Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 10:16 Bu haber 8020 kez okundu
 
Metabolizma hastalarının annelerinden doktor talebi
Çocukları Fenilketonüri ( PKU), Guliatrik tip 1, Dallı zincirli Metabolik hastalık gibi çeşitli metabolik hastalıklardan mustarip hastaların anneleri Şanlıurfa'nın kronik sorunlarından olan metabolizma doktoru yokluğu için yetkililere bir kez daha seslendi
Sağlık Haberi
Metabolizma hastalarının annelerinden doktor talebi

Yüksel POLAT / Fenilketonüri (PKU), Gulitarik tip1, Dallı Zincirli Metabolik hastalık ve diğer metabolizma hastalıklarından mustarip hastaların anneleri Şanlıurfa'ya metabolizma doktoru atanması, doktor ve poliklinik sorunlarına kalıcı çözüm getirilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu. PKU hastası annesi olan Tülay Çatın ve beraberindeki   anneler ile birlikte  sosyal medya üzerinden yayınladıkları videoda şunları kaydetti; "  Bizim çocuklarımız metabolizma hastalığı ile doğmuş çocuklar. Çocuklarımız hastalıkları nedeni ile bir çok hayati tehlike ile karşı karşıyalar. Şanlıurfa'da çocuk metabolizma doktoru olarak bir doktorumuz vardı ve görevini başka bir yerde tamamladığı için bu doktorumuz da Şanlıurfa'dan ayrıldı. Şu an Şanlıurfa'da bu çocuklarımıza bakacak doktorumuz yok. Çocuklarımız büyük tehlikeler altındadır. Yetkililerinden Şanlıurfa'ya yeterli doktor gönderilmesi ve bir çocuk metabolizma hastalıkları Ana Bilim Dalı birimi kurulmasıdır. Bu konuda yetkililerin bir an önce harekete geçmesini ve çocuklarımızın doktor sorunun çözmesini istiyoruz" diyerek çocuklarının göz göre göre ölüme terk edilmemesini dile getirdi. Diğer anneler ise Adana, Ankara gibi başka şehirlere gitmek zorunda olduklarını bu durumun da maddi ve manevi açıdan kendilerini zorladığını dile getirerek Batı illerindeki hizmet şartlarının Şanlıurfa'da da oluşturulmasını istediler. 
Mustafa Çiftçi; Doktor problemi Şanlıurfa'nın kronik sorunu
Şanlıurfa Fenilketonüri ( PKU) Hastaları Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ( ŞUPKU) Başkanı Mustafa Çiftçi ise yaptığı açıklamada özellikle Şanlıurfa'da Çocuk Metabolizma Hastalıkları başta olmak üzere bazı alanlarda doktor sorununun yıllardır süre gelen bir sorun olduğunu belirterek; Türkiye'nin en genç nüfusuna ve en çok doğum oranına sahip Şanlıurfa'da metabolik hastalıklar çok yaygın ve maalesef bu alanlarda doktorumuz ve polikliniklerimiz yok. Derneğimizin, hastalarımızın ve hasta ailelerimizin yoğun girişimleri ile gelen doktorlarımız da maalesef belli bir hizmet süresinden sonra Şanlıurfa'da durmuyor. Hastalarımız ve hasta yakınlarımız da  Ankara, İzmir, Adana ve İstanbul gibi  uzak şehirlere gitmek durumunda kalıyor. Artık gerek siyasilerimizin, Sağlık Bakanlığımızın, gerekse bürokratlarımızın artık bu işe kalıcı bir çözüm bulması zamanının geldiğini hatta geçtiğini belirtmek istiyoruz " diyerek teşhis ve tedavinin yanı sıra metabolik hastalıkla mücadele eden hastaların en büyük sıkıntısı olan düşük proteinli yiyeceklere ulaşma sıkıntılarının kesin çözümü için harekete geçilmesini istedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Metabolizma, hastalarının, annelerinden, doktor, talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı