301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Eylül 2016 - Salı 07:34 Bu haber 4787 kez okundu
 
"Öğrencilerimizin başarısı için tüm imkanları sunuyoruz"
Kurulduğu ilk günden bu yana kaliteli eğitim vermeyi hedef haline getiren Şanlıurfa'nın ilk özel okulu Özel Fırat Koleji her yıl eğitim kalitesi bakımından ilk 5 okulun arasına giriyor.
Röportaj Haberi


Röportaj: Sedat KUŞULAY /  Yeni eğitim-öğretim sezonuna da iddialı bir şekilde başladıklarını belirten Özel Fırat Koleji Müdürü Mehmet Koçer, öğrencilerin potansiyellerini açığa çıkarabilmek için tüm imkanları sunduklarını dile getirdi

SİZLERİ TANIYABİLİR MİYİZ? EĞİTİM SEKTÖRÜNE KAÇ YILINDA VE NASIL ADIM ATTINIZ?
Ben Mehmet Koçer. Şanlıurfalıyım. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'nü bitirdim. 1994 ile 2000 yılı arasında Beşiktaş Koleji'nde çalıştım ve İstanbul'daki değişik birçok okulda öğretmen olarak görev yaptım. 2004 yılında Şanlıurfa'ya gelerek Özel Fırat Koleji'nde öğretmenliğe devam ettim. Özel Fırat Koleji'nde 15 yıldır çalışıyorum. Şuanda ise 9 yıldır Okul Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

ÖZEL FIRAT KOLEJİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? KURUMUNUZ KAÇ YILINDA KİM TARAFINDAN KURULDU?
Özel Fırat Koleji, Mehmet Faruk Melik tarafından 1987 yılında kuruldu. Sadece Şanlıurfa'da kuruldu ve başka şubeleri bulunmamaktadır. Fırat Koleji, ilk olarak Atatürk Caddesi üzerinde bulunan bir taş binada kuruldu. Kolej olarak açıldı. Şanlıurfa'nın en eski ve ilk özel okuludur. Kurumumuzun önce lisesi kuruldu, daha sonra ortaokulu açıldı ve son olarak bünyesine ilkokul eklendi.
Bulunduğumuz bu mevkiye yani Sırrın Karşıyaka'ya ise yaklaşık olarak 15 yıl öncesinde taşındık. Özel Fırat Koleji şuan bünyesinde anaokulu, ilkokul ve Anadolu Lisesini barındıran bir kampustur. Urfa'nın ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk özel kolejidir. Kurumumuzun toplamda 350 öğrencisi bulunuyor. Öğretmen sayısı olarak 40'ın üzerinde arkadaşımızla görev yaptığımız için otokontrolü sıkı olan bir kurumuz. İlkokul 1'den 8. sınıfa kadar her sınıftan birer sınıf var. Lisede ise her sınıftan üçer tane sınıfımız mevcut. Okulun kendi bünyesinde yemekhane, kapalı spor salonu, futbol sahası ve oyun alanları mevcut. Okulumuzun içerisinde son teknolojiyle donatılmış sınıflarımız yer alıyor. Bu sınıflarda öğrencilerimizin ortaya başarı koyabilecekleri tüm imkânlar sunuluyor. Burada çeşitli deneylerle çocuklarımız uygulamalı bir şekilde derslerini kavrıyor. Okulumuz her yıl eğitim kalitesi bakımından ilk 5 okulun arasına giriyor. Geçen yıl ve ondan önceki yıl Türkiye genelinde ilk bine 3 öğrenci soktuk. Bu öğrencilerimizin çoğu ODTÜ Üniversitesi'ni, Uzay ve Uçak Mühendisliği Bölümlerini tercih etti.

ÖZEL FIRAT KOLEJİ OLARAK 29 YILLIK EĞİTİM SÜRECİ NASIL GEÇTİ? YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK?
Her yıl teknoloji gelişiyor ve değişim gösteriyor. Teknolojinin gelişimi çeşitli bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bizim kurumumuzun içinde, öğrencilerimize verilen derslerde siyasetin yeri yoktur. Eğitim hayatına başlarken bunu ilke edindik. Bu ilkemiz de geride bıraktığımız süreçte ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koydu. Çünkü okullar siyaset yerleri değil, eğitim yerleridir.
Öğrencilerimizin eğitim sürecinde alabilecekleri din dersleri var. Peygamber Efendimizin hayatını anlatan dersler var. Bunlar da eğitim öğretime katkı sunuyor. Ama okulumuzda kesinlikle hiçbir şekilde siyaset yapılmasına izin vermiyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu anlayışımız olduğu gibi devam edecek.

KAYITLAR NE ZAMAN SONA ERİYOR? FİYATLAR HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Özel okullarda kayıt sınırlaması yoktur. Dönem aralarında da kayıt yapıldığı için herhangi bir sınırlama bulunmuyor. İlkokul ve ortaokul fiyatlarımız 9 bin 750 TL'dir. Bu fiyatlarımızda okul servisi, yemek, kitap ve kıyafet dâhildir. Lise fiyatlarımızda yine aynı şekilde yemek, servis, kıyafet ve kitaplarla beraber 12 bin TL'dir. Ayriyeten her öğrenci için 4 bin TL devlet desteği var. Orta gelirli her aile, çocuklarını bu okula gönderebilir.

DERSHANELERİN DÖNÜŞÜM SÜRECİ, ÖZEL FIRAT KOLEJİNİ NASIL ETKİLEDİ?
Dershanelerin dönüşüm sürecinden etkilenmeyen hiçbir kurum yok. Ben dershanecilik te yaptım. Arada bazen dershanecilik yapan arkadaşların yanına takılıp onlarla beraber oturup kalktığımız için durumu daha iyi idrak edebiliyoruz. Dershanelerin okula dönüştürülmesi fikri bana göre iyi bir fikir değildi. Dershanelerin dönüşüm için fiziki alt yapıları yeterli değil. En basit örneğiyle öğrencilerin ders aralarında nefes alabilecekleri bir bahçeleri yok. Çocukların oyun oynayabileceği bir oyun alanı yok. Laboratuarları, kütüphaneleri yetersiz durumda. Bu kurumlar sadece dershane olarak açılmış ve o işleve göre ayarlanmıştı. Tabi burada tüm kurumları aynı kefeye koymak doğru olmaz. Bu işi hakkıyla yapabilecek dershanelerde var sonuçta ama genel olarak baktığımızda durum böyledir. Urfa'da ileriye dönük iyi şeylerin olması umudu içerisindeyiz. Bizim tek kaygımız dershanelerin, okulun fiziki yapılarına ters ve yetersiz olmasıdır. Bana göre bu kurumların dershane olarak kalmaları daha iyi olurdu. Eğer bir yerde bir yarış varsa denetim mekanizması o yanlışı düzeltir. Avrupa ülkelerindeki eğitim sistemine baktığımız zaman bizdeki gibi LYS, YGS gibi sınavlar yok. Her bölümün kendine göre bir sınavı var. O sınavları geçen adaylar o bölümü okumaya hak kazanıyor.

DERSHANELERİN DÖNÜŞÜM SÜRECİ, TÜRKİYE'DEKİ EĞİTİM KALİTESİNİ NASIL ETKİLEDİ?
Dershanelerin dönüşüm süreci, eğitimde kaliteyi düşürdü. Ama hükümetin özel okullarda uygulamış olduğu eğitime teşvik desteği güzel bir uygulama oldu. Çünkü Urfa'ya baktığımız zaman öncesinde 1-2 olan özel okul sayısı şimdilerde 20'ye yükseldi. İlçelerde hiç okul düşüncesi olmayan çocuklar, bunun yanında fen lisesinde öğrenim gören çocuklar özel okullara gelmeye başladı. Bu çocukların özel okula gelmesi eğitim kalitesinin artması demektir. Bu nedenle teşvik desteğinin verilmesi eğitime yapılmış olan en iyi katkıdır.

15 TEMMUZ KANLI DARBE GİRİŞİMİ SEKTÖRÜ VE KURUMUNUZU ETKİLEDİMİ?
Okulumuzda siyasetin ve propagandanın yeri olmadığı ve böyle yapıları bünyemizde barındırmadığımız için herhangi bir olumsuzluk yaşamadık. Yapılan operasyonlar kapsamında FETÖ ile bağlantısı bulunan eğitim kurumlarının kapanması sektöre avantaj olarak yansıdı. Çünkü ilgili okulların kapanmasıyla o okullarda okuyan öğrenciler diğer özel okullara yöneldi. Bu olaylar bir nevi Türkiye'nin silkelenişine vesile oldu. Ama ülkemizin böylesi bir kanlı darbe girişimiyle muhatap olması üzüntü verici bir durumdur. Buradan bir kez daha o karanlık gecede hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün baktığımız zaman suçlularla beraber masum vatandaşların da mağdur olduğu söyleniyor. Bu da üzüntü verici bir durum. Bütün kurumların FETÖ mensuplarından arındırılması gerekiyor. Ancak bu ayrımı yaparken de iyi araştırmak gerekiyor. Hiçbir ilgisi bulunmayan, sadece atılan bir iftirayla görevinden uzaklaştırılan, hatta tutuklanan kişilerin olması üzüntü verici bir olaydır. Zihniyeti bozuk insanların eğitim sektöründe olması çok kötü bir durumdur. Çünkü eğitim dediğimiz zaman insanların Başbakanı, Cumhurbaşkanı, Bakanları, Genelkurmay Başkanları okullardan çıkıyor. Bu okullarda bozuk fikirli insanlar etkin olunca, buradan mezun olana öğrenciler de onların siyaset düşüncesine sahip olacaklar. Dolayısıyla bunlar devlete ve millete değil de belli bir siyasi düşünceye hizmet edecekler. Bu nedenle böyle kötü zihniyetli insanların temizlenmesine seviniyorum. Suçu olanlar cezalarını çeksin. Ama suçsuz insanlarda mağdur olmasın.


OPERASYONLAR KAPSAMINDA TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU BİRÇOK ŞAHIS GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI. BUNLARIN İÇİNDE AZIMSANMAYACAK SAYIDA ÖĞRETMEN DE BULUNUYOR. OLUŞAN ÖĞRETMEN AÇIĞI NASIL GİDERİLMELİ?
Eğitimde öğretmen açığının olması bu ülkenin kanayan bir sorunudur. Özel okullarda öğretmen sorunu yaşanmaz. Ama devlet okullarına, özellikle köy okullarında ve kasabalarda eğitim eksikliği gittikçe kendini hissettiriyor. Ayrıca FETÖ operasyonları kapsamında birçok şahsın eğitim kurumlarından uzaklaştırılması bu sorunu daha da büyüttü. Ancak alınacak 30 bin öğretmen buna merhem olabilir. Mülakatlar yapıldı. Dershane öğretmenlerinin milli eğitime geçmeleri sağlanılıyor. Bu şekilde öğretmen açığı giderilecek diye düşünüyorum. Öğretmen açığı giderilirken daha büyük bir hatadan kaçınılmalıdır. Alımlarda bir komisyon kurulup adayların iyice araştırılması gerekiyor. Yapılan sözlü mülakatla bunun amaçlandığını düşünüyorum. Çünkü bir eğitimcinin eğitim kalitesinden önce kariyerinin düzgün olması, vatanını milletini seven bir birey olması daha önemlidir. Öğretmen açığı giderilirken bu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Geçmişte yapılan bir takım hatalar yüzünden bu duruma düşebildik. Okullardan mezun olan şahıslar gidip kendi milletine kurşun sıktı, kendi meclisine bomba yağdırdı.
Bu nedenle geçmişten dersler alarak yolumuza öyle devam etmemiz gerekiyor. Çünkü geçmişinden ders almayan bir millet her zaman kaybetmeye mahkûmdur.

ÖZEL FIRAT KOLEJİ OLARAK ÖĞRENCİ ALIMLARINDAKİ PRENSİPLERİNİZ NELERDİR?
Öğrenci okulumuza gelmek için başvuru yaptığında biz öncelikle o öğrenciyi testten geçiriyoruz. Bu yöntemle öğrencinin başarı profili hakkında ön bilgi edinmiş oluyoruz. Seviyesini belirledikten sonra eğer mevcut öğrencilerle aynı seviyede ise ve çok fazla eksiği yoksa öğrenciyi okulumuza alıyoruz. Süreç içinde öğrencilere gerekli etütler ve soru çözüm eğitimleri uygulayarak eksiklerini gidermeye çalışıyoruz. Öğrenci alımı yaparken öğrencinin okuldan atılmamış olmasına, disiplin cezası almamış olmasına dikkat ediyoruz.

ÖĞRENCİ VELİLERİNE NE MESAJ VERMEK İSTERSİNİZ?
Devlet okullarında okuyan çocukların sınıflarının kalabalık olması, öğretmen açığının olması, yeterli teknolojik altyapının olmaması nedeniyle öğrenci kendisini tam manasıyla geliştiremiyor. Bir devlet okulunda akıllı tahtanın veya başka bir şeyin bozulması esnasında geç yapılması birçok sorun oluşturuyor. Ama özel okullara baktığımız zaman böyle bir sorun yok. Sınıflardaki öğrenci sayısı az ve öğretmen açığı bulunmuyor. Bu nedenle öğrenci velilerinin çocuklarını özel okullara göndermesini tavsiye ediyorum. Bunun yanında çocuklarını özel okula gönderdikten sonra ilgi ve alakayı kesmemeleri gerekiyor. Velilerden çocuklarını sürekli takip etmelerini istiyoruz. Çünkü özel okullarda ödevleri düzenli yapmak çok önemlidir. Bu nedenle velilerin çocuklarını takip etmesi gerekiyor. Eğer bir aile duyarlıysa çocuk eğitimde başarılı olur. Biz ödev veriyoruz, ödev kontrolü yapıyoruz ve veliye bilgi veriyoruz. Bu bilgiler sayesinde öğrencilerimizin başarı seviyesi yüzde 80'in üzerine çıkıyor. Bu yüzdenin altına düşersek kendimizi başarısız olarak görüyoruz. Devlet okullarında ise başarı ortalaması yüzde 5 oranında.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Bu röportajlarla özel eğitim kurumlarını tanıttığınız için GAPGündemi ailesine ve özellikle de Yazı İşleri Müdürünüz Veysel Polat Bey'e teşekkür ediyorum. Bu tür eğitim haberlerinin yerel basınında daha çok yer alması gerekiyor. Çünkü basın halkı bilgilendiren, toplumun sorunlarını gündeme getirip çare arayan bir araçtır.
Basın, toplumu bilgilendirdiği zaman o toplumda hiçbir kötülük kalmaz. Kötülük olmayan bir yerde de düzen ve birliktelik vardır. Bu nedenle basının işlevi çok önemlidir. GAPGündemi bu işlevi hakkıyla yerine getiriyor. Son olarak yeni eğitim-öğretim sezonunun tüm öğrenci-öğretmen ve velilerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kurulduğu, ilk, günden, yana, kaliteli, eğitim, vermeyi, hedef, haline, getiren,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı