Haber Detayı
12 Mart 2020 - Perşembe 13:14 Bu haber 3606 kez okundu
 
Şanlıurfa Fen Lisesi başarıya doymuyor
Şanlıurfa Fen Lisesi 11- D sınıfı öğrencisi Hilal Elçin’in 2204 TÜBİTAK Lise Araştırma Projesi, Malatya Bölge sergisinde birinci oldu.
Eğitim Haberi
Şanlıurfa Fen Lisesi başarıya doymuyor

Yüksel Polat

Şanlıurfa Fen Lisesi 11- D sınıfı öğrencisi Hilal Elçin’in 2204 TÜBİTAK Lise Araştırma Projesi,  Malatya Bölge sergisinde birinci oldu.

 Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen 2204 TÜBİTAK Lise Araştırmaları Projelerine “ E. Falcata Bitkisinin Antidiyabetik Özelliğinin Araştırılması adlı proje Antidiyabetik Özelliğinin Araştırılması”  adlı proje ile katılan Şanlıurfa Fen Lisesi öğrencilerinden Hilal Elçin’nin projesi bölge sergisine davet edilen 100 projenin arasından birinci seçildi.

Danışman öğretmeni Biyoloji öğretmeni Yasemin Alıcı’nın koordinatörlüğü ve gözetiminde .E. Falcata bitkisinin halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin tedavi edilmesi konusunda yaptığı araştırmalar ile katılan Hilal Elçin, Şanlıurfa Fen Lisesi adına böylesi bir başarıya imza atmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken  Okul Müdürü Ahmet Aslan ise yaptığı açıklamada; Danışmanlığını Biyoloji Öğretmenimiz Yasemin Alıcı ve Öğrencimiz Hilal Elçin'in araştırdığı “E. Falcata Bitkisinin Antidiyabetik Özelliğinin Araştırılması adlı proje Malatya Bölge Sergisinde Bölge 1.si oldu. Öğretmenimizi ve öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Daha öncede Bursa’da düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük bilim festivali ‘8. THY Science Expo 2019’ a yaptıkları proje ile katılan Şanlıurfa Fen lisesi öğrencileri Erdoğan Yeşilkaya ve Muhammed Furkan Ayan’ın pamuk küspesinden geliştirdikleri yapı izolasyon malzemesi projeleri ve İrem Koçoğlu’nun “ Tatildeyim, yanımda dört şey” adlı projesi “GAP Yeşil İnovasyon Projesi Yarışması” kapsamında 1200 proje içerisinde birincilik ödülüne layık görülürken projeler, sportif ve kültürel etkinliklerde bir çok başarıya imza atan Şanlıurfa Fen Lisesi öğrencileri başarının tesadüf olmadığını bir kez daha ortaya koymuş oldular.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfa, Fen, Lisesi, başarıya, doymuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı