301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Mart 2016 - Cuma 09:04 Bu haber 4990 kez okundu
 
Taşdönderen: Urfa’nın parası Urfa’da kalmalı
Bu haftaki röportajımızda ŞANMAR Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Halit Taşdönderen ile Şanlıurfa’da market işletmeciliğinin sorunlarını ve rekabeti konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj:  İshak Polat  / Halit Taşdönderen’e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar…

Okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Halit Taşdönderen. Şanlıurfalıyım. Yıllarca bölge toptancılığı yaptık ve hep ticaretin içersinde olduk. 2000 Yılında yerel marketçiliğin öncü ismi olan ŞANMAR’ı kurduk. Gerek ŞANMAR marketler zinciri vesilesi ile gerekse sosyal anlamda Şanlıurfa’ya hizmet için gayret ediyoruz.

ŞANMAR Market Hakkında bilgi alabilir miyiz?

ŞANMAR Market 2000 yılında yerli bir perakende markası olarak, organize ve modern anlayışla, üretici ve müşterilere kaliteli hizmet vermek için Taşdönderen ailesi tarafından kuruldu.

Zaman içinde gelişime açık yenilikçi yaklaşımıyla nitelikli insan, yeni teknoloji, yönetim stratejileri ve planlı büyük hedefler ile çalıştı. Yerel bir marka kimliği ile bölgemizin tarım ve sanayi üretim planlamasında, müşteri taleplerini olgunlaştırmak, yılların vermiş olduğu tecrübe ve büyüklerinden kalma bilgi birikimleri ile üstlenmiş olduğu bilirkişi rolünü modern bir perakende markası haline gelmiştir. Günümüzde 18 şubemiz ve onlarca çalışanımız ile Şanlıurfalı hemşerilerimize hizmet veriyoruz.

Şanlıurfa’nın ticari hayatı konusundaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Şanlıurfa ticari anlamda zor bir yer ve şartları ağır. Şanlıurfa ekonomisinin temelinde tarım olduğu için gerek sanayi gerekse ticaret konusunda maalesef şimdiye kadar çok fazla gelişim gösterememiştir. Son yıllarda AK Parti iktidarı ile birlikte Şanlıurfa’da birçok alanda atağa geçmiş ve güzel gelişmeler göstermiştir. Şanlıurfa’ya baktığımız zaman AK Parti İktidarı ile birlikte Cumhuriyet tarihi boyunca yapılamamış faaliyetlere imza atılmıştır. Özellikle Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanımız Faruk Çelik’in Şanlıurfa’nın birçok alanda gelişmesine önemli katkıları olmuştur. Özellikle iki dönem boyunca Sayın Faruk Çelik’in Bakanlık yapması birçok alandaki sorunların hızla çözülmesine vesile olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Ki biliyorsunuz âcizane bende AK Parti’de görev yaptım ve bu sorunların çözümü ve Şanlıurfa’da sanayi ve ticaretin gelişimi konusunda elimizden geldiği kadar katkıda bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz. İnşallah önümüzdeki zamanlarda yapılacak çalışmalarla yıllardır ihmal edilmiş Şanlıurfa sanayisi ve ticareti hızla gelişecek ve hak ettiği noktaya gelecektir.

Sektörünüzle ilgili Şanlıurfa’nın potansiyeli nasıl?

Şanlıurfa sahip olduğu nüfus, hele hele genç nüfus ile gerçekten potansiyeli olan bir şehir. Düşünün iki milyonlu bir şehir ve özellikle tarımsal girdilerden dolayı bu şehre para giriyor. Hali ile bir şehirde para olunca insanlar ebetteki markete gidecek, sinemaya gidecek, harcama yapacak. Ama önemli olan bu şehirdeki paranın bu şehirde kalması. Marketçilik sektöründen bakarsak maalesef Şanlıurfalının parası bu şehirde kalmıyor. Neden; marketler zincirinde harcanan para otomatik olarak başka şehre gidiyor. Özetle; Şanlıurfa’nın potansiyeli büyük ama harcanan paranın burada kalması gerekiyor.

Yerli ( yerel) market işletmelerinin sorunları nelerdir?

Öncelikle şunu ifade edeyim; maalesef bizim gibi marketler zinciri olan yerli market sayısı çok azdır. Hemen hemen yok denecek kadar azdır.  Sebebine gelince; yıllar önce birçok arkadaşımız market işletmeciliğine başladı ama şartların ağırlığından dolayı kapatmak durumunda kaldı.

