Haber Detayı
14 Kasım 2015 - Cumartesi 11:25 Bu haber 2021 kez okundu
 
"Potansiyelimiz büyük, pazarlama sorunumuz var"
"Urfa Sanayisi" röportaj dizimizin bu sayıdaki konuğu MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Çalışkan oldu.
Röportaj Haberi


 Röportaj: İshak POLAT  /  Milli Sermaye düşüncesi çerçevesinde bir araya gelen işadamlarının oluşturduğu MÜSİAD'ı ve Şanlıurfa ekonomisini konuştuğumuz Mehmet Çalışkan'a sorduklarımız ve aldığımız cevaplar


MÜSİAD ve MÜSİAD Şanlıurfa Şubesi hakkında bilgi alabilir miyiz?     
  1990 yılında kurulan MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve iş Adamları Derneği) 1995 yılında sayın A.Müfit Yetkin'in Kurucu Başkan sıfatıyla Şanlıurfa Şubesi kurulmuş ve şu anda Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD); hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun sağlandığı; tarihe ve topluma mal olmuş mahalli ve evrensel değerlerin gözetildiği, kendi içinde bütün, bölgesinde, ekonomik ve siyasi alanda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarının, 9 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul'da kurdukları bir "İş Adamları Derneği"dir. 
  MÜSİAD, bugün itibariyle 11.000'i aşan üyesi ve 46.000 üye işletmesiyle, yurtiçinde 86, yurtdışında 65 farklı ülkede 168 irtibat noktasıyla, "kamu yararına dernek" statüsüne sahip güçlü bir "Sivil Toplum Kuruluşu" olarak; yaklaşık 1,600.000 kişiye istihdam sağlamakta, işadamlarımızın sorunlarını, beklenti ve kanaatlerini ilgili her platforma taşıyarak, kamu kurum ve kuruluşları nezdinde bunların çözümüne ilişkin gayret sarf etmektedir.

GAP'ın Başkenti Şanlıurfa'nın ekonomik potansiyeli pakındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
  Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki; Şanlıurfa sahip olduğu değerler itibarı ile gerçekten büyük bir ekonomik potansiyele sahip. Gerek binlerce yıllık tarihi değere sahip olduğu için turizm alanında, GAP'ın merkezi olması hesabı ile önemli bir tarımsal üretime ve bu tarımsal hammaddelerin üretimi ile önemli bir tarıma dayalı sanayi potansiyeline sahip. Bunun yanı sıra Ortadoğu Coğrafyasının kesişen bir noktasında olduğu için önemli bir ticaret merkezi olabilme özelliğine de sahip. Ama son yıllara baktığımızda Şanlıurfa ekonomisi büyük anlamda tarıma dayalı olmasına rağmen turizm ve sanayi ve gelişen diğer yatırım kollarında terör nedeniyle %60 civarında etkilenmiştir. Turizm sektörü bu yıl otel ve diğer konaklama tesislerinde % 30 oranlarında kalmıştır. Bizce Hükümetin Şanlıurfa ve turizm ağırlıklı civar iller için afet yılı olarak tespit edip zarar ve ziyanları bir şekilde telafi etmesi gerektiğini düşünüyoruz. OSB konusunda ise 3.Organize Sanayi'de yer tahsisi yapılmakta,4.Organize Sanayi için ise çalışmaların sürmekte olduğunu biliyoruz.
  6.Bölge Teşvik sistemi ile ilgili, yeterince faydalanabiliyoruz diyemeyiz, bu konuda bürokratik engellerle sıkça karşılaşıldığını söylemek istiyoruz.

Şanlıurfa tarım, tarıma dayalı sanayi ve turizmden hak ettiği geliri elde edebiliyor mu?
  Şanlıurfa'da faaliyet gösteren tarım ve tarıma dayalı sanayi birçok yatırım faaliyetleri olmasına rağmen maalesef yeterli pazar açılımı yapamadığımız için üretilen ürünlerimiz istenilen satış ve pazarlama noktasında yine istenilen çıtaya ulaşamamaktadır. Bu konuda ise yeterli düzeyde tanıtım yapılmadığı, yani tanıtım eksikliği ön plana çıkmaktadır. Maalesef bu konuda etkenlerden biri de Suriye'deki iç savaş ve yaşamış olduğumuz terör olayları ihracat ve ithalat yapan işadamlarımızı zor durumlarda bırakmıştır.

Bu alanlardan gelirin arttırılması, daha güçlü bir Şanlıurfa ekonomisi için neler yapılmalıdır?
  Şanlıurfa yaklaşık 1.850.000'lik nüfusuyla artık büyük bir şehir. Tüm ekonomik alt yapıları mevcut olmasına rağmen işsizlik oranlarında yine Türkiye ortalamasının çok altında ve ilimizde boş gezen yoğun bir genç kitleye sahiptir.İnsan kaynağı istihdamına yönelik olan 6.Bölge Teşvik Sistemi'nden istifade eden yatırımcı kuruluşlar Şanlıurfalı binlerce gence iş imkanı sağlamakta ve dolayısıyla gerek SGK primleri ve gerekse diğer avantajlardan istifade etmektedir.6.Bölge Teşvik Sistemi'ne daha önceki  yatırımcıların da dahil edilmesi,eşit rekabet ortamının sağlanmasında etkin olabileceğinin faydalı olabileceğini belirtmek istiyorum. 

Şanlıurfa ekonomisinin gelişimi açısından ilgili kurum, kuruluş ve STK'lar arasında bir koordinasyon var mı?
  Şanlıurfa'da var olan bir iş konseyi olarak faaliyet gösteren başta Ticaret Odası ve Ticaret Borsası olmak üzere bir çok işadamı ve sanayici dernekleri mevcuttur. MÜSİAD olarak bu anlamda hizmet veren iş konseylerini bir platform altında toplama çabasındayız.
Geçtiğimiz ay bu anlamda başta Ticaret Odası ve buna benzer kuruluşlarla bir araya gelerek birlik gayretine girdik.Bizim gibi iş konseylerinin temel amacının ülke ekonomisine katkı sağlama olması gerekliliğini ve siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin bu yapı etrafında toplanması gerektiğini ifade ettik.Ayrıca Şanlıurfa turizm yönünden çok yönlü bir kent.
Dinsel ve medeniyet kenti olarak 12.500 yıl önceki tarihi bulgulara ulaşılarak dünyanın tarihi yeniden açılmış olup,peygamber yatağı olan ilimizde Şanlıurfalı olarak bu değerlerimizi şehir kültürünün ve medeniyetinin ilk çıkış noktası olmamız hesabıyla Ortadoğu'nun yaşam kültüründe önemli bir öğeyiz.Bu düşümce doğrultusunda doğru eksenler üzerinde birleşmemiz gerektiğini  belirtmek istiyorum.
  Kültürel değerlendirmeyi yaşarken, sahiplenerek yaymak ve standart ölçüleri bulmamız gerektiğine inanıyorum. Bu konuda kültürel değerlerimizi koruma kurulu adı altında bir kuruluşumuzun olması durumunda mutfak kültürümüzü, yaşam kültürümüzü vb. konuları koruma adına böylesi bir birlikteliğin faydalı olabileceği kanaatindeyiz.

Suriye iç savaşı ve 500 bin civarında Suriyeli Muhacirin Şanlıurfa'ya gelmesi Şanlıurfa ekonomisini nasıl etkiledi?
 Şanlıurfa az önce de bahsettiğimiz gibi bir merhamet şehri, Suriye'deki iç savaştan kaçıp bizlere sığınan 650.000 civarında Suriyeli ilimizde yaşamakta.Avrupa ülkeleri Şanlıurfa'da yaşamakta olan Suriyeli nüfusu bile kendi ülkelerine kabul etmedikleri bir ortamda Şanlıurfalılar olarak Suriyeli kardeşlerimize kucak açmış bulunmaktayız.Sosyal hayatlarındaki düzensizliklerinin olduğu doğrudur.Adaptasyon sürecinden geçen bu kardeşlerimize sabır gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz.Bu kardeşlerimizden bazıları küçük çapta da olsa kendilerine işyerleri açmıştır.Bu konuda hükümetimizin bir düzenleme yaparak eşit şartlarda olmasa bile kendi insanımızı da mağdur etmeyecek uygulamaları hayata geçirmesini bekliyoruz.

Suriyeli Muhacirlerin çalışma hayatına kazandırılması ile ilgili düşünce ve önerileriniz nelerdir?
   Devletimizin bu konuda kalıcı tedbirler alarak konuya yaklaşması gerektiğini düşünüyorum.İş ve Sosyal hayatına adapte olmaya çalışan Suriyeli kardeşlerimize dil,diyalog ve ekonomik anlamda kurslar tertip etmesi gerektiğine inanıyorum.

1 Kasım Genel Seçimlerinde tek partili hükümet seçeneğinin ekonomi üzerindeki etkileri hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
   1 Kasım Seçimlerinin öncelikle hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.Özellikle 13 yıldır süren ve ara verilen istikrarın kaldığı yerden yeniden süreklilik arz edeceğini,buna bağlı olarak ekonomik verilerin yine kaldığı yerden şahlanacağını,Ülkemizin ve İslam Alemi'nin beklentisi olan huzur ve istikrar ortamının  yeniden şekilleneceğini ve bizleri bu anlamda güzel günlerin beklediğini umut ediyorum.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle size ve gazeteniz GAP Gündemine bu röportaj imkanı için teşekkür ediyorum. Şanlıurfa sahip olduğu maddi ve manevi değerleri ile gerçekten çok önemli  ve büyük bir ekonomik potansiyele sahip. Bizler bu potansiyele inanır ve bir birimize kenetlenirsek bu potansiyel hızlı bir şekilde ortaya çıkacak ve Şanlıurfa bir çok konuda atağa kalkacaktır. MÜSİAD olarak biz bu potansiyele inanıyor ve çalışıyoruz.

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Urfa, Sanayisi", röportaj, dizimizin, sayıdaki, konuğu, MÜSİAD, Şanlıurfa, Şube
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
15° - 21°
Salı
15° - 20°
Çarşamba
15° - 23°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.10.2018
İmsak
05:10
Sabah
06:32
Öğle
12:17
İkindi
15:18
Akşam
17:49
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı