Haber Detayı
09 Eylül 2016 - Cuma 09:18 Bu haber 927 kez okundu
 
Suriyelilerin buruk bayram heyecanı
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, dini bayramları vatanlarından uzakta geçirmenin burukluğunu Türk halkının desteğiyle unutmaya çalışıyor.
Güncel Haberi
Suriyelilerin buruk bayram heyecanı

AA / Suriye'de 6 yıldır yaşanan iç savaşta binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan da başta Türkiye olmak üzere farklı ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Türkiye'de 253 bini aşan Suriyeli, çadır kent ve konteyner kentlerde, 3 milyona yakın Suriyeli ise farklı kentlerde kendi imkanlarıyla yaşadıkları evlerinde Kurban Bayramı'nı katlamaya hazırlanıyor.
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde yaklaşık 30 bin sığınmacının yaşadığı Süleyman Şah Konaklama Tesisi'nde kalan Suriyeliler, bir bayramı daha evlerinden ve sevdiklerinden ayrı olmanın burukluğunu yaşıyor.
Suriyeli Halaf Hammud açıklamasında, vatanından uzakta olmasına rağmen artık kendisini gurbette hissetmediğini belirterek, Türk kardeşleriyle bayram kutlayacak olmalarının kendilerini üzmediğini söyledi.
Suriye ve diğer bölgelerdeki yakınlarından uzakta olmalarının bayramı biraz buruk hale getirdiğini ifade eden Hammud, şöyle konuştu:
"Türkiye'de bayram geçirmeye alıştık artık. Türkiye bizlere her türlü imkanları sağlıyor. Eğitimden, sağlığa, güvenliğimizden tüm ihtiyaçlarımızı temin ederek bizimle olduklarını gösteriyorlar. Diğer İslam ülkeleri bize gerekli desteği sağlamadı ancak Türkiye iki elini açarak bizleri kendi evinde misafir etti.
Türkiye'deki ilk bayramda ülkelerine dönme umudu taşıdıklarını aktaran Hammud, "Türkiye'deki ilk bayramlarımızda ülkemizde çözüm olur ve gideriz diye tahmin ediyorduk. Ancak aradan geçen yıllara rağmen Suriye'de bir çözüm bulunamadığı için bayramı Türkiye'de kutlamaya alıştık. Türkiye, bize çok iyi davranıp her türlü imkanı sunuyor ve bize evimizde olduğumuzu hissettirmeye çalışıyor. Tüm Türk yetkililerine ve halkına teşekkür ediyorum." dedi.
Abdulhak Emin ise gerçek bayramların insanların kendi vatanlarında, evlerinde ve sevdikleriyle kutladığı bayramlar olduğunu kaydetti.
Türkiye'de sekizinci bayramı kutlayacağını aktaran Emin, şöyle devam etti:
"Geçen yıl bayramı geçirmek için Suriye'ye gittim ancak uçaklar bulunduğumuz bölgeyi bombalayınca bayramı kutlayamadan tekrar Türkiye'ye gelmek zorunda kaldım. Her şeye rağmen inşallah gelecek yıl bayramı kendi ülkemizde huzur içinde kutlar, sizleri de evimizde misafir etmek isteriz. Kurban Bayramı'nın tüm İslam alemi, Türkiye ve Suriye'ye hayırlar getirmesini ve bu olayların bitmesine vesile olmasını diliyorum. İslam alemine ve bizlere her türlü desteğini esirgemeyen Recep Tayyip Erdoğan'a da sağlıklı ve uzun ömürler temenni ediyorum."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ülkelerindeki, iç, savaştan, kaçarak, Türkiyeye, sığınan, Suriyeliler, dini, bay
Yorumlar
Haber Yazılımı