Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 12:54 Bu haber 902 kez okundu
 
İdlib’e yardımlar devam ediyor
Koronavirüs salgını nedeniyle gündemden düşen İdlib’e Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu, Umut Kervanı Vakfı’nın destekleriyle 3 TIR insani yardım malzemesi daha gönderildi.
Güncel Haberi
İdlib’e yardımlar devam ediyor

Yüksel Polat

Koronavirüs salgını nedeniyle gündemden düşen İdlib’e Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu, Umut Kervanı Vakfı’nın destekleriyle 3 TIR insani yardım malzemesi daha gönderildi.

İç savaş nedeniyle yüzbinlerce insanın kendi ülkesinde mülteci durumuna düştüğü Suriye’nin İdlib kentinde Esed Rejimi ve destekçilerinin saldırıları nedeni ile Türkiye sınırına geçtiğimiz aylarda tekrar göç dalgası başlarken soğuk ve açlıktan ölümlere kaşı Türkiye’den insani yardım desteği devam ediyor.

Özellikle Suriye iç savaşının başladığı yıllardan bu tarafa Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine yüzlerce tır insani yardım malzemesi ulaştıran Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu, koronavirüs salgını nedeni ile gündemden düşen İdlib’deki insani trajediye seyircisi kalmıyor. Geçtiğimiz aylarda İdlib’e yönelik yardım kampanyası başlatan ve onlarca tır insani yardım gönderen Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu dün Umut Kervanı Vakfı işbirliği ile toplanan 3 tır dolusu insani yardım malzemesini İdlib’e gönderdi.

Koronavirüs sebebi ile uğurlama törenin sade tutulduğu programda konuşan Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ;  “Yıllardır burada özellikle mağdur ve mazlum Suriyeli kardeşlerimize yardım gönderiyoruz. Bugünde Umut Kervanı’nın katkılarıyla 3 TIR’ımız İnşallah yola çıkacak. Malumunuz bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili ilimizde de bazı tedbirler alındı. Tedbirler neticesinde de biz bugün burada tören yapmadık. Çok mütevazı bir şekilde İnşallah TIR’ları çıkaracağız. koronavirüs, özellikle fakir fukarayı etkiledi ve yardımlar azaldı. koronavires’e yakalanarak vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyor. Hastalarına da şifalar diliyoruz.” Dedi.

 

Açlıktan dolayı ölüm tehlikesi devam ediyor.

Osman Gerem konuşmasına devamla; “İdlib’li kardeşlerimiz aç ve açıktadır. Şu ana kadar 200’e yakın insan soğuktan donarak vefat etti. Eğer bu yardımlar gitmese bundan sonra İdlib’li kardeşlerimiz korkarım ki açlıktan ölecekler. Onun için biz üstümüze düşen bütün gayretlerimizle, STK’larımızla kardeşlerimiz orada kimse açlıktan ölmesin diye bugün burada çadır, giyecek ve un gönderiyoruz. Un demek ekmek demektir. Ekmek olduğu zamanda İnşallah kardeşlerimiz bir nebze daha idare edeceklerdir. Bugüne kadar yardım yapan bütün hayırseverlerimize buradan teşekkür ediyoruz” diyerek Ramazan ayında da yardım kampanyalarının devam edeceğini dile getirdi.

Umut Kervanı Vakfı İdlib’deki ihtiyaç sahiplerine sıcak ekmek dağıtacak

İdlib’e gönderilen 3 tır insani yardım konusunda kampanya düzenleyerek insani yardım malzemesi toplayan Umut Kervanı Derneğinin yaptığı çalışmalara vurgu yapan Umut Kervanı Vakfı 2’inci Bölge Koordinatörü Seyfettin Gündüz, İdlib’de zor şartlar altında yaşayan İdlib’deki ihtiyaç sahipleri için sıcak ekmek kampanyası başlattıklarını belirterek; “Tüm dünyanın koronavirüs ile mücadele ettiği, herkesin can havline düştüğü bu dönemde İdlib’li kardeşlerimizi unutmamamız gerekiyor. Onlar bizim kardeşlerimizdirler.  Onları bu zor günde unutmuyoruz. Bu cihetle Umut Kervanı olarak Ramazan Bayramı’na kadar her gün bin 160 aileye sıcak ekmek yardımında bulunacağız. Umudumuz odur ki hayırsever kardeşlerimizin katkısı artar, bu sayı günlük 2 bine kadar çıkar ve bu yardımlar daimi olur. Koronavirüs’ten dolayı kendi can havlimize düştüğümüz bu dönemde İdlib’teki kardeşlerimiz soğuk havada, çadırlarda, zulüm altında, aç ve çıplak yaşıyorlar. Lütfen bu kardeşlerimizi unutmayalım” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yiyecek ve hijyen malzemelerinden oluşan 3 tır insani yardım malzemesi İdlib’e ulaştırılmak üzere dualar eşliğinde uğurlandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İdlib’e, yardımlar, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı