Haber Detayı
30 Eylül 2016 - Cuma 09:37 Bu haber 3991 kez okundu
 
Kara bahtlı kıtadan, Uganda-2
Deniz Feneri Derneği tarafından 33 ülkede gerçekleştirilen Kurban Kampanyası dahilinde 1 hafta boyunca Orta Afrika'nın fakir ülkelerinden Uganda'da kalan Deniz Feneri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı ve İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, izlenimleri GAPGündemi ile paylaştı
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT /
DENİZ FENERİ DERNEĞİ'NİN UGANDA'DAKİ FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
Derneğimiz Uganda'da su kuyuları açmakta, mescit yaptırmakta ve çeşitli insani yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardım faaliyetlerini de Uganda'da bulunan ve bizim partner kuruluş dediğimiz İnci Derneği ile birlikte yürütmektedir. Bu derneğimizin başında bir doktor kardeşimiz bulunmakta olup bu kardeşimizin oğlu Türkiye'de öğrenim görüyor. Buradaki iletişimimizi bu kardeşimiz sağladı. Bunun yanı sıra 600 civarında Ugandalı öğrenci Türkiye'de okuyor. Deniz Feneri, Diyanet Vakfı ve diğer STK'lar bu çocukları okutuyorlar. Yeterli mi derseniz bu yeterli değil. Evet; belki STK'larımız Uganda, Somali, Sudan gibi bir çok Afrika ülkesinde faaliyet yürütüyor ama bunların daha da canlanması ve artması gerekiyor.

1 SU KUYUSUNUN MALİYETİ NE KADAR?
Deniz Feneri Derneği'nin faaliyetlerini anlatırken Diyanet Vakfı, İHH, Sadakataşı Derneği gibi STK'larımızın faaliyetleri de var ve bunlara burada rastladık, şahit olduk. Ama Uganda çok fakir bir ülke ve bayağı yardıma ihtiyacı var. Dolayısı ile burada daha çok faaliyet göstermemiz gerekiyor. Bakın 3 bin dolara bir kuyu kazabiliyorsunuz. Bir kuyu kazdığınız zaman 'Su hayattır' felsefesi mucibince oralara yeşeriyor ve o bölgeye can geliyor. Bu gibi faaliyetleri burada hızlandırmamız ve çoğaltmamız gerekiyor. Bahtı karartılmış bu kara insanların gerçekten çok ama çok yardıma ihtiyacı var.

KURBAN KAMPANYASI SIRASINDA HIRİSTİYANLARDAN BİR TEPKİ GÖRDÜNÜZ MÜ?
Hayır. Hatta bize verilen listelerde Hıristiyan Ugandalıların olduğunu ve onlara da et verildiğini gördük. Sebebine gelince bu insanların komşuları olduğunu , onlarında yardıma ihtiyaçları olduğunu söylediler. Bu güzel davranışlar ve hareketler bir çok Hrıstiyanın Müslüman olmasına vesile oluyor.

DENİZ FENERİ DERNEĞİ'NE KURULAN KUMPAS AFRİKA'YA YAPILAN YARDIMLARA NASIL YANSIDI?
Bu konu aslında başlı başına incelenmesi ve üzerinde durulması gereken bir konu. Ama şunu ifade etmek gerekiyor. İlk başta Deniz Feneri Derneği 33 ülkede kurban kampanyası yürütüyor dedim. Deniz Fenerine iftira kampanyası başlatılmadan ve kumpas kurulmadan önce bu rakam 120 idi. Ben Deniz Feneri Derneği'nin kuruluşundan beri gönüllü olarak hizmet veriyorum ve maalesef kumpas neticesinde esi gücümüzü kaybettik. Güçlü iken zayıf duruma düşmek üzücü. Gücünüzü hemen toparlayamıyorsunuz. Ama Allah'ın iziniyle gücümüzü toparlamaya başladık ve faaliyetlerimiz artmaya başladı. Ki bu iftira özellikle Afrika kıtası başta olmak üzere Müslümanlar ve onların hayır kurumları olan Deniz Feneri Derneği gibi STK'lar buralara gelmesin, ortalık Hıristiyanlara ve misyonerlere kalsın diye atıldı.


BU İFTİRADA FETÖ'NÜN PARMAĞI VAR MI?
Muhakkak vardır. 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra FETÖ'nün Türkiye ve dünya üzerindeki örgütlenmesine baktığımız zaman neler yaptıklarını bugün görüyoruz.Almanya Deniz Feneri Derneği'ne yapılan aslında uluslararası bir komploydu ve bunun içersinde FETÖ' nün de olduğunu bugün rahatlıkla görebiliriz. Bu FETÖ yapılanmasına baktığımız zaman da Uganda'da çok güçlü olduklarını öğrendik. En lüks yerlerde özel okulları bulunuyordu. Çok aktifler. Aynı şekilde çok lüks hastaneleri var. Bu okullar hep elit takıma hitap ediyor. Bu okul ve hastanelere fakir fukara gidemiyor.

FETÖ'NÜN YAN KURULUŞLARI AFRİKA'DA YARDIMLARDA BULUNMUŞ MU?
Yaptığımız sohbet toplantılarında FETÖ'ye bağlı yardım kuruluşlarının burada yardım yapmadıklarını ama çok büyük bir algı oluşturduklarını görüyoruz. Yaptığımız sohbetlerde buradaki insanlar Türkiye'de Cumhurbaşkanımızın 150 bin kişiyi öldürdüğü,15 Temmuz darbe girişiminin bir senaryo olduğu gibi gerçek dışı şeylere ciddi ciddi inandırılmışlar. Bunu hiçbir iletişim aracının olmadığı bir coğrafyada dillendirdikleri için insanları inandırabiliyorlar. Biz bu sohbetlerimizde bunların yalan olduğunu ifade ederek gerçekleri anlatmaya başladık. Özellikle Kastamonu Temsilcimiz Halit Bitkin her gittiğimiz yerde 15 Temmuz darbe girişimi hakkında gerçekleri anlatmaya başladı. Ama özellikle Afrika kıtasında gerçeklerin anlatılması için daha çok gayret gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.

YARDIMLARA DÖNERSEK AFRİKALILARIN SURİYELİ MUHACİRLERE GÖRE NE DURUMDA?
Afrika insanına ben kara kıtanın bahtları karartılmış insanları diyorum. Burada Müslüman'ı, Hıristiyanı, putperesti hep emperyalist devletler tarafından sömürülmüş, köleleştirilmiş ve bu sömürü ve köleleştirme düzeni halen devam ediyor. Sorunuzun cevabına gelince; Türkiye, Uganda'ya göre cennet. Ha keza Suriyeli muhacirler için de bu durum aynı. Bilindiği üzere Suriyeli muhacirlere yönelik İnsani Yardım Platformu olarak çok ciddi yardımlarda bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Bunların ışığında diyebilirim ki; Suriyeli kardeşlerimiz hiç olmazsa yiyecek bir parça ekmek bulabiliyorlar. Kaldıkları kamplar Afrikalılara göre 5 yıldızlı otel konumunda . Düşünün burada insanlar hala kamış evlerde oturuyor ve 4-5 metre karelik bir yerde koca bir aile yaşıyor. Elektrik, su, banyo, tuvalet yok. Böyle bir sefalet var ama yinede bu insanlar şükür ve dua ile yaşamlarını sürdürüyor.

UGANDA GEZİSİ SİZİ BAYAĞI ETKİLEMİŞ GÖZÜKÜYOR? KOSOVA'DA BÖYLE ŞEYLERLE KARŞILAŞTINIZ MI?
Öncelikle Uganda gezisi beni gerçekten çok etkiledi. Hala da etkisindeyim. Şahit olduğum birşeyi anlatayım; bir genç hanım gördük. Bildiğimiz çuvalı üstüne geçirerek kendisine elbise yapmış. Bu sefalet elbette bizi bir insan ve Müslüman olarak çok etkiliyor. Kosova'ya gelince; Kosova'da bizi bu denli etkileyecek bir şey ile karşılaşmadık. Kosova'da hedefimiz Mehmet Akif Ersoy'un Babası Tahir Efendi'nin doğduğu köye gitmek ve oradaki insanlara Türkiye'den geldiğimizi söylemek, onlarla bir araya gelmekti. Bu bizi mutlu etti. Peki Kosova da fakir insan yok muydu? Vardı ama Uganda gibi perişan değildi. Uganda insanı derinden etkileyecek bir fakru- zaruret içersinde.

DENİZ FENERİ DERNEĞİ'NİN YARDIMLARI DEVAM EDECEK Mİ?
Deniz Feneri uzun zamandır orada. Sadece kurban kampanyası ile değil kuyu açma, mescit yapma gibi yıl boyu süren faaliyetlerle bu coğrafyada hizmet veriyoruz. İnşallah bu yardımlar artar ve bu kardeşlerimize daha fazla yardım eli uzatabiliriz.


OSMANLI'DAN SONRA TÜRKİYE AFRİKA'DA UZUN SÜREDİR YOKTU. TÜRKİYE BU AÇIĞI KAPATMAK İÇİN NE YAPMALI?
Tespitiniz çok doğru. Osmanlı'dan sonra Türkiye maalesef burada uzun süredir yoktu. Türkiye Osmanlı'nın mirasını burada devam ettirmek için öncelikle uluslararası çalışan, müspet STK'ları aktif bir şekilde desteklemeli. Afrika ülkelerinde bizim en az 4-5 tane STK'mızın bürosu ve gönüllüleri, yetkilileri olmalı. Bakın biz ümmetin emaneti olan kurbanları kestik, dağıttık ve geldik. Bunun böyle olmaması lazım. Yardımlar ve irtibatlar sürekli olmalı. Örnek vereyim; biz burada bir kuyu açmak için para bulduk. Afrika'ya gidip kuyu açmamız çok meşakkatli olacaktır. Ama oralarda güvenilir bir partnerimiz olsa hemen o parayı aktarıp kısa zamanda kuyuyu açtırabiliriz. Özetle Afrika'da devlet ve STK'lar el ele vererek hızlı bir şekilde çalışmalı.

UGANDA DÖNÜŞÜNDEKİ HİSSİYATINIZI ANLATIR MISINIZ?
İnanın oradan ağlayarak döndük. Ugandalı kardeşlerimiz arkamızdan " Bizi bırakıp nereye gidiyorsunuz" , " Bir rahmet gölgesi gibi gölgenize sığındık. Bizi gölgesiz ve öksüz bıraktınız" diyerek gözyaşları döktüler. Bu insanlar ümmetin merhamet gölgesine muhtaç insanlar. Bu insanlar kara kıtanın bahtı karartılmış insanları. Bu insanları arkamızda bırakarak geldik. Hissiyatımız budur.

UGANDA İZLENİMLERİNİZİ BİZİ AKTARDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ. EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BAŞKA BİRŞEY VAR MI?
Öncelikle size ve gazeteniz GAPGündemi'ne faaliyetlerimizi insanlarımıza aktardığınız için çok teşekkür ediyorum. Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez hocamızsın dile getirdiği gibi " Kötülüğü ortadan kaldırmanın en etkili yolu iyiliği çoğaltmaktır" Ben de bu mesajla eklemek istediklerimi dile getirmek istiyorum ve bu vesile ile okuyucularınıza sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Deniz, Feneri, Derneği, tarafından, 33, ülkede, gerçekleştirilen, Kurban, Kampan
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 12.11.2018
Bugün
11° - 19°
Salı
10° - 18°
Çarşamba
- 13°
Şanlıurfa

Güncelleme: 12.11.2018
İmsak
05:29
Sabah
06:53
Öğle
12:16
İkindi
15:01
Akşam
17:27
Yatsı
18:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı