Haber Detayı
09 Eylül 2016 - Cuma 09:11 Bu haber 1491 kez okundu
 
İsota talep arttı, tezgâhlar boş kaldı
Şanlıurfa'nın markası olan isot üretiminde hammadde sıkıntısı yaşanıyor. Üretimde yaşanan sıkıntılar ve yaş bibere olan yoğun talep isot üreticisi esnafı kara kara düşündürüyor.
Güncel Haberi
İsota talep arttı, tezgâhlar boş kaldı

İshak POLAT / Yılda yüzlerce ton isot ve biber salçasının yapıldığı Şanlıurfa'da yaş isot üretimi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Yaş isot bulmakta zorluk çeken ve tezgahları boş kalan isot üreticisi esnaf bu yıl kuru isot ve biber salçası fiyatlarına yansıyacağını ifade ediyor.
Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatifi ( ŞİKOP) Başkanı Bekir Polat yaptığı açıklamada Şanlıurfa'da yılda ortalama 55.000 ton yaş isot üretimi yapıldığını belirterek; " Şanlıurfa da Ağustos- Eylül ayları vatandaşlarımız arasında kuru isot ve biber salçası yapma ayları olup özellikle bu aylarda Şanlıurfa'ya has özellikleri olan Şanlıurfa isotunun piyasaya çıkma zamanıdır ve Şanlıurfa yaş isotuna olan talepte de patlama yaşanıyor. Hal böyle olunca da neredeyse yılın 10 ayı üretim yapan isot üreticisi esnafımızda fiyatların yüksekliğinden dolayı üretim yapmakta zorluklarla karşılaşmaktadır" dedi.
Şanlıurfa yaş isotuna olan talepten dolayı başka illere yapılan ihracatın bu sene arttığında dikkat çeken ŞİKOP Başkanı Bekir Polat bu yıl görülen hastalıktan dolayı da yaş isottan elde ettikleri verimin çok düştüğünü de sözlerine ekledi.Polat, İsot üreticisi esnafın sene içersinde Kahramanmaraş, Hatay gibi illerin yanı sıra özellikle İslahiye ilçesinden değişik türde yaş isot ithal ettiğini ve piyasanın talebine göre işleyerek kuru isot haline getirdiğini ,yüksek fiyat ve fabrikalara göre geleneksel yöntemler üretim yapan esnafın hammadde almakta zorluk çektiğini de sözlerine ekleyerek; " Ağustos- Eylül ayı gibi güneşin bol olduğu bu aylarda tezgahı boş kalan tek geçimi isot olan bir çok esnafımız mecburen yağmurların düşeceği Ekim ayını beklemek zorunda kalmaktadır. Bu da üretimi azaltacağı için kuru isot ve biber salçasının fiyatlarında haliyle yukarı doğru bir yükseliş olacaktır" dedi.
Fiyatların yüksekliğinden ve bu yılın yaş isotundaki sıkıntılarından dolayı tezgahları boş kalan ve kapasitelerinin çok altında çalışmak zorunda kalan isot üreticileri sorunların çözümü için çiftçi, üretici, Kooperatif ve ilgili kurumların bir araya gelmesinin önemine dikkat çektiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfanın, markası, olan, isot, üretiminde, hammadde, sıkıntısı, yaşanıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı