Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 11:45 Bu haber 160 kez okundu
 
İdlib’deki kamplardaki siviller Kurban Bayramı’nda yardım bekliyor
Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki kamplarda yaşayan siviller, Kurban Bayramı'nı Türkiye ve Rusya arasında imzalanan ateşkes ortamında ancak evlerinden uzakta, buruk karşılamaya hazırlanıyor.
SURİYE Haberi
İdlib’deki kamplardaki siviller Kurban Bayramı’nda yardım bekliyor

AA /Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki kamplarda yaşayan siviller, Kurban Bayramı'nı Türkiye ve Rusya arasında imzalanan ateşkes ortamında ancak evlerinden uzakta, buruk karşılamaya hazırlanıyor.
Kurban Bayramı'nı ateşkesin getirdiği kısmi güven ortamında karşılayan milyonlarca sivil, iç savaş ve hayat pahalılığı yüzünden kurban kesemeyecek.
Bayramı 10'uncu kez iç savaş altında geçirecek siviller, en azından bayramda et yiyebilmek için Türkiye ve dünyadan gelecek yardımları bekliyor.
"Burada kimse bu fiyatlardan kurban kesemez"
Hama'dan göç ederek zorla yerinden edilenlerin sığındığı kamplarda yaşayan Nasır Cideyde yaptığı açıklamada, kurbanlık koyun satın almak istediğini ancak fiyatların pahalı olduğunu ve alacak imkanının bulunmadığını söyledi.
Cideyde, "Kampta her ay yardım gelen bir gıda kolisiyle yaşamımızı sürdürüyoruz. Kurban fiyatları aşırı yüksek. Halk, bu yıl değil koyun eti, tavuk eti bile yiyemez." dedi.
Kampta yaşayan sivillerden Nur el Musa da "Her geçen sene durumumuz kötüye gidiyor. Bu yıl kurbanlık koyun çok pahalı. Bir kurban 2 bin 500 Türk lirası civarında. Burada kimse bu fiyatlardan kurban kesemez." diye konuştu.
Birçok kişinin aylardır et yemediğini ifade eden Musa, "Hayat çok zor. Tek dileğimiz, savaşın bir anca önce bitmesi ve insanların evlerine dönmesi. O zaman herkes evinde et yiyebilir." dedi.
Kurbanlık satıcısı çiftçi Hasan Assaf da bu yıl sivillerin yerinden edilmesi, kurban fiyatlarının pahalılığı nedeniyle talep olmadığını söyledi.
Assaf, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ticaret kapıları kapandı. Diğer bölgelere giriş olmuyor. İnsanlar ekmek parası bulamıyor, nasıl kurban alsın? İyi bir kurbanlık koyunun fiyatı 700 bin Suriye Lirası (3 bin Türk lirası) üzerinde." ifadesini kullandı.
Elbise dükkanı işleten Muhammed Hattap, "Doların ülkede yükselmesi nedeniyle fiyatlar arttı. Dükkana günlük 10 ile 15 arası müşteri giriyor, bunların da yüzde 70'i alışveriş yapmadan geri gidiyor." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İdlib’deki, kamplardaki, siviller, Kurban, Bayramı’nda, yardım, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı