301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Nisan 2018 - Pazartesi 10:55 Bu haber 1001 kez okundu
 
Orijinli öğrenciler kariyer günlerinde Aksoy, Çelik ve Polat’ı ağırladı
Orijin Eğitim Kurumları'nda düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğine katılan AK Parti Karaköprü İlçe Başkanı Avukat Ahmet Aksoy, Beyin-Sinir ve Omurlik Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Bahattin Çelik ve Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat; mesleki tecrübeleri ve okul dönemlerindeki anılarını öğrencilerle paylaştı.
Eğitim Haberi


Seyfullah  POLAT  / 2 oturum halinde düzenlenen programda öğrencilere hitap eden Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, "Şanlıurfa'daki ilk lisenin (Urfa Lisesi) kuruluş tarihi 1965 yılına dayanmıyor. Yani o döneme kadar lise öğrenimi görmek isteyen bir Urfalı, çevre illere gitmek durumundaydı. Benim Ticaret Lisesi'ne başladığım 1980 yılında Şanlıurfa'da toplam 5 lise vardı. Üniversiteyi bitiren insanlar ise parmakla gösterilirdi. Bugün durum çok farklı, belki tüm mahallelerimizde birer hatta birden fazla lise bulunuyor" diyerek günümüz öğrencilerinin ellerindeki imkânları ve bulundukları şartları daha iyi anlamaları gerektiğini dile getirdi.
 
GAZETECİLİĞİ SEVEREK VE İSTEYEREK SEÇTİM
Gazeteci olmaya TRT'de yayınlanan siyah-beyaz bir diziden etkilenerek karar verdiğini aktaran Polat, "İzlemiş olduğum bu dizide Amarekan toplumunun yargı-emniyet-siyaset gibi kurumlarındaki yozlaşma anlatılıyordu. Bir Gazeteci de toplumdaki bu yozlaşmayla mücadele ediyor kirli siyasetçileri, mafyayı, çeteleri ve yolsuzluğa bulaşanları ortaya çıkarıyordu. Bu şekilde isteyerek ve severek Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksekokulu'nu seçtim. O dönemde Türkiye'de 4 tane Basın Yayın Yüksekokulu vardı. Okula başladıktan 2 ay sonra İstanbul'daki gazetecileri, yazarları ve aydın güruhunu görünce kendi kendime 'Eyvah! Ben ne yaptım, yanlış bir meslek seçtim' dedim. Çünkü bu insanlar toplumumuzun bütün mukaddesatına, tarihine, kültürüne ve dinine küfreden bir kafa yapısına sahipti. Bu nedenle söyleyecek birçok sözüm, yazacak birçok fikrim olmasına rağmen mesleğin teknik boyutuna yöneldim. Grafik, dizgi ve tasarım alanlarına yönelerek mesleğimi belirli bir döneme kadar bu şekilde icra ettim" diyerek üniversite yıllarına değindi.
 
KAZANMAK YA DA KAYBETMEK BUNLAR GÖRECELİ KAVRAMLAR
Kazanmak ve kaybetmek gibi kavramların göreceli kavramlar olduğunu vurgulayan Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, "Bizler de sizler gibi bu sıralardan geçtik. Sizler ailelerinizin göz bebeği, ciğer parelerisiniz. Ne olacağınıza karar vermenizden önce, bir duruş sahibi olmanızı dilerim. İnsan nedir? Bunu öğrenmenin biricik yolu insanın Allah ile tanışmasıdır. Allah bizi yarattı ancak başıboş bırakmadı. Yapmamızı istediği ve istemediği şeyleri bizlere açık bir şekilde belirtiyor. Kur'an-ı Kerim her zaman başucu kitabınız olsun. Mealini okuyun. Bizi biz yapacak, güçlü kılacak ve sonsuz güç ve kudretin, yardımların muhatabı kılacak sözler o kitaptaki sözlerdir. Bir insan tek başına ne yapabilir? Bir neslin öncüsü olabilir. İddiası, fikri ve geleceğe yönelik sözü olan bir insan toplumu dönüştürebilir. Peygamber efendimizin yolunu, duruşunu kavramamız gerekiyor. Kazanmak veya kaybetmek göreceli kavramlar. İnsan bazen kaybettiği hissiyatına kapılıyor. Hâlbuki Allah onu zarar görmemesi için mahrum bırakarak muhafaza ediyor. Bunu yaşayarak öğreniyor insan. Mesleki anlamda medyanın gücünü ve önemini şu sözlerle özetleyebilirim: Kötü bir doktor ameliyat masasında tek bir hastanın hayatıyla oynar. Kötü ve art niyetli bir Gazeteci ise kalemiyle bütün toplumun kaderi ve geleceğini tehdit eder. Bu nedenle konuştuklarımın sizleri düşüncelere sevk etmesini arzu ediyorum. 2 gününüz birbirinin tekrarı olmasın. Her yeni gün yeni ve faydalı şeyler öğrenelim. Teknolojiye yenilmemek için onu takip edin ve bilgilerinizi sürekli güncelleyin. Bize hayrı dokunacak, bizi pozitif anlamda etkileyecek insanlarla bir arada bulunalım. Negatif anlamda etkileyen insanlarla aramıza mesafe koyalım. Mutlu olmanın yollarını arayalım" diyerek gençlere yönelik tavsiyelerini sıraladı.
 
AKSOY: FAKÜLTE VE MEZUN SAYISI NİTELİĞİ ARTIRAN BİR UNSUR DEĞİL
Polat'ın ardından öğrencilere Avukatlık mesleği ile ilgili tavsiyelerini ve anılarını paylaşan AK Parti Karaköprü İlçe Başkanı Avukat Ahmet Aksoy, her meslekte olduğu gibi Avukatlıkta da mesleğin kalitesini artırmanın, kişilerin ilkeleri doğrultusunda hareket etmesiyle sağlanabildiğine dikkat çekti. Aksoy, "Ülkemizde hukuk fakültelerinin ve bu fakültelerden mezun olan insanların sayısı arttı. 2001 yılında benim mezun olduğum dönemde Şanlıurfa Barosunda 12 stajyer Avukat vardı. Bugün Baromuzdaki stajyer sayısı 175. Fakülte ve öğrenci sayısının artması adalet, hak ve hukukun arttığını gösteren bir ölçü değildir. Her meslekte olduğu gibi Avukatlıkta da mesleğin kalitesini artırmak kişinin ilkeleri doğrultusunda hareket etmesiyle sağlanabiliyor" diye konuştu.  
 
SUÇSUZ BİR İNSANIN CEZA ALMASINI ÖNLEMEK İNSANA BÜYÜK BİR HUZUR VERİYOR
Hukuk Fakültesi mezunlarının kendilerini sürekli yenilemek zorunda olduğunu aktaran Aksoy, "Hukuk Fakültesinden mezun olan bir kişi pek çok mesleği icra edebiliyor. Hakim, Savcı, Vali, Kaymakam, Mali Müşavir, Gazeteci, Noter, çeşitli müfettişlikler benim aklıma gelen mesleklerden bazıları. Her dönem her yıl takip etmeniz gereken kanun maddeleri var. Bunlar sürekli değişiyor. Bilgileri yenilemeniz gerekiyor. Ben biz sözelciyim. İmkânım olsaydı Bahattin hocam gibi doktor olarak hayat kurtarmayı isterdim. Ama Avukat olarak da hayat kurtarabiliyorsunuz. Suçsuz olan bir insanı savunarak, mağduriyetini gidererek suçsuz yere hayatının kararmasını önleyebiliyorsunuz. Son olarak sınavlarınıza yönelik tavsiyelerde bulunmak istiyorum. İmkânınız varsa büyükşehirlerde köklü üniversitelerde okumanızı tavsiye ediyorum. Bunun, kendinizi geliştirme anlamında daha faydalı olacağını düşünüyorum. Harran Üniversitesi'nde de Hukuk Fakültesi kurulması yönünde bir karar çıktı. Bu yıl tercih yapılabilecek. Vaktinizi verimli kullanın. Kendinize güvenin. Kısmi bir disiplinli çalışmayla hedeflerinize rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz" diyerek sözlerini noktaladı. 
 
ÇELİK: ALLAH İLMİ İSTEYENE VERİYOR SİZLERDE İLİM İÇİN ÇABA GÖSTERİN
Öğrencilere doktorluk ve tıp fakülteleriyle ilgili düşüncelerini aktaran Beyin-Sinir ve Omurlik Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Bahattin Çelik, her öğrencinin kendisine bir hedef belirlemesi gerektiğini dile getirdi. Etkinliğe gelmeden önce 2 ameliyata girdiğini aktaran Çelik, "Rabbim nasip ederse her şey oluyor. Ameliyatına girmiş olduğum bir Suriyeli hasta, 1 aydan fazla bir süre yoğun bakımda kalmıştı. Bugün arkadaşlarımdan taburcu olduğunu öğrendim. Ben ameliyatına giren bir doktor olarak nasıl iyileştiğine anlam veremedim. Şifa Allah'tan ve bizler ancak vesile olabiliyoruz. Bu noktada sizler de yeter ki bir hedef belirleyin ve Allah'tan hayırlısını dileyin" dedi.
 
ÜLKEMİZ SAĞLIK ALANINDA SAYILI ÜLKELER ARASINDA
Türkiye'deki sağlık sektörünün büyük bir gelişim kaydettiğini aktaran Çelik, "Bugün Türkiye'deki sağlık sektörü dünyanın birçok ülkesinden daha ileri bir seviyeye ulaştı. Önceden tanı koyma noktasında büyük zorluklar yaşanıyordu. Bugün gelişen tıbbi cihazlar sayesinde tanı koyma ve tedavi yöntemleri büyük ilerleme kaydetti. Ben öğrencilere bir hedef belirlemelerini tavsiye ediyorum. Ben üniversiteyi son 3 ayımda kazandım. Mahallede rezil olmamak için böyle bir çaba göstermiştim. Sizler de kendinize bir rakip belirleyin. Bizim dönemimizde imkânlar bu kadar geniş değildi. Zor şartlar altında bu günlere geldik. Sabah ezanı okunmadan ders çalışmayı bıraktığımı hatırlamıyorum. Allah parayı istediğine ilmi ise istediğine veriyor. Bu nedenle isteyin. Tarlaya arpa ekiyorsanız buğday kaldırma imkânınız yok. Ne ekerseniz onu biçersiniz. İnsan için emeğinin ve çabasının karşılığı vardır" diyerek çalışmanın önemini vurguladı. 
Program Orijin Öğretim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Salih Açıkgözoğlu'nun katılımcılara plaket takdim etmesinin ardından sona erdi. Orijin Eğitim Kurumları 8. Sınıf öğrencisi Saranur Sarraoğlu, MEB Sınav Birinciliğini elde etmesinden ötürü madalya ile ödüllendirildi. Başarılı öğrenci, ödülünü AK Parti Karaköprü İlçe Başkanı Avukat Ahmet Aksoy'un elinden aldı.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Orijinli, öğrenciler, kariyer, günlerinde, Aksoy,, Çelik, ve, Polat’ı, ağırladı, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı