301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 05:37 Bu haber 4290 kez okundu
 
Hatice İnan: Başarı fedakârlık gerektirir
Bu haftaki röportajımızın konuğu 27 yıl aşçılık mesleğini yürüten ve bunun yanı sıra Eğitmenlik vasfı ile bu mesleği gençlere aktaran, öğreten Hatice İnan oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Şanlıurfalı aşçıların “ Hatice Ablası”na sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.

 Sizi tanıyabilir miyiz?

 Ben; Hatice İnan. Şanlıurfalıyım. Evliyim ve 3 çocuk annesiyim. Aşçıyım 27 yıldan bu tarafa da aşçılık mesleğini ve son yıllarda da Eğiticilik ve öğreticiliği beraber yürütüyorum.

Bayanların iş hayatında yer alması biraz zor . Sizin aşçılık mesleğine girişiniz dolayısı ile iş hayatına girişiniz nasıl oldu?

Doğrudur. Özellikle Şanlıurfa’da hanımların iş hayatında yer alması çeşitli sebeplerden dolayı zor. Benim Aşçılık mesleğine atılmam büyüklerimizin tavsiyesi ile oldu. Annemden dolayı çok iyi yemek yapıyordum. Sonra bu işi profesyonelce yapmaya karar verdim. Zaten yemek, pasta, tatlı yapmayı çocukluktan beri seviyordum. Ev yemekleri, açma, ev tatlıları ile başlayan bu süreç daha sonra ilerleyince Aşçılık okuluna da devam ettim. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bağlı Mutfak Müzesinde 3 yıl Eğitmenlik yaptım. Nevali Otel’de Kısım Şefliği yaptım. Özel firmalarda Dünya Mutfağı, alakartta şeflik yaptım. Şu anda Şanlıurfa Valiliği, ŞURKAV, Çevre koruma Vakfı ve İŞ-KUR tarafından Yemeklerinin Yaşatılması Projesinde Eğitmenlik yapıyorum.

Hem mektepli hem de alaylı olmanın avantajları nedir?

Alaylı olmak size yöresel yemekleri tanımanın önünü açıyor bunun yanı sıra işin mektebini okumak dünya mutfağını tanıma fırsatının yanı sıra bu işin inceliklerini öğrenme, kursiyerlere aktarma ve dolayısı ile gelecek nesillere aktarma imkanı tanıyor. Ki Kişisel Eğitimcilik aşçılık mesleğini genç kardeşlerimize öğretmede de çok önemli avantajlar sunuyor bana…

Şanlıurfa’da bayan aşçı olmanın zorlukları nelerdir? Siz bu kalıpları nasıl kırdınız?

 Bir işi yapmanız için öncelikle o işi sevmeniz gerekir. Sonra o iş hakkında kendinizi geliştirmeniz, bilgi sahibi olmanız gerekir. Onun için de bileğinizi kuvvetlendirip, bileziği kolunuza takmanız gerekir. Bu konuda büyük gayretler sarf ettim ve gerisi kendiliğinden geldi. Sorunuzun cevabına gelince; Evet Şanlıurfa’da geçmişten gelen geleneksel zorluklar olabilir ve birçok hanım kardeşimiz bunu yaşamıştır ama siz doğru ve dik durunca inanın ilk başta en büyük destekçisi ailesi oluyor.

İlk başlarda  sizin ailenizin tepkisi ne oldu?

İlk başlarda ön yargı vardı ama daha sonra en büyük destekçim eşim, ailem oldu. Bilindiği üzere Şanlıurfa binlerce yıllık mutfak geleneğine ve eşsiz lezzetlere sahip. Bence bunu en iyi bilen ve gerçekleştirenler de hanımlarımızdır. Bence Şanlıurfalı Hanım kardeşlerimiz özellikle yemek konusunda sorumluluk alırlarsa Şanlıurfa mutfağı daha da hak ettiği noktaya taşınacaktır diye düşünüyorum.

Annelik, ev hanımlığı, aşçılık ve eğitmenlik. Bir koltukta bu kadar karpuzu nasıl taşıyorsunuz?

Çok büyük fedakarlıklar gerektiriyor. Bir insan kendisine bir hedef belirlemiş ise bu hedefe ulaşması için özveride bulunması gerekir. Hayatınızda başarı istiyorsanız bazı şeylerden ödün vermeniz gerekir. Ben de Baş- Arı olmak istedim ve fedakarlık yaptım. Ama bütün bunları yapanken ailem hep yanımdaydı ve desteklerini hiçbir zaman esirgemediler. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır.

 “ Yöresel Ev Yemeklerinin Yaşatılması Projesi” hakkında bilgi alabilir miyiz? Bildiğiniz üzere Şanlıurfa Valiliğimizin öncülüğünde ŞURKAV, İŞ-KUR ve Çevre Koruma vakfı tarafından uygulamaya konulan Şanlıurfa’nın kaybolmuş, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetlerini ortaya çıkartmayı, yaşatmayı ve bu konuda yöresel aşçıları yetiştirmeyi amaç edinen bir proje. Bu projede Eğitim öğreticilik yapıyorum ve projemizin ilk kısmında 15 kursiyerimiz var. Ben böylesi bir projeyi hayata geçirdikleri için Şanlıurfa Valimiz Abdullah Erin, Vali Yardımcımız Tarık Açıkgöz ve ŞURKAV Müdürümüz Şükrü Üzümcü Bey e çok teşekkür ediyoruz. Onların bu konunun hayata geçirilmesinde çok büyük emek ve gayretleri var. Bu projenin ana hedefi belli; Şanlıurfa mutfağını hak ettiği noktaya taşımak. Bu çok önemli bir hedef. Bu iş eskiden anneden kıza geçen şeylerdi ama bu işe devletimizin el atması, öncülük etmesi, destek vermesi gerçekten çok önemli..

Bu projenin Urfa mutfağına katkıları ne olacak?

Şanlıurfa bilinen en eski mutfaklardan bir tanesi. Yüzlerce yemeğimiz var. Ki şu an birçoğu artık evlerimizde pişmiyor. Belki birçoğunun ismi bile unutulmuş. İşte bu projeler ile unutulmuş yemeklerimiz tekrar gün yüzüne çıkacak. Bazıları artık evlerimizde bazıları lokantalarda pişirilmeye başlanacak ve sofralara gelecek. Bunun yanı sıra burada yetişen aşçı yardımcılarımız yarın mesleklerinde belli noktalara gelecek. Şanlıurfa mutfağını ve onun eşsiz lezzetlerini gittikleri yerlerde insanlara sunacaklar. Çünkü Şanlıurfa mutfağı gerçekten eşsiz. Bu tür projeler arttıkça Şanlıurfa mutfağı da hak ettiği noktaya gelecektir.

Projeye yönelik eğitimlerden bahseder misiniz?

Kursumuz 6 aylık bir dönemi kapsıyor. Bu kurs döneminde eğitimlerimizde hijyen ve sanitasyon ile başladık. Daha sonrasında bıçak tutmadan doğramaya, et kesme ve pişirme tekniklerine kadar eğitim verilmekte olup  kursiyerlerimize mesleki tecrübelerimi uygulamalı olarak aktarmaktayım. Buradaki genç, heyecanlı, pırıl pırıl gençleri görünce inanın çok mutlu oluyorum. Hem bir Anne olarak hem bir Eğitmen olarak hem de profesyonel bir aşçı olarak bu gençlerin kendileri adına, aileleri adına Urfa mutfağı adına ve Türkiye adına bir şeyler öğrenmesi, bir mesleğe sahip olmaları beni hem mutlu ediyor hem gururlandırıyor.

 Aşçılık mesleğine başlayacak olanlara ve yeni başlamış olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle genç kardeşlerimizin aşçılık mesleğini sevmeleri lazım. Bir işi sevmezseniz o işi yapamazsınız. Aşçılık bir sanattır ve arkadaşlarımızın bu işe böyle bakması gerekir. Bunun yanı sıra başarı fedakarlık gerektirir. Genç arkadaşlarımız bu mesleği öğrenmek için ellerinden gelen fedakarlığı göstermelidir. Yeri geldiği zaman bulaşık yıkayacak yeri geldiği zaman yerleri temizleyecek yeri geldiği zaman kurslara katılacak. Birde arkadaşlarımız öz güven sahibi olmalıdırlar. Eğer kendinize güveniniz yoksa hayatta bir yere gelmeniz mümkün değildir.

 Günümüzde Şanlıurfa’da fırın kültürü hakim olmuş. Sizin bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Maalesef günümüzde her şeyimizin değiştiği gibi mutfak kültürümüzde değişmiş ve hazır yemek Şanlıurfa mutfağını da istila etmiş. Halbuki bizler nineleri ve anneleri harika yemekler yapan bir nesilden geliyoruz. Urfalı Hanım kardeşlerimiz mahalle fırını yerine aslında ninelerinden, annelerinden öğrendikleri yemekleri yapsalar bence daha güzel olur. Aslında bir hanım için mutfakta yemek yapmak, hem zevkli hem de eğlencelidir.

Hanım bir aşçı olarak “ Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer” atasözü için neler dersiniz?

Atalar çok güzel demiş ve gerçekten de doğru bir söz. Bir hanımın sahip olması gereken en büyük özelliklerinden birisi de güzel yemekler yapabilmesidir. Hele hele Şanlıurfalı erkeklerin yemeğe olan düşkünlüğü göz önüne alınırsa bu daha da iyi anlaşılır. Kaldı ki bizim mutfağımız gerçekten hem zengin hem de hoca olarak ninelerimiz ve annelerimiz var. Şanlıurfalı hanım kardeşlerimize de düşen marifetlerini göstermek için mutfağa girmektir. Ki Şanlıurfalı hanımların bu beceriye sahip olduğuna inanıyorum. Bunun için de ninelerimize annelerimize bakmak yeterli. Çünkü Urfa yemeklerini yapmak gerçekten de çok büyük bir marifet gerektirir. Bunun yanı sıra daha düne kadar misafirini dışarıda ağırlamanın ayıp kabul edildiği bir toplumun ferdiyiz ve bizde de gelen misafiri en iyi ağırlamanın yolu da ikramdan geçer.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Aşçılık konusunda fikirlerimizi ve düşüncelerimizi ifade etmek imkanı verdiğiniz için size ve gazeteniz Gapgündemi ’ne teşekkür ediyor yayın hayatınızda başarılar diliyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hatice, İnan:, Başarı, fedakârlık, gerektirir, ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı