301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Ekim 2017 - Cumartesi 08:32 Bu haber 3602 kez okundu
 
“İnsanlarımıza gönüllerimiz de evlerimiz de açık”
Rizem Kültür ve turizm Başkanı Ramazan Aydoğan, "Biz sadece otellerimizi değil evlerimizi, gönüllerimizi misafirlerimize açan bir anlayışa sahibiz ve herkesi kentimize bekliyoruz" dedi.
Röportaj Haberi


Röportaj:  İshak POLAT/ “Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Kültür ve Turizm Köprüsü Projesi” kapsamında turizmci ve gazetecilere ev sahipliği yapan Rizem Kültür ve turizm Başkanı Ramazan Aydoğan’a Gaziantep Telgraf Gazetesi ve Boss Dergisinden meslektaşım Bünyamin Acar ile birlikte Rize’ye ilişkin sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben; Ramazan Aydoğan. Rizeliyim. Turizmciyim. Rizem Kültür ve Dayanışma Derneğinin Başkanlığını yürütüyorum. Rize Ticarete ve Sanayi Odası üyesiyim. Otelcilik bizim baba mesleğimiz olup Yaklaşık 27 yıldır Rize’de Otel işletiyorum.

Başkanlığını yürüttüğünüz Rizem Kültür ve Turizm Derneği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Derneğimiz yaklaşık 4 yıl önce kuruldu. Kuruluş amacımız Rize turizmine kaktı sağlamak ve Rize’nin turizm potansiyelini hak ettiği seviyeye taşımaktır. Derneğimizin yaklaşık 80 üyesi bulunmakta olup Üyelerimiz arasında otel, restoran, hediyelik eşya gibi turizmin kolları olan tüm sektörlerden arkadaşlarımız bulunuyor. Ki, bu isimler Rize turizminin temel taşlarını oluşturan isimlerdir. Güzel bir birliktelik kurduk ve 4 yıldır şehrimizin turizmini geliştirmek için ahenk içeresinde çalışıyoruz.

 “Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Kültür ve Turizm Köprüsü Projesi” nasıl   doğdu?

Rize turizmini canlandırmak, bölgeler arasındaki turizm işbirliğini artırmak ve en önemlisi ise illerimiz arasındaki gönül köprülerini daha da sıklaştırmak amacı ile bir çalışma yapmayı planladık. 6 yıl önce 18 Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan bir çalışma idi. Bunun için Ticaret ve Sanayi Odamız nezdinde bir proje hazırladık ve İçişleri Bakanlığı’na daha önceki Bakanımız döneminde projemizi yazmış ama sonuç alamamıştık. Derneğimiz kurulunca  Projeyi tekrar gündeme getirdik, yeniden yazdık ve geçtiğimiz yıl bu sefer İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Bey’e bizzat kendim anlatarak takdim ettim. Kendilerinin de çok hoşuna giden bir proje oldu. Projemiz daha sonra onaylandı ve hayata geçti. Biz bu proje ile Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nin kaynaşmasını sağlamak istedik. Yazın bizim burada zaten otellerimizde yer olmuyor. İnanın tek amacımız bölgeler arasında sevgiyi, muhabbeti, iletişimi artırmak. Çünkü Güneydoğu Anadolu insanını ve coğrafyasını çok seviyoruz. Müthiş bir gönül bağımız var. Bölgede huzurun artması noktasında, biz de bu aş içerinde bir yerimiz, katkımız olsun istedik. Gidelim gelelim istedik. Çünkü biz bu işe turizmle başlarsak her şey çok daha kolay olur. Buradaki insanlar oraya gitmek, oradaki insanlar da buraya gelmek istiyor. Mesafeler kısalıyor ve biz de daha çok kaynaşalım istiyoruz. Burada doğal güzellikler var. Orada insanlık tarihi, din ve inanç turizmi var. Doğa turizminin başkenti burası, inanç turizminin başkenti orası. İstedik ki kendi vatandaşlarımız Türkiye içerisinde kendi ülkesinin şehirlerini gezsinler, tanısınlar ve daha da kaynaşsınlar.

 

Rize’de gördüğümüz kadarıyla sanki son dönemde bir farkındalıkla birlikte depara kalkma çabası var. Bu konuda görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Burada turizm sezonu çok kısa. İki üç aylık bir sezon var. Ondan sonra burada kimseyi bulamıyorsunuz. Sadece iş için gelenler oluyor. Şu anda burada, Ayder’deki tüm tesisler Mayıs’a kadar kapanıyor. Bu sebeple maalesef buraya yatırımcı gelmedi. İki üç aylık bir işletme süreci rantabl olmadığından dolayı yatırımcı burayı cazip görmedi. Fakat son yıllarda Körfez ülkelerinden ve halihazırda yapılması planlanan projelerden dolayı bölgemize çok sayıda turist gelmeye başladı. Ondan dolayı da yatırımlar artmaya başladı. Şu anda Rize’ye üç tane beş yıldızlı otel yapılıyor. Bir tanesi yaklaşık 800, bir tanesi yaklaşık 400, bir tanesi de yine 400-500 yatak kapasiteli olacak. Bunun yanında dört yıldızlı otel projeleri de var. Şu anda biz biraz dinlenmede kaldık. Otel yatırımlarının neticesini, arz ve talebi bir görelim, potansiyeli değerlendirelim istiyoruz.

Tabii tüm bunlarla birlikte yeni bir canlanma söz konusu. Diğer zamanlarda amatörce yapılıyordu. Yatırımlar iki üç aylık beklentiye göre gerçekleşiyordu. Hesaplar bölge turizmini uzun vadeye yaymak üzere yapılmaya başlanınca bir canlanma yaşandı. 

Körfez ülkelerinin ilgisinden bahsettiniz, bu ülkelerden gelen turistlerin beklentileri ve turizme katkıları hangi ölçekte, daha çok hangi ülkelerden ilgi var?

Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Dubai, Bahreyn’den yoğun talep var. Kuzey Afrika’dan da az miktarda da olsa turist geliyor. 

Tabii onlar beş yıldızlı otellerde kalmak istiyorlar. Bugün bizim burada bulunan otel tiplerini tercih etmiyorlar. Trabzon’da sekiz tane beş yıldızlı otel oldu. Rize’nin de bu pastadan daha fazla pay alabilmesi için bu tür otellerin sayısını artırması gerekiyor. Buraya o ülkelerden orta segment turist geliyor ama onlar da beş yıldızlı otelleri tercih ediyor.

Gözlerin üzerinde olduğu ve adeta hasretle beklediğiniz bir projeniz var. Ovit Tüneli projesini, bölge ve ülkemiz açısından önemini kısaca bizimle paylaşır mısınız?

Bu projenin temeli 4 yıl önce atıldı. 14,700 metre ve çift tüp geçit ve bağlantılarını da duble yol olacağı bu projede tüp geçit dünyanın 2, büyük tünel geçişi olacak. Türkiye’nin  en büyük tüneli. Bu süreçte tünelin delme işlemleri tamamlandı ve şu anda bir tüpünün aydınlatma işlemleri yapılıyor. Kasım ayı içerisinde bir tüpü açılacak ve önümüzdeki yaz sonuna kadarda tünelin tamamı açılacak. İnsanlar Rize’den Mardin’e duble yoldan gidebilecek.

Mesafe ne kadar kısalacak?

Tünel 14 bin 700 metre uzunluğunda, dünyanın ikinci uzun tüneli, Türkiye’nin ise en uzun tüneli olacak. Mesafeyi sadece Erzurum’dan Rize’ye 240 kilometre kısaltıyor. Ve yol güzergahı değişiyor. Ovit Dağı altı ay geçit verir, altı ay geçit vermezdi. Kardan dolayı yılın 5-6 ayı yol kapalı olurdu. Çünkü kar yüksekliği 4-5 metreye kadar çıkabilen bir yükseklik var orada. Rakımı 2640 metre ve çok kar alan bir bölge. Tünelle beraber zirveye çıkma durumu kalmıyor ve yılın tamamında geçiş imkanı sağlanmış oluyor. Kısacası Güneye inmek ve Güneyden buraya gelmek çok daha kolay olacak.

 

Projede süreç nasıl  gidiyor, hedefleriniz nelerdir?

Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Kültür ve Turizm Köprüsü Projesi’ni yedi ilde başlattık. Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Diyarbakır illerini ziyaret ettik. Van’dan arkadaşları da buraya davet ettik. Bu proje finansman ve destekler noktasında bugün tamamlandı ama biz bu projeyi bitirmeyeceğiz. Bu bir başlangıç oldu aslında. Devlet yetkililerimizin de çok hoşuna giden bir proje gerçekleştirdik. Bundan sonrası için de yeni projeler hazırlıyoruz.  

İnşallah lise çağındaki çocuklarımızı yine oraya göndereceğiz, oradaki çocuklarımızı da burada misafir edeceğiz. Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş Bey yetkili birimlere gereken talimatları verdi. İnşallah 23 Nisan gibi 100 öğrencimizi Güneydoğu Anadolu’nun tamamına göndermiş olacağız. Kurulan bu gönül köprüsünü inşallah öğrencilerimiz daha da sağlamlaştıracak.

Bu bölgedeki insanların büyük bir kısmının Güneydoğu Anadolu’ya hiç gitmemiş olduğunu öğrendik, bundan sonrası için Güneydoğu Anadolu’ya ilginin artması için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Biz buradaki basına demeç vererek, buradaki acenteleri harekete geçirerek Güneydoğu Anadolu’ya odaklanacağız. Acenteler arasında irtibatı artıracağız. Bölgeyi daha fazla anlatıp tanıtacağız. Orada şu anda güven ortamı, huzur ortamı yakalanmış durumda. İnşallah çok daha güzel gelişmeler göreceğiz

Proje kapsamında arkadaşlarınız ile birlikte Güneydoğu illerini gezdiğinizde ne gibi izlenimler edindiniz? Duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?

 

Samimiyetimle söylüyorum, biz buradan giderken orada bu denli sıcak karşılanacağımızı tahmin edemedik. Sizin illerinize, diğer illerimize geldiğimizde müthiş sıcak bir karşılama yaşadık. Bu anlatılamaz ancak yaşanır. Bu samimiyet  Bize müthiş güç verdi. Biz de bu projede sonuna kadar gideceğiz, dedik. Proje bittiğinde, İçişleri Bakanlığı desteğini çektiğinde de artık biz ona bakmayacağız. Biz kendi imkanlarımızla da olsa artık bu birlikteliği yürütmeye devam edeceğiz. Çünkü oradaki insanların gözündeki beklentiyi gördük. Gözlerinde inanılmaz bir ışık vardı. Biz sevgiyi, saygıyı, kardeşliği karşılık beklemeksizin yaşadık ve gördük. Aramızda aslında inanılmaz bir bağın olduğunu bizzat yaşayarak gördük ve aramızda ki var olan bu bağların daha da artarak devam edeceğine inancımız tamdır.

Özelde Şanlıurfa’ya ilişkin izlenimlerinizi paylaşır mısınız?

Proje kapsamında Şanlıurfa İl Kültür ve turizm Müdürlüğünü ilk aradığımızda o kadar ilgi gösterdiler ki bizi “ Ne yapabiliriz?”, “ Nasıl yapabiliriz?” “ Nasıl katkıda bulunabiliriz?” diye inanılmaz bir sıcaklıkta sürekli aradılar. Sağ olsunlar bizi de Şanlıurfa’da çok sıcak bir şekilde ağırladılar. Oradaki tüm dostlarımıza tekrar selamlarımı ve küçük dolusu sevgilerimizi iletiyoruz. Şunu da ifade etmek isterim ki; Şanlıurfa’nın bir inanç merkezi olarak bölgede gerçekten ayrı bir yeri var. Hz. İbrahim’in makamının orada olması, Göbeklitepe’nin orada olması ve bunun gibi bir çok dini ve kültürel değer sahip olması Şanlıurfa’yı farklı kılıyor. Bizim insanımızda bundan dolayı Şanlıurfa’yı gerçekten merak ediyor ve görmek istiyor. İnşallah Ovit tünelinin bitmesi ve uçak seferlerinin düzenlenmesi ile birlikte başta Rize olmak üzere bölgemiz illerinden vatandaşlarımızın Şanlıurfa’ya ve bölge illerine ziyaretlerinin daha da artacağına çok eminim.

Ayder Yaylasında önümüzdeki süreçte bir değişim öngörülüyor. Burada uygulanacak proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayder’de yapılacak olan proje, bir deneme projesi ve ilk defa gerçekleşecek bir proje. Şu anda beş Bakanlığın bir araya gelerek tüm yetkilerini TOKİ’ye devretmiş olduğu bir proje yürütülüyor. Uygulama noktasında beş proje gündeme geldi ve bunlardan iki tanesi elendi. Bu üç projeden de hangisi uygun görülürse o proje uygulanacak. Ayder tamamen yenilenecek. Görmüş olduğunuz yapıların yüzde 90’ı yıkılacak ve kendi doğal yapısına tekrar kavuşacak. Oteller, eğlence merkezleri, restoranlar, kongre merkezleri bir bölgede olacak. Ayrıca termal kaplıcadan çıkan su değerlendirilecek. Otellerin ısınması da termal su ile gerçekleşecek. Müthiş bir proje ve hayata geçtiğinde harika sonuçları olacak. Bu uygulama başarılı olursa Uzun Göl ile devam edilecek. Devamında ise tüm yaylalara bu proje uygulanacak. Bir de Samsun’dan başlayarak Artvin’e kadar uzanan Yeşil Yol projemiz var. O da neredeyse tamamlanmak üzere. Bu proje ile de bütün yaylalar dağlardan birbirine bağlanacak.

İnsanlar Rize’ye neden gelmeli? Geldiklerinde görecekleri güzellikler nelerdir?

Rize 250 tane buzul gölünün olduğu bir kent. 2 binin üzerinde şelalesi ve hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar yaylası olan bir şehir. Rize doğa ve yayla turizminin başkentidir. Karadeniz’de hiçbir yerde bu kadar yaylayı bir arada göremezsiniz. Teleferik projesi ve diğer projelerimiz hayata geçtiğinde turizm sezonumuzu 3 aydan 8-9 aya çekmek istiyoruz. O zaman misafirlerimiz daha çok gelecekler, daha çok insan burayı görebilecek. Teleferik projemiz 7 etaptan oluşan çok büyük bir proje. Hayata geçtiğinde yaklaşık 35 metre uzunluğunda bir hat olacak. Kayak döneminde yaklaşık 10 kilometrelik pistler oluşacak. Düşünün 10 kilometre boyunca kayak yapacaksınız ve iniş noktasında bir teleferik olacak. Şu an yatırımcı olmak isteyen şirketlerle görüşmeler gerçekleştiriliyor. Bu proje ile hem yaylalar birbirine bağlanacak hem de kayak yapanlara ya da yukarı çıkmak isteyenlere imkan sunulacak. Biz sadece otellerimizi değil evlerimizi, gönüllerimizi misafirlerimize açan bir anlayışa sahibiz ve herkesi kentimize bekliyoruz.     

Türkiye’de turizmin gelişmesi için basından beklentileriniz nelerdir?

Bu vatan, bu güzellikler hepimizin. Gazeteci arkadaşlarımız da bu memleketin evlatları. Bu memleketin gelişmesinde turizm çok önemli bir yere sahip. Turizm huzuru sever. Basın mensubu arkadaşlarımızdan beklentimiz görev yaptıkları yerlerde olan olayları abartmamalarıdır . Bilakis bizim gazeteci arkadaşlarımızdan beklentimiz bu ülkenin güzelliklerini, turistik değerlerini ön plana çıkartmalarıdır.  Burada bir yağmur yağsa ya da bir yerde sel olsa “Karadeniz’i sel bastı” haberleri yapılıyor. Siz gelmeden birkaç gün öncede “Karadeniz’i sel aldı” haberleri yapıldı. Siz öyle bir şey gördünüz mü? Tabii ki burada yağmura, yağışa uygun bir coğrafya var ama her yeri sel basmıyor, her gün sel olmuyor. Bu nedenle algı çok önemli, yanlış algı oluşturmaktan kaçınmak gerekiyor.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle sizlere gazetelerinizde bizlere yer verdiğiniz ve Rize’yi tanıtma imkanı tanığınız için çok teşekkür ediyorum. Projemiz vesilesi ile Adana, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa ve Van illerinde ziyaret ettiğimiz ve bugün Rize’de misafir ettiğimiz bütün arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Sizlerin aracılığı ile görev yaptığınız illerdeki ve bölge illerindeki vatandaşlarımızı Rize’nin güzelliklerini görmeye davet ediyorum. Vatandaşlarımız, kardeşlerimiz bilsinler ki onlara yüreğimiz de evlerimiz de açıktır. 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “İnsanlarımıza, gönüllerimiz, de, evlerimiz, de, açık”,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı