Haber Detayı
30 Mart 2016 - Çarşamba 08:24 Bu haber 3362 kez okundu
 
“İslam hayatımdaki her şeyi değiştirdi“
Maximilan Bühner ( Mus’ab Bühner) varlıklı bir Alman ailenin çocuğu. Arkadaşı Mikail’in ardından yaklaşık 4 ay önce Müslümanlığa geçen ve adını aldığı Mus’ab bin Umeyir ile hayatı bir nevi örtüşen, bütün maddiyatı ve şatafatlı hayatı bir kenara bırakarak kendisini Müslümanlığı yaşamaya adamış bir isim.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Öyle ki Avrupa’daki Müslüman mültecilere yardım adına bütün giysilerini onlara bağışlayan, ayağındaki ayakkabısını dahi bir mülteciye hediye edip onun yırtık ayakkabısını kendi giyen bir Müslüman bir Alman kardeşimiz. Kendisi ilgili olarak bunları bizzat bize anlatmasa da çevresinden duyduklarımız aslında Mus’ab’ın Müslüman olduktan sonra nasıl bir değişime girdiğinin çok güzel ve etkileyici bir örneği. İşte bizde bu röportajımızda Mus’ab Bühner’i böyle bir değişim iklimine girmesine sebep olan Müslümanlığı kabul edişini ve çevresindeki etkileri konuştuk. Sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Maximilan Bühner ( Mus’ab Bühner). Almanım. Müslüman olduktan sonra Mus’ab ismini aldım. 24 yaşındayım ve Üniversite de öğretmenlik okuyorum. Yaklaşık 4 ay kadar önce şahadet getirerek İslam dini ile müşerref oldum. Şimdide Nürnberg Medine Derneğinde, Başkanımız Cemalettin Özdemir ve diğer kardeşlerim ile birlikte İslam dinini Alman vatandaşlarına anlatıyor ve mültecilere yönelik yardım faaliyetlerinde bulunuyorum.

Sizi Müslümanlığı seçmeye götüren süreci bize anlatır mısnız?

Benden önce röportaj yaptığınız Mikail kardeşim ile  çocukluk arkadaşıyız. Ama Müslüman olmadan önce yaklaşık 3-3,5 yıl boyunca irtibatımız kopmuştu. Ta ki Mikail Müslüman olana kadar. Mikail’in Müslüman olduğunu öğrendikten sonra bir sosyal paylaşım sitesinden kendisine bir mesaj attım. Neden Müslüman oldun? Diye. Onun üzerine görüşmeye başladık ve Nümberg Medine Derneği’ne gidip gelmeye başladım. Ondan sonra İslamiyet hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra bende Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman oldum. Beni Müslüman olmaya iten sebeplere gelince öncelikle İslamiyet hak din ve kuralları Allah tarafından konulmuş, diğer dinler gibi insanlar tarafından tahrif edilmemiş. Bunun yanı sıra modern batı dünyasının insanlara sunduğu maddi olarak bir çok şeye sahiptim ama manevi dünyamda bir çok şey eksikti. İşe bu arayış beni İslamiyet’e götürdü. Sebepler her ne olursa olsun şuna inanıyoruz; Hidayet Allah’tan dır. Sebepler ne olursa olsun Rabbim murat etti ve ben Müslüman oldum.

Müslüman olduğunu öğrendiklerinde ailenizin tepkisi ne oldu?

Ailem sadece Hıristiyanlık hakkında bilgi sahibi olduğu için başta bir şok yaşadı. Ama daha sonra alıştılar ve taşlar yerine oturdu. Ben aileme Müslümanlığın  gerçek anlamını ve medya tarafından nasıl çarpıtıldığını anlattıktan sonra beni daha çok anlamaya başladılar ve beni kabullenmeye başladılar. Ama yine de bu durum onlar için bir sevinç kaynağı değil.  Ama en azından beni bu yola götüren sebepleri anlamaya başladılar. Bunun yanı sıra ben Türkiye’ye gidiyorum deyince korktular. Burada sizinle yaşadıklarımı anlatınca, fotoğrafları gösterince inanıyorum ki önyargıları daha da azalacaktır.

İslam hayatınızda neler değiştirdi?

İslam hayatımdaki her şeyi değiştirdi. Kendim ile olan ilişkimi, ailem ve çevrem ile olan ilişkimi değiştirdi. İslam’a girdikten sonra  hayatım 180 derece değişti. İslam öncesinde bir çok çelişkiler içersindeydim ve neyi niçin yapacağımı bilemiyordum. İslam öncesindeki hayatımızda medya ve sistem belli bir şablon oluşturmuş ve “ yaşam” diye insanlara bunu pompalıyordu. Toplumun ise sizi kabullenmesi için bir kurallar silsilesi vardı ve buna göre davranmak zorundaydınız. Halbuki bu dayatılanlara göre yaşadığınız zamlan çelişkilere düşüyorsunuz. Ama İslam dininde her şey net bellidir. Helal, haram nettir ve insana açıklanmıştır. İşte bu noktada ben kendimi buldum. Carl Young yazdığı psikoloji kitabında şunu der; insanlar doğduklarında fıtratları  Allah’ı aramaya yöneliktir.

Avrupa’da Müslüman olmanın zorlukları nelerdir?

Öncelikle insanlar sürekli neden Müslüman olduğunuzu soruyorlar. Neden?, Niçin? Bir nevi hesap soruyorlar. Her zaman bununla yaşamak zorunda kalıyorsunuz. Bir kısmı size saldırmak için bahane arıyorlar. Kendileri çelişkilerini aşamadıkları için bunu size de yaşatmak istiyorlar. Bir kısmı gerçekten öğrenmek istiyor samimi bir şekilde öğrenmek istiyorlar. Bu insanlarla oturup konuştuğunuz zaman onlarda anlıyorlar ki İslam bildiklerinden çok farklı bir din imiş. Mesela bir Hıristiyan’a Hz. İsa İslamiyet’te de vardır ve İslamiyet’in kabul ettiği bir peygamberdir değdiniz zaman büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar ve şunu diyorlar; yaa! Ben bunu bilmiyordum. Maalesef Avrupalılar İslam hakkında çok fazla bir şey bilmiyorlar veya bilmek istemiyorlar.

Peki Avrupa’da İslam yeterince tanıtılıyor mu? Bu konuda yeterli kaynak var mı?

Batı toplumunun çok soruları var aslında İslam hakkında. Çünkü batı toplumu kendi içersinde büyük bir çöküntü içersinde ve aslında kendilerini kurtuluşa çıkartacak bir yol arıyorlar. Batı insanı hayatında bir depresyon geçiriyor ve bu insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Batı insanı bütün maddi rahatlığa karşın hayatta bir anlam bulamıyorlar. Bunun için bu insanlara İslamı anlatmak lazım. İşte bizde Medine Derneği gibi kurumlar vesilesi ile bunlara İslam’ı anlatmaya çalışıyoruz. Bunlar kişisel görüşlerim. En doğrusunu Allah bilir.

Müslüman göçmenlerle, mesela gurbetçi Türklerle ilişkileriniz nasıl? Onların yaşamış olduğu İslamiyeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Maalesef bir çok Müslüman pratik olarak Müslüman olarak yaşamanın uzağındalar. Bundan dolayı dır ki bir çok Alman ve Avrupalı milletler için İslamiyeti anlamalarını ve onların Müslümanlığa geçmesini güçleştiriyor. Müslümanlar kendi inançlarından ve bunun gerekleri olan namaz, oruç gibi ibadetlerden uzaklaştığı için diğer dinlerden insanlara güzel bir örnek teşkil edemiyorlar. Ama inşallah bir çok Alman Müslüman olursa bu Müslüman olarak doğmuş ama pratiğini yapamayan kardeşimizin özlerine dönmesine de vesile olacaktır. Ve bu kardeşlerimiz pratiğini terk ettikleri İslam dinin değerini o zaman anlarlar İnşallah.

Türkiye ve Urfa izlenimlerinizi öğrenebilir miyim?

Öncelikle Türkiye gezimizde ilk durağımız olan İstanbul çok güzeldi. Çok etkilendim ve bu benim ilk Türkiye ziyaretim. Hayatımda Türkiye ve Türklere ilişkin öğrendiklerimden daha fazlasını bu ziyarette öğrendim. Fatih Sultan Mehmet gibi Eyüp Sultan gibi İslam ve Türk şahsiyetlerini burada tanıma imkanım oldu ve şunu öğrendim; İslam bu coğrafyaya yerleşene kadar bir çok zorlu süreçten geçmiş. Urfa izlenimlerine gelince; İstanbul’da yapıların görkemi etkiledi ama Urfa’da ise insanlar etkiledi. Biz bu kadar candan karşılanmayı ve misafirperverliği Avrupa da bilmiyoruz.

Başka Müslüman ülkelere ziyareti düşünüyor musunuz?

İnşallah diyelim. Bu şansı bir daha yakalarsam neden olmasın?

Gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Müslüman Türk genç kardeşlerimiz özellikle bu teknoloji çağında batının kendilerine sunduğu şeylere kendilerini kaptırmasınlar. Batıya özenmesinler. Çünkü batının gençlere sunduğu şeyler dışı güzel ama içi kokuşmuş bir meyveye benzer. Genç kardeşlerimiz kendi değerlerine sahip çıksınlar ve şunu bilsinler İslam ve İslam’ı rehber edinen Osmanlı tarihi kendileri için çok büyük bir değerdir.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle size bize eşlik ettiğiniz ve duygularımızı Urfalı kardeşlerimize aktardığınız için teşekkür ediyorum. Günümüzde Müslüman olmak ve İslamiyeti yaşamak zor. Bunun yanı sıra Müslüman coğrafyalarda Müslümanların başına gelenleri görüyoruz. Ama Urfa’daki gezim bana şunu gösterdi; Aslında Müslümanlar sapasağlam ayakta duruyorlar. Urfa’da yaşadıklarımız bize o kadar moral ve mutluluk kaynağı oldu  ki Almanya’da ki çalışmalarımız için bize büyük güç kaynağı oldu. Ayrıca tanıştığımız insanlardan etkilendiğimi ve onları örnek alarak Almanya’ya döneceğimi de eklemek isterim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Maximilan, Bühner, (, Mus’ab, Bühner), varlıklı, bir, Alman, ailenin, çocuğ
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 12.11.2018
Bugün
11° - 19°
Salı
10° - 18°
Çarşamba
- 13°
Şanlıurfa

Güncelleme: 12.11.2018
İmsak
05:29
Sabah
06:53
Öğle
12:16
İkindi
15:01
Akşam
17:27
Yatsı
18:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı