Haber Detayı
06 Kasım 2014 - Perşembe 17:35 Bu haber 933 kez okundu
 
İsrail'in girişimi barbarca ve alçakça
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine ilişkin "İsrail'in bu barbarca ve alçakça girişimi affedilir bir girişim olamaz" dedi.
Siyaset Haberi
İsrail'in girişimi barbarca ve alçakça

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine ilişkin şöyle konuştu:

"Temenni ediyorum ki İsrail yönetimi, aklıselim ile bu işe el koyar ve tekrar süratle Mescid-i Aksa'nın Müslümanlara kapıları açılır ve Müslümanlar kendi ibadethanelerine rahatlıkla girme imkanını bulurlar. Yoksa bölgede İsrail kendisi tek başına kalmanın ötesinde dünyada da aynı duruma talim edecektir.

1967'den bu yana Mescid-i Aksa'da böyle bir olay olmamıştı. Bu tür bir olayın olması, burada birçok sıkıntıları aslında dile getiriyor. Bu tamamen tahrike dayalı bir olay. Mescid-i Aksa bizim için biliyorsunuz, iki kıbleden bir tanesidir. Dünyadaki tüm Müslümanları, yani bu bölgedeki Arapları, Filistinliler'i ilgilendiren bir olay değil, dünya Müslümanlarını ilgilendiren bir olay olması hasebiyle İsrail'in şu anda yönetim olarak yapmış olduğu bu barbarca, alçakça girişim affedilir bir girişim olamaz ve bütün bu gelişmeler karşısında bizim sessiz kalmamız da mümkün değil.

Bunun tüm uluslararası boyutta gerekli olan adımları neyse, bu adımların hepsini atmak durumundayız. Aksi takdirde bu tahrikler, sadece Filistin veyahut da Kudüs'te, o bölgede kalmaz, yeniden intifada hareketleri başlayabileceği gibi dünyanın değişik yerlerinde de farklı sıkıntıları yaşayabiliriz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Halep'le ilgili hassasiyetimiz, daha önce de söylediğimiz gibi Kobani'deki hassasiyetten çok daha fazladır. Zira Halep, Şam'ın kuzeydeki en önemli ekonomik merkezdir, bir tarih, medeniyet merkezidir." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı konusunda, "Biz dünyanın her tarafını geziyoruz, dolaşıyoruz. Buralar bir ülkenin itibar makamlarıdır. Bu itibar makamlarında herkes buraya bakarak, kararını verir.

Bu, şunun bunun değil, sonunda Türkiye Cumhuriyeti'nin demirbaş kaydına giriyor, başka bir yere girmiyor. Bu konuyla ilgili kontrol mekanizmaları bellidir. Kontrol mekanizmaları, bu konuda eğer bir yanlış varsa bir suistimal varsa bunu zaten yakalar ve gereğini de yapar." şeklinde konuştu. AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, İsrailin, Kudüs, Mescidi, Aksaya, yönelik, ihlallerine,
Yorumlar
Haber Yazılımı