Haber Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 11:31 Bu haber 2033 kez okundu
 
Şanlıurfa ve Harran dünyaya tanıtılacak
“ Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Uluslararası Arkeoloji ve Tarih Sempozyumu: Harran ve Çevresi” sempozyumunun tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Bilim Haberi


İshak Polat

“ Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Uluslararası Arkeoloji ve Tarih Sempozyumu: Harran ve Çevresi” sempozyumunun tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Bölgesel Rekabet Edebilirlik ve Operasyonel Programı (BROP) kapsamında finanse edilen ve Bilim ve Sanayi Bakanlığı , Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, GAP İdaresi, Harran Üniversitesi , Karacadağ kalkınma Ajansı  gibi Kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen “ Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında GAPTAEM’de  gerçekleştirilecek “Uluslararası Arkeoloji ve Tarih Sempozyumu: Harran ve Çevresi” sempozyumunun tanıtım toplantısı yapıldı.

Cevahir Han’da yapılan toplantıya Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı M. Emin Özçınar, Karacadağ kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral.   Sempozyumu düzenleyen Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci ve Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Proje Takım Lideri  Mary McKeon’nın yanı sıra Şanlıurfa’da faaliyet gösteren gazeteciler katıldı. Toplantının açılış konuşmalarında söz alan Şanlıurfa vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz yaptığı konuşmada Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik bir çok mekana ev sahipliği yaptığını belirterek ; Bu proje kapsamında bir çok mekanımız, sokağımız tekrar turizme kazandırılacaktır. proje kapsamında, başta Haşimiye Meydanı, 58 Meydanı, Reji Meydanı ve Mahmutoğlu Meydanı olmak üzere, Şanlıurfa şehir merkezinde yapılan çalışmalar halihazırda tamamlanmıştır. Sakıp’ın Köşkü, Yasin’in Kahvesi ve 11 Nisan İlköğretim Okulu binasındaki çalışmalar ile Şanlıurfa eski yerleşim merkezinde turizm rotalarının oluşturulmasına yönelik Güllüoğlu Sokak, Kazancı Bedih Sokak, Mumcular Sokak, Karakol Sokak ve Bedendibi Sokak’taki aydınlatma ve tabelalandırma çalışmaları sürmektedir” dedi.

Şanlıurfa turizmin Başkenti olacaktır

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı M. Emin Özçınar da Şanlıurfa’nın bilinen 12,500 yıllık tarihi ile kadim bir şehir olduğunu belirterek ; Bu ve bunun gibi projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte yine başta Büyükşehir Belediyemiz ve ilgili kurum, kuruluşların işbirliği ile yapılan festivel, seminer gibi etkinlikler ile Şanlıurfa Bölgenin turizm başkenti olacaktır” dedi.

Şanlıurfa ve Harran dünyaya tanıtılacak

Diğer konuşmacıların projeye ilişkin yaptığı konuşmaların ardından düzenlenecek seminer hakkında bilgi veren H.Ü. Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci ise 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak olan seminer hakkında bilgi vererek ; “Uluslararası arkeoloji ve tarih sempozyumuyla; bilgi üreten, var olan bilgi ve teknolojiyi en verimli biçimde kullanan bir kentten, Dünya’da olanlar ile kafasında olanlar arasında uçurum oluşan kente dönüşmenin izini sürmeyi amaçlamaktayız.

            Birlikte çalışma becerisi ile sorumluluk duygusunu yitiren şehrin değişiminin izlerini sürmeye çalışacağız. Asırlarca kendine güveni olan ve arkadaşlarına hocalık yapmış bir kentin, siyasi ve sosyokültürel kodları masaya yatırılacaktır. Sempozyum ’da şehrin Paleolitik Çağ’daki çabasından, ilk ve Ortaçağ’ın öncü şehrine; kent ve çevresinin siyasi, sosyal, kültürel, iktisadi ve estetik anlayışı ele alınacaktır. Uluslararası arkeoloji ve tarih sempozyumu ile bölgenin arkeolojik buluntuları ile tarih kaynaklarının bir çözümlemesi yapılacaktır.

            Bölgeyi çalışan ülkemizin saygın 100’e yakın akademisyenin sunacağı 88 bildiri ile Urfa, Harran ve çevresi ile ilgili ansiklopedik bir külliyat oluşacaktır.

            Sempozyumuz, T.C. Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından hayata geçirilen Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Şanlıurfa Valiliği ile Harran Kaymakamlığımızın destekleriyle gerçekleşecektir.

            Uluslararası arkeoloji ve tarih sempozyumuyla, Şanlıurfa’mıza 3-4 ciltlik bir eser kazandırmış olacağız. Bu eserlerle, Şanlıurfa ve Harran’ı birbirimize anlatmanın ötesine geçilecektir. Bu çalışmanın en önemli saç ayağı ise kentimizin tanıtımında önemli bir kaynak olacağını düşündüğümüz bu eserlerin, İngilizce olarak da yayımlanacak olmasıdır” dedi.

Yaklaşık 1 saat kadar süren basın toplantısı sorulan soruların cevaplandırılmasını ardından sona erdi.

           

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şanlıurfa, ve, Harran, dünyaya, tanıtılacak,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 20.10.2018
Bugün
18° - 24°
Pazar
16° - 20°
Pazartesi
15° - 22°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.10.2018
İmsak
05:09
Sabah
06:30
Öğle
12:17
İkindi
15:20
Akşam
17:51
Yatsı
19:06
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı