Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 12:55 Bu haber 2473 kez okundu
 
Polat, öğrencilerin misafiri oldu
Hatice Kübra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Söyleşisi" etkinliğinde öğrencilerle bir araya gelen Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat; medyanın doğru takip ve analiziyle ilgili tavsiyelerde bulundu.
Eğitim Haberi
Polat, öğrencilerin misafiri oldu

Seyfullah  POLAT/ Şanlıurfa'daki ilk lise (Urfa Lisesi) 1965 yılında kurulmuş. Yani o döneme kadar liseye gitmek isteyen bir çocuk, çevre illere gitmek zorundaydı. Ekonomik şartlar bir yana, o yaşlardaki bir çocuğun ailesinden ayrılarak farklı bir ilde liseye gitmesi duygusal anlamda da çok zordur. Ticaret Lisesi'ne başladığım 1980 yılında Şanlıurfa'da toplam 5 lise vardı. Bugün çok şükür durum çok farklı, tüm mahallelerimizde bir ve birden fazla lise bulunuyor. Bina ve ekipman anlamında da, bizim dönemlerimize göre ayrıcalıklı bir noktadasınız" diyerek öğrencilerin ellerindeki imkânları ve bulundukları şartları daha iyi kavramaları gerektiğini ifade etti. 


YAZILI VE GÖRSEL BASIN İNTERNET KARŞISINDA ZAYIFLADI
Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiğini ve insanların bu gelişime ayak uydurmakta zorlandığını aktaran Polat, "Bundan 30 yıl öncesine kadar bahsi geçtiğinde inanamayacağımız değişimlerin, gerçeğe dönüştüğüne şahit oluyoruz. Teknoloji geliştikçe, insan yaşamını da değiştirmeye başlıyor. İnsanların alışkanlıkları değişiyor ve ihtiyaçları da çeşitlilik gösteriyor. Basın da bu noktada kendini yeniledi ve bir dönüşüm süreci yaşadı. Dijital yayınlar, internet siteleri karşısında dezavantajlı konuma düşen yazılı ve görsel basın, kendi internet sitelerini kurarak, internet ortamında da görevlerini icra etmeyi sürdürdü. Maddi anlamda değerlendirdiğiniz zaman gazete ve televizyonların işletme giderleri ciddi bir bütçeyi gerektirir. Ayrıca bu yayınlar devletin ilgili kurumları tarafından denetime tabidir. Uymak zorunda oldukları bir takım sorumlulukları mevcuttur. İnternet ortamında rekabet halinde olduğunuz yayınların böyle bir gideri ve sorumluluğu bulunmuyor. Bu anlamda yazılı ve görsel basın internet karşısında zayıfladı diyebiliriz" diyerek teknolojinin basına yansımalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 


SOSYAL MEDYA, SOSYAL MÜHENDİSLİĞİN ARACIDIR  
Sosyal medyanın sınırları ortadan kaldıran bir mecra olduğunu vurgulayan Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, "Günümüzde denetim dediğimiz zaman pek çoğumuz bunu baskı altında tutma olarak algılıyor. Ancak bizim anlatmaya çalıştığımız farklı bir kavram. Sosyal medyanın kontrol edilemez hızı bir denetim mekanizmasını zorunlu kılıyor. Günümüzde sosyal medya bir silah olarak kullanılıyor. Sömürgeci devletler, hedefledikleri ülkelerde iç karışıklıklar çıkarmak ve toplumları dönüştürmek için sosyal medyaya çokça başvuruyor. Ülkemizde Gezi Parkı olayları, coğrafyamızda Arap Baharı süreci bu sosyal mühendisliğin örnekleri olarak gösterilebilir. Sizler de bu noktada dikkatli olmalısınız. Sosyal medyayı doğru ve faydalı bir şekilde kullanmalısınız. Doğru ve iyinin yayılması için araç olarak görmelisiniz. Her gördüğünüze ve her duyduğunuza inanmamalısınız. İçerikleri farklı kaynaklardan da takip ederek kıyas yapabilmeli ve meselenin özünü ayırt edebilmelisiniz" diyerek gençlere yönelik tavsiyelerini sıraladı. Konuşmanın ardından devam eden soru-cevap bölümünde Polat,  öğrencilerin mesleki anlamda merak ettikleri soruları cevaplandırdı.
Hatice Kübra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Canip Çemç, ufuk açıcı ve faydalı bir programa ev sahipliği yaptıklarını belirterek katkılarından ötürü Polat'a teşekkür etti. 
Programın sonunda Müdür Yardımcısı Hamiyet Solğun ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Yazgı Kaput tarafından; Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ve GAPGündemi Gazetesi İnternet Editörü Ali Uçan'a plaket takdim edildi. Program çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Polat,, öğrencilerin, misafiri, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı