301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 07:02 Bu haber 3918 kez okundu
 
"Şanlıurfa festivaller ve fuarlar şehri olacak"
Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak Şanlıurfa'yı fuarlar ve festivaller şehri haline getirmek için çalışıyoruz.
Röportaj Haberi


Röportaj:  İshak Polat /  Türkiye Haber Kameramanları Derneği Yönetim Kurulu üyesi meslektaşlarımızın da hazır bulunduğu  bir toplantıda Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ’ye  festivaller ve Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü çalışmalar ile ilgili  sorduğunuz sorular ve aldığımız cevaplar

Bize TÜBİTAK  ve paydaş kurumlar ile  birlikte yürüttüğünüz Bilim Şenliği hakkında bilgi verir misiniz?

Şanlıurfa ilk üniversitenin kurulduğu bir “ Bilim Şehridir”. Harran İlçemizin bünyesinde bulunan bu üniversite 160 civarında bilinen Bilim Adamı yetiştirmiş. Ecdadımız zamanında bilimde çok ilerlemiş. Bizde istedik ki 2 milyona yakın nüfusu, 670 bin öğrencisi , 19,5 yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç ili olan Şanlıurfa’da gençlerimize yönelik eğlence, yarışma ve bilim alanındaki projeleri karma bir hale getirerek bir farkındalık oluşturmak amacı ile bir proje hazırladık.  19,20,21 Ekim 2017 tarihleri arasında bu projemiz Turgut Özal Parkında kuracağımız 65 atölyede 20 bin öğrencimiz ziyarette bulunacak. Bu Bilim Şenliğimizde öğrencilerimiz ve aileleri ile birlikte en az 100 bin ziyaretçi bekliyoruz.

Bilim Şenliğinde tam olarak neler olacak?

Paydaş Kurumlar ile yaptığımız bu Bilim Şenliğinde öğrencilerimiz tarafından hazırlanan projeler olacak ve bunlar yarışacak, Atölyelerde bilimsel çalışmalar gelen öğrencilere öğretilecek, çok önemli Bilim Adamlarımızı bu uluslar arası şenliğimize davet ettik. Bu Bilim Adamlarımız konferanslar verecek, söyleşiler gerçekleştirecek, öğrencilerimiz ve gençlerimiz ile buluşacaklar. Bunu yanı sıra akşamları eğlenceli programlarımız olacak. Çünkü işin içerisinde gençlik var  ve gençlerimizin eğlenmeye hakları ve ihtiyaçları var.

Şanlıurfa’da bilim tekrar hayat bulacak diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Biz küllerinden yeniden doğan bir şehiriz. Bilim, kültür, sanat, mutfak gibi bir çok alanda çok büyük bir geçmişimiz var. Harran Üniversitesi ve Harran Şehri bilim alanında dünya bilimine çok önemli katkılarda bulunmuş. Astronomiden matematiğe felsefeye kadar bir çok buluşa imza atılmış. İstiyoruz ki gençlerimiz hem bu bilim adamlarımızı tanısın hem de yeni bilim adamlarımız yetişsin. İşte bu amaç doğrultusunda  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak TÜBİTAK ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığımız, GAP İdaresi Başkanlığı, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret Borsası, Harran Üniversitesi işbirliği ve ev sahipliğinde çok kapsamlı ve bir ilk olan bu projemize hazırlanıyoruz. Bu kapsamda Türkiye ve dünya çapındaki Bilim Adamlarımızı  Şanlıurfa’ya getirmeye niyetliyiz. Prof. Dr. Aziz Sancar gibi Nobel ödülü almış, kendi alanında başarılı olmuş, bilimin çekiciliğini, görkemini gençlerimize aktarabilecek Bilim Adamlarımızı Şanlıurfa’da ağırlamak istiyoruz. Bununla bu topraklarda çalışma ve gayret ile yeni kuşaklardan yeni Bilim Adamları, geçmişte bir çok Bilim Adamının çıktığını, bunun mümkün olduğunu göstermek istiyoruz.  Ve yine bu topraklardan uygun ortam oluşturulduğunda çalışıldığında bu topraklardan yeni bilim adamlarının çıkacağına inanıyoruz.

Bilim denince heyecanlandık. Ama bunun yanı sıra Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü bir çok alt yapı projesi de var. Son olarak Köprülü Kavşak projesi var. Bundan da bahsedebilir misiniz?

Şanlıurfa- Diyarbakır yolu üzerinde Şanlıurfa’ya yakışır ve gerçekten de trafiği rahatlatacak olan Köprülü Kavşak Projesi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış bir proje. Bu projenin bir kısmını Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütüyoruz. 3 katlı Köprülü Kavşak projesini de Büyükşehir Belediyemiz uygulamasını sağlamış durumda. Şehrimiz Kuzey aksında gelişen bir şehir. Bu projemiz gerçekten şehrin trafiğini rahatlatacak bir proje olup bir örneği İstanbul’da var. Bu proje kapsamında hiç sinyalizasyon kullanmadan, beklenilmeden, karayolları taşıtları ve raylı sistem araçlarının rahatlıkla geçeceği bir proje. Simülasyonda da biz bunu test ettik. 8 yönde kavşak çalışabiliyor ve tamamen yer altında işlenilen bir kavşak. Bu proje Şanlıurfa için gerçekten önemli ve ihalesi yapıldı. Sözleşmesi yapıldı. Bir bölümüne firmamız trafiği yönlendirerek başladı. Önümüzdeki hafta diğer firmamız işe başlayacak. Biz bu projenin üzerinde 1,5 yıldır çalışıyorduk. Ve bunu Şanlıurfa’ya kazandıracağımız içinde çok sevinçliyiz.

Proje ne zaman tamamlanacak?

Üç Katlı birinci Köprülü Kavşağımız 180 günde bitirilecek. Ki biz bun süreyi 150 güne çektik. Doğrusu. Çünkü şehir trafiği yükünün önemli bir kısmı bu aksta. Projenin tamamı 2018 yılı sonu olarak planlanıyor.

İsot Festivali muhteşem bir şeklide tamamlandı. Önümüzdeki hafta yine ulusal ve uluslararası bir katılım ile Bilim Şenliği düzenleniyor. Şanlıurfa’ya yakışır bir Fuar Merkezinin temeli atıldı ve inşaatı devam ediyor. Fuar ve festivale konu olacak bir çok ürünümüz ve mirasımız var. Şanlıurfa bir fuar ve festivaller şehri olacak diyebilir miyiz?

Evet diyebiliriz. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak tam da bizim yapmak istediğimiz Şanlıurfa’yı bir fuarlar ve festivaller şehri haline getirmek. Çünkü Şanlıurfa bilinen 12.000 yıllık tarihi ile kadim bir şehir. Şanlıurfa bir tarih, kültür, bilim, gastronomi, müzik ve tarım şehri. Müzikten tarihe, isottan fıstığa ne isterseniz her şeyimiz var. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak diğer kurumlarımız ile birlikte bu şehre ait olan hangi değerler var ise bazı ürünlerimizin tescilini sağladık. Bazı ürünlerimiz ilanda bazı ürünlerimiz araştırma kapsamında.  Bu çalışmaların bitmesi ile birlikte Türkiye ve Bölgenin en dinamik şehri olan Şanlıurfa’da inşallah önümüzdeki zamanlarda bir çok fuar ve festival düzenlenecektir. Şehir bu kadar zengin varlığa sahip olunca bize de düşen bunun hakkını vermektir.

Şanlıurfa’ya nefes aldıracak vizyonel bir projede GAP Vadisi Projesi. Kısaca bilgi alabilir miyiz?

GAP Vadisi Projesi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak benim çok önem verdiğim bir vizyonel proje. Detaylarını bildiğiniz ve hakkında daha öncede siz gazetecilere sunumda bulunduğumuz, Uzun zamandır konuşulan bu projeyi görev geldiğim günden bu tarafa gerçekleştirmek için hemen düğmeye bastık. Bu şehir insanı gerçekten de her şeyin en güzeline layık ve bizde bu hizmeti tamamlayarak insanlarımıza ve şehrimize bu vizyonel projeyi kazandırmanın gayreti ile çalışıyoruz. Cumhuriyet Sosyal Tesislerinin olduğu bölgede, SUKAY ‘ın yan tarafından Karaköprü’ye doğru olan alan üzerinde 4 etap şeklindeki alanda çalışmalarımız hızla devam ediyor. İnşallah buralara kuracağımız sosyal yaşam alanları, dikeceğimiz ağaçlar ile bu proje gerçekten Şanlıurfa için çok mükemmel bir proje olacaktır.

Bize zaman  ayırdığınız ve sorularımız cevaplandırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Bende Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için siz Ulusal ve Yerel Basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ediyor meslek hayatınızda başarılar diliyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Şanlıurfa, festivaller, ve, fuarlar, şehri, olacak",
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı