Haber Detayı
01 Eylül 2016 - Perşembe 12:37 Bu haber 712 kez okundu
 
'Suriye sınırı modüler duvarla daha güvenli olacak'
Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerinin Fırat Kalkanı Harekatı'yla sınırın Suriye kesiminde, beton bariyerler döşenerek de Türkiye tarafında güvenlik en üst düzeye çıkarılıyor.
Güncel Haberi
'Suriye sınırı modüler duvarla daha güvenli olacak'

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerinin Fırat Kalkanı Harekatı'yla sınırın Suriye kesiminde, beton bariyerler döşenerek de Türkiye tarafında güvenlik en üst düzeye çıkarılıyor.

Suriye'de 6 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş nedeniyle terör örgütlerinin yuvalandığı sınır hattında yaşanabilecek olumsuzlukları bertaraf etmek ve silahların etki alanını daraltmak amacıyla TSK birliklerince başlatılan beton bariyer döşeme çalışmaları sürüyor.

Gaziantep'in Karkamış ilçesi ile Şanlıurfa'nın Suruç kesimi arasında faaliyetini sürdüren birlikler, iş makineleriyle temel kazdıktan sonra yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki modüler duvarları yerleştiriyor.

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri de Cerablus-Azez hattı boyunca ilerleyen Özgür Suriye Ordusu'na destek vererek, sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlıyor. Harekatla Suriye’nin toprak bütünlüğü öncelenip desteklenirken, yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor.

Modern güvenlik sistemi

Şanlıurfa'nın Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Suriye'deki gelişmeler yüzünden Türkiye'nin sınır güvenliğinin çok önemli hale geldiği belirterek, şunları kaydetti:

"Karşıda terör örgütleri PYD ve DAEŞ'in bulunması nedeniyle Türkiye'nin sınır güvenliği çok önemli bir konuma geldi, bu hem ülkemizin güvenliği hem de bütün dünya güvenliği açısından Suriye ile sınırların güvenliğinin arttırılması çok büyük bir önem kazandı. Bu noktada geçen yıldan itibaren devam eden bir çalışma var, ilimiz sınırları içerisinde önce Ceylanpınar ilçesinde duvar çalışması başlamıştı.

İlçemiz sınırları içerisinde de bir yıldır bu altyapı çalışması devam ediyordu. Sınırımızla ilgi 5 kilometrelik ihale iki defa iptal edildi, en son üçüncü ihale yaklaşık 3 ay önce verildi ve bu duvar Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın batısında 4 ve doğusunda bir kilometre olmak üzere başladı. Sınırımız 3 metre 60 santim yüksekliğindeki duvar ve üzerinden geçecek tellerle daha güvenlikli hale getirilecek. Yaklaşık bir haftadır bu çalışma başladı, bu çalışma bazı kesimlerce belirtildiği gibi, 'Fırat Kalkanı Harekatı'yla ilgili değil, bu yaklaşık bir yıldır devam eden ve özellikle FETÖ'nün darbe girişimi nedeniyle geciken bir çalışmaydı."

"Terör örgütlerinin hareket kabiliyeti azalacak"

Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye'nin sınır güvenliğinin daha da sağlamlaşacağını aktaran Çiftçi, özelikle terör örgütlerinin hareket kabiliyetinin azalacağını dile getirdi.

Abdullah Çiftçi, gelecek dönemde sınırın ilerleyen bölümlerinde de duvar çalışmaları yapılabileceğini vurgulayarak, kimsenin buna mani olamayacağını ifade etti. AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Silahlı, Kuvvetleri, Müşterek, Özel, Görev, Kuvveti, Koalisyon, Hava, Kuvv
Yorumlar
Haber Yazılımı