301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Eylül 2016 - Perşembe 11:19 Bu haber 5129 kez okundu
 
Kara bahtlı kıtadan, Uganda-1
Deniz Feneri Derneği tarafından 33 ülkede gerçekleştirilen Kurban Kampanyası dahilinde 1 hafta boyunca Orta Afrika'nın fakir ülkelerinden Uganda'da kalan Deniz Feneri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı ve İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, izlenimleri GAPGündemi ile paylaştı
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT  / Deniz Feneri Derneği tarafından 33 ülkede gerçekleştirilen Kurban Kampanyası dahilinde 1 hafta boyunca Orta Afrika'nın fakir ülkelerinden Uganda'da kalan Deniz Feneri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı ve İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem,  izlenimleri GAPGündemi ile paylaştı

UGANDA'YI ZİYARET SEBEBİNİZ VE SEYAHATİNİZ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
Deniz Feneri Derneği'nin Kurban Bayramı vesilesi ile 33 ülkede düzenlediği Kurban Kampanyası kapsamında Şanlıurfa Deniz Feneri temsilcisi olarak, Kastamonu temsilcimiz Halit Yetkin ile beraber Uganda'da bulunduk. Geçen yıl Kosova da görev almıştık. Bu sene ise Uganda kısmet oldu. Uganda'ya yolculuğumuz 10 Eylül 2016 tarihinde İstanbul üzerinden Ruanda'nın başkenti Kigali'ye, oradan da Uganda'nın Entebbe isimli şehrine ulaştık. Entebbe'de bizi Uganda partnerimiz İnci Derneği'nin yetkilileri ile birlikte 1 buçuk saatlik bir yolculukla Uganda'nın başkenti Kampala'ya geçtik. Ertesi gün yani bayram sabahı Deniz Feneri Derneği'nin yaptırmış olduğu Cemal Usta Mescidi'nde bizi görmek ve Bayram Namazını bizimle beraber kılmak isteyen Ugandalı kardeşlerimizle bir araya geldik. Daha sonra Türkiye'den gelen 2 kişi olarak biz ve İnci Derneği temsilcilerinden yaklaşık 15 kişilik bir heyetle Ümmet'in emanetleri olan kurbanlarımızı 4 bölgede keserek ihtiyaç sahipleri kardeşlerimize dağıttık. Bu 1 haftalık Uganda seyahatimiz boyunca Ugandalılarla bir araya gelerek onları ve ülkelerini yakından tanıma fırsatı yakaladık.

UGANDA'DA TOPLAM KAÇ KURBAN KESTİNİZ?
Buguri, Ambale, Kibuoko, Mogolo isimli 4 bölgede , 64 büyükbaş kurban kestik.

UGANDA HAKKINDA SİZDEN BİLGİ ALABİLİR MİYİZ? ZİYARETİNİZ BOYUNCA EDİNDİĞİNİZ İZLENİMLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?
Öncelikle; Uganda bir Orta Afrika ülkesi olup çeşitli etnik gruplara, farklı dini inançlara ve çeşitli kabilelere mensup yaklaşık 38 milyon nüfuslu bir ülke. Ekvator bölgesinde olduğu için mevsim ve iklim değişikliği yok. Bu ülkede nüfusun yaklaşık yüzde 30'u Müslüman. Ancak bu resmi rakamlara yüzde 12 olarak kasten yansıtılıyor. Uganda yıllarca İngiltere sömürgesi olarak kalmış. Bugün İngilizce Uganda'nın resmi dili. İngiliz sömürgesinden sonra 1950 yıllarında bağımsızlığını kazanmıştır. İzlenimlerimize gelince, ilk başta ülkenin fakirliği ilk göze batan şey. Birçok yerde elektrik, su, ve altyapı yok. Fakirlik diz boyu ve sanki Türkiye'nin 100 yıl gerisinde bir ülke. Ama buna rağmen benim en çok dikkatimi çeken şey insanların mutluluğu oldu. 1 haftalık programımız boyunca halkla çok kez bir araya geldik ve insanların yüzünde hep mutluluk gördüm. Bunun yanı sıra beyaz olarak Ugandalılar bizi çok merak ediyorlardı. Çünkü bahtı kara kıtanın rengi kara insanları öyle çok beyaz insan görmüş değiller.

İNSANLARIN YAŞAYIŞLARI NASIL? MÜSLÜMANLAR İBADETLERİNDE SIKINTI YAŞIYOR MU? ÜLKENİN TEMEL BESİN KAYNAĞI NEDİR?
Ugandalı Müslümanlar bir çok yerde mescit olmadığı için namazlarını bir ağacın etrafında kılıyorlar. Bunun bir diğer sebebi ise Müslümanlar namaz kılarken Hıristiyan çocuklar uzaktan seyrediyorlar ve bu olay bir çok Hristiyanın Müslümanlığa geçmesine vesile oluyormuş. Bunu duyunca bayağı hayret ettim ve mutluluk duydum. Ayrıca Ugandalı Müslümanların 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında Türkiye'ye dua ettiklerini ve bunun için sürekli cemaat oluşturduklarını ve özellikle her namaz sonrasında Türkiye için özellikle dua ettiklerini duyunca oldukça duygulandım. Bizi hayrete düşüren bir tarafı da burada her kabilenin kendisine göre örf ve adetleri var. Mesela bir yerde saygı ifadesi olarak insanlar gelip önünüzde diz çöküp eğiliyorlar. Bizim Müslüman olarak bundan rahatsız olduğumuzu ifade ettiğimizde de bunun bir saygı ifadesi ve geleneklerinin bir parçası olduğunu dile getirdiler. Ayrıca sürekli neşeli olmaları çok dikkatimi çekti. Bir diğer izlenimim de buradaki insanlar su olmadığı için bir şey üretemiyorlar ve özellikle kırsal kesimde geçimi kıt olan insanların ne yediğine baktım. 'Kasaba' diye bir ot var burada. İnsanlar bu otları hem satıyor hem de yiyorlar. Ben tadına baktım ve hiçbir lezzeti de tadı da yok. Ağaç kabuğunun biraz yumuşatılmış hali. Ama Uganda'da insanların temel besin kaynağı bu ot. Sömürge ülkesi olmasına rağmen kimsenin sigara içmemesi ve sigara içmenin Uganda'da ayıp karşılanması bir diğer hayret ettiğim konu. Bunlar şimdi aklıma gelen ilk izlenimlerim.

SİGARA İÇMEMELERİ, ORTALAMA ÖMÜR SÜRELERİNE YANSIYOR MU?
Uganda çok genç bir nüfusa sahip. Hiç yaşlı insan görmedik. Sigara içmemelerine rağmen bu ülkede ortalama ömrün 40 yaş olduğunu öğrendik. Yani insanlar sigaradan olmasa bile yetersiz beslenmeden, sağlık imkanlarının yetersizliğinden ve basit hastalıklardan dolayı yaşamını kaybediyor. Dolayısıyla ülkede çok yaşlı insan bulunmuyor. Doğum oranının ve çocuk nüfusun yüksek olmasına rağmen ortalıkta hamile kadın görmedik. Sebebini sorunca hamile kadınların dışarıya çıkmalarının hoş karşılanmadığını öğrendik. Bu onların bir geleneğiymiş. Yeraltı ve yerüstü kaynaklarının zengin olması, Nil nehrinin doğduğu yer olmasına rağmen bu ülkenin böylesine bir yokluk çekmesi hayret verici bir başka durum.

UGANDALILAR TÜRKİYE'Yİ VE TÜRK İNSANINI BİLİYOR MU?
Türkiye'yi biliyorlar. Ama herkes tanımıyor tabi. Kurban keserken ve dağıtırken gittiğimiz bazı yerlerde Türkiye'den geldiğimizi ve Müslüman olduğumuzu söyleyince çok fazla bir şey söyleyemediler. Bu bölgelerde yaşayan insanlar elektrik, su, altyapı ve iletişim gibi temel unsurlardan mahrum oldukları için dış dünya ile bağlantıları yok gibi. Ama Deniz Feneri Derneği, İHH ve Sadakataşı gibi STK'ların su kuyusu açtığı, mescit yaptığı yerlerdeki insanlar, yapılan hizmetlerden ve bölgeye gelip giden insanlarımızdan dolayı Türkiye'yi ve halkımızı biliyorlar.

YETİMHANE ZİYARETİNİZİ, ORADAKİ GÖZLEMLERİNİZİ VE HİSSİYATINIZI AKTARABİLİR MİSİNİZ?
Kurbanlarımızı kesip dağıttıktan sonra 2 yetimhaneyi gezme imkanımız oldu. İlk yetimhane ziyaretimiz gece oldu. Bu yetimhanede elektrik ve su bulunmuyor. 26 yetimin kaldığı bu yetimhanede bir yatakta 3 yetim çocuk bir arada kalıyordu. Bu manzarayı görünce içimiz burkuldu ve Müslümanların bir birine karşı sorumluğunun ne kadar önemli olduğunun bir kez daha farkına vardık. Çocuklarla özel olarak ilgilendik. Yatak, iaşe gibi yardımlarda bulunduk ve kestiğimiz bir kurbanı buralara bağışladık. Yemek yaparak ikram ettik ve onlarla aynı sofrayı paylaştık.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Deniz, Feneri, Derneği, tarafından, 33, ülkede, gerçekleştirilen, Kurban, Kampan
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı