Haber Detayı
21 Eylül 2016 - Çarşamba 09:16 Bu haber 2765 kez okundu
 
Merdivenaltı kurslar, sektöre zarar veriyor
Deneyimli öğretmen kadrosuyla yeni eğitim-öğretim yılına 'Merhaba' diyen Özel Değişim Öğretim Kursları, öğrencilerine yönelik uygulamış olduğu bire bir eğitim modeli ile gençleri geleceğe hazırlıyor.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT/ Özel eğitim kurslarının eğitim hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Özel Değişim Öğretim Kursları Ortaklarından Hasari Almaz, merdiven altı kursların sektörü olumsuz etkilediğini belirtti


OKURLARIMIZ İÇİN SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Ben, Hasari Almaz. Şanlıurfalıyım. 41 Yıllık eğitimciyim. Urfa Lisesi Müdürlüğünden emekli olduktan sonra Dershaneci olarak eğitim-öğretim hayatının içersinde bulunmaya devam ettim.

DERSHANECİLİK HAYATINIZ HA|KKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
1975 yılında başladığım öğretmenlik mesleğime uzun yıllar Urfa Lisesi Müdürü olarak devam ettim. 28 Şubat kararları kapsamında Urfa Lisesi'nin Müdürlüğünden açığa alındıktan sonra öğretmen olarak atamam yapıldı ve bir okula Fen Bilgisi Öğretmeni olarak verildim. Burada 1,5 yıl görev yaptıktan sonra emekli oldum ve 2002 yılında Kültür Dershanesi'ni 8 arkadaşımla beraber Urfa'ya kazandırdık. Çok başarılı olan bu dershaneyi çeşitli sebeplerden dolayı sattık. Ondan sonra Seviye Dershanesi'ni satın aldım ve Vizyon Dershanesi adı altında hizmete açtım. Vizyon ismine itirazlardan dolayı dershanemizin ismini spekülasyonlara meydan vermemek adına Güneydoğu Zirve Dershanesi olarak değiştirdim. Bu dershanede de 4 yıl çalıştıktan sonra yine ortaklarımız arasında çıkan sebeplerden dolayı kapatma kararı aldık ama zarar etmek pahasına öğrencilerimizi mağdur etmedik ve onları bir yerlere taşıma fırsatı yakaladık.

ÖZEL DEĞİŞİM ÖĞRETİM KURSLARI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
Özel Değişim Öğretim Kursları bu yıl yeni açıldı ve 2016-2017 Eğitim yılı için kurs kayıtlarımızı almaya başladık. İnşallah 2002 yılından bu tarafa başarı ile sürdürdüğümüz dershanecilik tecrübemiz ve gayretli öğretmen arkadaşlarımız ile öğrencilerimizi başarılara taşımak için emek sarf edeceğiz. Şu ana kadar 70'in üzerinde öğrenci kaydı aldık ve belli bir sayıdan sonra da kayıtlarımızı kapatacağız. Çünkü bizim eğitim prensibimiz grup olarak değil, öğrencilerimize bire bir eğitim vermek ve onları LYS'ye taşımak. Bunun içinde bizim Öğretim Kursumuz sınıf veya grup odaklı değil tamamen öğrenci odaklı. Dolayısı ile aldığımız öğrenci sayımız az olacak ve buna göre de başarı grafiğimiz inşallah yüksek olacak. Bunun içinde öğrencimize ait veriler sürekli tutulacak. Eksik kalan kısımları tamamlanacak ve her 15 günde öğrenci velisine bilgi verilecek. Kısacası öğrencimizin bir okula yerleşmesi için gereken tüm çaba sarf edilecektir.

NEDEN ÖZEL OKULA DÖNÜŞMEDİNİZ?
Eğitim sisteminin yüzde 80'ini ele geçiren FETÖ'ye yönelik devletimizin haklı olarak aldığı kararlar neticesinde dershanelerin kapatılması neticesinde bu terör örgütü ile bağlantısı olmayan dershanelerin mağdur edilmemesine yönelik devletimiz çeşitli uygulamalar geliştirdi. Bunların bir tanesi de dershanelerin özel okullara dönüşmesi idi. Acizane ben de o zamanki dershanemizi Anadolu lisesine dönüştürmek istedim ama bina sahibi ile bizden kaynaklanan sıkıntılar ve onlarında yardımcı olmak adına inisiyatif kullanmamaları sebebi ile maalesef bu hakkı yer değişiminden dolayı kaybettik. Bunun yanı sıra devletimizin öğretim kursları adı altında eğitim kursları açılmasına izin vermesiyle birlikte biz de Özel Değişim Öğretim Kursları'nı açarak eğitim hizmetlerimize devam etme kararı aldık ve hayata geçirdik.


ÖĞRENCİLER İÇİN EĞİTİM KURSLARININ, ETÜT MERKEZLERİNİN ÖNEMİ NEDİR?
Eğitim-öğretim hayatındaki sıkıntılar herkesin malumu. Gerek öğretmen sayısının yetersizliği gerek fizik şartların eksikliği eğitim hayatında çeşitli sıkıntılara sebep oluyor. Hal böyle olunca bir öğretmen her öğrenciye yetişemiyor ve özellikle kalabalık olan sınıflarda, öğrencimiz derslerini yeterli düzeyde kavrayamıyor. Bunun yanı sıra üniversiteye girmek ve öğrencilerimiz için iyi bir bölüme yerleşmek gittikçe zorlaşıyor. İşte eski adı ile dershanelerin şimdiki adı ile eğitim kurslarının ve etüt merkezlerinin önemi burada ortaya çıkıyor. Öğretim kursları daha lokal bir çalışmayla öğrencilerimizin eksik kaldığı, atladığı, konularda onları takviye ederek Üniversiteye ve haliyle istedikleri bölüme girmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca öğretim kursları bir nevi okullarda verilen eğitimin sağlamasının yapıldığı yerlerdir.

URFA'DAKİ EĞİTİM-ÖĞRETİMİN VE BUNUN YANINDA ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARININ SIKINTILARI NELERDİR?
Urfa sahip olduğu nüfus itibariyle en genç nüfusa sahip illerin başındadır. Bunun yanı sıra öğrenci sayısına göre öğretmen ve derslik sayısı ciddi bir şekilde azdır. Her ne kadar bu açık son yıllarda hızla kapatılmaya çalışılsa da, maalesef Urfa hala eğitimde en son sıralarda bulunmaktadır. Düşünün ki daha 5 yıl önce il olan ilçeler başarı oranlarında bizi geçmişse burada ciddi bir sıkıntı vardır. Bu sıkıntıları aşmak üzere açılan özel okulların bazıları gerçekten ciddi eğitimler verirken maalesef bazıları da para uğruna eğitimi ikinci plana atarak öğrenciyi elinde tutmak için eğitimden ödün vermektedir. Bunun yanı sıra devletin çok iyi niyetle müsaade ettiği özel öğretim kurslarını maalesef önüne gelen herkes açmakta, bir nevi denetimden uzak merdiven altı kurs olarak işletmektedir. Eğitimdeki bu sıkıntılar maalesef bizim geride kalmamıza sebep olmaktadır. Yapay başarılar yıl sonunda YGS ve LYS sınavlarında karşımıza çıkıyor. Halbuki eğitim ciddi bir şeydir ve hiçbir şekilde suiistimal edilemez. Ama bu konuda da velilerimize ve öğrencilerimize de çok önemli görevler düşmektedir. Velimiz öğrencisini takip etmeli ve öğrencimiz de kendisine verilen bu imkanları doğru kullanarak derslerine çalışmalıdır.

DERSHANELERİN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINA DÖNÜŞMESİ EĞİTİM SİSTEMİNİ NASIL ETKİLEDİ?
Öncesinde bir çalkantı, dalgalanma oldu ama daha sonra bu durum değişmeye başladı. Öncelikle velilerimizin bir şüphesi, çekincesi oldu. Bunda da FETÖ' nün kamuoyunda oluşturduğu algının önemi çok büyüktür. Daha sonra ortaya çıktı ki bu adamlar soruları çalarak kendi mensuplarına veriyor ve kendi örgüt yapılanmalarına hizmet ediyor. Halbuki bütün öğretmenlerimiz öğrencilerine bir şeyler vermek, vatan millete hayırlı evlat yetiştirmek için gerek devlet okullarında gerek özel okullarda gerekse özel kurslarda emek vermekte ve ter dökmektedir.

SİZ DERSHANECİLİK YAPTIĞINIZ DÖNEMDE FETÖ' NÜN OKULLARINDAN VEYA DERSHANELERİNDEN BASKI GÖRDÜNÜZ MÜ?
Öncelikle şunu ifade edeyim; FETÖ devletin tüm imkanlarını kullanıyordu. Eğitimde başarı gibi gösterdikleri şeylerin perde arkasındaki gerçekler bugün ortaya çıkıyor. Baskı konusunda da şunu söyleyebilirim; Urfa Lisesi'nde Müdürlük görevini yürütürken başarılı öğrencilerimizin yıl sonunda okulların bitmesine 1-2 ay kala tasdiknamelerini alarak bunların okullarına geçiş yaptıklarına şahit oldum. FETÖ' nün okulları bu çocukları kendileri yetiştirmiş gibi lanse ederek bir algı oluşturuyorlardı ve ben buna müdahale ettim. Hem kendim hem de verdiğim talimatla böyle bir şeyin olmasına müsaade etmedim. Dershanecilik yaptığım dönemde de bir olayı aktarmak istiyorum: Kabiliyeti olmasına rağmen tembellik yapan bir öğrencimiz vardı. Ailesini çağırttım ve nasihat ettim. Bu öğrencimiz bunun üzerine kendine geldi ve başarılı oldu. Ama 2. yıl kayıt için çağırdığımızda ailesi FETÖ' nün bir dershanesine kayıt yaptırdıklarını aslında bizden de çok memnun olduklarını söylediler. Aileye bunun sebebini sorduğumda ise, FETÖ'nün dershanesindeki yetkililerin öğrencinin üniversiteye girememesi durumunda onu gardiyan yapacakları sözünü verdiğini söylediler. Siz olsanız hangi kursu veya eğitim kurumunu tercih edersiniz? Özetle belki fiziki bir baskı görmedik ama bu algı sebebi ile FETÖ' nün eğitim kurumları başarılı gibi gösterilirken aslında işini gerçekten çok iyi yapan bir çok dershane ve eğitim kurumu başarısızmış gibi gösterildi. Yani FETÖ' nün eğitim kurumlarının başarısı üniversiteyi kazanamayan öğrencileri polis, gardiyan, memur yapmak gibi sözde meziyetlerinden kaynaklanıyordu. Yoksa bu öğrencilerimize verdikleri bir şey yoktu. FETÖ böyle yaparak hem devlet okullarının emeğini çaldı hem de kendilerine bir nevi militan yetiştirdi.

ÖĞRENCİLERİNİZİ KAYDEDERKEN NE TÜR KRİTERLER ARIYORSUNUZ?
Herhangi bir kriter aramıyoruz. Çünkü bizim görevimiz bir öğrenciyi yetiştirmektir. Başarılı öğrenciyi almak için sınav yapalım gerisini ise boş verelim gibi bir sakat mantığa sahip değiliz. Bu işin kolayı ve bir nevi de hilesidir. Önemli olan her seviyeden çalışkan öğrenciyi alıp yetiştirmektir. Bakın bir çok öğrencimiz aslında çok zekidir. Önemli olan bu çocuklara eksik kısımlarını göstermek ve düzenli çalışmalarını sağlamaktır. Bizim görevimiz ve yapmamız gereken de budur aslında.

MERDİVENALTI DERSHANE VE KURSLARA GERİ DÖNERSEK SİZİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NEDİR?
Öncelikle bir öğretmenin birkaç arkadaşı ile bir daire kiralayarak ve 3-5 masa atarak okulda eğitim verdiği öğrenciye birde dışarıda para karşılığı ders vermesini ahlaki bulmuyorum. Sebebine gelince hem haramdır hem de bir öğretmenin para ile ders verdiği bir öğrencisine okulda yüksek puan vermesine yol açacağı için etik bulmuyorum. Bu durum aynı zamanda veli- öğretmen ilişkisini zedeler. Dolayısı ile eğitimin kalitesini çok düşürür.

41 YIL GİBİ BİR ÖMÜR SAYILABİLECEK EĞİTİM HAYATINI GERİDE BIRAKTINIZ. MEZUN ETTİĞİNİZ ÖĞRENCİLERİNİZİ GÖRDÜĞÜNÜZ ZAMAN HİSSETTİĞİNİZ DUYGULARI BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?
Bir eğitimci için öğrenci onun evladı gibidir. Bir eğitimci öğrencisinin başarısı için özveride bulunmuşsa en büyük sermayesi odur ve bu öğrencisini de başarılı olarak gördüğü takdirde bir eğitimci için en büyük mükafat budur. Acizane ben öğrencilerimi gördüğüm zaman bunu hissediyorum. Bakın benim okuldan attığım öğrencim bile bugün beni gördüğü zaman gelip elimi öpüyorsa demek ki ben bir şeyler verebilmişim bu çocuklara. İşte insan öğrencilerinde bu hürmeti saygıyı gördüğü zaman inanın çok mutlu oluyorum ve bunun tarifi yoktur. Anlatsam bunları inanın kitap olur.

ÇOCUKLARINI KURSA YAZDIRACAK VELİLERE VE KURS GÖRECEK ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?
Öncelikle velilerimiz öğrencilerini sürekli takip etmeli, onlarla ilgilenmelidir. Arkadaş çevresinden tutun da okuldaki davranışlarına kadar. Eğitim hayatında velilerimiz, öğrencilerin okuldaki ve kurstaki başarılarına da bakmalı ve belirli aralıklarla bunu test etmelidir. Öğrencilerimizin başarıları onları revahate sevk etmemelidir. Öğrencimiz eve geldiğinde çantasını atıp TV'ye, internete, telefona dalıyorsa buna müsaade etmemeliler. Öğrencilerimiz ise kendilerine verilen bu imkanların kıymetini bilmeli ve kendi gelecekleri için düzenli olarak çalışmalıdır. Öğrencilerimiz geleceğimizin teminatı olduklarının bilinciyle hareket etmeli. Bunun yanı sıra öğrencilerimiz okullarına zamanında gitmeli ve derslerine sıkı çalışmalıdır. Öğrencilerimizin çoğu zeki ve başarılıdır. Yeter ki düzenli çalışsınlar ve özellikle sınav zamanında zamanı tasarruflu kullansınlar.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?
Eğitim gibi hayatın en önemli unsuruna önem verdiğiniz için size ve GAPGündemi Gazetesi Kurucusu Veysel Polat'a teşekkür ediyorum. Eğitim, hayatımızın en önemli unsurudur. Eğitimle ilgili istikrarla yürüttüğünüz yayınlarınıza devam etmenizi diliyorum.
Bu vesile ile de 2016-2017 eğitim öğretim-öğretim yılının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Deneyimli, öğretmen, kadrosuyla, yeni, eğitimöğretim, yılına, Merhaba, diyen, Öz
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 23.09.2018
Bugün
22° - 36°
Pazartesi
22° - 35°
Salı
21° - 36°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.09.2018
İmsak
04:44
Sabah
06:06
Öğle
12:25
İkindi
15:49
Akşam
18:32
Yatsı
19:47
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı