301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ocak 2016 - Cumartesi 11:12 Bu haber 4579 kez okundu
 
İnat: Fotoğraf bir yaşam tarzıdır
Şanlıurfa Göbeklitepe Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Abdullah İnat ile Şanlıurfa’daki fotoğrafçılık çalışmalarını ve bu konuda (GEFODER)’in faaliyetlerini konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Derneğin kurucularından ve 45 yıldır fotoğraf sanatının içersinde bulunan Mahmut Ormancığolu’nun da eşlik ettiği röportajımızda Dernek Başkanı Abdullah İnat’a sizin sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben, Abdullah İnat. Şanlıurfa Göbeklitepe Fotoğraf Sanatı Derneği ( GEFODER) kurucusu ve Başkanıyım. 4 Yıldır fotoğraf sanatının içersindeyim. Acizane bu sanatın içersinde hem öğrenmeye hem de öğrendiklerimizi başkalarına aktarmaya gayret ediyorum.

Göbeklitepe Fotoğraf Sanatı Derneği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Derneğimiz Şanlıurfa’da fotoğraf sanatını sevdirmek, geliştirmek amacı ile kurulmuş bir dernek olup 45 kayıtlı üyesi bulunmaktadır ve bu üyelerimizin tamamı aktif bir şekilde çalışmalarımıza katılmaktadır. Derneğimizi 7 arkadaşımızla birlikte kurduk ve bu konuda beraber yola çıktığımız ve bu yola beraber devam ettiğimiz abimiz, ustamız ve aynı zamanda hocamız Mahmut Ormancıoğlu’nun emekleri bizim için çok kıymetlidir. Derneğimiz yeni kurulmuş bir dernek olmasına rağmen yaptığı faaliyetlerle Şanlıurfa’da fotoğraf sanatı konusunda önemli çalışmalarda bulunmaktadır. 1 Eylül 2015 tarihinde kurulmamıza rağmen kurslar vererek, fotoğraf gezileri düzenleyerek Şanlıurfa’da fotoğrafçılığın ve fotoğraf sanatının sevdirilmesi, geliştirilmesi konusunda aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bu çalışmaları yürütürken bizim için önemli olan dernek üyelerimizin arasında gönül bağlarının güçlenmesi ve bir aile ortamının olması en önemli unsurdur. Ayrıca dernek olarak bir diğer amacımız da Şanlıurfa’nın tarihi, turistik, ve kültürel değerlerini fotoğraflayarak Şanlıurfa’nın tanıtımına, turizmine katkıda bulunmak ve bu değerlerimizi bir nevi kayıt altına almaktır.

Faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biraz evvel ifade ettiğim gibi derneğimiz yeni bir dernek olmasına rağmen Şanlıurfa’da fotoğraf sanatını sevdirmek, fotoğraf çekmeye yeni başlayan arkadaşlarımıza teknik anlamda destek amacı ile kurslar vermektedir. Bu fotoğrafçılık kursu ve fotoğraf eğitimi kursları  8 hafta süresince olup bunun 4 haftası pratik 4 haftası teorik eğitimdir. Bunun yanı sıra kursiyerlerimize photoshop eğitimi veriyoruz. Ki bu photoshop eğitimini bir çok yer vermemektedir. Bunun yanı sıra kursiyerlerimizle ve üyelerimizle sahaya çıkıp fotoğraf çekiyoruz. Bu eğitim çalışmalarının sonrasında arkadaşlarımıza katılım belgesi veriyoruz.   Bunun yanı sıra üyelerimizin ve kursiyerlerimizin çektikleri fotoğraflardan derlediğimiz fotoğraflarla sergi düzenleyerek halkımızın ve sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz.

Fotoğraf sizin için neyi ifade ediyor?

Fotoğraf çok geniş bir kavramdır. Bu kavram fotoğraf çeken her insan için değişkenlik gösterebilir. Kimisine göre hayattır, kimisine göre bir iletişim aracıdır, kimisine göre bir meslektir, geçim kaynağıdır. Bana göre ise fotoğraf insandır. Ben çok güzel bir fotoğraf çektiğim zaman onunla konuşurum. Çektiğim fotoğraflar bana bir şey anlatır mesela. O fotoğraf bana bir şeyler anlatınca o fotoğrafı paylaşırım. Fotoğraf  bir çocuğun, bir yaşlının dünyasına inmektir.  Onların sevincini, hüznünü paylaşmaktır. Fotoğraf güncel bir olaydır. Sürekli fotoğraf çekmeniz gerekir.  Özetle fotoğraf çok geniş bir kavramdır ve bir yaşam tarzıdır.

Fotoğrafçılıkta amatörlük ile profesyonellik arasındaki fark nedir?

Sorunuz için teşekkür ediyorum.  Bakın günümüzün teknolojisi ile artık herkes fotoğraf çekiyor. İşte amatörlük ile profesyonellik arasındaki fark ta burada ortaya çıkıyor. Amatör fotoğrafçı sadece fotoğraf çekmek için deklanşöre basar. Estetik, ışık, kadraj, gibi hiçbir konuda bilgisi olmadığı gibi böyle bir derdi de yoktur. Öyle ki elinde çok profesyonel makineler, teçhizatlar olsa bile. Ama profesyonel dediğimiz zaman bu işe amatör ruhunu koruyarak emek veren, araştıran, fotoğrafçılığın kurallarını öğrenen ve bunu uygulayan , bunun yanı sıra estetik bir arayışı olan insan profili vardır.

Şöyle bir durumu da tespiti de ifade etmek gerekir; fotoğraf sanatında teçhizat çok önemlidir. Öyle  ki bazı insan vardır ki sanatçı ruhludur ama teçhizatı olmadığı için çok profesyonel çalışmalar ortaya koyamaz. profesyonellik bir bakış açısı gerektirir. Ama bu bakış açısı ancak çalışma ve eğitimle ortaya çıkabilecek bir olgudur. İşte bu bakış açısına sahip olduktan sonra bir insan çok estetik fotoğraflar çekebilir. Özetle profesyonellik kavramı üzerine çok şeyler konuşulabilir ama amatör ruhu korumakta çok çok önemlidir. Amatör ruhu kaybederseniz fotoğraf çekemezsiniz.

Fotoğrafçılık pahalı bir hobi mi?

Fotoğrafçılık gerçekten çok güzel bir hobi. Ama maalesef biraz pahalı bir hobi. Günümüz ekonomik şartlarına göre iyi bir fotoğraf makinesi, bunların yanı sıra diğer teçhizatları bizim insanımıza göre biraz pahalı. Ayrıca fotoğraf çekmek için yapılan seyahatlere para harcamanız gerekiyor. Çeşitli yerleri gezmek, yeni yerleri keşfetmek, etkinliklere katılmak  biraz da bütçe olayı yani. Bunlardan geri kaldığınız zamanda sizde biraz geri kalıyorsunuz.

Bu sıkıntıyı aşmak için Şanlıurfa’da sponsor bulabiliyor musunuz?

Maalesef Şanlıurfa’da çalışmalarımıza sponsorluk bulma şansımız yok. Hatta bazen fotoğraf çekmeye çıktığımız zaman “ bu boynundaki de nedir?” diye soran da oluyor. Sponsorluk için görüştüğümüz bazı yerler de “ ben zaten reklamımı yapıyorum. Sponsorluğa ihtiyacım yok” diyebiliyor. Halbuki Şanlıurfa’da bu işe sponsor olabilecek bir çok elektronik firması var. Ama şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim; bu konuda bizim de çok fazla bir girişimimiz olmadı. Bize sponsor olurlar mı olmazlar mı o konuda da çok fikrim yok ama inşallah bu konuda önümüzdeki süreçte girişimlerimiz olur.

Şanlıurfa fotoğrafçılık açısından nasıl bir mecra?

Şanlıurfa sahip olduğu tarihi, kültürel, mimari değerlerle fotoğrafçılık için çok zengin bir mecra. Şanlıurfa fotoğrafçılık için çok zengin sokaklara, insan yüzlerine, mimariye sahip. Şanlıurfa sahip olduğu değerleri şimdiye kadar koruyabilmiş bir şehir. Buradan fotoğraf sanatçılarına da seslenmek istiyorum; bizim sahip olduğumuz bu değerleri mümkün mertebe daha çok işleyerek dünyaya sunmamız lazım. Başka insanlar dünyanın öbür tarafından buraya fotoğraf çekmeye geliyor ama biz kendi değerlerimizi çok fazla işleyemiyoruz. Evet; bir çok arkadaşımız çalışıyor ama bence bu yeterli değil.

Fotoğrafçıların eserlerini sergileyebilecekleri sergi alanları yeterli mi?

Maalesef yeterli değil. Sadece fotoğrafçılık alanında değil resim, taş işçiliği, bakırcılık gibi bir çok alanda sanatseverlerin eserlerini sergileyebileceği fazla bir yerimiz yok. Şanlıurfa’nın bütün sanat kollarında faaliyet gösteren insanların sanatlarını icra edeceği ve sanat ürünlerini sergileyebileceği bir “ Sanat Sokağına” ihtiyacı var. Bakın yanı başımızda Diyarbakır’da bir sanat sokağı var. Orada fotoğraf sanatçıları eserlerini sürekli sergileyebiliyorlar ve orası Sanat Sokağı olarak herkes tarafından biliniyor. Şanlıurfa’da belediyeye ait iki tane sergi salonu var ama sadece sanatseverler tarafından biliyor. Halk tarafından bu yerler pek bilinmiyor. Halbuki sanatseverlerin gerek halk tarafından gerekse Şanlıurfa’yı ziyaret eden turistlerin gezebileceği bir sanat sokağına ihtiyacı var. Mesele biz bir AVM’de eserlerimizi sergiliyoruz ve buraya gelen insanlar eserlerimizi de görüyorlar.

Sanat Sokağı oluşturmak için diğer STK’lar la bir görüşmeniz oldu mu?

Olmadı. Ama önümüzdeki günlerde ilgili STK’lar la derneklerle bu konuda görüşülerek ortak bir faaliyet gösterilebilir. Bu konuda çok güzel yerler ve mekanlar mevcut Şanlıurfa’da. Böyle bir sokak oluşturulabilse Şanlıurfa’daki bütün sanatseverlere çok büyük katkısı olur.

Fotoğrafçılıkta intihal ( hırsızlık, aşırma) ne durumda? Emeğe saygı var mı?

Maalesef özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte intihal olayları bilerek veya bilmeyerek çok arttı. Çekilen bir fotoğraf sosyal medyada paylaşıldıktan sonra hızlı bir şekilde yayılabiliyor ve bu yayılma sonrasında birileri sizin çektiğiniz fotoğraf bir dergide, kartpostalda kullanabiliyor veya kendisi çekmiş gibi lanse edebiliyor. Bu durum emeğe yapılmış bir saygısızlığın yanı sıra suçtur da. Bakın başımdan şöyle bir şey geçti; 2013 yılında çektiğim bir fotoğraf vardı ve ben bu fotoğraftan ödül aldım. Ama ben bu fotoğrafa herhangi bir imza atmayı unuttum. Bu fotoğraf sosyal medyadan paylaşınca bu hızla yayıldı. Ama daha sonra arkadaşlarımın ikazı ile şunu gördüm bazıları benim fotoğrafımı  kendi fotoğrafları gibi yayınlamışlar. Kısacası emeğe saygı yok. Ama  artık bizde bir şekilde bunun tedbirini alıyoruz. Halbuki paylaşırken kaynak belirtseler kaynak belirten kişi kendisine de karşısındaki insana da değer vermiş olur.

Şanlıurfa nüfusuna göre bu işle uğraşan insan sayısı yeterli mi?

Şanlıurfa’nın çok genç ve dinamik bir nüfusu olduğu herkesin malumu. Birde fotoğrafçılık açısından sahip olduğu zenginlik te ortada ama buna rağmen şehrimizde fotoğrafçılıkla uğraşan insan sayısı çok çok az. Bakın şunu iade edeyim bizim kursiyerlerimize baktığımız zaman çoğu memur, öğretmen gibi  gibi nedenlerle burada bulunan diğer şehirlerimizden gelen insanlarımız. Şanlıurfalı çok az yani. Halbuki Şanlıurfalıların sayısının çok daha fazla olması gerekiyor. Biz bu konuda dernek olarak buna çok büyük önem veriyoruz ve gençlerimizin daha çok inisiyatif almaları için çalışıyoruz. Hatta ustalarımızın tecrübesinin ışığında, gözetiminde  daha çok gençlere yer veriyoruz.

Gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bakın bizim derneğimizde 15-16 yaşların da gençlerimiz var. Gençlerimiz önce hayata karşı bir duruş sergilesinler. Asıl çıkış noktası budur. Daha sonra da bol bol fotoğraf çeksinler ve kendi kendilerini geliştirsinler. Bu konuda ustaların tecrübelerinden faydalansınlar. Şunu unutmasınlar fotoğraf onlar için farklı bir bakış açısı geliştirecektir.

Dernek olarak yeni projeleriniz var mı?

Evet var. Şanlıurfa da fotoğrafçılık konusunda farkındalık oluşturacak, ses getirecek projemiz var. Şöyle ifade edeyim; birisi bitti bitecek.Şu tüyoyu vermekle yetineyim bu projeler çok ses getirecek.  İnşallah uygulamaya geçtiğinde sizin aracılığınızla kamuoyu ile paylaşacağız. 4-5 projemiz var ve bunlar ses getirecek projeler ama şimdi ilk önceliğimiz 30 kursiyerimizin eğitimlerini tamamlamak ve ikinci sergimizi açmaktır.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle bu röportaj imkanını sunduğunuz için size ve gazeteniz GAPGündemine teşekkür ediyorum. Bizim bu derneğimizi kurmamızın amacının sadece ve sadece fotoğraf sanatını sevdirmek ve geliştirmek olduğunu bir daha ifade etmek istiyorum. Ayrıca diğer fotoğraf derneklerine de fotoğraf sanatı etrafında bir araya gelme, ortak çalışmalar yapmak konusunda sizin aracılığınız ile seslenmek istiyorum. Tüm sanatseverlere ve özellikle fotoğraf severlere güzel çalışmalar diliyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şanlıurfa, Göbeklitepe, Fotoğraf, Sanatı, Derneği, Başkanı, Abdullah, İnat, Şanl
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı