Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 09:22 Bu haber 4361 kez okundu
 
"Şanlıurfa’da Pamuk Enstitüsü kurulmalıdır"
Pamuk üreticilerinin sorunlarına dikkat çeken Ziraat Yüksek Mühendisi Ömer Hacıkamiloğlu Şanlıurfa'da Pamuk Araştırma Enstitüsü'nün kurulması gerektiğini dile getirdi.
Ekonomi Haberi

Yüksel POLAT /  Geçtiğimiz günlerde atmosferik şartlar ve geç ekimden dolayı pamuk üretimindeki rekolte düşüklüğü sebebi ile çiftçinin karşı karşıya kaldığı sorunları kamuoyu ile paylaşan Ziraat Yüksek Mühendisi ve çiftçi Ömer Hacıkamiloğlu pamuğun önemi ve çiftçinin sorunları konusunda gazeteci İshak Polat ile yaptığı röportajda Türkiye pamuğunun yarısını üreten Şanlıurfa'da Pamuk Araştırma Enstitüsü kurulmasının önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ömer Hacıkamiloğlu yaptığı açıklamada; Şanlıurfa, Türkiye pamuğunun yarısın üretiyor ama maalesef Şanlıurfa'da ve GAP Bölgesinde bir tane Pamuk Araştırma Enstitüsü yok. Türkiye'de Pamuk Araştırma Enstitüsü Nazilli'de. Acilen,  Şanlıurfa'da Şanlıurfa merkezli GAP Bölgesine hitap eden bir ve uluslararası bilim adamlarının çalışmasına imkan tanıyacak, pamuk ile ilgili tüm unsurları masaya yatırarak uygun çözümler üretecek  Uluslararası Pamuk Araştırma Enstitüsü kurulmalıdır" diyerek bölge şartlarına uygun, yüksek verimli pamuk üretiminin önünü açacak araştırmaların hayata geçirilmesini istedi. 
Bugüne kadar böyle bir Enstitü kurulması için yapmış olduğu girişimlere değinen Ömer Hacıkamiloğlu yaptıkları başvurulara rağmen bir sonuç alınamadığını belirterek; 2009 yılından bu tarafa dile getirdiğimiz bu talebimizi maalesef hayata geçiremedik. Pamuk, toprak konusunda ihtisas sahibi bilim adamlarımız çok değerli mühendislerimiz Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gibi kurumlarımızda mevcut. Eğer pamuk konusunda ihtisas sahibi arkadaşlarımızın ortak çalışmasına böylesi bir Enstitüde ortak çalışma imkanı sağlanırsa inanıyorum ki bölgemizde pamuk başta olmak üzere bir çok ürünü daha yüksek verim ile üretip ülke ekonomisine kazandırabiliriz" dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Şanlıurfa’da, Pamuk, Enstitüsü, kurulmalıdır",
Yorumlar
Haber Yazılımı