301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Nisan 2016 - Cuma 09:56 Bu haber 4303 kez okundu
 
Özdemir: Yegane barış dini İslam'dır
İslamiyet’i seçmiş iki Alman genç ile birlikte Urfa’yı ziyaret eden Almanya, Nümberg Medine İslam Müzesi Müdürü Cemalettin Özdemir ile Almanya’daki tebliğ çalışmalarını ve Avrupalıların İslamiyet’e bakışını konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / 90’lı yıllardan bu tarafa Almanya’da İslami çalışmalar yürüten Cemalettin Özdemir’e çalışmaları ile ilgili sorduklarımız ve aldığımız cevaplar..

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Cemalettin Özdemir. 1979 yılından bu tarafa Almanya’da yaşıyorum. Evliyim ve 6 çocuk babasıyım. Almanya’nın tek İslam müzesi olan Medine İslam Müzesinin müdürüyüm.

Almanya’da bir İslam Müzesi kurma fikri nereden doğdu?

30 yıldır tebliğ ve irşatta İslam’ı, İslam kültürünü, tarihini, medeniyetini sözlerle anlatarak elimizden geldiği kadar hizmet etmeye çalışıyoruz. Bir Müslüman tebliğ yapınca yaşadığı toplumun karakterini yakından tanımalı. Alman toplumunu yakından tanıyınca şunun farkına vardım; Almanlar resime, belgeye, elde olan eserlere çok önem verirler. Bizde istedik ki anlattığımız İslam dini, medeniyeti ve kültürünü görsellerle anlatalım. Çünkü görseller üzerinden yapılan bir anlatım beyinlerde daha çok yer ediniyor. Bu mantık üzerine kendi koleksiyonum olan eserleri müzeye dönüştürerek tebliğimizi görseller üzerinden yürütmeye başladık. Fikir tamamen bundan doğdu ve Nümberg Medine İslam Müzesi  bundan dolayı kuruldu.

Sergilenen eserleri gören Avrupalıların tepkisi nasıl oluyor.

Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Müzemizi gezen başta Almanlar olmak üzere şunu diyorlar; Vay be İslam bu kadar medeniyet mi kurmuş? Bu kadar ülkeye mi yayılmış? İşte bizde diyoruz ki Peygamberimizden bu tarafa bu kadar ülkeye yayılan, bu kadar medeniyet kuran ve bünyesinde rengarenk milletleri kaynaştıran, barış içersinde bir arada yaşatan tek din İslam’dır. Bana insanları bir arada tutabilen İslam’dan başka bir din gösteremezsiniz. İspanya’da 711 yıl hakim olan Müslümanlar 1492 yılında başka dine mensup insanlar tarafından köklerinden kazındılar. İşte biz Nümberg Medine İslam Müzesi’ni bunları görseller üzerinden anlatmak üzere kurduk.

İslami eserlerin sergilenmesi dışında faaliyetleriniz oluyor mu?

Evet oluyor. Her yıl “İslam Haftaları” düzenliyoruz. Bu kapsamda İslam ile ilgili çeşitli konuları ele alarak başta Alman vatandaşları olmak üzere Avrupalılara İslam’ı anlatıyoruz. Bunun yanı sıra her yıl “İslam -Hıristiyan Diyalog Haftaları” düzenliyoruz ve bu kapsamda da Hıristiyan dinine mensup birisi  ve bizden birisi bir konuyu ele alıp o konuyu işliyoruz. Yahudilik ve İslam arasındaki benzerlik ve farklılıkları anlatan programlar düzenliyoruz. Türk Günleri ve tarihi- kültürel günler düzenliyoruz. Mesela Macaristan’da düzenlenen kurultayda ekiplerimizle bizde yer alıyoruz. Bunun yanı sıra İslam’ı tanıtmak üzere hapishane, okul ziyaretleri düzenliyor ve bu konuda projeler hazırlıyoruz. Kısacası İslam’ı anlatmak üzere hemen her günümüz dolu dolu geçiyor diyebilirim.

Faaliyetlerinize gurbetçi Türklerin katılımı ve ilgisi nasıl?

Bizim faaliyetlerimiz daha çok Almanlara hitap ediyor. Gurbetçi Türk kardeşlerimiz daha çok çeşitli cami, dernek, cemaat gibi çatılar altında faaliyetlerini yürütüyorlar. Allah tümünden  razı olsun. Onların tümü bizim kardeşimiz. Ama biz faaliyetlerimizle bir nevi İslam’ın dış işleri bölümünde olan eksikliği gidermeye çalışıyoruz.

Özellikle Suriye iç savaşından kaçan mültecilere yönelik çalışmalarınız var mı? Var ise nelerdir?

Evet var. Bizim dernek olarak çalışmalarımız 90 yıllara Bosna – Hersek savaşına kadar gider. Bu yıllardan gelen bir tecrübe ile daha Suriye iç savaşının en başlarında Urfa’ya gelerek program yaptık ve Almanya’daki 4 mülteci kampının ihtiyaçlarını biz üstlendik ve bu kapsamda yardım faaliyetlerimiz devam ediyor. . Bunun yanı sıra ailelerini kaybetmiş mültecilerin ailelerinin birleştirilmesi konusunda faaliyetlerimiz devam ediyor. Geçenlerde de Alman İç İşleri Bakanı’nı kamplara getirerek yardımlar konusunda kendilerine bizzat buraları gezdirdik.

Başka projeleriniz var mı?

Elbette. Ama bu projeleri hayata geçirebilmek için öncelikle daha büyük bir binaya ihtiyacımız var. Kendimize ait büyük bir binamız ve daha büyük bir gelirimiz olsa kendimize göre daha büyük projeler ortaya koyabiliriz. Ama buna rağmen Nijer’de su kuyuları açma, kurban, yardım gibi faaliyetleri yürütüyoruz Allah şükürler olsun

Almanlar ve diğer Avrupa milletlerin faaliyetlerinize ilgisi nasıl?

Allah’a hamd olsun çok güzel. Öyle ki Türkiye ziyaretimi İsrail Konsolosluğu ve Yahudi Cemiyetinin program talebi daha sonra Amerikan Konsolosunun ziyareti nedeni ile ertelemek zorunda kaldım. Özetle müzemize ve yaptığımız faaliyetlere yabancıların ilgisi çok yüksek seviyedir diyebilirim.

Bu faaliyetleri yürütürken Türkiye Cumhuriyeti Devletinden her hangi bir maddi – manevi destek alıyor musunuz?

Hayır almıyoruz. Bilakis yaptığımız faaliyetlerle biz destek veriyoruz. Sadece Türkiye Cumhuriyetinden değil bu güne kadar her hangi bir devletten yardım almış değiliz. Alman yetkililer bize gelip biraz da sitem ederek; Herkes bizden yardım talep ederken siz bu kadar faaliyet yürütmenize rağmen neden bizden bir yardım talep etmiyorsunuz? Dediklerinde bizim cevabımız şu oluyor; Biz bir dini temsil ediyoruz. Destek , yardım amacı  her hangi bir politikacının ayağına da gitmeyiz. Biz eğer her hangi bir devletten destek alırsak maalesef o devletin istediği gibi dini anlatırız. Bunu yapmamak adına yardımları ret ediyoruz. Bağış yapmak üzere gelenleri ise çok ısrar ederlerse ancak o şekilde kabul ediyoruz.

Peki bu faaliyetleri nasıl finanse ediyorsunuz?

Kendi maddi olanaklarımdan finanse ediyorum. Bunu söylemekten haya ediyorum ve yanlış anlaşılmasını istemiyorum. Ama mevzu bahis İslam ve kurumumuz olduğu için zan altında kalmamak adına bunu açıklamak durumundayım. Çünkü bazıları sorabilir bu derneğin kaynağı nedir ? diye. Acizane kendi malımızı vakıf ederek ayakta tutmaya gayret ediyoruz.

Avrupalıların İslam’a olan ilgisi nasıl peki?

Türlü türlü. Mesela bir güruh var; tamamen ön yargılı ve art niyetli. Siz ne anlatırsanız anlatın, ne yaparsanız yapın onların İslam’a karşı tavırları değişmiyor. Bu insanların İslam’dan nasipleri yok. O belli yani. Bir kısmı ise İslam hakkında bir bilgileri olmadığı için ön yargıları var. Biz bu insanlara İslam’ı anlatarak ön yargılarının kalkmasını sağlıyoruz. Bir kısmı da var ki bunları da anlatırken Kur’an- ı Kerim’deki keşişlerlerle ilgili bir ayeti hatırlarım; İslam’ı anlatırken onların içersinden bazılarının gözlerinin dolduğunu görürsünüz. Diye. Ben bu duruma bizzat defalarca şahit oldum ve hidayeti nasip eden Allah bazılarının ruhuna İslam’ı akıtıyor.

Anlattığınız zaman İslamiyet ile müşerref olan insan var mı?

Elhamdülillah. Var. Allah’ın izni ile haftada 1-2 kişi İslamiyet’e giriyor. Eğer bu sayı düşerse abartmadan diyorum; acaba biz nerede hata yapıyoruz? Diye kendi kendimize sorarız. Müslüman’ız ve hata yaparız. O zaman kendimizi sorguluyoruz; biz nerede hata yaptık ki Müslümanlığı kabul etmediler diye. Haddim olmayarak ta şunu söyleyebilirim; bu güne kadar Allah’ın izni ile 500’ün üzerinde kardeşimiz Allah’ın lütfü ile Müslümanlığı kabul etti.

Bir gayri- Müslim Müslüman olunca siz ne hissediyorsunuz?

Tabiri caiz ise onlar Müslüman olunca bir nevi bende bir nevi her gün Müslüman oluyorum. Allah rızası için biz dinimizi anlatırken ( Ki bundan asla bıkıp usanmıyoruz) gayretlerimizin Allah’ın inayeti ile sonuç verip bir kardeşimizin Müslüman olması benim Müslümanlığa girişim kadar beni sevindiriyor. Hidayet Allah’tan dır. Biz sadece görevimizi yapıyoruz.  Bazen soruyorlar bu kadar enerjiyi nereden alıyorsunuz? Diye. İşte Rabbim bize buradan bir güç, kuvvet ve enerji veriyor.

Müslümanlığı kabul etmiş iki Alman kardeşimiz ile Urfa’yı ziyaret ettiniz? Urfa’ya ilişkin duygularınız nelerdir?

Hz. İbrahim’in şehri olan Urfa’ya gelmek bir şereftir. Almanya’da bizim muhatabımız, hedef kitlemiz Hıristiyan ve Yahudiler. Buraya gelmeden önce de Hz. İbrahim Festivali  düzenledik ve inanın katılım çok yoğundu. Hz. İbrahim dediğiniz zaman durmanız gerekiyor. Urfa dini açıdan çok önemli bir şehirdir ve ben Urfalı arkadaşlarıma; burada Hz. İbrahim adına bir etkinlik, festival adına ne denirse artık düzenlememeniz bir ayıptır. Demiştim. Bu yapılırsa tebliğ ayağında çok önemli bir adım atılmış olur diye düşünüyorum.

Önümüzdeki çalışmalarınızda Urfa STK’ları ile ortak bir çalışmanızı görebilecek miyiz?

Ben birkaç defa Urfa’ya geldim. Üzülerek söylüyorum; maalesef her şey hazır olsun bizde ortak olalım düşüncesi var. Siz çalışın, didin ki Allah’ta gerisini getirsin. Dünya Urfa’nın bilincinde ama Urfalı bu misyonun bilincinde değil. Bunları haddim olmayarak söylüyorum. Urfa; İbrahim’i bir şehir ve Urfalıların bu bilince sahip çıkması gerekir. İnanın burası bir Hıristiyan’ın, bir Yahudi’nin elinde olsaydı burayı dini bir merkez haline getirirdi.

Belki en başta sormam gereken soruyu en sona sakladım; Sizi İslam’ı anlatmaya, tebliğe çalışmalarına iten sebep nedir? Özel değilse bizimle paylaşır mısınız?

Ben aslen Batman’lıyım,  1979 yılında Almanya’ya gittim. Gittiğim zaman dini hayatında referans olarak kabul eden biri değildim. Almanya’da Amerikan asıllı Alman vatandaşı eşimle tanıştım ve evlendim. Eşim daha sonra Müslüman oldu ve kapanmak istediğini söyledi. Ben karşı çıktım ve eşime İslam’da böyle bir şeyin olmadığını söyledim. Maalesef o zaman kendi dinimi bilmiyordum ve eşimi örtünme fikrinden vazgeçirmek, fikirlerini çürütmek için Kur’an-ı  Kerim’i okumaya başladım. Kur’an-ı Kerim’i okudukça da İslam’ın ne kadar mükemmel bir din olduğunu görüm. Daha sonrasında da hayatımı Allah’ın emrettiği gibi yaşamaya gayret ettim. İşte ben kendi gönül dünyamda bu değişimi yaşayınca diğer insanlara da İslam’ı anlatmak yani Allah’ın bize emrettiği tebliğ görevini yerine getirmek üzere harekete geçtim. Özetle gayretimize temel olan sebep bu. Gayret bizden muvaffakiyet Allah’tan.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Allah sizlerden razı olsun. Burada olan ziyaretlerimizde desteğiniz, emekleriniz bizim için büyük bir moral oldu. Size de ayrıca fikirlerimizi, duygularımızı sorma ve diğer kardeşlerimize gazeteniz aracılığı ile aktardığınız için teşekkür ediyorum

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İslamiyet’i, seçmiş, iki, Alman, genç, birlikte, Urfa’yı, ziyaret, ede
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı