Haber Detayı
07 Eylül 2016 - Çarşamba 17:31 Bu haber 558 kez okundu
 
Halep'in merkezi rejim kuşatmasında
Beşşar Esed rejimi, Rusya ve İran’ın desteğiyle Halep il merkezinde muhaliflerin kontrolündeki bölgeyi kuşatmaya aldı. Rejim, kuşatma hatlarını güçlendirmeyi sürdürüyor.
SURİYE Haberi
Halep'in merkezi rejim kuşatmasında

Suriye iç savaşında çatışmaların en fazla yaşandığı ülkenin kuzeyindeki Halep ilinde, kent merkezinin batısı rejim güçlerinin, doğusu ise muhaliflerin kontrolünde.

Halep'in kuzeyinden kentin içine uzanan tek ikmal yolu olan Kastillo geçidi, geçen ay kapanmıştı. Rejimin, İran’ın milis güçlerinin ve Rusya’nın şiddetli hava saldırıları sonucu muhalifler Kastillo yolundan çıkmak zorunda kalmıştı. 

Fetih Ordusu bunun üzerine büyük bir harekatla kuşatmayı kentin güneyinden kırmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta Rusya'nın yoğun bombardımanı, İran destekli örgütler ile rejimin havadan ve karadan saldırıları başlamıştı. 

Bölgede 5 gün süren çatışmaların ardından önceki akşam Fetih Ordusu’nun güneydeki koridordan çekilmek zorunda kalmasıyla kent merkezi bir kez daha kuşatmaya girdi.

Rejim ordusu ve İran’ın milisleri, son 48 saattir, muhaliflerin olası yarma harekatına karşı kuşatma hattına yığınağı sürdürüyor. Kent merkezinin güneyindeki Şurfe mıntıkasında yoğunlaşan rejim güçleri, buradan muhaliflerin kontrolündeki Han Tuman beldesine ilerlemeye çalışıyor.

Kent merkezinin doğusunun rejim kuşatmasına girmesiyle, yüzbinlerce Halepli’nin temel insani ihtiyaçlarını giderme imkanı tamamen ortadan kalktı.

İç savaş boyunca yüzbinlerce kişinin yerinde olduğu Halep kent merkezi'nin doğusunda, Halep Yerel Meclisi'nin AA muhabirine verdiği bilgiye göre halihazırda 340 bin sivil bulunuyor.

Rejimin ve geçen eylül ayından bu yana Rusya'nın şiddetli saldırılarına maruz kalan kentte, 3 yıldır büyük bir insani kriz yaşanıyor. AA


Kaynak: Editör:
Etiketler: Beşşar, Esed, rejimi, Rusya, İran’ın, desteğiyle, Halep, il, merkezinde, muhalif
Yorumlar
Haber Yazılımı