Yerel market işletmeciliğini sorunlarına gelince; aslında birçok sorun ile karşı karşıyayız. Bunların başında ulusal marketler zincirlerinin her yana yayılması ve yerel marketlerin, bakkal esnafının bu rekabete karşı savunmasız kalması geliyor. Kira, personel gideri, vergilerin çok ve yüksek olması gibi sorunlar ise bir diğerler. Hele hele son zamanlarda asgari ücrete yapılan zamlar işin tuzu biberi oldu. Rekabetten doğan kar marjlarının düşmesi ise zaten ulusal marketler zincirlerinin haksız rekabetine maruz kalan yerel marketleri ve bakkalları bitme noktasına getirdi.

İşletmeler kazanacak ki istihdam oluşturacak, vergi verecek. Ama maalesef günümüzde zincir mağazaların en ücra sokaklara girmesi ile birlikte binlerce bakkal iflas ederek dükkanlarını kapattı. Ha keza yurt çapında da binlerce market kapısına kilit vurmak zorunda kaldı.

Marketler zincirinin Şanlıurfa’ya katkısı yok mu?

Yok. Nasıl olsun ki. Yerel marketler, bakkal esnafımız buradan kazandığını burada harcıyor. Vergisini buraya yatırıyor. Ama marketler zincirinin vergisi İstanbul’a gidiyor. Çünkü oranın vergi mükellefi. Ben mağazalarımdaki sattığım ürünlerin %99’unu Şanlıurfalı üreticiden, toptancıdan alıyorum. Ama marketler zinciri başka şehirden getiriyor. Hele hele bakkal esnafımız elindeki azıcık bir sermaye ile kendi rızkını kazanmaya çalışıyor ve devlete yük olmadan, devletten bir şey beklemeden hatta ve hatta devlete vergi vererek çoluk çocuğunun nafakasını kazanmaya çalışıyor. Marketler zinciri vahşi bir rekabet sonrasında bu insanların dükkanlarına kilit vurmasına sebep olarak bir nevi sosyal dokuya, ticari hayata zarar vermiştir ve her geçen gün bu zarar artmaktadır. Bunun yanı sıra bu marketlerin açılmasına izin verilirken her hangi bir standardı da yok. Ruhsat veriliyor ama neye göre veriliyor. Bu market zincirlerinin sermayedarları gitsin üretime dayalı bir şeyler yapsınlar. Fakir fukaranın üç beş kuruşuna göz dikmesinler yani. Kısacası bu zincirlerin Şanlıurfa’ya çok faydası yoktur. Bilakis binlerce insan bundan zarar görmüştür. Bizim yetkililerden ricamız ve beklentimiz bu konuda ufak esnafı ve yerli işletmeleri koruyacak gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesidir.

Marketler zinciri yerli üreticiden mal almıyor. Bu tarım şehri Şanlıurfa için bir tezat değil mi?

Sorunuz için çok teşekkür ediyorum. Çok önemli bir noktaya temas ettiniz. En başta gıda olmak üzere giyimden ayakkabıya, temizlik ürünlerinden mobilyaya Şanlıurfa’da insanlar eski para ile trilyonlarca para harcıyor. Marketler zinciri burada Şanlıurfalıya başka şehirde üretilen ürünü getirip satıyor ve bu parayı da Şanlıurfa dışına götürüyor. Şanlıurfa’dan mal almadıkları içinde bu döngüden ne bizim gıda üreticimiz, ne hayvancımız nede mobilyacımız faydalanabiliyor. Hâlbuki bizim Gıdacılar Sitemizde, toptancılarımızda, hayvancılık sektörümüzde binlerce insanımız çalışıyor. Yerli marketler kendi üreticisinden ve toptancısından mal alarak kendi hemşerisine katkıda bulunurken bu market zincirlerinin Şanlıurfa ve Şanlıurfalıya hiçbir katkısı olmuyor. Hâlbuki buradan alsalar sanayimiz gelişecek, tarımımız gelişecek ve bu parada Şanlıurfa’da kalarak Şanlıurfa’yı kalkındıracaktır. Bakın marketler zincirlerine bütün gelirlerini 8-10 kişi yiyor. Hâlbuki yerel market ve bakkallara baktığınız zaman on binlerce insan bunlardan ekmek yiyor ve bunlar bir çok sektörün gelişimine katkı sunuyor.

Bu konuda medya yansıyan ve Bakanlar Faruk Çelik ve Fikri Işık’a da teşekkür ettiğiniz Gıda OSB vardı.

Âcizane; Gıda sektörünün içersinde yıllardır faaliyet gösteren ve tarım şehri Şanlıurfa için Şanlıurfa’nın gelişimi açısından Gıda OSB’nin önemini bilen birisi olarak burasının kurulması için adım atan insanlara teşekkür etmek bizim için gerçekten önemli bir borç. Yıllardan beri söylüyoruz Şanlıurfa bir tarım şehri. Evet, biz üretiyoruz ama bir marka haline getiremiyoruz. Buranın kurulması ile artık Harran, Suruç, Bozova, Viranşehir, Siverek’te ürettiğimiz ürünler işlenecek ve marka halinde hem içi hem de dış piyasada satılacaktır. Bunun yanı sıra burada kurulacak fabrika ve işletmelerde binlerce Şanlıurfalı çalışacak ve evine ekmek götürecektir. İşte bundan dolayı da bu işte emeği geçen başta Bakanımız Faruk Çelik’e ve katkılarından dolayı Bakan Fikri Işık’a tekrar teşekkür ediyorum.

Yerli sermayenin ve yerel işletmelerin korunması konusunda sizin çözüm önerileriniz nelerdir?

Yerel sermayenin korunmasın yanı sıra sosyal yapının da korunması gerekiyor. Bunun için de yetkililerin bu yapıyı korumak adına adımlar atması gerekiyor. Bir gariban bakkal çoluk çocuğunun nafakasını temin ettiği dükkanını kapatmak zorunda kaldığında bun insan ne yapsın? Yerel bir işletmeci vahşi bir rekabete ne kadar dayanabilir mesela. Bunların yetkililer tarafından iyice araştırılması ve buna göre eylem planlarının bölgeye has bir şekilde uygulanması gerekir.

Siz marketlerinizde kaç ürün satıyorsunuz ve bunların ne kadarı yerli?

Biz ŞANMAR Marketlerinde binlerce çeşit ürün satılıyor. Ve bu ürünlerin hemen hemen %99’unu Şanlıurfa’dan temin ediyoruz. Bu rakamlar önceleri % 20-25’ler seviyesinde idi ve biz verdiğimiz bir uzun soluklu bir mücadele sonrasında bu oranları yükseklere çektik. Biz firma olarak şunu söyledik; biz bu ürünleri satıyorsak ya yerli olacak yâda yerli distribütörü olacak dedik. Yoksa bu ürünler başka illerden geliyordu veya distribütörleri başka şehirde idi.

Hedefleriniz neler?

Eskiden olsa idi belli bir hedefimiz vardı. Ama bizleri ezen bu vahşi rekabet bizde bir hedef bırakmadı. Öyle bir haksız rekabet ile karşı karşıyayız ki inanın yerli marketçiler yarının ne getireceğini kestiremiyor. 2000 tarihinden bu tarafa bakın Şanlıurfa’da sırf bu sektörde bir çok arkadaşımız ya battı yada sektörden çekildi. Bu arkadaşlarımız bu paralarını başka sektör veya başa şehirlerde değerlendirselerdi inanın köşe olurlardı. Elbette bizim hedefimiz var: market sayımızı artırmak, çalışan sayımızı artırmak, sosyal projele imza atmak gibi. Ama bu haksız rekabet bizim dengelerimizi alt üst ediyor.

Gündeme ilişkin bir soru; et fiyatlarında neler oluyor?

Et fiyatları ile ilgili olarak yerel firmalarda bir sıkıntı yok. Sıkıntı ulusal marketler zincirlerinde. Bizim 30 TL’ye sattığımızı marketler zincirleri 50 TL’ye satıyor. Ette neler döndüğü ile ilgili her şey zaten biliniyor ve siz gazeteciler bunu işliyorsunuz. Üretici zaten kazanmıyor. Esas parayı marketler zinciri yani devler kazanıyor.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle size ve gazeteniz GAPGündemi’ne fikirlerimizi dile getirmemize vesile olduğunuz için teşekkür ediyorum.  Yerel değerlerin yanı sıra yerli sermaye ve işgücünün korunmasında yerel medyaya da önemli görevler düştüğüne inanıyorum. Bu konuda da yerel medyanın desteğini beklediğimizi ifade ediyor, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızda, ŞANMAR, Marketler, Zinciri, Yönetim, Kurulu, Başkan
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı