Haber Detayı
03 Eylül 2016 - Cumartesi 10:35 Bu haber 1536 kez okundu
 
Suriye sınırında gerginlik!
Suruç ilçesindeki Suriye sınırında yapımı süren beton duvar örme çalışmalarını engellemeye çalışan gruba güvenlik güçleri müdahale etti.
Güncel Haberi
Suriye sınırında gerginlik!

AA / Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi yaptığı açıklamada, bir süre önce Mürşitpınar Sınır Kapısı bölgesinde beton duvar örme çalışması başlatıldığını hatırlattı.
Suriye'nin Ayn el Arap (Kobani) bölgesinden bir grubun sınır hattında toplanarak duvar örme çalışmalarını protesto ettiğini anlatan Çiftçi, "Sınır hattımıza yaklaşan gruba güvenlik güçlerimiz uyarıda bulundu, uyarıları dikkate almayanlara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Sınır hattımızda şu anda bir sıkıntı bulunmuyor. Güvenlik önlemlerimiz devam ediyor. Çalışmalarımız devam edecek." şeklinde konuştu.


Terör örgütü geçiş güzergahını kaybetmek istemiyor
Güvenlik uzmanları, terör örgütü PKK'nın PYD ile bağlantısını sağlayan önemli geçiş güzergahlarından biri olan Mürşitpınar (Kobani) - Suruç hattını kaybetme endişesi yaşadığı için beton duvarın inşaasının tamamlanmaması için çaba harcadığını belirtiyor.
Terör örgütü PYD mensuplarının sınır hattındaki çalışmaları engellemek için Mürşitpınar'da farklı bir algı oluşturmaya ve halkı bölgeye yönlendirerek kargaşa çıkarmaya çalıştığı öğrenildi.

Güvenlik güçlerine taş ve molotofkokteyli
Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın batısında toplanan terör örgütü PYD'nin yönlendirdiği bazı kişiler, gruptakilere eylemi sonlandırmamaları konusunda megafonlarla sık sık uyarıda bulunuyor.
Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan gruptaki bazı kişiler, Türkiye tarafında bekleyen güvenlik güçlerine taş ve molotofkokteyli atıyor. Sınır hattına yönlendirilen TOMA ve zırhlı araçlardan tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ediliyor.
Ayrıca, araçlardan anons yapan güvenlik güçleri, gruba dağılmaları uyarısında bulunuyor.
Öte yandan, Suruç Kaymakamı Çiftçi de olay yerinde inceleme yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suruç, ilçesindeki, Suriye, sınırında, yapımı, süren, beton, duvar, örme, çalışm
Yorumlar
Haber Yazılımı