Haber Detayı
29 Haziran 2019 - Cumartesi 08:39 Bu haber 1131 kez okundu
 
Tarım işçilerin sorunları masaya yatırıldı
Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde mevsimlik gezici tarım işçilerinin sorunları ve çözüm yollarının değerlendirildiği toplantı düzenlendi.
Yaşam Haberi
Tarım işçilerin sorunları masaya yatırıldı

İLKHA/ Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci'i başkanlığında Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin sorunları ve çözüm yollarının değerlendirildiği toplantı gerçekleştirildi. Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının amir ve müdürleri katıldı.
Mevsimlik gezici tarım işçilerinin sorunları hakkında yapılan çalışmaların sonuçları hakkında görüş alış verişinde bulunulduğu toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdüründen, Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu Başkanı Hatice Bulum, hazırladıkları faaliyet raporunu katılımcılara sundu.
İlkbaharda mevsimlik gezici tarım işçisi ailelerin çalışmak amacıyla il içi ve il dışı göçe başladığını kaydeden İzleme Kurulu Başkanı Hatice Bulum, eğitim öğretim sezonu bitmeden ailelerin öğrenci olan çocuklarını alarak işe gittikleri belirtti. Yaz ayı boyunca da mevsimlik göçün devam ettiğini belirten Bulum, sonbaharda eğitim ve öğretim sezonunun başlamasına rağmen öğrencileri yaklaşık 2 ay eğitime geç başladıklarını tespit ettiklerini dile getirdi.
Kaymakam Dereci, ilçenin yoğun olarak tarım göçü verdiğini belirterek, bu göçten en çok eğitim çağındaki öğrencilerin etkilendiğini ifade etti. Dereci, "İlkbaharla birlikte bu yıl ilçemizden ilkokul, ortaokul ve lise çağında 3850 öğrencimiz eğitimlerini aksatarak mevsimlik işe gittiklerini tespit ettik. Öğrencilerin aileleri ile birlikte daha çok Manisa, Konya, Ankara, Bursa, Malatya ve Yozgat illerine gittiklerini sınıf rehber öğretmenlerimizin takibi ile belirledik. Öğretmenlerimizin aileleri ikna çabaları sonucunda birçok öğrenci okullarımızın pansiyonlarına yerleştirildi. Buna rağmen 3 bin 850 öğrencinin aileleri ile mevsimlik işe gitmesinin önüne geçilemediğini esefle görüyoruz." dedi.
Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin sorunlarının çözümünde kurumlar arası koordinasyonun önemine değinen Dereci, "Mevsimlik tarım işçiliği sorunu sadece bir kurumu ilgilendiren bir sorun değildir. Tüm kurumlar yekti sahaları içinde soruna çözüm üretme konusunda aktif olmak zorundadır. Özellikle sorunun teşhisi ve soruna çözüm üretme konusunda ölçülebilir veriler çok önemli. Sürekli güncel ve işlenebilir verilerin kurumlar arasında paylaşılmasına olanak sağlayacak kurumsal bir koordinasyonu sağlayacağız. Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri ile ilgili toplantılarımızı da sıklaştıracağız." ifadelerini kullandı.
Mevsimlik Gezici Tarım İşçiliğinin yegane çözüm yolunun istihdam alanı oluşturmak olduğunu belirten Dereci, Viranşehir'de istihdam alanı yaratmak için yoğun bir mesai harcadıklarını ifade etti. İstihdam başlığı altından iyi bir ilerleme kaydettiklerini ifade eden Dereci, istihdam ile birlikte başta eğitim sorunu olmak üzere birçok alanda iyileşmelerin oluşacağını sözlerine ekledi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarım, işçilerin, sorunları, masaya, yatırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı