Haber Detayı
07 Eylül 2016 - Çarşamba 15:52 Bu haber 536 kez okundu
 
Suriye muhalefetinden üç aşamalı yeni vizyon
Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu, Suriye'deki siyasi geçiş süreciyle ilgili üç aşamalı yeni vizyonunu açıkladı.
SURİYE Haberi
Suriye muhalefetinden üç aşamalı yeni vizyon

Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu (MYK) Koordinatörü Riyad Hicab, İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün yapılacak ve Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil edeceği Suriye toplantısı öncesinde, düşünce kuruluşu Stratejik Çalışmalar İçin Uluslararası Enstitüsü'nde (IISS) düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki siyasi geçiş süreciyle ilgili yeni vizyonun detaylarını duyurdu.

"Siyasi Çözüm için Yürütme Çerçevesi" başlıklı yeni vizyonun Suriye ile ilgili kapsamlı bir müzakere sürecini ortaya koyacağını kaydeden Hicab, yeni vizyonun 2012 tarihli Cenevre bildirisi ile Suriye'deki siyasi süreçle ilgili şimdiye kadar ortaya konulan Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını temel aldığını ifade etti.

Hicab, "Bu vizyon, Suriye halkının umutlarını ve amaçlarını karşılamak için hazırlanmıştır. Ayrıca diktatörlükten kurtulmak için, özgürlüklerin korunduğu yeni bir siyasi sistem için hazırlanmıştır." diyerek yeni vizyonla Suriye'deki tüm grupların dikkate alındığı siyasi sürecin üç aşamasının olacağını söyledi.

İlk aşamanın 6 ay sürecek bir müzakere süreci olacağını belirten Hicab, bu süreçte ateşkes ilan edileceğini, sivillere yönelik bombardımanlara son verileceğini, şehirler üzerindeki ablukaların kaldırılacağını anlattı. Bu süreçle ayrıca hapishanelerde gözaltında tutulanların serbest bırakılmasının amaçlandığını kaydeden Hicab, yerlerinden edilmiş insanların ülkeye geri dönmelerinin sağlanacağını belirtti.

"Geçiş süreci 1,5 yıl"

Hicab, ikinci aşamayla ise 1,5 yıl sürecek bir geçiş sürecinin sağlanmasının hedeflendiğini dile getirerek "Bu süreç Beşşar Esed ve ekibinin gitmesiyle başlayacak. Oluşturulacak bir 'Geçici Yönetim Birimi", Suriye halkına karşı korkunç suçlar işleyen Esed ve ekibinin gitmesini sağlayacak." dedi.

Hicab, üçüncü ve son aşamada ise ulusal diyalog ve anayasal süreçlerin sonuçlarının uygulanmaya başlanacağını kaydederek bu süreçte BM'nin desteğiyle yerel, ulusal ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması gerektiğine işaret etti.

ABD ve Rusya'ya çağrı

Yeni vizyonun Suriye'nin geleceği için olduğunu ifade eden Hicab, "Bu vizyon Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini sağlayacaktır. İnsanların umutlarını karşılayacaktır. Diktatörlükten demokratik bir ülkeye geçişimizi sağlayacaktır." diye konuştu.

Suriye halkını öldüren Beşşar Esed'in ülkenin geleceğinde rolü olamayacağını ve gitmesi gerektiğini vurgulayan Hicab, ABD yönetiminin de bu yönde hareket etmesi ve siyasi süreci desteklemesi gerektiğine dikkati çekti. Hicab, Rusya'yı da Esed rejimiyle ilgili tutumunu değiştirmeye çağırdı. AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suriye, muhalefeti, Müzakere, Yüksek, Kurulu, Suriyedeki, siyasi, geçiş, süreciy
Yorumlar
Haber Yazılımı