Haber Detayı
29 Ekim 2016 - Cumartesi 13:53 Bu haber 4556 kez okundu
 
Mevsimsel depresyona dikkat edin!
Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde havalardaki değişim insan psikolojisini doğrudan etkiliyor. Özellikle güneşli havalarda otaya çıkan neşeli pozitif insan profili, güneşin bulutların ardına çekildiği zamanlarda hüzün ve kasvet abidesine dönüşüyor. Daha çok Kış mevsiminde yaşanan bu duygu değişimini uzmanlara sorduk.
Röportaj Haberi


Röportaj: Yüksel POLAT/ Uzman Psikolog Işıl Yenikaynak, GAPGündemi'ne yaptığı açıklamalarda, Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte depresif belirtilerde ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekti. Yenikaynak, vücuttaki hormon dengelerinin bozulmasıyla insanlarda uyuşukluk, uykuya eğilim ve hayata küsme gibi durumların görüldüğünü ifade etti
 Dönemsel olarak ortaya çıkan bu durumun "Mevsimsel Duygu-Durum Bozukluğu" olarak adlandırılan bir hastalık olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Işıl Yenikaynak, hastalığın başlıca sebeplerinden birinin, vücudun kapalı havalarda melatonin hormonunu fazla salgılaması olarak nitelendirdi

'Mevsimsel duygu-durum bozukluğu' olarak adlandırılan bu hastalığın oluşum sebepleri nelerdir? Hastalık hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
Kapalı ve soğuk havalarda yaşanan duygu değişimleri, 'Mevsimsel Duygu-Durum Bozukluğu' olarak adlandırılan bir hastalıktır. Hastalığın ana sebeplerinden biri, vücudun güneş ışınlarından mahrum kalmasıdır. Güneş ışığının ortadan kaybolmasıyla vücudumuzda normal depresyonları da tetikleyen nöral adrenalin ve melatonin hormonunun fazla salgılandığını görüyoruz.
Bu hormonları salgılayan hücreler karanlıkta daha fazla çalışıyor. Böylece insanlarda uyuşukluk, uykuya eğilim ve enerji düşüklüğü gibi durumlara sebep oluyor. 'Mevsimsel Duygu-Durum Bozukluğu' olarak adlandırdığımız bu hastalığın ortaya çıkmasındaki bir başka sebep te insanların Kış mevsiminde daha fazla kapalı ortamlarda kalması, havanın erken kararması ve havanın soğuk olmasıdır.

Hastalık metabolizmada ne gibi değişimlere neden oluyor? Kişinin ruhsal durumunda ne gibi etkiler meydana geliyor?
Mevsimsel depresyonlar, diğer depresyon türlerinden farklı olarak iştahta karbonhidratlı gıda isteği uyandırıyor. Kışın karbonhidrat içeren şekerli ve unlu gıda tüketimde bir artış söz konusu. Bunlardan kaçınmak lazım, çünkü bu gıdalar vücudun dengesini bozan hormon artışına destek oluyor. Bu hastalık enerji ve motivasyon sıkıntısına sebep oluyor. Özellikle iş yerlerinde kişilerin sosyal etkileşimlerinde büyük bir azalma söz konusu. Bu noktada kişi daha fazla uykuya yönelerek hareketlerine kısıtlama getiriyor. Daha çok evde kalarak çalışmak istemiyor. İçinden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Bunun daha kronikleşen boyutlarında birey, hayattan zevk almamaya başlıyor. Hayat anlamsız geliyor. Böyle vakalarla çok karşılaşıyoruz. Mevsimsel depresyonlar süreç içersinde kronik depresyona dönüşmeye başlıyor.

'Mevsimsel duygu-durum bozukluğu' iş hayatındaki bireyleri nasıl etkiliyor?
Özellikle Kış mevsiminde bu tip depresif belirtilerde ciddi bir artış yaşandığına dikkat çeken Yenikaynak, "Özellikle çalışan kesimden bize çok sayıda başvuru geliyor. Kapalı havalarda güneşin kendini gizlemesinin hem fizyolojik hem de psikolojik etkileri var. Az önce bahsettiğim gibi hormon dengesindeki artış ve azalmalar insanın mutluluk hissinde belirleyici bir faktör. Karanlık havalarda vücut melatonin hormonu üretmeye başlıyor.
Bu hormon bizi daha çok uykuya sevkediyor ve hareketlerimizi kısıtlıyor.
Uyku saati düzenli olan ve güne erken başlayan bireylerde dahi bu tür vakalar görülebiliyor. Onlar da, sabahları daha fazla uyumak istiyorlar. Uyandıklarında ise mutsuzluk hissiyatı ve motivasyon kaybına uğruyorlar" diyerek mevsimsel depresyonun etkilerinin toplumun her kesiminde görülebildiğini vurguladı.

Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Kadın-erkek olarak etkisinde bir farklılık bulunuyor mu? Belirtilerle karşılaşanlar öncelikli olarak ne yapmalı?
Mevsimsel depresyon ve duygu-durum bozukluğu kadınlarda, erkeklere oranla daha çok görülüyor. Kadınlar daha duygusal yapıya sahip oldukları için bu etkiye daha çabuk kapılıyorlar. Bu noktada kadın ve erkek bireylere karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmalarını ve B12 vitamini tahlili yaparak, eksiklik durumunda hekim tavsiyesiyle B12 vitamini takviyesi yapmalarını öneriyoruz. Mevsimsel Duygu-Durum Bozukluğu hastalığında bazı belirtiler var. Bunlar: Mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, karamsarlık, uyku problemleri, kendini değersiz hissetme, enerji kaybı, iştahtaki azalma-artma, sinirlilik, duygu durumunda dalgalanma, konsantrasyonkaybı ve ölüm düşünceleri.Bu tür duygulardan en az üçünü yaşayan bireyler, bunu sadece Mevsimsel Duygu-Durum Bozukluğu çerçevesinde değerlendirmeyip genel depresyona giriş olarak görmeli. Vatandaşlar belirti durumunda bir Psikolog veya Ruh Sağlığı Hekimi'ne başvurmalı.

Hastalığa karşı ne gibi tedbirler alınabilir? Tedavi yöntemi var mı? Varsa bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Psikolojik olarak bakıldığında stres ve kaygıyla birlikte bizim ele aldığımız nokta, bireyde su yüzene çıkan durumlar. Bu etkilerin bireyin sosyal hayatlarında nasıl bir durum ortaya çıkardığı, günlük hayatlarına ne kadar yansıdığı ve ne kadar zorlandıklarına bakıyoruz.
Tedaviye başlamadan önce incelediğimiz ikinci önemli kriter ise bu belirtilerin ne kadar süreden beri var olduğu. Bunları tespit ediyor ve buna göre bir tedavi yöntemi belirliyoruz" dedi.
Mevsimsel depresyondan çıkmak için bireylerin yapması gerekenleri sıralayan Uzman Psikolog Işıl Yenikaynak, "Bunun en başında fototerapi olarak adlandırdığımız gün ışığından yararlanma geliyor. Sabahları en az 20-30 dakikalık yürüyüşler, düzenli spor, düzenli bir beslenme biçimi, kişinin içinden gelmese bile kendini zorlayarak sosyal ilişkileri mümkün olduğunca artırmaya yönelik programlar yapması gibi aktiviteleri öneriyoruz. Kişinin kendini motive etmesi, mevsimsel depresyondan çıkış sürecinde etkili oluyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kış, mevsiminin, yaklaştığı, günlerde, havalardaki, değişim, insan, psikolojisin
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı