Haber Detayı
13 Temmuz 2016 - Çarşamba 09:37 Bu haber 4894 kez okundu
 
"Oto tamirciliğinde ustalık ölüyor"
"Benim Mesleğim" adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu 33 yıldır oto tamirciliği yapan Kasım Özbay oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT / 1993 yılından bu tarafa kendi dükkanında oto tamirciliği yapan Kasım Özbay ustaya oto tamirciliği ile ilgili sorduklarımız ve aldığımız cevaplar...
Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben; Kasım Özbay. 1971 Şanlıurfa doğumluyum. Evli ve 5 çocuk babasıyım. 1983 yılından bu tarafa tamircilik mesleği ile uğraşmaktayım.

Mesleğe giriş öykünüzü bizimle paylaşır mısınız?
Çocukluk döneminde maalesef okul okumayı bırakınca ailem beni bir meslek edinmem için tamirci atölyesine çırak olarak verdi. 1983 yılında çırak olarak başladığım mesleğimde daha sonra kalfa olarak ve usta olarak çalışmaya başladım ve 1993 yılında kendi dükkanımı kurdum. 1993 yılından bu tarafa da kendi işimin patronu olarak çalışıyorum.

Mesleğinden memnun musun?
Hayır değilim. Sebebine gelince bu meslekten edindiğim kazanç ne aç bırakıyor ne de doyuruyor. Hele hele son yıllarda oto tamirciliği yapmanın şartlarının gittikçe ağırlaşması bu meslekten duyduğumuz memnuniyeti daha da aşağılara çekiyor.

Mesleğinizin zorlukları nelerdir?
Fiziki olarak aslında mesleğimizin zorlukları yok ama emeğin ve tamirciliğin gereğini anlamayan bazı insanlarla uğraşmak maalesef zor. Mesela bazı parçaların arızalanmasını karşınızdaki insan anlamıyor ve bizde bazen anlatmakta güçlük çekiyoruz. Bunun yanı sıra yapmış olduğumuz işin fiyatına itiraz edenler ve işi yaptıktan sonra söylediğiniz fiyata itiraz edenler veya anlaştığınız halde tekrar pazarlık yapanlar sıkıntı noktalarımız. Bunun yanı sıra mesleğimizin en büyük zorluklarından bir tanesi de sermayemizi olmadığı için büyük işyerlerine taşınamamamız. Artık kentsel dönüşüme girilen bu yerlerde mesleğimiz icra etmemiz zor ve müşteride artık buraya gelmiyor.

Emeğinizin karşılığını alabiliyor musunuz?
Hayır. Çünkü böylesi yerlerde bu mesleği icra ettiğiniz zaman bir nevi müşteri size zoraki iş yaptırıyormuş gibi geliyor artık. Büyük servis olmadığımız için de emeğimizin karşılığını almamız da bir zor görünüyor.

Günümüzde tamircilik artık modern servislere dönüşüyor. Bu konuda duygu ve düşünceleriniz nelerdir?
Tespitiniz tamamen doğrudur. Günümüzde tamirhaneler artık daha modern teçhizatlarla donanımlı olarak tamirinden, bakımına, oto kaportasından, elektriğine , lastik değişiminden akü bakımına kadar artık bir arabanın ve dolayısı ile müşterinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek servislere dönüşüyor. Müşteri artık tek tek akücü, elektrikçi, tamirci ile uğraşmak istemiyor. Müşteri istiyor ki; geldiğim zaman tüm bakımım yapılsın ve işime bakayım diyor. İşte geçmişin tamircilerinden bu değişime ayak uydurabilenler ayakta kalabildi yoksa diğerleri teker teker dükkanına kilit vurmak ve başka işle iştigal olmak durumunda kaldı. Şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim; bir servisin yaptığı işin maliyeti bizim 3-5 katıdır. Müşteri bunu bile bile gider yaptırır. Sizin çıkardığınız maliyete itiraz edere ama servisin çıkarttığı maliyete sesini bile çıkarmaz.

Ustalık anlamında servis ile klasik oto tamircileri arasında bir fark var mı?
Hayır yoktur. Arıza tespitinden, çözümüne kadar her şey aynıdır. Sadece servislerde bir arızayı tespit etmek ve arızayı gidermek için yardımcı ekipmanlar bizden daha fazladır. Bu da nihayetinde maddiyata bağlıdır. Hatta şunu da söyleyebilirim klasik tamirciler bir arızanın giderilmesinde mümkün mertebe arızalı parçayı onarmaya çalışır ama servis olayında bu pek mümkün değildir. Servisler işin tamirat kısmından çok hemen yenisini takma anlayışı ile hareket eder.

İşinizi ve işyerinizi geliştirmek için devletin desteklerini kullanabiliyor musunuz?
Devletin esnafa tanıdığı imkanlar var. Bu doğrudur ama biz pek fazla bu desteklerden haberdar değiliz. Bunun yanı sıra devletin bu desteklerde; önce iş yerini kur, teçhizatını al sonra bana gel gibi bir anlayışı var. Ama benim imkanım olsa zaten kendi sermayem ile yaparım niye devletin kapısına gideyim ki.

Hemen hemen sektörde kalifiye eleman sorunu var. Sizde de var mı? Mesela yetiştirecek çırak bulabiliyor musunuz?
Sorunuz için teşekkür ediyorum. Önemli bir yaramıza parmak bastınız. Sorunuzun cevabına gelince; maalesef artık kalifiye eleman bulamıyoruz. Hele hele yetiştirecek çırak artık hiç bulamıyoruz. Sebebine gelince hem eğitim sistemindeki değişimlerden dolayı hem de toplumdaki değişimden dolayı artık çırak yetişmiyor. Eskiden aile evladını " eti senin, kemiği benim" diyerek elinden tutar ahlak ve meslek öğrensin diye ustaya teslim ederdi. Şimdi ise gelen çırak " bana ne kadar para vereceksiniz?" diye geliyor ve siz her hangi durumdan dolayı çırağa kızdığınız zaman hemen ailesi karşınıza çıkıyor ve tepki gösteriyor. İşte bu sebeplerden dolayı çırak yetişmiyor.

Teknoloji gelişiyor. Ustaların yaptığı bir çok şeyi artık bilgisayarlar yapıyor. Bunların ışığında ustalık ölüyor mu?
Evet oto tamirciliğinde artık ustalık ölüyor. Artık her şey bilgisayara dönüştü. Eskiden bir arızanın tespiti için ustalı lazımdı. Ama günümüzde artık aracı bilgisayara bağlıyorsunuz ve arızayı tespit ediyorsunuz. Geriye kalan sadece o parçayı değiştirmek. Yani günümüzde usta arızayı bulup onaran değil bir nevi parça değişimi yapan bir teknik eleman oldu. İşte bu tarzda ustalığın ölmesi ile birlikte bizden dolayı ekmek yiyen tornacı, kaynakçı esnafı da öldü. Servis al tak yaptığı için artık bu tür mesleklerde iş yapamaz halde.

Çocuklarının bu işi yapmasını ister misin?
Hayır. Çünkü hem bu işte bir kazanç kalmadı. Bunun yanı sıra çocuklarımın daha rahat ve geliri güzel mesleklerle uğraşmasını isterdim.

İmkanınız olsa başka işle uğraşır mıydınız?
Hayır yine kendi mesleğimi yapmak isterim. Ama daha büyük bir yerde ve tam teşkilatlı bir şekilde.
Matbaacılar için kullanılan bir deyim sizin için de kullanılır. O da " bir yerine yağ değdiği zaman tamircilikten başka iş yapamazsınız" diye.
Alakası yok. İnsanlar bir işten kazanç elde edemiyorsa elbette başka gelir kaynağına bakacak. Benim tamircilik, radyatörcülük gibi artık gelir getirmeyen meslekleri bırakıp fabrikada işçi, güvenlikçi olarak çalışan arkadaşlarım var. Birde sevilmeden bir şeyde keyif elde edemezsiniz. Kazanç olacak ki bir işten keyif alabilesiniz. Bakın benim evim, işyerim kira. Çocuklarımın okul masrafı, evin ihtiyaçları var. Sigortamı , Bağ- Kurumu bile yatıramıyorum. Ben bu işi bıraksam sadece yapabileceğim bir iş var o da şoförlük. Yani bir işi devam ettirmek sadece zaruretten kaynaklanıyor.

Gençlere oto tamirciliğini tavsiye eder misiniz?
Eğer dört dörtlük bir yer açabilirlerse elbette tavsiye ederim. Yarım yamalak yapacaklarsa tavsiye etmem. Asla bulaşmasınlar.

Meslek birlikteliğiniz var mı? Sizinle ilgili Oda, STK'lar size sahip çıkıyor mu?
Meslek dalımız ile ilgili Odamız var. İşyeri açmak için onların izinlerine ve vereceği belgelere tabiyiz. Ama sahip çıkma anlamında çokta fazla bir şey yaptıklarını da söyleyemem. Ama esnafa sahip çıkmalarını da elbette isterim, arzu ederim.

Siz esnaf olarak bir araya gelip ortaklık yaparak işinizi ve işyerinizi büyütemiyor musunuz?
Maalesef Urfa'da bu kültür yok. Bu kültür olmadığı içinde Urfa'da ortak iş yürümüyor maalesef.

Son soru; yağlı ve nasırlı ellerinize bakınca neler görüyorsunuz?
Emek, çaba görüyorum. Ben bu ellerle yıllardır çoluk çocuğumun nafakasını çıkarttım ve bütün bu zorluklara rağmen çıkartmaya devam ediyorum. Allah kısmet ederse götürmeye devam edeceğim.

Eklemek istediklerin nelerdir?
Allah razı olsun. Bir gazeteci olarak tamirci esnafının dertlerini dinlediniz. Bunu da vatandaşlarımıza aktaracaksınız. Tekrar teşekkür ediyorum ve gazetecilik hayatınızda başarılar diliyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , "Benim, Mesleğim", adlı, röportaj, dizimizin, haftaki, konuğu, 33, yıldır, oto
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı