301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Aralık 2015 - Cuma 08:50 Bu haber 3653 kez okundu
 
"Şanlıurfa’ya bisiklet yolları istiyoruz"
Şanlıurfa Pedalla Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Derneğin basın sözcüsü Dr. Ahmet Yetkin ile derneğin amaçlarını, Şanlıurfa'da bisiklet kullanımı alışkanlığının arttırılması yönündeki çalışmaları konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT / Şıhın Yerinde gerçekleştirdiğimiz ve Dernek üyeleri Şeyhmus İdrisoğlu, Enes Onur ve Halil Delen'inin de katıldığı sohbet tadındaki röportajımızın fotoğraflarını virüsten dolayı kullanamadık.
Derneğin sosyal medya hesabından aldığımız fotoğraflar eşliğinde sormuş olduğumuz sorunların cevapları .


Sizi ve derneğinizi tanıyabilir miyiz?
İsmim Ahmet Yetkin. Şanlıurfa Pedalla Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve basın sözcüsüyüm. Derneğimiz henüz 6 ay kadar önce kurulmuş olup genç bir dernektir. Dernek olarak amacımız Şanlıurfa'da bisiklet kullanımını özendirmek - yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmaktır.
Derneğimiz bisiklete gönül vermiş insanların çeşitli ortamlarda tanışması ve bir araya gelmesi ile bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, memlekete hizmet etmek  hem de sosyal açıdan güzel vakit geçirmek niyeti ile kurmuş olduğu bir dernektir. Bu yola çıkarken şunu gördü; aslında Şanlıurfa'da bisiklete gönül vermiş çok insan var. Aramızda bankacısından, teknisyenine, esnafından doktoruna kadar her meslek grubundan arkadaşımız var. 80 civarında üyemiz var. Amacımız kulüp haline gelebilmek ve dernekleşme bunun ilk adımı.

Dernekleşme fikri nereden doğdu?
Çeşitli spor alanlarında veya sosyal faaliyetlerde güzel gruplar var. Bisiklet tutkunları arasında da gruplar var. Ama biz daha derli toplu, organize olalım diye düşündük. Çünkü bu tutkunun hak ettiği de budur zaten. Ayrıca yaptığımız faaliyetleri çoğaltmak, geniş kitlelere ulaştırmak amacı ile daha güçlü bir organizasyon altyapısı için dernek fikri ortaya çıktı diyebilirim.

Bisiklet kullanımının faydaları nelerdir?
Öncelikle sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanımı gerçekten ideal bir alet. Ben  bir Doktorum ve bisiklet kullanımının sağlık açısından faydalarını tıbbi olarak yakinen ve kendimden biliyorum.
Bunun yanı sıra modern yaşam tarzının getirdiği stresi atmada, hareketsiz yaşam tarzını değiştirme konusunda bisiklet önemli bir araç. Bununla birlikte bir arkadaş grubu ile bir araya gelerek ortaklaşa bir sosyal faaliyet gerçekleştirmek için bisiklet ayrıca güzel bir araç.

Ülkemizde ve özellikle Şanlıurfa'da bisiklet kullanımı nasıl?  
Maalesef ülkemizde gerek spor amaçlı gerekse ulaşım amaçlı bisiklet kullanımı çok fazla yaygın değil. Batı ülkelerinde bisiklet günlük hayatın ayrılmaz bir parçası iken bu durum bizde bayağı farklılık arz ediyor. Şanlıurfa'ya gelince nüfusumuza göre hele hele genç nüfusuma göre bisiklet kullanımında bayağı gerideyiz diyebilirim.

Şanlıurfa'da bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için neler yapılabilir. Sizin bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?
Öncelikle bizzat kendimiz bisiklet kullanarak örnek olmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra bisiklet kullanımını daha da yaygınlaştırmak üzere önümüzdeki günlerde belediyeler ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşerek örnek uygulamalar sergileyerek bisiklet konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz.

Faaliyetleriniz hakkında bilgi veriri misiniz?
İlk başlarda ufak çaplarda başlayan bisiklet turu organizasyonlarımız daha sonra sıra kültürü ile daha da büyüdü ve haftada bir buluşma kararı çıktı aramızda. Arkadaşlarımızla birlikte haftada bir gün buluşma kararı aldık. Ve Abide kavşağında Cuma günleri buluşarak şehir içersinde dolaşmaya başladık. Bisiklet turu atarken arkadaşlarımızla sohbet etme, eğlenme imkanı yakaladık. Spor yaptık. Zaman zaman mola verdik, esnafımızı ziyaret ettik. Onlarla tanıştık, kendimizi tanıttık.
Bunun yanı  Cuma günleri toplanarak şehir turu atıyoruz. Bunun yanı sıra uzun mesafeli turlarımız oluyor. Bu kapsamda Harran, Halfeti gibi tarihi ve turistik yerlere kültür turlarımız oldu. Tabi faaliyetlerimizde her zaman bütün arkadaşlarımız bir araya gelme fırsatı olmuyor. 80 kişinin her zaman hepsinin bir araya gelmesi mümkün olmasa da en azından 30- 40 işi bir araya gelerek turumuzu gerçekleştiriyoruz.

Şanlıurfa'da ilk pedal çevirmeye başladığınızda Şanlıurfalıların tepkisi ne oldu?
Toplu şekilde ilk pedal çevirdiğimizde şaşıranlar oldu, sevinenler oldu. Şahsen ben negatif bir tepki görmedim. Kişisel görüşüm şudur; Şanlıurfalılar bu işi sevdi diye düşünüyorum.  Bravo diyen,alkışlayanlar oldu. Merak edip turist misiniz diye soranlar oldu. Hayır Urfalıyız deyince ilgi daha arttı diyebilirim.

Sürücülerden gereken saygıyı görüyor musunuz?
Saygı ve sevgi karışlıklıdır. Bakın biz şehir içersinde ve diğer yollarda kurallara uyuyoruz. Şehir içersinde kırmızı ışıkta duruyoruz. Yayalara yol veriyoruz. Şehirlerarası yollarda gerekli emniyet tedbirlerine uyuyoruz. Uzun yollarda öncümüz, yancımız ve artçımız bulunuyor. Karayolları Kanununa göre bisiklet kullanımında ehliyete gerek yoktur, otobana girmezsiniz, yanlış bilgi olmasın ama bildiğim kadarı ile 50 km azami hız sınırını aşamaz.
Diğer sürücülerin saygı duyması meselesine gelince münferit olayların dışında şimdiye kadar olumsuz bir örnek ile karşılaşmadık diyebilirim. Bilakis özellikle uzun yollarda diğer sürücüler bize hem sevgi duyuyor hem de destek veriyor. Ama önemli olan hem şehir içersinde hem de şehirler arası bisiklet kullanımında kendi güvenliğimizi sağlamak durumundayız ve biz buna azami dikkat ediyoruz.

Şanlıurfa'da bisiklet yolu yok. Bunun eksikliğini hangi ölçüde hissediyorsunuz?
Bu sorunuz için öncelikle teşekkür ediyorum. Gerçekten önemli bir noktaya temas ettiniz. Bisiklet yolu modern bir şehrin olmazsa olmazlarındandır. Bizim bildiğimiz böyle. Gerek başka ülkelerde gerekse bazı şehirlerimizde bisiklet yolları çok yaygın.
Ben İstanbul'a bisiklet  yollarını çok gördüm mesela. Kilometrelerce bisiklet yolu var. Başka şehirlerde bisiklet sürücüleri güvenli bir şekilde bisiklet yollarında pedal çevirebilirken biz maalesef bu imkana sahip değiliz. Maalesef biz bisiklet yolu olmadığı için otomobil, otobüs gibi büyük araçların arasında ve güvenli olmayan bir şekilde pedal çevirmek durumundayız ve bu kazalara da davetiye çıkartıyor. Belki de Şanlıurfa'da bisiklet kullanımının az olmasının en büyük sebeplerinden birisi de güvenli bir şekilde bisiklet sürmenizi sağlayacak olan size ait bir yolun olmamasıdır. Bu bisiklet yollarına gerçekten Şanlıurfa'nın ihtiyacı var. Yoksa bisiklet tutkunlarının bisiklet kullanmak isteği ve bu konudaki çalışmaları büyük ölçüde akamete uğrayacaktır. Başka bir konuda emin değilim ama Büyükşehirlerde bisiklet yolunun olması konusunda bir mevzuatın olduğudur.

Bisiklet yolu konusunda  başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili kurumlar nezdinde girişimleriniz olacak mı ?
Bugünlerde Büyükşehir Belediyesinin bu yolların yapımı konusunda bir projelerinin olduğunu öğrendik. Bizde bu konuda ilgililerle görüşerek bir kamuoyu oluşturmaya çalışacağız.
Bakın Şanlıurfa'da sırf bizim derneğimize kayıtlı 80'i aktif olmak üzere yaklaşık 100 kişi var. Bunun yanı sıra çeşitli sosyal medya üzerinden bir araya gelmiş yaklaşık 1.000'yakın bisiklet tutkunu var.
İnanıyorum ki bisiklet tutkusu olan ve gerekli şartlar olgunlaştırılsa pedal çevirmeye istekli binlerce insan var. Yeter ki başta bisiklet yolu gibi çeşitli unsurlar devreye konulsun. Çünkü biliyoruz ki gerçekten bisiklete gönül vermiş, pedal çevirmek isteyen çok insanımız var Şanlıurfa'da.

Hedefleriniz arasında neler var. Çocuklarımızdan yaşlılarımıza kadar insanlarımızı pedal çevirirken görebilecek miyiz?
Dernek olarak henüz yeniyiz. İnşallah yapılacak çalışmalarla ve bisiklet tutkunlarının desteği ile bir gün Şanlıurfa'da her yaş ve her meslek grubundan insanın pedal çevirmesini umut ediyoruz, arzu ediyoruz.
Ama bu umudun gerçekleşmesi için bazı unsurlar bir zincirin halkaları gibi iç içe. İşte bisiklet yolu , sonrasında bu yolların kullanımı ile ilgili bilincin gelişmesi bir süreç. Bu yollar devreye girerse her yaş grubundan insan kaza korkusu olmadan bir bisiklet alarak pedal çevirecektir.

Şanlıurfa'da farkındalık oluşturmak için diğer şehirlerdeki STK'lar la bir işbirliğiniz var mı?
Dün Adana ile bir iletişimimiz oldu. Bunun yanı sıra İstanbul'da bir bisiklet derneği ile temasımız oldu. İstanbul'daki dernek 8 yıllık bir büyük dernek ve Avrupa'daki bisiklet derneklerine üye olan tek dernek. İstanbul Bisiklet Derneği adındaki bu derneğimiz bize yapacağımız turlarla ilgili destek olabileceklerini iletti. Bizim de aklımızda 23 Nisan Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 14 Mart Tıp Bayramı gibi özel günlerlerde özel organizasyonlar düzenlemek var. Mesela 24 Kasım Öğretmenler Gününde Valilik izni ve desteği ile bir tur gerçekleştirdik.
Valilik bize trafik desteği sağladı. İşte bu gibi özel günlerde çeşitli dernek ve STK'larla işbirliği yaparak çeşitli organizasyonlar düzenleyerek farkındalık oluşturmak istiyoruz.

Pedal çeviriyorsunuz, tarihi turistik mekanları geziyorsunuz, dostlarla bir araya geliyorsunuz. Bunun keyfinden biraz bahseder misiniz?
İnanılmaz bir keyif bu. Bunu başta belirteyim. Sabah erkenden kalkıyorsunuz hatta buluşma saatinin gelmesini sabırsızlıkla bekliyorsunuz. İşte sabah olsa da yola çıksak diyorsunuz kendi kendinize. Tedarikinizi yapıyorsunuz. Güvenliğinizi öncü, yancı, artçınız aracılığı ile alıyorsunuz ve yola düşüyorsunuz.
İnanın sohbet ede ede 60-70 km yolu nasıl gittiğimizi hissetmiyoruz bile. Mesela geçen Harran'a gittik, orada insanlarla, çocuklarla bir araya geldik. Burada yaşadığımız duygu yoğunluğu anlatılamaz ancak yaşanır.  Birde şu var; bisiklet kullanınca teknolojik araçlardan uzaklaşıyorsunuz. Çevreyi hissetmeye başlıyorsunuz. Ve çevreyi , insanları, yaşadığınız şehri tekrar keşfetmeye başlıyorsunuz ve bunun inanılmaz bir keyfi var.

Bisiklet kullanımı konusunda yerel medyadan beklentileriniz nelerdir?
Bisiklet kullanımın öneminin ve güzelliklerinin anlatılması ve farkındalık çalışmalarına medyanın katkısı çok önemlidir. Özellikle yerel medyadan bu yöndeki çalışmalara pozitif katkı sunmasını umut ediyoruz.
Mesela bu röportajın  bile inanıyoruz ki yayınlandığı zaman bu farkındalığa çok katkısı olacaktır. Kaldı ki biz daha yeni bir derneğiz ve gerçekten yerel medya haberleri ile bize destek veriyor ve biz bu desteğin artarak devam etmesini diliyoruz.

Hayalleriniz neler?
Şanlıurfa'da her hangi bir organizasyon olmadan, insanların eğlence, hobi , sağlık gibi konuların dışında bisikletlerle işine gidip gelmelerini, bisikleti günlük yaşantılarının bir parçası olarak kullanmalarını hayal ediyoruz.
Şanlıurfalıların bisikleti arabaya tercih etmelerini tercih eder ve bunun gerçekleşmesini arzu ederim. Bunun yanı sıra bisiklet kiralama yerlerinin olmasını ve bunun yaygınlaşmasını arzu ederiz. Ki Şanlıurfa iklimsel ve fiziksel olarak senenin büyük bir bölümünde bisiklet sürmeye elverişli bir şehir.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle size bu röportaj imkanından dolayı teşekkür ediyorum. Dernek olarak yeni olmamıza rağmen güzel işler yaptık. Daha güzellerini yapmak için ise biraz zamana ve desteğe ihtiyacımız var.
İnşallah sizin gibi medya çalışanlarının ve bisiklet tutkunlarının yanı sıra ilgililerin desteği ile Şanlıurfa'da daha güzel organizasyonlar yapacağımıza inanıyoruz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şanlıurfa, Pedalla, Derneği, Yönetim, Kurulu, üyesi, Derneğin, basın, sözcüsü, D
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı