301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Aralık 2015 - Perşembe 09:13 Bu haber 3762 kez okundu
 
Sade: Yerli yatırımcıya önem verilmeli
Şanlıurfa Sanayisi adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı sayın Mehmet Sadık Sade oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Şanlıurfa sanayisinin temelinin Gıda İhtisas OSB olacağının altını çizen ve işadamlarında “ aldatmayan, aldatılmayan” ifadesi ile temel esasını işaret eden Mehmet Sadık Sade’ye sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben, Mehmet Sadık Sade. Şanlıurfa TÜMSİAD ( Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği) Kurucu Başkanıyım. 6 yıldan bu tarafa Şanlıurfa TÜMSİAD Şube Başkanlığını yürütmekteyim. Aynı zamanda Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Üyesiyim. Ticaretle uğraşıyorum. İnşaat ve Akaryakıt üzerine şirketlerimiz var. Bu şirketlerimiz vesilesi ile yaklaşık 80 kişilik bir istihdam oluşturuyoruz.

TÜMSİAD ve TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

TÜMSİAD 2005 yılında İstanbul merkezli olarak kurularak Türkiye’ye yayıldı. Şu an 10. Kuruluş yıldönümümüzü kutluyoruz..2005’ten bu tarafa TÜMSİAD’ın yurt içinde 52 şubesi, 47 tane temsilciliği bulunuyor. Yurt dışı da dahil olmak üzere yaklaşık 25.000 üye sayımız var. TÜMSİAD sahip olduğu üye sayısı ve etkinlik olarak sanayi ve işadamları STK’ları arasında en önemli STK’lar arasındadır. TÜMSİAD’ın kuruluş amacı ise; Milli ve manevi değerlere bağlı kuşaklar yetiştirmek olup bunun yanı sıra üye işyerlerimizin kurumsal yapıya kavuşması ve esnafı tüccar, tüccarı sanayici, sanayiciyi ihracatçı yapmak gibi hedefimiz var. Bu hedefleri yerine getirmek amacı ile Genel Merkezimizin 10 yıldır süren çalışmaları var.

TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesine gelince; Şanlıurfa şubemiz 2009 yılında kuruldu. İnşallah Ocak ayı itibarı ile 7. Yılımıza adım atmış olacağız. Şanlıurfa şubemize kasıtlı yaklaşık 350 üye bulunmakta olup üye kaydederken milli ve manevi değerlere sahip, aldanan ve aldatan olmaması, vatanına, bayrağına saygılı insanlar olmasına önem veriyoruz. Bunun yanı sıra siyasi görüş olarak tüm siyasi görüşlere eşit mesafedeyiz ve herhangi bir partiye angaje değiliz ama hizmet edeni de takdir etmekte bizim görevimizidir. Ülkesine hizmet eden hangi kurum, kuruluş, STK olursa olsun biz onların yanındayız,.

Şanlıurfa’nın sanayi potansiyeli hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Şanlıurfa’nın sanayi potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen maalesef bu konuda sınıfta kaldık. Bu durum herkesin malumudur. Şanlıurfa tarımın başkentidir. Bırakın normal sanayiyi tarımsal sanayide bile her hangi bir hedefe ulaşamadık. Şanlıurfa tarımda bir çok şeyi üretmesine rağmen maalesef işleyemiyor ve biz sadece üretmekle kalıyoruz, bir nevi işin hamallığını yapıyoruz. Biz üretiyoruz, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi şehirlerimiz işleyerek para kazanıyor. TÜMSİAD olarak Şanlıurfa’da sanayinin, özellikle tarımsal sanayinin gelişmesi için mücadelemizi devam ediyor. Şanlıurfa’nın 6. Bölge Teşvik kapsamına alınması ile beraber Şanlıurfa’nın sanayi hamlesi gerçekleştireceğine inanıyorduk ama maalesef sadece Çağrı Merkezlerinde artış oldu. Yani bizim istediğimiz şekilde bir sanayi hamlesi gerçekleşmedi. Ama 1 Kasım seçimlerinden sonra AK Parti Şanlıurfa Milletvekili sayın Faruk Çelik’in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olması bizi bu yönde oldukça umutlandırdı. İnşallah sayın Bakan’ın önderliğinde oluşturulacak bir sinerji ile Şanlıurfa özellikle tarımsal sanayide önemli adımlar atacaktır diye düşünüyorum.

Şanlıurfa’da sanayinin gelişmesi için neler yapılmalıdır?

Öncelikle zihniyetin değişmesi gerekir. Toplumun her kesiminin buna inanması ve ilgililerin bu konuda adım atması gerekir. İşadamından, tüccarına, siyasetçisinden, bürokratına STK’lardan vatandaşa kadar herkesin bu amaç etrafında birleşmesi gerekir. Bunun yanı sıra bürokratik engellerin kaldırılması, işadamlarının önündeki engellerin kaldırılması gerekir. Para biraz tatlıdır. Ufak bir sıkıntıyı gördüğü zaman oradan kaçar. Özellikle bürokratlarımızın Şanlıurfa’da yatarım yapanlara sahip çıkması lazım. Malumunuz 7 Haziran seçimlerinden sonra bir iki münferit olay olmasına rağmen Şanlıurfa bölgenin en huzurlu kentidir. Bunu muhafaza ederek yatırımcıya anlatmamız lazım. Bunun yanı sıra Şanlıurfa’da sanayinin gelişmesi için Şanlıurfa’nın pilot il seçilerek ki hükümetin programında da var bu.; “ Anahtar teslim fabrika” uygulaması bir an önce uygulanmaya konulmalıdır. Bu konuyu geçenlerde Sayın Bakanımıza da bunun ilk olarak Şanlıurfa’da uygulanması konusunda hatırlatmada bulunduk. Bununla birlikte arsa tahsisleri konusunda ciddi yatırımcıların korunması ve bu taleplerinin en kısa sürede yerine getirilmesi lazım. Ben yerli yatırımcının da korunması ve teşvik edilmesinin önemini de hatırlatmak ve bunun altını çizmek istiyorum. Yerli yatırımcı her türlü güçlüğe göğüs gerer. Yabancı yatırımcı gibi ufacık bir olayda çekip gitmez. Yabancı yatırımcının arsa talebi yerine getirilirken maalesef Urfalı yatırımcı söz konusu olunca bir sürü bürokratik engeller çıkıyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız biz hizmetkar olmaya geldik derken maalesef Urfalı yatırımcıya bir çok bürokratik engel çıkıyor. Buna bir neşter vurulması lazım. Özetle; alınacak tedbirlerle sanayici ve yatırımcıları Şanlıurfa’ya çekmemiz lazım. TÜMSİAD  Şanlıurfa Şubesi olarak biz bu konuda üzerimize düşen görevleri raporlar hazırlayıp ilgililere aktararak yerine getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz.

TÜMSİAD olarak Şanlıurfa sanayisinin gelişmesi için yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi olarak gerek Urfa sanayisinin gelişmesi gerekse ilimizdeki ticari faaliyetleri artırmak için kamuoyunun malumu olduğu üzere Yurtdışından ve yurt içinden iş adamlarımızı Şanlıurfa’ya getiriyoruz. Gelen işadamı ve yatırımcılarımızı buradaki işadamlarımızla, üreticilerimizle, Kalkınma Ajanslarımızla bir araya getirerek Şanlıurfa’daki yatırım fırsatlarını anlatıyoruz. En son olarak Avrupa’dan 96 işadamı getirerek Şanlıurfa’daki yatırım imkanlarını anlattık ve bu konuda 3-4 tane etüt çalışması gibi girişim de oldu ama maalesef Suruç’taki menfur saldırı sonrasında bu girişimler öyle kaldı. Bakın biz tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da kolektif çalışmayı teşvik etmek üzere çalışıyoruz. Malumunuz olduğu üzere Şanlıurfa’da iki kişi bir araya gelerek bir şirket kuramıyor. Bizim TÜMSİAD üyeleri olarak 5 kişi, 10 kişi bir araya gelerek ortak iş yapıyoruz. İnşallah 1 Kasım seçimlerinin getirdiği rahatlama ile TÜMSİAD olarak sahada daha faal olacağız.

Yatırımcı neden Şanlıurfa’ya gelmeli?

Sorunuz için teşekkür ediyorum. Öncelikle Şanlıurfa huzurlu ve güvenli bir şehir. Bunun yanı sıra özellikle tarımsal sanayinin ana hammaddelerinin üretim merkezi. Türkiye pamuğunun yarısı bu şehirde üretiliyor. Ha keza buğdayın, mercimeğin, fıstığın ve bir çok tarımsal hammaddenin en çok üretildiği bir şehir. Havalimanı, limana olan yakınlığı, demiryolu, otoban gibi ulaşım ağları ile üretilen bir şeyin nakledilmesi konusunda önemli bir konumda. 2 Milyonluk bir nüfusa, özellikle istihdam konusunda çok genç bir nüfusa sahip. Bunun yanı sıra Şanlıurfa 6. Bölge Teşvikleri kapsamında yatırımcı için önemli SGK, vergi indirimi, teşvik belgelerinden dolayı  ÖTV vergi avantajlarına sahip. Ayrıca KOSGEP, Karacadağ Kalkınma Ajansı gibi kurumların projelerle ilgili çok ciddi teşvik ve hibe destekleri var. Kısacası Şanlıurfa yatırım için her türlü imkana ziyadesi ile sahiptir diyebilirim. Şanlıurfa yatırımcı için “kazan, kazan, kazan”  avantajına sahip bir şehir ama demek ki biz bunu yatırımcılara anlatamamış ısız. Kendimizi iyi pazarlayamamış ısız.

TÜMSİAD olarak Gıda OSB’ye çok büyük önem veriyorsunuz. Önümüzdeki zamanlarda bu çalışmalara daha çok ağırlık verecek misiniz?

Elbette. Gıda OSB Şanlıurfa için hayati bir konudur ve bizim bu konuda çalışmalarımız artarak devam edecektir. Bakın bir örnek vermek istiyorum; geçenlerde İstanbul’da iki iş adamımız ile görüşürken Şanlıurfa’da bir makarna fabrikasına ihtiyaç olduğunu dile getirdik. Ve işadamı kardeşimiz bizden örnek buğday istedi ve biz gönderdik. Özetle TÜMSİAD olarak bizi bu konuda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz.

Sayın Başkan aynı zamanda ilimizde yapılan fuarlara da öncülük ediyorsunuz. Fuar alanı ve fuarların önemi konusundaki  düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi olarak Şanlıurfa’nın tanıtımı ve ticaretin gelişimi için fuarların katkısını biliyor ve bu konuya çok önem veriyoruz. Bu konuda 2012 yılında Şanlıurfa’da bir fuar alanının yapılmasını ve fuarcılığın Şanlıurfa’ya katkısı konusunda aldığımız kararla gündemimize aldık. Bu karar gereğince Şanlıurfa’da fuar düzenlemesi amacı ile bir özel şirketi ikna ettik. Bunu yaparken de bazı şeyleri de taahhüt ettik. Nihayetinde ticari şirket zarar etse bile zararını kendi cebimizden tanzim etmeyi, yeter ki bunun Şanlıurfa’da düzenlenmesini ifade ettik. Hamdolsun 3 yıl boyunca Şanlıurfa’da fuar düzenlendi. Bu yıl da inşallah 4.sünü 17 Martta Yapı ve İnşaat Fuarını yapacağız.

Fuar alanı meselesine gelince Şanlıurfa’ya yakışır bir Fuar ve Kongre Merkezi şart. 2012 Yılında ilk fuarımızı açarken dönemin Valisi önümüzdeki yıl fuarı kendi fuar alanımızda yapacağız diye söz verdi. Ki o zamanki belediye başkanımızda aynı sözü verdi. Maalesef 4 yıl geçmesine rağmen halen bir çalışma yok. Bakın fuar bir şehir için bu kadar önemli iken biz halen ilkel koşullarda fuar yapıyoruz. Ve bunu yaparken bütün eksikliklerine rağmen bunu Şanlıurfa’da fuarcılık kültürünün yerleşmesi ve bunun öneminin kavranması için yapıyoruz. Biz Şanlıurfa’da yapılan fuarcılığın eksikliklerini biliyoruz.

Bakın başka şehir veya ülkelerde yapılan fuarlarda TÜMSİAD olarak “KOBİ Şura’sı”  oluşturuyoruz ve çeşitli ülkelerden KOBİ Uzmanları getiriyoruz. Bu şura’larda uzmanlarımız yaşadıkları ülkelerdeki KOBİ’lerin nasıl başarılı olduklarını, pazar, üretim, AR-GE gibi konulardaki başarı örneklerini, finansman problemlerini nasıl çözdüklerini katılımcılara bir eğitim semineri gibi 4 gün boyunca  anlatıyorlar. Bu fuarlara katılan kardeşlerimiz bir çok tecrübe ve ufuk ile şehrine dönüyor. 10. Ayda İstanbul’da yapılan TÜMSİAD olarak İstanbul Kongre Merkezinde bu şura’mızı yaptık ve bu şura’mız sayın Cumhurbaşkanımızın açılışı ile gerçekleşti. TÜMSİAD olarak bizim fuar anlaşımız budur. Ama Şanlıurfa’da fuar ve kongre merkezimizin olmaması bizim bir çok konuda elimizi kolumuzu bağlıyor.

Bununla beraber, şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki; bütün imkansızlığa ve eksikliğe rağmen demek ki Şanlıurfa’da fuar düzenlenebiliyormuş. Geçen yıl Şanlıurfa’da düzenlenen Yapı ve İnşaat Fuarına, katılım Adana ve Gaziantep’te düzenlenen fuarlara katılımdan üç kat daha fazla olarak gerçekleşmiş.  Ve bize gelen bilgilere göre Şanlıurfa’da yapılan bu fuarda bir çok katılımcı 5-6 ayda ancak gerçekleştirebileceği iş bağlantısını, satışı fuar boyunca gerçekleştirmiş. Zaten katılımcı memnun kalmasa bir daha katılmaz. Bakın çarpıcı bir örnek daha vereyim; fuar ilk yıl 4.000 m2 ile başladı, ikinci sene 8.000 m2’ye çıktı. Üçüncü yıl 10.500m2’ye çıktı. Bu yıl daha da büyüyecektir.

Özetlemek gerekirse biz TÜMSİAD olarak fuarların önemini biliyoruz ve Şanlıurfa’da sadece gıda, tarım ve yapı fuarlarının yanı sıra turizm, mücevherat gibi bir çok alanda fuar düzenlenmesini, kongre merkezimizde ulusal ve ulusal bazda kongreler  düzenlenmesini arzu ediyoruz. Mesela Şanlıurfa’da 2.000-3.000 kişinin aynı anda katılabileceği bir kongre merkezi var mı? Böyle bir yer olsa TÜMSİAD Genel İstişare Kurulunu burada yaparız, katılımcılara Şanlıurfa’yı anlatırız. Özetlemek gerekirse Şanlıurfa’nın iyi şekilde tanıtılabilmesi için  gerçekten Şanlıurfa’ya yakışır Fuar ve Kongre Merkezinin olması şarttır. Sağ olasınız sizler gazeteci olarak bu konuya eğiliyorsunuz. İnşallah hep beraber bu konuyu gündemde tutarak böyle bir yerin Şanlıurfa’ya kazandırılması için çalışmaya devam edeceğiz.

Şanlıurfa sanayisinin gelişmesi için STK’lar arasında ortak bir çalışma ve koordinasyon var mı?

Maalesef şimdiye kadar yoktu. Ama bundan sonra olacak inşallah. Şanlıurfa sanayisin gelişmesi için kardeş STK’lar la görüşmeler başladı. Aslında bunda Sanayi ve Ticaret Odasının öncülük yapması gerekiyor. Çünkü burada en büyük kuruluş, sanayici ve işadamlarının bağlı olduğu kuruluş olan ŞUTSO’dur. Bizler ise gönüllük esasına göre kurulmuş olan dernekleriz. Yasaya göre bunun Ticaret ve Sanayi Odasının yapması gerekir. Ama maalesef şimdiye kadar bu öncülük görevi Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılmadı. Yapmadılar diye de bizim bekleyecek halimiz yok. İnşallah biz bu konuda da STK’lar olarak işbirliği yaparak, çalıştaylar düzenleyerek adımlar atacağız.

Suriye iç savaşı ve mültecilerin Şanlıurfa ekonomisine olan etkileri konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

Maalesef Suriye iç savaşı yanı başımızda 5 yıldır yaşanan bir trajedi. Her ne kadar resmi rakamlar daha düşük gösterse de tahmini olarak 600- 700 bin Suriyeli muhacir Şanlıurfa’da barınıyor. Ve Şanlıurfa en çok Suriyeliyi barındıran şehir. Hal böyle iken günümüzde çarşıya indiğiniz zaman gördüğünüz her üç tabeladan birisi artık Suriyeli işyerinin tabelası. Suriyeli kardeşlerimizin Şanlıurfa’da açtıkları işyerleri, her hangi bir vergiye tabi olmamaları, Suriyelilerden kaynaklanan ucuz iş gücü maalesef Şanlıurfa ekonomisine önemli sıkıntılar veriyor. Esnafımız, işadamlarımız haksız rekabetten dolayı ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı. Vasıflı elemanlarımız iş bulamamaya başladı, işsizlik oranları artmaya başladı. Maalesef sosyal hayatta sıkıntılar başladı. Asayiş olaylarında sıkıntılar baş göstermeye başladı.

Evet bu kardeşlerimiz muhacir ve biz ensarız ve ensar olmaya devam edeceğiz ama bu konuda da tedbirlerin alınması gerekiyor. Dile getirilen tampon bölge, tampon şehir gibi sorunu büyük ölçüde giderebilecek tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Ve kurulacak bu şehirlerin ticaretinin Şanlıurfa ile yapılarak esnafımızın mağduriyetinin biraz da olsa giderilmesi gerekiyor.

Evet biz bu kardeşlerimize sahip çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz ama bu belirttiğim konularda da ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor.

Sayın başkan eklemek istekileriniz nelerdir?

Öncelikle Şanlıurfa Sanayisi gibi Şanlıurfa’nın geleceği olan bir konuda bir röportaj dizisi kaleme almanızdan ve bu konuda TÜMSİAD olarak bizim de görüşlerimizi alma nezaketinde dolayı size teşekkür ediyorum. TÜMSİAD olarak gerek Şanlıurfa’nın gerekse Türkiye’nin 2023 hedeflerine emin adımlarla yürümesinde elimizden gelen gayreti  ve desteği göstereceğimizden herkesin emin olmasını istiyor bu vesile ile sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şanlıurfa, Sanayisi, adlı, röportaj, dizimizin, haftaki, konuğu, TÜMSİAD, Şanlıu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı