301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Mayıs 2016 - Perşembe 10:20 Bu haber 4627 kez okundu
 
"Suriye Türkmenleri hep zulüm gördü"
Suriye'de önemli bir Türkmen nüfusunun olduğunu ne yazık ki ancak Suriye iç savaşı ile, özellikle de Rusların ve Suriye rejiminin Bayır Bucak'a olan saldırıları ile öğrendik.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT /Suriye Türkmenlerinin ne istediklerini, amaçlarını ve neden saldırılara hedef olduklarını kendisi de Türkmen olan, Sultan Murat Tümeni Siyası sorumlusu Muhammed El Şimal'a sorduk.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Muhammed El Şimal. Suriyeliyim. Suriye'de Albay rütbesi ile polis müdürlüğü yapıyordum. 2012 nin son aylarından itibaren Türkiye'de yaşıyorum. Sultan Murat Tümeni'nin Siyasi sorumlusuyum.
Suriye'de neler oldu? Halk neden silaha sarıldı.
Bilindiği üzere yıllardır Suriye'de Baas rejimi hüküm sürüyordu. Baas Rejiminin başında bulunan Hafız Esed Suriye'de özgürlük taleplerini kanla bastırmıştır. Hama ve Humus'ta yapılan katliamlar hala hafızalarda canlı durmaktadır. Baba Esed'in ölmesi ve Beşşar Esed'in başa gelmesi ile birlikte halkta Suriye'ye özgürlük ve demokrasi gelecek diye büyük bir umut yeşerdi ama Beşşar Esed kendisinden beklenen bütün umutları yok ederek halkın özgürlük taleplerini kanla bastırmayı tercih etti.
Halk neden silaha başvurdu sorusuna gelince özgürlük taleplerinin başlamasından yaklaşık 6 ay veya hemen hemen bir yıllık süreden sonra halk silaha sarılmaya başladı. Onun da sebebi şudur; öyle katliam ve zulüm başladı ki artık halk zalim Esed'i ve kokuşmuş rejimi devirmek için silahtan başka çare olmadığını gördü. Şunu da ifade etmek isterim; Beşar Esed'in başa geldiği sıralarda da halkın elinde silah yoktu. Bugün Esed'e karşı mücadele veren muhaliflerin çoğunun elindeki silahlar ise Suriye ordusunun depolarından ele geçirilen silahlardır.

Sultan Murat Tugayı nasıl kuruldu? Kuruluş amacı nedir?
Öncelikle şunu belirteyim; 5-6 aydan bu tarafa 5-6 tugaya ulaşan Sultan Murat Tugayı, Tümen'e dönüştü ve " Sultan Murat Tümeni" ismini aldı. Ben Sultan Murat Tümeninde komutanım ama daha çok siyasi sorumluyum. Sultan Murat Tümenin kuruluş amacı Esed rejimine karşı mücadele etmek ve Suriye'yi özgürleştirmektir. Askerleri Suriye Türkmenlerinden oluşan Sultan Murat Tümeni Halep'in kuzeyinde Rejime karşı ve bunun yanı sıra IŞİD'e ve PKK'ya ( YPG) karşı mücadele veriyor. Tümenin kuruluşu ise Suriye'de özgürlük mücadelesinin başlaması ile oluşmuştur. Bu da yaklaşık 4 yıl kadar ediyor. Önceleri yaklaşık 10 kişiden oluşan Sultan Murat Tümeni katılımlarla bugünkü haline gelmiştir. Ki Suriye'de Esed rejimine ve IŞİD ve YPG'ye karşı en çetin silahlı mücadeleyi verenlerin başında Tümenimiz gelmektedir.

Neden ismi Sultan Murat Tümeni?
Bugün Suriye'de 3,5 milyon Türkmen yaşamaktadır. Irak, Suriye, Ürdün, Türkiye gibi ülkelere dağılan Bu Türkmen nüfus daha Sultan Alpaslan'ın Malazgirt zaferinden önce bu coğrafyaya yerleşmiş insanlardan oluşuyor. Bu hatırlatmadan sonra; Sultan Murat Tümeni ismini Osmanlı padişahı, Bağdat fatihi 4. Murat'tan almaktadır.

Rejim, Ruslar, İranlılar, Hizbullah , YPG, IŞİD hep Türkmenlere saldırıyor. Suriye'de Türkmenler neden hedefte?
Türkmenler Suriye vatandaşıdır ve Suriye'nin asli unsurlarındandır. Türkmenler hiçbir şekilde Suriye'nin parçalanmasını istemezler ve buna karşı mücadele veriyorlar . Türkmenleri hedef alanlar Suriye'yi hedef alanlardır, Suriye'yi parçalamak isteyenlerdir. Biz Türkmenlerin hedefi ise Beşar Esedin devrilmesi, yeni kurulacak Suriye'de özgürlüklerin olması ve Türkmenlerin hukukunun tanınmasıdır. Bunun dışında hiçbir gizli veya açık amacımız yoktur. Bakın; Suriye Türkmenleri hep zulüm gördü, asimilasyon gördü. Bakın; Hama, Humus, Şam Türkmenleri artık Türkçeyi bile unuttular. Bunun sebebi ise rejim tarafından sistemli olarak asimilasyona uğramalarıdır. Halep'in , Lazkiye'nin Türkmenleri az çok Türkçe konuşuyorlar, yazıyorlar ve Türkiye'ye gidip gelebiliyorlardı. Ama bizden birisi Türkiye'ye geldiği zaman ertesi gün Muhaberat kendisini günlerce süren sorguya alıyordu.
Kısacası günümüzde Suriye Türkmenleri büyük bir güçtür ve Türkmenler cesurca savaşıyor. İşte bu direnci kırmak için rejimde, Ruslarda, IŞİD'te, YPG'de Türkmenlere saldırıyor. Bu saldırıların ardında yatan sebeplerden biri ise bizi Türkiye'nin, Türk dünyasının bir parçası olarak görmeleri. Bakın; Suriye'nin her tarafında Türkmen vardır. Ve önemli ağırlığı da stratejik bölgelerdedir. Mesela Cebeli- Türkmen Rusya ve rejim için çok önemlidir ve Türkmenler burada ikamet etmektedir.
Kısacası; Halep, Hama, Humus gibi yerlerde Türkmenler ikamet etmektedir ve rejime ve rejimin ortaklarına karşı cesurca savaşmaktadır.
Bir tek Rakka bölgesine insanlar ya YPG'ye ya da IŞİD'e katılmak durumunda kaldı ve bu örgütlerde rejimin ortaklarıdır ve öteki yüzüdür. Türkmenlerin hedef olmasının en büyük sebebi Suriye(nin her tarafında mücadele etmesidir.

Özellikle Rakka bölgesinde Türkmenler YPG'nin saldırısına maruz kaldı ve bir çok Türkmen köyü boşaltıldı, haritadan silindi. YPG neden Türkmenleri bölgeden uzaklaştırıyor.
Çok önemli bir noktaya değindiniz. Türkmenler Suriye'nin batısında rejime ve Ruslara karşı harekete geçip başarı gösterdiği vakit doğuda IŞİD ve YPG Türkmenlere saldırmıştır. Bu rejim ile bu örgütlerin açık bir ortaklığını ortaya seriyor. Bununla beraber Rakka bölgesinde 150 -200 bin Türkmen bulunmaktadır ve Türkiye sınırı boyunca bir Kürt Kantonu kurmak isteyen YPG için Türkmenler önemli bir direnç noktası. Onun içir bir çok Türkmen köyü buldozerlerle yıkıldı ve burada yaşayan Türkmenler mülteci durumuna düştü. Şunu da belirtmek isterim; YPG sadece Türkmenlere değil bölgede bulunan Kürt kardeşlerimize de çok zulüm yaptı. Kendileri gibi düşünmeyen, onlara katılmayan Kürtlere 'de büyük zulümler yaptılar ve o insanları da yurtlarından sürdüler.

Sultan Murat Tümeni'ne geri dönersek; burada savaşanların hepsi Türkmen mi?
Ağırlık olarak Türkmen olmasına karşın bizimle beraber omuz omuza çarpışan Arap ve Kürt kardeşlerimiz var. Etnik kimliğimiz ne olursa olsun bizim için önemli olan özgür Suriye'dir ve bunun için Suriye'nin tüm evlatları omuz omuza çarpışmaktadır.

Türkiye'den yardım alıyor musunuz?
Zaten tek destek veren Türkiye. Sağ olsunlar insani yardım konusunda Türkiye ve türk halkı hep yanımızda oldu.

Savaşın ilk başlarında muhalifler ve rejim vardı. Ama artık bir çok devlet ve örgüt Suriye'de savaşın bir parçası olmuş durumda.
Doğrudur. İlk başlarda muhalifler vardı ve IŞİD, YPG gibi örgütler yoktu. Bu örgütler Vardılar ama esameleri okunmayacak derecede zayıftılar. Ne zaman muhalifler rejime karşı atağa geçti işte o zaman bu örgütler, İran, Hizbullah, Rusya muhaliflere karşı saldırıya geçti. Eğer bu destekler olmasaydı muhalif güçler çoktan Esed rejimini devirmişti. Asıl muhalifleri sıkıntıya sokan sebep ise IŞİD, YPG nin karadan ve Rusların havadan saldırıları oldu. Bu saldırılar Esed'e karşı mücadele eden muhalifleri zayıf düşürdü.

Muhalifler neden bir araya gelemiyor, güç birliği yapamıyor?
Maalesef işin içersine enaniyet yani benlik girdiği için. Herkes ben ben derse orada birlik olmaz, bereket olmaz. Tabi muhalif güçlerin bir araya gelememesindeki sebeplerden bir tanesi de bu güçleri destekleyen Suudi Arabistan, Katar gibi devletlerin tutumu. Ama, artık birleşme ve güç birliği konusunda bazı adımlar atılıyor. Öncelikle Halep'teki muhalif gruplar güçlerini birleştirmek için istişarelerde bulunuyor. İnşallah bu birlik, beraberliği sağlayacağız ve vatanımızı kurtaracağız.

Bundan sonra Suriye'de ne olacak? Veya neler olabilir?
Suriye'de ki savaş artık rejim ile Özgür Suriye Güçlerinin savaşı olmaktan çıktı ve tamamen ulusal güçlerin ve onların desteklediği örgütlerin savaşı haline geldi. Maalesef olan ise Suriye halkına oldu ve olmaya da devam ediyor. Bundan sonra ne olur sorusuna gelince; bu biraz Amerika ve Rusya'nın anlaşmasına bağlı. Eğer anlaşamazlarsa bu iş uzayacak ve Suriye halkının çektiği eziyet daha da çoğalacaktır. Ama gelen haberler durumun kötüye gittiğini gösteriyor. Ruslar, Tedmür'de üs kuruyor. Bu demektir ki Ruslar burada kalıcı olmak istiyor ve Esed'e verdiği desteği daha da artıracağını işaret ediyor.

Türkiye'nin Suriye içersindeki " Güvenli Bölge" fikrine nasıl bakıyorsunuz?
Bunu çok olumlu buluyoruz ve bunun hayata geçirilmesi için bizde destek arıyoruz. Ama bu fikre ABD destek vermiyor, sıcak bakmıyor. Bunu Amerikalılara da sordum aldığım cevap; bize sıkıntı olur. Oldu. Ki ABD'nin destek vermemesinin sebebi ise bizim YPG ile işbirliği yapmamamız. Amerika muhaliflerin YPG ile işbirliği yapmasını istiyor. Vermeyince de ABD muhaliflere destek vermiyor.
Bakın Kobani çatışmalarında ve diğer çatışmalarda ABD ve Koalisyon güçlere YPG'ye hava desteği verirken maalesef biz Türkmenlere de diğer muhalif güçlere de destek vermiyor.

Türkiye'de, Urfa'da muhacir olmak nasıl?
Elhamdülillah. Türkiye Devleti ve Türk halkı bize bağrını açtı. Suriye halkı bu kadirşinaslığı hiçbir zaman unutmayacaktır. Zaten bize Türkiye'den başka sahip çıkan kim var ki?
Türkiye'de muhalifler bir araya gelebiliyorlar mı?
Maalesef gelemiyor. Bu bizim için en üzücü durum. İnşallah bunları aşacağız ve Suriye için ortak bir noktada elbette buluşacağız. Halep'teki askeri güç birliği inşallah bunun ilk adımı olur

Son zamanlarda IŞİD ve PKK Türkiye'de canlı bomba eylemlerine başvuruyor. Neden?
Bu tamamen Türkiye'nin Suriye direncini kırmak için yapılan şeyler. PKK'da IŞİD'te canlı bomba eylemlerine aynı dönemde başvuruyor. Bu çok manidar.

Suriye'de polis müdürlüğü yaptınız. Bu tecrübelerinize dayanarak soruyorum IŞİD nedir?
IŞİD tamamen Esed rejimi ve istihbarat örgütleri tarafından meydana getirilmiş bir örgüttür. Örgüt ise eleman bakımından ikiye ayrılıyor. Bir kısmı tamamen Esed Rejimi, İran, gibi Avrupa ülkeleri gibi diğer devletlerin ajanlarından oluşuyor. Diğer yarısı ise Avrupa'dan, Afganistan gelen ve cihat ettiğini zanneden insanlardan oluşuyor. Hatta öylesi var ki; kendisini Kudüs'te cihad ediyor zannediyormuş. Suriye'de olduğundan bile habersiz derecede olan insanlar var.
Ama IŞİD ve YPG'ye bakarsanız kime hizmet ettiklerini rahatlıkla anlarsınız? Bakın rejime karşı savaşan muhalifleri IŞİD , "mürtet" olarak görüyor. Onların gözünde biz mürtetiz ve kâfirlerden daha tehlikeliyiz. İki üç gün önce 11 yaşındaki bir çocuğu keserek katlettiler. Suçu neymiş? Muhaliflere yardım ediyormuş. Hangi vicdan, hangi din 11 yaşındaki çocuğun katledilmesine göz yumar ki?

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle bu röportajdan dolayı size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Ben bugünlerde büyük tehlike altında bulunan Hama ve Humus Türkmenlerine dikkat çekmek istiyorum. Orada durum çok vahim.
Yaklaşık 40 köy Şebbihaların kuşatması altında ve bu insanlara hiçbir şekilde yardım gitmiyor. Dünya ile bağlantıları tamamen kesilmiş durumda Kuşatma altındaki bu insanlara bir an önce BM yetkilileri el atmalıdır diyorum ve tüm okurlarınıza ve Türk halkına sevgilerimi, muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Suriyede, önemli, bir, Türkmen, nüfusunun, olduğunu, ne, yazık, ki, ancak, Suriy
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı