Haber Detayı
28 Eylül 2016 - Çarşamba 10:03 Bu haber 4540 kez okundu
 
“Müşteri memnuniyetini ön planda tutuyoruz“
'Urfa'yı İnşa Edenler' röportaj serimizin 3. bölümünde Çelik Yapı Mühendisliği konuk ettik.
Röportaj Haberi


 Röportaj: Sedat KUŞULAY/ Bir aile şirketi olarak 1965 yılından bu yana İnşaat sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Çelik Yapı Mühendislik Satış Sorumlusu Engin Çelik, kendilerine olan özgüvenleri ve samimiyetleri sayesinde sektörde gelişim gösterdiklerini ifade etti

İNŞAAT SEKTÖRÜNE KAÇ YILINDA VE NASIL ADIM ATTINIZ?
İnşaat, bizde dede mesleğidir. 1940 yılından beri dedem ve babam bu işle uğraşıyorlar. Şirketimiz ise 1965 yılında dedem H. Hasan Çelik tarafından kuruldu. Ben de 15 yıldan bu yana Çelik Yapı'nın Satış Sorumlusu olarak görev yapıyorum. Şirketimiz bir aile şirketi. Dayım, amcam ve kardeşlerim bu işte hep birlikte çalışıyorlar.

İLK İNŞAATINIZI NEREDE YAPTINIZ? İLK İNŞAATINIZI BİTİRDİKTEN SONRA HİSSETTİKLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?
İlk inşaatımızı Ahmet Erseven Mahallesi'nde yaptık. O proje benim için bir çocuk yetiştirmek gibi bir şeydi. O mutluluk ve sevinç nasılsa ilk inşaatımı bitirdiğimde de bu sevinç ve mutluluğu hissetim. Biz tüm projelerimize bu açıdan baktığımız için işimizi severek yapıyoruz.

İNŞAAT SEKTÖRÜ RİSKLİ BİR İŞTİR. BU SEKTÖRÜ TERCİH EDERKEN HİÇ ENDİŞELENDİNİZ Mİ?
Aslında bakarsanız hayatın kendisi de bir risktir. Hayatın ne getireceği belli değil. Bir işe başlarken öncelikle niyet önemlidir. Her insanı kendiniz gibi görürseniz hata yaparsınız. Önce güvenmeniz ve karşıdakinin de güvenini kazanmanız gerekir. Örneğin bir müşteri daire satın almak ister. Burada öncelikle müşterinin size güvenmesi lazım. En büyük riskte karşılıklı güvenin olmamasıdır. Bizim için hiçbir zaman maddiyat ön planda değildir. Bu işi ailece yürüttüğümüz için kaza riskini en aşağılara indirgemiş durumdayız. Bu nedenle şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık, bundan sonrada yaşamayız İnşallah.

BİR AİLE ŞİRKETİ OLAN ÇELİK YAPI MÜHENDİSLİK OLARAK NASIL BİR YÖNETİM TARZI BENİMSEDİNİZ?
Öncelikle prensiplerimiz var. Bu atalarımızdan gelen bir şeydir. Biz işçilerimizle beraber çalışıyoruz. Bizim büyüklerimiz ellerinde küreklerle çalışıyorlar. Benim büyük dayım müteahhittir. Bunu bilmeyen biri gidip onu inşaatta görse onun müteahhit olduğunu anlamaz. Çünkü normal bir işçi gibi ellerinde kürekle çalışıyor. Biz işimizi severek yaptığımız için bu şekilde çalışıyoruz. Biz de işçi veya patron ayırımı yok. Ben de işçiyim, işçi de benim patronumdur. Birbirimizle aynı diyalog içerisinde olduğumuz için herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

PROJELERİNİZDE BİRLİKTE ÇALIŞTIĞINIZ İŞÇİLERLE NASIL BİR BAĞ KURUYORSUNUZ?
Biz işçilerle birlikte çalışmayı seviyoruz. Birlikte iş yapmaya daha çok özen gösteriyoruz ki bu şekilde hata riski sıfıra düşer. Bir dayım proje çiziyor, diğer dayım müteahhitlik yapıyor, amcam mühendislik yapıyor ve ben de yapılan daireleri satıyorum. Yani bir koordinasyon dahilinde çalışıyoruz. Biz Çelik Yapı Mühendislik olarak bunun çok faydasını gördük. Bu şekilde bir çalışma olmasaydı biz bu kadar yıldır iş yapamazdık ve buralara gelemezdik. Biz işçimizle, mühendisimizle, müteahhidimizle büyük bir aileyiz. Birlikten kuvvet doğar. Bu şekilde yapılan çalışmalarda 'Rahmet ve bereket vardır' diyerek bu yönetim tarzımızı devam ettiriyoruz.

KARAKÖPRÜ YAKIN ZAMANDA DAHA POPÜLERDİ. NEDEN KARAKÖPRÜ DEĞİL DE SIRRIN BÖLGESİNDE İNŞAAT YAPMAYA YOĞUNLAŞTINIZ?
Yakın bir döneme kadar Karaköprü daha popülerdi ama arsa fiyatları da çok yüksekti. Biz, alt gelirli insanlara da konut imkanı sağlamak istiyoruz. Bu nedenle Sırrın bölgesini tercih ettik. Herkes ev sahibi olabilsin diye bütün aile olarak böyle bir karar aldık. Karaköprü'de zengin kesim ikamet ediyor. Karaköprü'de inşaatlar ardı ardına yükselince arsa sahipleri fiyatları yükseltti. Bu da ister istemez daire fiyatlarına yansıdı. O bölgeden ancak zengin kesim ev alabiliyordu. Biz de herkes ev sahibi olabilsin diye bu bölgede inşaat yapmayı daha uygun gördük. Şuan baktığınız zaman Karaköprü'de inşaatlar durma noktasına geldi. Sırrın bölgesinde ise inşaatlar çoğalmaya başladı. O yıllarda Karaköprü'ye giden müteahhitlerin çoğu da bu bölgeye geri döndü. Fiyatların yüksek olduğu yerde risk olayı da fazla olur. Biz bu yönde bir adım atarak bu riski ortadan kaldırdık.

MESLEK HAYATINIZDA KAÇ DAİREYİ MÜŞTERİLERİNİZLE BULUŞTURDUNUZ? İNŞA ETTİĞİNİZ KONUTLAR HER KESİMDEN MÜŞTERİYE HİTAP EDİYOR MU? FİYATLAR HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Biz hem Sırrın Karşıyaka bölgesine hem de Köylükent'e inşaatlar yaptık. Köylükent'te 30 bloğa yakın konutu bitirerek satışlarını gerçekleştirdik. Fiyatlarımız yüksek değil. O nedenle müşterilerimiz bizden memnun. Sırrın Karşıyaka bölgesindeki dairelerimizin fiyatları biraz yüksek. Firma olarak daha çok orta kesim ve yüksek gelirli vatandaşlara hitaben konut yapıyoruz. İşçilik ve kullanılan malzemelerin kalitesi en üst standartlarda. Sadece odaların büyüklüğü ve sitelerin genişliği fark ediyor. Şuan Sırrın Karşıyaka bölgesi daha çok rağbet görüyor. Urfa'nın en gözde yeri de burasıdır. Karaköprü artık bitmiş durumda. O bölgede inşat sektörü yok denecek kadar azaldı. Adamlar yapıyor ama satamıyorlar. Bütün birikimleriyle inşaat yapıyorlar ve satılmalarını bekliyorlar. Ama bizde öyle değil. Müşteriler İnşaat aşamasında olan daireleri gelip bizden taksitlerle alıyor.

MÜŞTERİYE ÖDEME NOKTASINDA HERHANGİ BİR KOLAYLIK SAĞLIYOR MUSUNUZ?
Müşteriye taksit imkânı sağlıyoruz. Bu taksitler inşaat bitene kadar devam ediyor. Müşteri inşaat halindeki daireyi bir miktar peşinat ödeyerek alıyor. Geri kalanını da taksitler halinde inşaat bitene kadar ödüyor. Diğer şekilde de müşterilerle bir şartname imzalayarak ödeme noktasında gerekli kolaylıkları sağlıyoruz.

PİYASADA BİRÇOK İNŞAAT FİRMASI VAR. FİRMANIZI, DİĞER İNŞAAT FİRMALARINDAN FARKLI KILAN ÖZELLİKLER NELERDİR?
Çelik Yapı Mühendisliği diğer firmalardan ayıran en önemli etken kendimize olan özgüvenimizdir. Biz gelen müşterilerimize yabancı gibi değil de kendimizmiş gibi hitap ediyoruz. Karşımızdaki insan da bu samimiyeti görünce ikna oluyor. Güzel hitabet ve karşıdakini güzel bir şekilde ve doğru bir şekilde ikna edebilmek çok önemli. Biz müşterilerimizi memnun etmek için sürekli bu çizgide gidiyoruz. Her işimizi doğru bir şekilde yapıyoruz. Bu nedenle de doğru insanlarla muhatap olup onlarla alış-veriş yapıyoruz.

MÜŞTERİLERİNİZLE İLETİŞİMİNİZ NASIL?
Müşteri ilk geldiğinde daireyi görmeden fiyatları soruyor. En büyük yanılgıları da bu oluyor zaten. Ama biz öncelikle kendilerine daireleri gösterdikten sonra fiyatları sunuyoruz. İnşaatta kullandığımız malzemenin markasına kadar müşterilerimize detaylı bilgi veriyoruz. Örneğin kullandığımız duvar kâğıdının markasını bile söylüyoruz. Genelde müşterilerimiz gidip başka bir yerden de soruyorlar. Emin olduklarında iş değişiyor. Eğer bu şekilde yapmazsak sağlıklı bir alışveriş olmaz. Önce fiyatta anlaşıp daha sonra daire gösterilirse, müşteriyi tam anlamıyla tatmin etmiş olmayız. Hem de müşteri hayal kırıklığına uğramış olur.

İNŞAAT SEKTÖRÜYLE İLGİLİ OLAN TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ TAKİP EDİYOR MUSUNUZ? YENİ TEKNOLOJİYİ İNŞATLARINIZA AKTARIYOR MUSUNUZ?
Biz teknoloji takip ediyoruz. Ama bizim toplumumuzun da onu kaldırabilmesi çok önemli. Biz inşa ettiğimiz dairelerin kapılarına dijital kamera takıyoruz. Kapı çalındığı zaman bir düğmeye basıp kimin geldiğini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Aynı şekilde apartmanın dış kapısına da kamera bağlıyoruz. Dışarıdan gelen kişi hangi daireye gelmişse o dairenin zilini çalar. Ev sahibi kameradan bakar ve eğer tanıyorsa düğmeye basar ve kapı açılır. Tanıdık değilse dışarıdaki içeriye giremez. Bu şeklide yabancı şahısların ve hırsızların bina içerisine girmelerini engellemiş oluyoruz. Sitelerin ve apartmanların kamera sistemiyle güvenliklerini artırıyoruz. Binalarımızın tümünde yangın söndürme sistemi ve yangın merdivenleri var. Kameraların kayıt yapma özelliğiyle kimin ne zaman neden siteye giriş yaptığını öğrenebiliyoruz. Binaların dış kaplama, ısı yalıtım sistemi, yeni nesil boya gibi yenilikleri takip ederek inşaatlarımıza yansıtıyoruz. Yeni bir projemiz daha var.
Konutlarımızda akıllı sistem uygulamasına da geçeceğiz. Bu sistem sayesinde ev sahipleri; sabah işe gitmek için evden çıkmadan önce yemeklerini hazırlayıp fırınlı ocağa bırakacaklar. Eve gelmeye yakın bir saatte internet üzerinden komut vererek fırınlı ocağı çalıştırabilecekler. Bu sayede eve gelinceye kadar yemek pişmiş oluyor. Yine aynı şekilde komut vererek klimayı açabiliyorsunuz. Siz eve gelince ev sıcak ya da serin olabiliyor. Perdeleri kapatıp açabiliyorsunuz. Şofbeni açıp, önceden banyoyu hazırlayabiliyorsunuz. Bunun gibi daha birçok yeniliği binalarımıza getirmeyi düşünüyoruz.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KARŞILAŞMIŞ OLDUĞUNUZ SIKINTILAR NELER?
İnşaat sektöründe karşılaşmış olduğumuz en büyük sıkıntı piyasaların durgun olması. Son 8 aydır piyasa kötü gidiyor. Faiz oranlarının düşmesiyle piyasalar biraz hareketlenmeye başladı. Ama son günlerde yaşanan terör olayları nedeniyle piyasalarda yine durgunluk yaşıyor. Halk alışveriş yapmaya korkuyor.
Bu durum demir ve çimento fiyatlarını yükseltiyor. İnşaata talep olmayınca yapılan daireler elde kalıyor ve yeni inşaatların yapımı duruyor. İnşallah bu sorunlar bir an önce çözülür ve piyasa normal seyrine döner.


15 TEMMUZ KANLI DARBE GİRİŞİMİ İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ VE ÇELİK YAPI MÜHENDİSLİĞİ NASIL ETKİLEDİ?
15 Temmuz kanlı darbe girişimi halkın iradesine karşı yapılmıştır. Biz ailece ilk günden itibaren meydanlardaydık. Allah bizi bu büyük beladan korudu. Piyasalar iyiye doğru gidiyordu ama 15 Temmuz gecesinde bu darbe girişimi olmamış olsaydı Türkiye daha güzel yerlere gelmiş olacaktı. Öncesinde piyasalar biraz düzelmeye doğru gidiyordu. Ama 15 Temmuz gecesinde cuntacı teröristlerin yapmış olduğu kanlı darbe girişimi her sektörü etkilediği gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Halkımız bunun altından kalkmasını da bildi. Ekonomi çabuk bir şekilde toparlandı. Biz daha kötüsünü bekliyorduk ki çok şükür olmadı. Bundan sonraki sürecin iyiye gideceğini ümit ediyorum.

TECRÜBELİ BİR İNŞAATÇI BU SEKTÖRE YENİ BAŞLAYACAK OLAN YENİ GİRİŞİMCİLERE NE GİBİ ÖNERİLERİNİZ OLACAK?
En başta güven, istikrar, hedef. Rahmetli dedem bizim için iyi bir örmektir. O bir hedef belirledi mi başarmayana kadar durmazdı ve o hedefine ulaşırdı. Çünkü insan kendisine göre doğru olan şeyin arkasından gitmek zorundadır. Bu başarmanın bir yoludur. Ama şimdiki nesil bir işe girişmeye çekiniyor. Bu çekince de ondan sonraki nesillere çok kötü bir örnek olarak yansıyor. Bu işe yeni başlayanlar öncelikle işi öğrenmeli. Çoğu kişi işi öğrenmeden piyasaya atılıyor ve başarısız olarak büyük zararla geri çekiliyor. Bir inşaat mühendisi bile okulunu bitirdikten sonra bir müteahhidin yanında pratik yapmalı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Urfayı, İnşa, Edenler, röportaj, serimizin, 3, bölümünde, Çelik, Yapı, Mühendisl
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı