301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Mart 2017 - Cuma 10:22 Bu haber 22380 kez okundu
 
"Şanlıurfa’da gerçekten merhamet var"
Şanlıurfa’ya sık sık gelen ve izlenimlerini köşesinde paylaşan Yeni Akit Yazarı Hüseyin Öztürk ile Şanlıurfa, Şanlıurfalılarla ve Suriyeli muhacirlerle ilgili ilgili izlenimlerini konuştuk
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat /  Hüseyin Öztürk’e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Öncelikle Şanlıurfa’ya hoş geldiniz? Sanırım sık sık geliyorsunuz. Şanlıurfa’ya ilişkin izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Şanlıurfa benim için bir psikolog doktor gibi. Türkiye veya dünyanın neresinde iyi bir psikolog var deseler ben bir psikoloğa ihtiyaç duysam Şanlıurfa’ya gelirim. Şanlıurfa manevi açıdan berin için bir psikolog gibi tedavi ediyor. Şükür bir sıkıntım yok ama büyükşehirlerin kirlenmişliğinden, keşmekeşinden uzaklaşmak istediğim zaman Şanlıurfa’ya yılda birkaç gelir bir nevi huzur bulup, arınıp öyle giderim. Kaldı ki Şanlıurfa zaten ilk insanın ayak bastığı, yürümeye başladığı, yemek yemeye başladığı bir şehir. İlk insanı ve bütün insanları Yaradan insanları iyilik üzere yarattığı için Şanlıurfa bir iyilikler şehri, bir merhametliler şehri. Bir şehirde iyilikler yapılıyor ama burada gerçekten merhamet var. Dolayısı ile Şanlıurfa’daki merhamet insanı manevi açıdan tedavi etmekle beraber birlik ve beraberliği de sağlıyor. Benim için Şanlıurfa’nın değeri ve güzelliği budur.

Suriye, Ümmetin kanayan en büyük yaralarından bir tanesi. İslami camia veya muhafazakar kesim bu dramın tam manası ile farkında mı?

Evet. Güzel bir soru. Bugün Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa  İnsani Yardım Platformu tarafından organize edilen bir etkinlikle Suriyeli yetim ve öksüz çocuklarla bir araya geldik. Onlarla beraber yemek yedik. Acizane her lokmada biz bu yaşananların ne kadar farkındayız sormaya  ve “ Suriyelileri neden Türkiye’ye aldınız” diyenlerin vicdanlarının olup olmadığını sorgulamaya başladım. Ben “bu insanları neden Türkiye’ye aldınız” diyenlerin vicdanlarının olmadığına kanaat getirdim. Bu manzarayı, bu çocukları görüp vicdan muhasebesi yapmamak mümkün değil. Bunun yanı sıra İslam’a duyarlı insanların ancak %50’sinin ancak olayın farkında olduğunu ve duyarlılık içerisinde olduğunu ifade edebilirim. Suriye meselesi sadece bir harita veya zalim  Esed Rejimi meselesi değildir, Allah’ın bu Ümmeti bir sınama meselesidir. Bakın Urfa Ulu Camii’nin yapılış tarihi 1175. Sekiz yüz küsur yıldır Şanlıurfa’da ezan ve namaza ara verilmemiş, devam ediyor. İnsanlığın ve merhametin fışkırdığı bu yerde Suriyeliler Şanlıurfalar ve Türkiye için bir imtihan vesilesi. Dolayısı ile sadece 90 ülkeden daha fazla bir nüfusa bakan Şanlıurfa’nın bu yükünün tüm Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerin taşınması ve paylaşılması gerekir diye düşünüyorum.

Ürdün, Lübnan gibi ülkelerde de Suriyeli muhacirler var. Türkiye  yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor ve Şanlıurfa 650 bin civarında bir sayı ile Türkiye’de en çok Suriyeli muhacire ev sahipliği yapıyor. Ama başta Körfez ülkeleri olmak üzere bir çok Müslüman ülke bu soruna duyarsız. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

 Doğuştan zengin doğan insanlar Cenab-ı Hakk’ın buyruğunun  ve Peygamberin Sünnetinin kendilerine yüklediği sorumluluğu üstlerine alınmayarak buna muhatap olmuyorlar. Nasılsa petrolleri var, paraları var, yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında. Ayete iman etmek Ayet ’in gereğini yerine getirmektir. Bu adamlar sadece Ayete iman ettiklerini söylüyor ama gereğini yerine getirmiyorlar. Bunlar şükürsüz ve hamdsizler. Şükreden ve hamd eden bir zengin gereğini yerine getirir. Ne yazık ki bir diğer problem de  mezhepçilik. Bir çok Müslüman’da Şii- Sünni ayrımcılığı batağına saplanmış ve olaya bu açıdan bakıyor. Allah’ın yapmadığı ayrımcılığı kullar yapıyor. Bu insanların tekrar iman etmeleri gerekiyor ve bu mezhep bağnazlığından kurtularak tüm mazlumlara el uzatmaları gerekiyor.

Her şeye rağmen Türk insanı Suriyeli kardeşlerine en büyük desteği verdi ve vermeye devam ediyor. Ama sınırlarını açmayan, Suriyelilerin Akdeniz’de boğulmalarını seyreden Avrupa ülkelerinin Türkiye’deki Suriyelilere yönelik çalışmaları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bunların yardım gibi bir derdi yok. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza buradan çağrıda bulunuyorum; Dışarından, Avrupa’dan  gelen ne kadar STK, Dernek, Yardım Kuruluşu varsa Şanlıurfa ve Türkiye’den derhal kovulmalıdır.  Bu kuruluşlar tasları, tarakları hatta ayakkabı bağlarına kadar her şeylerini alsınlar ve Türkiye’yi ter etsinler. Çünkü bu kuruluşlar Türkiye’ye karşı hainlik peşindeler ve zannedersem ilgili kurumlarımız da bunu biliyordur. Başta Hollanda olmak üzere Avrupa’dan gelen STK, Yardım Kuruluşu adı altındaki bu organizasyonlar lüx binalar kiralıyorlar, lüx binalarda Suriyeli çocukları Türkiye’ye karşı eğitiyorlar, ellerine haç vererek birer Müslüman düşmanı olarak yetiştiriyorlar. Yeri geldiğinde, fırsat bulduklarında da toplumun arasına fitne tohumu ekmekten, provokasyon çıkartmaktan geri kalmıyorlar dolayısı ile bunların acilen  olarak bunların Türkiye dışına çıkartılması gerekiyor.

Gelelim Şanlıurfa STK’larına ve Şanlıurfalılara. Şanlıurfalıların ve Şanlıurfa STK’larının Suriyeli muhacirlere yönelik uzattığı merhamet eli konusundaki izlenim ve duygularınız nelerdir?

Bu güzel sorunuz içinde teşekkür ediyorum. Başta da ifade etmiştim. Şanlıurfalı kardeşlerimiz gerçekten de Hz. İbrahim’in torunları olduklarını, ona layık merhamet ve cömertlik içerisinde olduklarının  tarihin her döneminde gösterdikleri gibi Suriyeli mazlumlara da din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmaksızın gösterdiler ve göstermeye devam ediyorlar. Bu tutumları ile herkese örnek oluyorlar. Şanlıurfa’da faaliyet gösteren STK’ların çalışmasına gelince; bunu bu günlerde tartışılan Başkanlık meselesi üzerinden izah etmek istiyorum. Türkiye’deki Başkanlı sistemini aslında Şanlıurfa kurmuş. İzah edeyim; Şanlıurfa STK’ları İnsani Yardım Platformunun yapısına baktığımızda bu sistemi kurmuşlar. Nasıl mı 150 civarında STK, Dernek, Yardım Kuruluşu 1’de birleşmiş ve İnsani Yardım Platformu  çatısı altında birleştikten sonra Mesela sınır ötesine 387 TIR yiyecek ve giyecek yardımı göndermişler. Yurtiçine ise 1132 TIR yardım dışında, terör mağduru illere de 18 TIR giysi malzemesi göndererek, fakir fukara için giyim mağazaları açmışlar. Son bir yıl içerisinde ise 11 bin yetim ve öksüz çocuk olmak üzere, toplam 180 bin kişiyi giydirmişler. Türkiye’ye örnek olacak böylesi bir Platform oluşturdukları ve çok güzel ve başarılı çalışmalara imza attıkları için başta Platform Başkanımız Osman Gerem’e ve arkadaşlarına, destek verenlere teşekkür ediyorum.  Baktığınız zaman böylesi bir organizasyon görmek çok zor ama Şanlıurfalı kardeşlerimiz bunu başarmış.

Şanlıurfa Türk, Kürt, Arap, Zaza gibi bir çok etnik kimliğe sahip insanların barış, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşadığı Osmanlı bakiyesi bir şehir. Türkiye ve Ortadoğu’ya örnek bir şehir olan Şanlıurfa’nın bu yapısına ilişkin gözlemleriniz oldu mu? Bu konudaki duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?

Elbette. Başında da söyledim. Ben buraya gelince bir nevi rehabilite oluyorum. Sizin de buyurduğunuz gibi ben bu şehirde ne Türk ne Kürt ne de Arap ayrımı görmedim, duymadım. Şanlıurfa’da sadece adam gibi adamlar görüyorum. Öyle ki çarşıda gezerken selam vermeye korkuyorum. ( Gülüyor) Neden? Derseniz; her selam verdiğim insan mutlaka çay ikram ediyor, bir şeyler ikram ediyor. İnsan ikramdan kaçar mı?  Başka yerde insanlar sizden kaçar ama Şanlıurfa’da size mutlaka bir şeyler ikram etmek için tutuyorlar.  Bakın ben Türkiye’nin hemen hemen her tarafını gezdim. Ama burada hiçbir ayrıma rastlamadım, görmedim. Burası öyle bir yer ki herkes sizi kucaklıyor. Bu şehrin ayrı bir havası var. Anlatılamaz ancak yaşanır.

Şanlıurfa’ya gelmek isteyenlere veya gelmemiş olanlara  bir mesajınız var mı?

Var. Mutlaka var. Hani derler ya;  şunu şunu yapmadan, yemeden,  görmeden ölmeyin. Bende şunu derim; Ölmeden mutlaka Şanlıurfa’yı gezin, görün ve buranın havasını mutlaka soluyun. Burayı görmeden ölüp te cennete giden olursa da Allah’tan “ Şanlıurfa’yı bir göreyim” dileğinde bulunsun. İnsanlarımız gelsinler bir Balıklıgölü görsünler, Aşağı çarşıyı bir gezsinler, insanlara bir selam versinler. Gökyüzünden bir şey mi geliyor, yerden mi bir şey besliyor bilemem ama mutlaka bir huzur bulacaklarını göreceklerdir.  Dediğim gibi Şanlıurfa’da rahmet ve bereket devam ediyor. Buna kendileri de şahitlik edecektir.

Şanlıurfalılara bir mesajınız var mı?

Şanlıurfalı kardeşlerimi bana olan davranışlarından dolayı çok yakinen tanıyorum. Bunun ışığında Şanlıurfa’da yaşayan insanlar seçilmiş kullardır diye düşünüyorum ve Hz. İbrahim’e en yakın insanlardır diye düşünüyorum. Halil yani dost insanların arasında emekli olduktan sonra yaşmak isterim. Belki bir çok insan şaşıracaktır ama benim Şanlıurfa’ya ilişkin gözlem ve duygularım inanın budur ve bu şehirde huzur buluyorum.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle bir meslektaşınız olarak bana da  gazetenizde Şanlıurfa ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi ifade etme ve bu duygularımı Şanlıurfalılarla paylaşma imkanı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Afrika ve Avrupa gibi bir çok coğrafyayı gezmek imkanı bulmuş birisi olarak Türkiye coğrafyasının  İslam’ın bayraktarlığını yapma görevini taşıdığına inanıyorum. Hele hele Şanlıurfa gibi üzerinden ezan ve namazın eksik olmadığı bu gibi yerlerin insanları var oldukça da bu bayraktarlığın kıyamete kadar süreceğine olan inanıcım tamdır. Bu düşüncelerle Şanlıurfalıları yani dedeleri Hz. İbrahim Halil gibi Halil insanlara en kalbi muhabbetlerimi sunuyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şanlıurfa’ya, sık, sık, gelen, izlenimlerini, köşesinde, paylaşan, Yeni, Akit, Y
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı