Haber Detayı
06 Eylül 2016 - Salı 09:20 Bu haber 1915 kez okundu
 
"Temel sıkıntımız yurt açığı"
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, gazetemize yaptığı açıklamalarda, yeni eğitim-öğretim yılına bir dizi yeniliklerle gireceklerini belirterek, hayata geçirilen projeleri anlattı
Eğitim Haberi

Enes POLAT- Seyfullah POLAT/ Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, gazetemize yaptığı açıklamalarda, yeni eğitim-öğretim yılına bir dizi yeniliklerle gireceklerini belirterek, hayata geçirilen projeleri anlattı. Urfa'da öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak yeterli sayıda yurt olmadığına değinen Taşaltın, Üniversite Yönetimi olarak bu eksikliklerin giderilmesi noktasında çalışmalara hız verdiklerini ifade etti.


YURT YAPANA ARAZİ HAZIR
Kampüsün 15 yıllık master planını yaparken yurt noktalarını belirlediklerini söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, "Arazi noktasında bir sıkıntı yok ancak yurt problemi devam ediyor. Belki devletin el koyduğu yurtlar bu anlamda bir fayda sağlayabilir. Geçen yıl Gençlik ve Spor Bakanımız buraya geldiğinde yurt problemini kendisine ilettik. 'İlk etapta 3 bin kişilik bir yurt planı yapalım' dedik ve kendileri buna destek verdi. Üniversite olarak resmi kurumlara ve KYK'ya (Kredi Yurtlar Kurumu) gerekli müracatları yaptık. Şimdi bu işlemleri hızlandırmaya çalışıyoruz. TÜRGEV gibi kurumlarla temasımız oldu. 'Araziyi biz verelim, bize yurt yapın' dedik. Ancak henüz bir netice elde edemedik. Kızılay'a da müracet ettik. 5 bin kişilik bir yurt talep ettik. Özel yurtlar kampüs içinde yurt açma talebinde bulundu. Ancak tahsis edilmiş bir araziye özel müteşebbis giremiyor. Böyle bir yasal engel var. TOKİ bu anlamda devreye girebilir. TOKİ resmi kurum olduğu için bu alanlarda inşaat yapabiliyor" diyerek gelecek yıl bu noktada daha çok girişimde bulunacaklarını aktardı.

EV SAHİPLERİ, ALLAH RIZASI İÇİN KİRALARI DÜŞÜRSÜN
Kiraların yüksekliğini eleştiren ve konut sahiplerine sitemde bulunan Taşaltın, "Harran Üniversitesi, Urfa'nın Urfalının üniversitesidir. Buradan Urfa halkına da bir mesaj vermek istiyoruz. Allah rızası için evlerden aldığınız kiraları biraz aşağı çekin. Kiraların yüksek olması sebebiyle dışarıdan bir yabancı Urfa'ya gelemiyor. Öğretmen, Doktor, Polis ve diğer memurlar kiralar yüksek olduğu için mecburi hizmet sürelerinin dolmasıyla birlikte Urfa'dan kaçıyorlar. Görüştüğümüz birçok memur arkadaş şehri çok sevdiklerini ancak kiraların kendilerini zorlaması nedeniyle buradan üzülerek ayrılmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar" diyerek şehrin gelişimi için ev kiralarının düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

URFA SANAYİSİNİN ZAYIFLIĞI, ÜNİVERSİTEYİ ETKİLİYOR
Türkiye genelinde sanayicilerin üniversitelere bakışının değiştiğini vurgulayan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, "Üniversiteye proje vererek devletten teşvik almanın hesabını yapıyorlar. Maalesef bu anlayış yaygın bir şekilde işlemeye devam ediyor. Böyle olunca Konya, Eskişehir, Bursa, İzmit, Ankara ve özellikle İstanbul'daki üniversitelerde müthiş bir proje yığılması oldu. Urfa'da da benzer bir hareket var. Urfa'nın sanayisi zayıf olduğu için İstanbul ve Antep'ten gelen firmalar buradaki potansiyeli değerlendirmek istiyorlar" diyerek Urfa sanayisinin zayıflığının üniversiteyi etkilediğini bildirdi.

ARTIK, TERCİH EDİLEN BİR ÜNİVERSİTEYİZ
Harran Üniversitesi'nin tercih edilme noktasında batıdaki üniversitelerden bir farkı olmadığını belirten Rektör Taşaltın, "İnsanların rağbet göstermediği bölümler Harran Üniversitesi'nde de, ODTÜ'de de boş kalabiliyor. Tıp gibi, mühendislik fakülteleri gibi bölümler kesinlikle boş kalmıyor. Üniversitemiz, son 1 yıl içerisinde açılan Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile bugün 13 fakülte, 4 yüksekokul, 1 Devlet konservatuarı, 11 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 12 araştırma uygulama merkezi ve 23 bine yaklaşan öğrencisiyle faaliyetlerini sürdürüyor" dedi.

BU YIL, 4 BİN 514 ÖĞRENCİMİZ YERLEŞTİ
2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında Harran Üniversitesi'ne toplamda 4 bin 514 öğrencinin yerleştiğini dile getiren Taşaltın, "Özel yetenek ile alınacak öğrencilerin ise mülakatları içinde bulunduğumuz Eylül ayı içerisinde tamamlanacak ve üniversitemize yetenekli gençleri yerleştireceğiz. Ayrıca lisansüstü eğitim için çeşitli bölümlerde toplamda 717 öğrenci kontenjanı açtık. Lisansüstü eğitim programlarımızın başvuruları devam ediyor. Çeşitli dallarda doktora ve yüksek lisans öğrencilerimizi de 1 ay içerisinde üniversitemize kazandıracağız. Harran Üniversitesi olarak bu yıl Suriye, Mısır ve Filistin uyruklu olmak üzere farklı bölümlere toplamda 420 öğrenci alımı yapacağız" diye konuştu.

SİYASİLERDEN TEPKİ YERİNE, DESTEK BEKLİYORUZ
Üniversite Yönetimi olarak personel kalitesini artırmak istediklerini ancak bu noktada bazı engellerle karşılaştıklarını ifade eden Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, "Mesela işini düzgün yapmayan bir amiri değiştirmeye kalktığımız zaman siyasilerin tepkileriyle karşılaşıyoruz. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından paralel yapının Urfa'daki medya kolu olduğunu öğrendiğimiz malum haber sitesi, bizleri yıpratmak için karalama kampanyası başlatmıştı. Biz sistemi tıkayan yapıyı değiştirmek istiyoruz. Bunu yaparken de siyasilerden tepki yerine, destek bekliyoruz" diyerek sitemlerini dile getirdi.

ULAŞIMLA İLGİLİ CİDDİ BİR SIKINTI YOK
Kampüse ulaşım noktasında ciddi bir sıkıntının söz konusu olmadığını aktaran Taşaltın, "Bugün Ankara'ya da gitseniz, İstanbul'a da, Konya'ya da ulaşım sıkıntısı vardır. Saat 15.30-16.00 arasında 800 öğrenci derslerinin bitmesiyle kampüsten ayrılıyor. Otobüsler kampüsün içinde tur attığı için 10 dakikalık bir gecikmeyle geliyor. Belediye bunu hızlandırmak için kampüs içinde ring sistemini devreye soktu. Ring sistemiyle kampüsten içeri giren otobüsler yolcuları içerden toparlamaya başladı. Geçen yıl öğrencilerin içinde yer alan küçük bir gurup, diğer öğrencileri de galeyana getirerek şehrimizin imajına zarar veren bir eyleme imza attı. Otobüslerin önüne geçtiler. Trafiği kapattılar. O gün o eylemde yer alan bin kadar öğrenci vardı ve bunların yüzde 90'ı 'Acaba bir kaza mı oldu' diyerek oraya toplanan, olayla ilgisi olmayan gençlerden oluşuyordu. Belediye kamera sistemiyle duraklardaki yoğunluğu takip ediyor ve bu yoğunluğa göre araç sayılarını artırıyor. Ancak bir otobüsün toplama merkezinden kalkıp kampüse yetişmesi 25 dakikalık bir süreyi içine alıyor. Bu noktada üretilecbilecek en iyi çözüm zaten uygulanıyor. Aynı gurup yemekhanede çıkan yemeklerle ilgili de böyle bir huzursuzluk çıkardı. Biz üniversite yönetimi olarak Ocak ayına kadar bunlarla da uğraşmak zorunda kaldık" dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZE HİZMET İÇİN BURADAYIZ
Öğrencilere en iyi hizmeti sunabilmek için görevde olduklarını vurgulayan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, "Hedefimiz daha iyi şartlarda huzur içinde eğitim sağlamak ve mezun olan öğrencilerimizi en üst seviyede dolu olarak, aranan kişi olarak, iş hayatına hazır hale getirmektir.
Biz bu hedefler doğrultusunda elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Yeni gelen öğrencilerimizin de hiç kuşkusu olmasın ki biz onlar için buradayız. Öğrencilerimizi iyi yerlerde görmek bizim en büyük mutluğumuz" diyerek yeni eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Harran, Üniversitesi, Rektörü, Prof, Dr, Ramazan, Taşaltın, gazetemize, yaptığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı