301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Ekim 2016 - Perşembe 09:40 Bu haber 5640 kez okundu
 
"Mesleğin ve ustalığın temeli ahlaktır"
"Benim Mesleğim" adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu 1983 yılından bu tarafa tornacılık yapan Şehmus Telek ( Şıh Usta) oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT/ Şıh Usta'nın tornacılık mesleğine adım atma hikayesi ve tornacılık mesleğinin sorunları hakkında sizin için sorduklarımızı ve aldığımız cevaplar...

Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben, Şehmus Telek. Urfa şivesi ile bana herke Şıh Usta der. 47 yaşındayım. Urfalıyım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Tornacılık mesleğine ne zaman başladınız?
1983 yılında tornacılık mesleğine çırak olarak başladım. 1991 yılından bu tarafa da kendi dükkânımda kardeşimle birlikte çalışıyorum. Allah razı olsun babamın desteği ile makinelerimizi alarak işe başladık ve o gün bu gündür tornacılık mesleği üzerine çalışıyoruz.

Tornacılığı seviyor musunuz?
Evet. Hem de çok seviyorum. Severek yaptığım bir iş yoksa yıllardır bu işi yapamazdım.

Tornacılığı neden seçtiniz?
Mecburiyetten. Zeki bir öğrenci olmama rağmen babamın beni Üniversiteyi okutacak durumu yoktu. Liseye de gitseydim mesleksiz ve okulsuz kalacaktım. Babam beni okutamayacağını söyleyince bende o zaman bir mesleğe gireyim dedim. Kardeşim de bir tornacının çırak aradığını söyleyince ve bende tornacılığı sevdiğim için girdim ve bugüne kadar da mesleği yürütüyoruz.

İyi bir tornacıda olması gereken vasıflar nelerdir?
Öncesi ahlaktır. Kim olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın önce güzel bir ahlaka sahip olmanız gerekir. Dolayısı ile iyi bir tornacının güzel bir ahlaka sahip olması gerekir başta. Sonrasında işini sevmesi, müşteriye saygı ve hürmet göstermesi ve işini titizlikle yapması gerekir. Eğer bir insanda güzel ahlak varsa, işini severek yapıyorsa zaten gerisi Allah vergisi olarak gelecektir diye düşünüyorum.

Urfa'da tornacı esnafının sorunları nelerdir?
Sorunlar sadece tornacı meslek grubunun değil tüm esnafın sorunlarıdır. Genel olarak esnafın en büyük sıkıntısı eleman sıkıntısıdır. Yetiştirecek ve mesleğimizi sürdürecek eleman bulmakta çok sıkıntı çekiyoruz. Eğitim sistemi kesintisiz olunca maalesef bu bizim için büyük sıkıntı. Bunun yanı sıra okula gitmeyip te ailesi tarafından bir meslek edinmek üzere sanayiye gönderilen çocuklarda ya sıkıntılı ya da daha mesleği öğrenmeden direkt çok yüksek maaş istediğinden ve esnafta bu maaşı vermekte güçlük çektiğinden dolayı eleman yetişmiyor. Bunun yanı sıra Bağ-Kur, maliye, vergi gibi sıkıntılarımız var. Bu tüm esnafın önemli sorunları olarak karşımıza çıkıyor.

İş sıkıntınız var mı?
Eski işler yok. Bizim çıraklık, kalfalık yaptığımız zamanlara göre şimdiki işler çok çok az. Ama hiç iş yok ta diyemeyiz. Sanatkar olana, çalışana her zaman iş var. Esnaf olana, gönlü iş yapmaktan yana olana Allah elbette rızkını gönderir. Belki bir kenara para atacak işiniz olmayabilir ama en azından karnınızı doyuracak parayı kazanabilirsiniz.

Mesleki bir birlikteliğiniz var mı?
Maalesef yok. Sadece üç beş esnaf arkadaşımız ile bir araya geldiğimiz bir birliktelik var. Yoksa bunun dışında Meslek Odamız var ama sizin söylediğiniz anlamda birleştirici bir gücü, faaliyeti yok maalesef

Bu meslek size maddi- manevi olarak ne kazandırdı?
Maddi olarak çok bir şey kazandırmadı. Elhamdülillah karnımızı doyurduk, çoluk çocuğumuzun nafakasını kazandık. Yoksa gelir olarak çok bir kazancımız olmadı.
Manevi olarak ise çok şey kazandırdı. Başta bu meslek bana kendi elimin emeğinin zevkini yaşattı. Kendi elimin emeğini yemek, kimseye muhtaç olmamak, onun bunun emeğine göz dikmemek bana bu dünyada büyük bir mutluluk veriyor. Bunun yanı sıra kaba bir malzemeden insanların işine yarayacak bir parça, alet üretmek ayrı bir keyif. Hele hele esnaf olabilmenin ahlak ve maneviyatını öğrenmek ve bunu yaşamak manevi olarak mutlulukların en büyüğü diyebilirim.

Emeği ile geçinen bir esnaf olarak, emeğinizin karşılığını alabiliyor musunuz?
Maalesef. Emeğimizin karşılığını almakta büyük sıkıntı yaşıyoruz ve bu konuda gerçekten muzdaripiz. Urfa'da bir çok esnaf arkadaşımız emeğinin karşılığını almakta zorluk yaşadığı gibi aynı zamanda da " pahalı yapıyorsunuz, dışarıda daha ucuz yapıyorlar" gibi laf işitmektedir.5 Tl'ye itiraz eden bazı insanlar bile çıkabiliyor. Halbuki dışarıda iş yaptıran kardeşlerimiz de dışarıda yapılan işlerin daha pahalı olduğunu bize ifade ediyorlar. Urfa'da herkes bir birini tanır. Urfa'da hatır gönül vardır. Dolayısı ile burada kimseyi kazıklamak, hatalı bir iş teslim etmek gibi bir durum olamaz. Bunu yaparsanız Urfa'da esnaflık yapamazsınız. Çünkü herkes yüz yüze bakıyor burada.

Gelişen teknoloji mesleğinizi nasıl etkiledi?
Teknoloji bizim mesleğimiz ve bir çok mesleğin gelişimi ve devam etmesi açısından aslında çok önemlidir. Evet teknoloji sürekli gelişiyor ama biz buna yetişemedik ve ayak uyduramadık. Sebebine gelince teknoloji de çok ucuz bir şey değil. Ayrıca; eskiden yoğun olarak emek ön plandaydı ama günümüzde seri üretim daha arttığı için geçmişte yoğun olarak çalışan tezgahlar bugün artık daha az çalışır hale geldi. Eskiden bir çok malzeme torna tezgahlarında esnaf tarafından yapılırken günümüzde artık ufak tefek şeyler tezgahlarda yapılmak zorunda kaldı. Esnafın bu konuda da çok yapabileceği bir şey yok. Çünkü esnaf maddi olarak bu teknolojiye erişebilecek maddi güce fazla sahip değil maalesef.

"Tornacılara imkan verirseniz tank bile yaparlar" diye bir söz var. Bu doğru mu?
Bir tank, top gibi teknoloji gerektiren ürünler bir tek torna tezgahlarından geçmez. Daha teferruat gerektirir. Ama tornacılar bir çok anlamda beceriklidir ve yüksek teknoloji isteyen işlerde meslektaşlarımız imkan verildiği takdirde bir çok şeyi başaracak bilgi, birikim ve beceriye sahiptir. Buna inanıyorum. Ki tank, top, tüfek gibi bir çok sanayi ürünün yapımında torna tezgahları kullanılıyor ve bu tezgahları da kullananlar tornacılardır.

Gençler tornacılık gibi bir çok meslek grubunu artık meslek olarak görmüyor. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
Maalesef tespitiniz çok doğru. Günümüzde marangozluk, tamircilik, tornacılık gibi bir çok meslek grubu meslek olarak görülmüyor ve küçümseniyor. Bu küçümseme bir tek gençler arasında değil aileler bazında da büyük ölçüde küçümseniyor. Hatta bu meslek grupları aile içersinde " okumazsan seni sanayiye veririm, sanayinin yolunu tutarsın ha!" gibi laflar ile küçümseniyor. Sanki emeği ile çalışanlar, üretenler, toplumun ihtiyacını gideren bu eli nasırlı, emektar insanlar sanki kötü bir şey yapıyormuş gibi küçümseniyor. Evet bizim yaptığımız işler ağırdır. Yoğun emek, sabır ve bedensel güç gerektirir. Ama bilinsin ki; bu meslekler toplum için olmazsa olmaz mesleklerdir ve mutlaka birileri bu işi yapacaktır, bu işten para kazanacaktır. Ayrıca alın terinin döküldüğü, helal kazancın kapısı olan bu yerler birer aile ve okuldur aynı zamanda.

Tornacılığı bir meslek olarak seçmek isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Bu mesleği seçmek isteyen gençle tavsiyem şudur; bu meslek insana ekmek yedirir. Belki çok kazanamazsınız ama en azından kimseye muhtaç olamadan geçiminizi sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra tornacılık mesleği insanın akli melekelerini geliştiren bir meslektir. Bir tornacı bir malzemeyi eline aldığı zaman ondan ne çıkartabileceğini hesaplar ve bu insanin hayal gücünü geliştirir. Bir tornacı bir malzemeyi yaparken hesap kitap yapar ki bu da insanın matematiğini geliştirir. Kısacası bu işte hem para kazanabilirsiniz hem de akli melekelerinizi geliştirebilirsiniz. Ama başlarda dediğim gibi önce ahlak, ve azim olması gerekir. Yoksa gerisi boştur.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle size ve gazetenize esnafın sorunlarını dinlediğiniz, ustalara fikirlerini ve tecrübelerini aktarma imkanın verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu vesile ile de esnaf arkadaşlarımıza ve müşterilerimize, vatandaşlarımıza sizin aracılılığınız ile en kalbi duygularımı sunuyor muhabbetlerimi iletiyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Benim, Mesleğim", adlı, röportaj, dizimizin, haftaki, konuğu, 1983, yılından, t
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı