.
Bunu yapanlar da sorsanız geçimlerini sağlamak adına yaptıklarını söyleyeceklerdir. Ama sektöre darbe vurduklarının belki farkında bile değillerdir. Çözüm olarak bu işi yapan insanlara çeşitli meslek kurslar vererek başka işlere yönelmeleri sağlanabilir. Veya bizim mesleğimiz ile ilgili olarak gerekli müracaatlarını yaparlar ilgili prosedürleri, yeterlilikleri yerine getirirler ve kayıtlı olarak çalışırlar. Acizane benim fikrim bu.

Urfa'da mesleki birlikteliğiniz var mı? ŞURO'nun çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Turist rehberlerinin arasında gerçekten güzel bir birliktelik ve işbirliği var. Hatta şunu iddia edebilirim; bizim meslek grubumuzun arasında olan dayanışma belki de hiçbir meslek grubunda yoktur. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum; Urfa'da bizim meslek grubumuzda olan muhabbet, hürmet gerçekten de en üst seviyededir. Bu muhabbet, sevgi, saygı ve dayanışmanın arkasındaki en önemli unsur ise Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odasıdır. Dolayısı ile odamızın çalışmaları takdire şayandır.

Aynı güzergahları gezmek, aynı konuları anlatmak sizi sıkmıyor mu?
Hayır. Aynı güzergahı gezmek, aynı konuları yine anlatmak bizim için söz konusu olamaz. Çünkü bizim için her bir tur ayrı bir heyecandır,sanki ilk defa işe çıkıyormuş gibi başlı başına bir iştir. Hiçbir zaman turlar bir birinin aynısı değildir.

Turist profillerinden bahsederimsiniz?
Belli bir turist profili yoktur. Turist adam gezen adamdır. Dolayısı ile bir turistin ne için gezdiği çok önemlidir. Kimisi için deniz, kum gezme sebebi olurken kimisi için gastronomi kimisi için tarih ve arkeolojidir. Mesele sadece Amerika'dan sırf Göbeklitepe için gelip yine hiçbir yeri gezmeden Amerika'ya dönem insanla karşılaştım. Bunu yanı sıra kuş için belli noktaları gezen insanlar var. Bunu hangi kategoriye koyabilirsiniz ki. Özetle dünyada bin türlü hobi varsa bin çeşit turist profili var diyebilirim.

Bu soru tam olarak sizim mesleğe uyuyor; çok gezen mi çok okuyan mı?
Bu durum yerine göre değişiyor. Çok gezip te, okumak ve genel kültür eksik kalmışsa sırf gezmek basit şeyleri bile aktarmaya yetmez. Onunla ilgili ağa safari fıkrası güzel bir örnektir.

Emeğinizin karşılığını alabiliyor musunuz?
Bu biraz gelen misafirlere bağlı. Eğer çıktığınız turda emeğinizi takdir eden misafir veya tur sahibi varsa alabiliyorsunuz. Ama emeğinize saygı olmadı mı çokta karşılığı olmuyor. Birde buradaki en husus şudur; Oda'nın belirlediği bir rayiç var. Bu rayicin dışına çıkamazsınız.

Gençlere bu mesleği önerir misiniz?
Turist rehberliği bütün artı ve eksilerine rağmen güzel bir iş. Ama bana sorarsanız rehberlikle geçiminizi sağlayabiliyor musunuz? Cevabım; hayır. Genç arkadaşlarımız bunu bilmeli. Turizm sektörü piyasalardan, olaylardan en çok ve çabuk etkilenen sektördür.
Bugün bölgemizde yaşanan olaylardan dolayı bir çok rehber arkadaşımız maalesef boşta. Haliyle bu arkadaşlarımız geçimlerini temin etmek için başka işlere yönelmek zorunda kalıyor ve o zamanda rehberlikten soğuyorlar. Özetle bu manada genç arkadaşlara pekte önermem.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle size ve gazetenize turist rehberlerinin sorunlarını gündeme getirdiğiniz ve bana da görüşlerimi ifade etme imkanı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu vesile ile de tüm meslektaşlarıma ve okuyucularınıza sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Benim, Mesleğim", adlı, röportaj, dizimizin, haftaki, konuğu, turizm, sektörünü
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı