Haber Detayı
24 Ağustos 2016 - Çarşamba 08:58 Bu haber 6098 kez okundu
 
Kaliteli eğitim, başarıyı beraberinde getirdi
Olimpiyat Eğitim Kurumları Kurucu Ortağı Mehmet Büyük ile Simya Koleji Müdürü ve Olimpiyat Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Ali Rastgeldi, geride bıraktıkları 1 yılı yorumlayarak, dershanelerin temel liselere dönüşümüyle birlikte eğitim kalitesinin yükseldiğini dile getirdi
Röportaj Haberi


Röportaj: Sedat KUŞULAY / 

Öncelikle sizi tanıyalım. Mehmet Büyük kimdir? Sektöre ne zaman ve nasıl giriş yaptınız?
Adım, Mehmet Büyük. Olimpiyat Eğitim Kurumları'nın Kurucu Ortağıyım. 2002 Konya Selçuklu Matematik bölümü mezunuyum. Konya'da matematik bölümünü bitirdikten sonra bu mesleğe dershanecilik sektörüyle girdik. İl olarak Konya Net Dershanesi'ni kurduk. Çok güzel bir başarı grafiği yakalamıştık. Daha sonra bu başarı ve verimi kendi memleketimize taşımak için Şanlıurfa'ya dönüş kararı aldık.

Urfa'da pek çok dershanenin kuruluşuna vesile oldunuz. Bu dershanelerden ve kuruluş süreçlerinden bahseder misiniz?
Urfa'ya geri döndüğümüzde 2005 yılında Kültür Dershanesi'nde Matematik Öğretmeni olarak göreve başladık. Burada geçirdiğimiz 2 yıllın ardından Fizik Öğretmeni Remzi Oluk arkadaşımızla birlikte Kültür Dershanesi'ni devraldık. Kültür Dershanesi'ni devraldıktan sonra, Türkiye genelinde şubeleri olan Kavram Dershanesi'ni Şanlıurfa'ya getirdik. Kavram Dershanesi ilk yılında bin 200 civarında öğrenciye ulaştı. Ulusal bir marka olduğu için bazı sıkıntılar yaşadık. Ekonomik olarak üzerimizde çok fazla yük vardı. 2007 ile 2010 yılı arasında Kavram Dershanesi'nde güzel bir grafik yakalamamıza rağmen genel merkezin ekonomik baskıları nedeniyle kuruluşumuzu devrettik. Devir işleminin tamamlanmasıyla birlikte elimizde kalabalık bir öğrenci kitlesi olduğunu gördük. Bu öğrenciler öğretmen kadromuzun vermiş olduğu eğitimden oldukça memnundu. Hemen Olimpiyat Dershanesi'ni kurduk. Bu dershane önceki kurumlarımıza oranla daha kurumsal bir yapıya sahipti. Fiziki altyapısı daha büyük ve ferahtı. Daha az öğrenci ile bire bir soru çözüm tekniğini benimseyerek kalite çıtamızı yükselttik. Sınıflarımız 16 kişilik öğrenci gruplarından oluşuyordu. Kalite beraberinde daha çok öğrenciyi bünyemize katmamıza vesile oldu. Sayısal şubemizin yanında eşit ağırlık şubemizi açtık.

Dershanelerin özel okullara dönüşüm sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kurumunuz bu süreçten nasıl etkilendi?
Olimpiyat Dershanesi Urfa'daki diğer dershanelerin de kalitesinin yükselmesine vesile oldu. Sonuçta kurumlar birbirleriyle rekabet ederler. Bu süreç devam ederken dershaneler temel liselere dönüşmeye başladı. İlk etapta temel liselerin alt yapılarını bizde araştırıyorduk. Ülkeye ve eğitime faydası olur mu olmaz mı diye? Çünkü ilkokulu bitirdikten sonra çocuk kaliteli bir eğitim ile sınavlara hazırlanmalı. Dönemin şartlarına bakıldığında dershaneciliğin bu ülke için olmazsa olmaz olduğunu çok iyi biliyorduk. Temel liselerin açılmasının gerekliliğine bunun yanında dershanelerin de varlığını sürdürmesi gerektiğine inanıyorduk. Öncelikle bunun altyapısını hazırlamak gerekiyor. Hükümet te bu konuda bazı şeyleri gördü. Dershanecililik sektörünü özel öğretim adı altında yapılandırmaya çalıştı. Devletimizin almış olduğu karar üzerine Olimpiyat Dershanemizi temel liseye dönüştürdük. Aynı zamanda da hızlı bir şekilde kolej çalışmalarına başladık. 247 öğrenci kapasiteli Simya Koleji'ni Urfa'ya kazandırdık. Olimpiyat VİP Özel Öğretim Kursu'nu açtık. Bu kurumumuz da önümüzdeki yıl faaliyete geçecek.

Dershanelerin dönüşüm süreci bu sektörü nasıl etkiledi? Eğitimin kalitesi arttı mı?
Temel liseler bir kolejin yerini tutmasa da eğitim anlamında motivasyonunu kaybetmiş puanı düşük olan çocukların bire bir ilgilenmeyle yeniden başarı yakalamasını sağlıyor. Temel liselerde verilen eğitim fen liselerinde verilen eğitim kalitesiyle eşdeğerde. Şu an temel lisemizde genel verilerimizin tamamına yakını çocukların başarılarında bir yükselme grafiği olduğunu gösteriyor. Çünkü temel lise de öğrenci istediği zaman hocasıyla soru çözümüne girebiliyor, istediği zaman bire bir eğitim alabiliyor. Hocaya istediği an ulaşabiliyor. Biz aldığımız öğrenciyi kaç netten kaç nete getirdiğimizi incelersek inanın şuan temel liselerin Türkiye'de en çok tutulan fen lisesinden daha başarılı olduğunu görürüz. Çünkü çocuk dip noktadan gelmiş ve biz onu yukarı seviyelere taşıyabiliyoruz. Bu kaliteyi görmek lazım. Bizim barajı geçmeyen 152 öğrencimiz vardı. Şuan bu sayı 3 öğrenciye düşmüş durumda. Daha önce barajı geçemeyen öğrencilerimiz çok güzel üniversitelere yerleştiler. Temel lisede Türkiye sıralamasında 14 bin ve 17 bin dilimine giren öğrencilerimiz oldu.

(Simya Koleji Müdürü ve Olimpiyat Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Ali Rastgeldi)

Simya Koleji bir yılını geride bıraktı. Bu bir yıllık süreç nasıl geçti?
Bu kolejimiz sayesinde öğrenim gören öğrencilerle bire bir ilgilenme şansımız oldu. Simya Koleji kurulduğu 2015 yılında 160 öğrenci ile yola çıktı. Bu yıl 83 yeni kayıt aldık ve yeni kayıt almaya devam ediyoruz. Kayıt dönemi sona erene kadar 247 öğrenci kapasitesini dolduracağız. Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte öğrenci çokluğundan ziyade her çocuğa anında ulaşabileceğimiz bir konseptin oluşturulmasını savunduk. O zamanda çocuk istediği hocadan istediği şekilde faydalanabiliyor. Öğretmenlerimiz çocukların sorunlarına anında ulaşılabiliyor. Yani ortamda bir aile havası oluşuyor. İlk yılımızda bu kadar talep göreceğimizi beklemiyorduk. Çünkü biraz geç açılmıştık. İnşallah bu yeni eğitim-öğretim sezonunda 247 kapasitenin tamamını dolduracağız. Bir sonraki dönemde kapasitemizi 300'e çıkarmayı hedefliyoruz. Güçlü altyapımız sayesinde bu rakamın çok üstüne de çıkabiliriz ancak biz vermiş olduğumuz eğitimin kalitesini düşünerek öğrenci sayısını düşük tutuyoruz. Biz öğrencilerimizi servislerle okula taşımaktansa okulu semtlere yayarak öğrenciye daha yakın olmak, öğrenciyi başarıya ulaştırmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimizle daha çok ilgilenmek onlarla daha yakın ilişkiler içerisinde olup onların sosyal yönden gelişimini de artırmayı amaçlıyoruz.

Kayıtlar ne zaman sona eriyor? Kolej ve temel lise fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kayıtlarımız şuan devam ediyor. Bu kayıtlarımız okulların açılacağı 19 Eylül tarihine kadar devam edecek. Devlet desteği müracaatları 2 Eylül tarihine kadar sürecek. Şanlıurfa'da kolej fiyatı 15 bin TL. Temel liseler 6-7 bin TL arasında ücret alıyor. Devlet desteği Anadolu liselerinde 4 bin TL, temel liselerde 3 bin 500 TL olarak belirlenmiş durumda. Biz bu ön kayıtlarımızı teşvik için yapıyoruz. 2 Eylül'e kadar süremiz var. Hükümet bu ücretlerin önemli bir miktarını teşvik olarak vererek insanların çocuklarını bu kurumlara gönderebilmelerini sağlıyor. Yani bu dönüşüm sürecinde veliler maddi anlamda bir zarar yaşamadılar.

Bir eğitimci olarak mevcut eğitim-öğretim sistemini nasıl görüyorsunuz? Bu şekilde devamı edilmeli yoksa önermiş olduğunuz bir düzenleme var mı?
Türkiye'de son yıllarda eğitim bir raya oturtulmaya çalışılıyor. Ama Türkiye'nin şartlarına uygun oturmuş bir eğitim sisteminin oluştuğuna inanmıyorum. Başarıya odaklı sınav sisteminde öğrencilerin sosyal yönden eksik kaldığı bir gerçektir. Öğrencilerimiz sosyal anlamda da başarılı olmasını gerekiyor. Bu konuda düzenlemeler yapılmalı. Sosyal aktivitelerle çocuğu kabiliyeti olan alanlara yönlendirmek gerekiyor. Çocuklarımız kendi benliklerini bu sayede bulabilir. Sevdiği branşlarla erken yaşta bu sayede tanışabilir. Mevcut sistemde çocuklarımız üniversitede herhangi bir bölüme yerleştiğinde bile hangi alanda başarılı olduğunun farkına varamıyor. Sevmediği bir bölümü bitirip bir meslek sahibi olduğunda da, hayatı boyunca sevmediği bir iş ile uğraşmak zorunda kalıyor. Bu büyük sıkıntının çözümü için yeni bir sistem geliştirilmeli.

15 Temmuz Darbe girişimi bu sektörü nasıl etkiledi?
Öncelikle bu hain darbe girişimini nefretle kınadığımızı belirtmek istiyorum. Allah bu ülkeye tuzak kuranların tuzaklarını başlarına geçirdi. O kanlı gecede hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimize ise acil şifalar diliyoruz. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi devlet kurumları başta olmak üzere özel sektörü de etkiledi. Darbe girişimi ve terör olayları her konuda rahatsızlık verdiği gibi eğitim sektörüne de zarar verdi. Eğitim kurumlarından ayrılan bir sürü öğretmen oldu. Bu açıklar kapatılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda çalışmaları devam ediyor. İnşallah en kısa sürede toparlanıp bir normalleşme sürecine kavuşuruz.

Öğrenci velilerine ne mesaj vermek istersiniz?
Velilerimize eğitim konusunda çocuklarıyla beraber olmalarını, onların isteklerine kulak vermelerini, onların en iyi okullarda okumaları için ellerinden gelen gayreti ve çabayı göstermelerini tavsiye ediyoruz. Öğrenciler anne babalarının yanlarında olduğunu hissetmek istiyor. Şuan Urfa'da birçok özel okul açılışı var. Bu kurumları araştırarak devletin vereceği destekten de faydalanarak çocuklarının daha iyi bir eğitim almaları noktasında bir çabaya girişsinler. Özel okula gönderemiyorlarsa devlet okulunda eğitim gören çocuklarını gözetsinler ve evlatlarının eğitimiyle alakadar olsunlar.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Olimpiyat, Eğitim, Kurumları, Kurucu, Ortağı, Mehmet, Büyük, Simya, Koleji, Müdü
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı