Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 10:18 Bu haber 1452 kez okundu
 
Haberimiz ses getirdi
"Ağaçların Göbeklitepesi de Urfa'da!" haberimiz ses getirdi. Gazetemizi ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi veren Zeytin Ağacı Platformu üyeleri anıtsal zeytin ağacının etrafına yüzlerce zeytin ağacı ekmeye talip olduklarını açıkladılar.
Güncel Haberi
Haberimiz ses getirdi

Seyfullah POLAT / Yaklaşık 30 yıldan bu tarafa Şanlıurfa'da zeytin ağacı ekimini özendirmek için çalışmalarda bulunan Harran Üniversitesi eski Genel Sekreteri ve Öğretim Üyesi Yüksek Mimar İhsan Şenocak ve Zeytin üzerine araştırma çalışmaları ile tanınan GAPTAEM'de Araştırma Görevlisi Ziraat Yüksek Mühendisi Emin Sanlı  Zeytin Ağacı Platformu adına gazetemizi ziyaret ederek Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Yemyeşil Urfa Platformu üyesi Veysel Polat ile bir araya geldi. 

İhsan Şenocak: Zeytin Urfa'nın kadim ağacıdır
Ziyaret toplantısında Zeytin Ağacı Platformunun çalışmalarını anlatan İhsan  Şenocak amaçlarının Şanlıurfa'yı ağaçlandırmak olduğunu belirterek; Uzun yıllardan bu tarafa bir çok dostumuz ile birlikte bu güzel amaç uğruna çaba sarf ediyoruz. Bu çabaları gösterirken de dile getirdiğimiz asli unsur Zeytin ağacının Urfa'nın kadim ağacı olduğudur. Tarihi belgelere ve yaşanmışlıklara baktığımız zamanda bu ideamızın gerçekliği ortaya çıkmaktadır. Hele hele gazeteniz Gapgündemi'nin manşetine taşımış olduğunuz "Ağaçların Göbeklitepesi de Urfa'da!" haberinizin konusu olan binlerce yıllık zeytin ağacı bu iddiayı bir kez daha kanıtlamıştır. Bizde bu anıtsal ağacın korunması, ve yürüttüğümüz Şanlıurfa'ya zeytin ağacı ekilmesi yönündeki kampanyamız dahilinde Zeytin Ağacı Platformu olarak bu anıtsal ağacın etrafına binlerce yıl yaşayacak olan yüzlerce zeytin ağacı ekmek istiyoruz" dedi. 
İhsan Şenocak: Neden zeytin ağacı?
Yemyeşil Urfa Kampanyasına desteklerini yineleyen ve bu tür çabaların kendilerine Şanlıurfa'nın ağaçlandırılması konusunda mutluluk verdiğini belirten İhsan Şenocak Şanlıurfa için dikilecek ağacın zeytin olduğunu belirterek; Zeytin sürekli yeşil kalması, su istememesi, çabuk gelişmesi, zeytinin ekonomik ve katma değeri açısından gerçekten de çok önemli bir ağaçtır. Bu durum bilimsel çalışmalar ile de sabittir. Tarım alanlarımızın korunması, ilimize ekonomik katkı sunması ve bunun yanı sıra ağaçlandırma açısından zeytini tavsiye ediyoruz ve zeytin ağacı dikilmesini teşvik ediyoruz" diyerek meyve ağacı ekilmesinin dez avantajlarına vurgu yaptı. 

Veysel Polat: Ağaçlandırma kampanyasına verilen her destek çok kıymetlidir
Zeytin Ağacı Platformu üyelerinin ziyaretinden ve duyarlılıklarından dolayı memnuniyeti ifade eden Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı ve Yemyeşil Urfa Platformu Üyesi Veysel Polat, Şanlıurfa'nın ağaçlandırılması yönündeki bütün çalışma ve fikirleri takdirle ve memnuniyetle karşıladıklarını belirterek; Amacımız Şanlıurfa'nın ağaçlandırılması ve gelecek nesillerimizin yemyeşil bir Urfa'da yaşamasıdır. Bu amaç için atılan tüm adımları, çabaları, verilen emekleri çok değerli ve takdire şayan buluyoruz. Kıymetli çalışmalarından dolayı Zeytin Ağacı Platformun tüm üyelerini saygı ve hürmet ile selamlıyor vermiş oldukları ve verecekleri emeklerden dolayı onların şahsında İhsan Şenocak hocamıza ve Emin Sanlı kardeşimize teşekkürlerimi sunuyorum" diyerek Şanlıurfa'nın ağaçlandırılması için ortak çalışmaktan ve bu tür tecrübelerden faydalanmaktan duyacakları memnuniyeti dile getirdi. 
Yaklaşık 1,5 saat süren ziyaret toplantısı Şanlıurfa'nın ağaçlandırılması ve bu konudaki çalışmalar üzerine yapılan istiarenin ardından sona erdi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Haberimiz, ses, getirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı