301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 07:46 Bu haber 3541 kez okundu
 
“Haberciler o gece taşın altına ellerini koydu”
Türkiye Haber Kameramanları Dernek Başkanı Aytekin Polatel, “15 Temmuz gecesi Türkiye Haber Kameramanları Derneği üyelerinin yüzde 90’ı sahada idi. Hiç biri bu hain kalkışmadan korkmadı ve bir haberci olarak herkes görevinin başındaydı. Bizler o gece bu hain darbe girişimine karşı elini taşın altına koyan bir meslek grubuyuz ” dedi
Röportaj Haberi


Röportaj: İSHAK POLAT / Türkiye Haber Kameramanları Dernek Başkanı Aytekin Polatel ile dernekleri tarafından çıkartılan 110 Habercinin kaleminden “ KalkışMA 15 Temmuz” kitabını konuştuk.

“KalkışMA 15 Temmuz” kitap fikri nereden doğdu?

Malumunuz üzere 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemize karşı hain bir darbe kalkışması yaşandı. 15 Temmuz gecesi Türkiye Haber Kameramanları Derneği üyelerinin % 90’ı sahada idi. Hiç biri bu hain kalkışmadan korkmadı ve bir haberci olarak herkes görevinin başındaydı. Bizler o gece bu hain darbe girişimine karşı elini taşın altına koyan bir meslek grubuyuz.

Bu anlamda bu hain darbe girişimi sırasında bir STK olarak üyelerimize bunun hain bir kalkışma olduğunu ve tüm üyelerimizin demokrasinin yanında yer alması gerektiğini SMS olarak daha ilk başlarda bütün üyelerimize ilettik.

Çok şükür 15 Temmuz gecesi tüm haberci arkadaşlarımızın demokrasiye ve Türkiye’ye sahip çıkan, vatandaşlarımızı cesaretlendirici yayınlarından sonra bizim bu yaşadıklarımızı tarihe tanıklık etmesi açısından anlatmamız gerekiyordu ve Dernek Başkanı olarak meslektaşlarıma 20 Temmuz 2016 tarihinde çekmiş oldukları tüm görüntüleri bize iletmeleri konusunda ricada bulundum. Sağ olsunlar tüm arkadaşlarımız ellerindeki tüm görüntüleri Derneğimize verdiler. Gayemiz; iyi bir belgesel çekerek bu gelecek nesillere aktarmaktı. Ama o kadar görüntü geldi ki bunun ancak belli bir kısmını kullanabilirdik. Bununla birlikte bu yaşananları habercilerin gözünden bir kitap haline getirme fikri doğdu. Ve o gece Ankara, İstanbul, Marmaris gibi yerlerde görev yapan kameraman, muhabir, içeride görev yapan editör, sunucu gibi görev yapan arkadaşlarımız yaşadıklarını yazdı.  3-4 aylık bir çalışmadan sonra bu kitap tarihe bir not düşmek adına yayınlandı.

Derneğiniz tarafından hazırlanan ve 2, baskısı yapılan bu kitaba ilk tepkiler nasıldı?

Kitabımız 24 Kasım 2016 tarihinde baskıdan çıktı ve tirajı 3.000 adetti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a takdim ettik. Kendisine kitap hakkında bilgi verdik. Çok memnun kaldı ve STK’ların böyle çalışmaları yapmanın önemine değindi. Kitabımız kamuoyundan çok yoğun ilgi gördü ve biz başta bunu elden dağıtmaya niyetliydik. Ama halktan yoğun talep gelince bir dağıtım firması ile anlaştık ve Türkiye’nin bir çok yerine gönderdik. İlk baskı tükenince Ocak 2017 tarihinde ikinci baskısı gerçekleşti. İkinci baskımızın tirajı ise 5.000 adet. İkinci baskımızındı büyük bir kısmı tükendi inşallah önümüzdeki dönmelerde 3. Baskısını düşünüyoruz.  Kitabımız her kitapçıda mevcut. Şunu da belirtmekte fayda görüyorum; Biz bu kitabı her hangi bir kar amacı ile bastırmadık. En önemlisi bu kitap bir belgedir ve her evde bulunması gerekiyor diye düşünüyorum.

“ KalkışMA15 Temmuz” kitabı gerçekten de yoğun ilgi gördü. Size gelen ilginç tepkilerden bahsedebilir misiniz?

Gerçekten de Derneğimiz tarafından basılan bu kitabı herkes çok merak etti. Aklıma ilk geleni söyleyeyim; Kitap piyasaya çıktıktan sonra Amerikan Harvard Üniversitesi, New York Kütüphanesi, Amerika Kongre Kütüphanesi Derneğimize yazı ile müracaat ederek bu kitabı alarak kütüphanelerine koymak istediklerini belirttiler. Elbette bizde çok mutlu olduk. Bu kurumlar kitabı orijinal hali ile alarak arşivlerine ekliyorlar, kamuoyu ile paylaşıyorlar. Biz bu kitabı gönderdik ve ellerine geçince orijinal hali ile internet sitelerinde de yayınladılar.

Bu kitap başka dillere çevrilecek mi? Malumunuz Türkiye bu konuda başka ülkelere çok fazla anlatamıyor.

Güzel bir noktaya temas ettiniz. Biz o gece yaşanan vahşetin bire bir tanıklarıyız ve bu kitabın 110 yazarı bizzat o geceyi yaşayan ve halka aktaran isimler. Biz o gece yaşanan vahşeti diğer ülkelerde de anlatabilmek adına bu kitabı İngilizceye çevireceğiz. Ve bu kitabı uluslar arası medya kuruluşlarına da göndererek Türkiye aleyhine olan algıyı kırmak istiyoruz.

Başka ülkelerin akademik çevrelerinden de ilgi gören kitap kendi akademik çevrelerden ve STK’lardan aynı ilgiyi gördü mü?

Maalesef. Türkiye’den bir tek Üniversitemiz bile arayıp bu kitabı temin etmek istemedi. Biz paranın pulun peşinde değiliz. İstesinler ücretsiz gönderelim. Bakın 110 haberci bu kitabın yazarı. Üniversitelerimizin İletişim fakültelerinde okuyan kardeşlerimiz için bir nevi kılavuz niteliğindeki bir eser.  Bu kitap bir ölçüde “Saha Haberciliği”ni öğretiyor. Her İletişim Fakültemizin bu kitabı alması gerekiyor aslında. Maalesef Amerika’dan talep geldi ama Türkiye içerisinde bir Üniversitemizden, bir STK’mızdan talep gelmedi ve bu bizim için bir hayal kırıklığı.

Bu kitapta ben şunu gördüm; 110 meslektaşımızın ortak bir refleksi var. O da hemen hemen birçoğu eşiyle çocuğuyla vedalaşmadan hemen görev yerine giderek haberin peşine düşüyor.  Bu nasıl bir reflekstir?

Gazetecilik mesleğinde görevi, alanı ne olursa olsun hepimizin ortak refleksini harekete geçiren haberdir. O geceye bakarsak; vatan elden gidiyor. Hainler vatanımıza, ezanımıza, bayrağımıza saldırıyor. Bu hain kalkışmanın ardındaki gerçekleri bir an önce vatandaşlarımıza aktarmamız gerekiyordu ve bütün haberciler olarak aynı refleksi gösterdik. Bu reflekste kurumlarımız, görevimiz, siyasi görüşümüz önemli değildi. Kaldı ki haberci olarak bizim bu durumda evde çay kahve içmemiz zaten mümkün değil. Dolayısı ile herkes sahaya ve görev yerine koştu ve vatanı korumak adına taşın altına elini koydu.  Çünkü vatan elden gidiyordu. Vatan olmazsa hiçbir şeyin anlamı yok.

15 Temmuz gecesi medya nasıl bir sınav verdi? Medya olmasaydı o gecenin sabahında neler değişirdi?

O Gece vatanına sahip çıkan herkes kahramandır. O gecenin bence  öne çıkan  kahramanlarından  ; birincisi  Türk Halkı ikincisi Medyaydı. . Vatandaşlarımızın canlarını hiçe sayarak sokağa çıkması, tankların, silahların  önüne bedenlerini siper etmeleri medyanın da gerek siyasilerin sesini duyurması gerek olayın arkasındaki gerçeği halka aktarması, birlik ve beraberlik görüntülerini halka yayın yapması o geceyi ülkenin lehine çevirdi. Medya o gece verilen psikolojik savaşta Siyasi İradeye, demokrasiye sahip çıktı. Bu manada medya vatana, Siyasi İradeye ve Demokrasiye sahip çıkma adına ekranlarını, haberlerini, fotoğraflarını vatandaşın, siyasi iradenin hizmetine sunduk. O psikolojik harbi medyanın tüm unsurları ile birlikte halk olarak kazandık.

15 Temmuz gecesinin kahramanları vatandaşlar ile birlikte medyadır diyebilir miyiz?

Tabii. Öyledir. Çünkü biz haberciler olarak halk iradesinin gözü kulağı ve sesi olduk. Eğer o gece medya sussaydı durum daha vahim olurdu diye düşünüyorum.

Haberci olarak 15 Temmuz gecesi vatandaşa yönelik saldırılarda, vahşette şahit olduklarınız ile ekranda yansıyanlar arasında fark var mıydı?

Çok vardı. Hainlerin o kadar gözü dönmüştü ki vatandaşa karşı her türlü silahı kullandılar. Bir çok vatandaşımız şehit oldu gazi oldu. Ama biz toplumu korkuya, aciziyete düşürecek bu görüntülerin çoğunu yayınlamadık. Daha ziyade bunun psikolojik bir savaş olduğunu bilerek daha çok vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik ruhunu kamçılayacak, dayanışma görüntülerini sunduk. Sahadaki tüm haberci arkadaşlarımız halkımızın direniş gücünü yüceltecek haberlere imza attı. Medya bütün unsurları ile halkımızı motive edecek haberlere imza attı. Mesela ben Millet Camiisin önüne bomba atıldığında orada şehit olan vatandaşlarımızı çekmedim. Bilakis birbirine yardım eden vatandaşlarımızı ön plana çıkarttım. Herkes birbirine yardı ediyordu. Ben bu haberle bir mesaj verdim.

15 Temmuz gecesi bu vatana, bayrağa, ezana ve milletin canına kasteden hainler bugün mahkemelerde üç maymunu oynuyor. Bu hainlerin vahşetine şahit bir haberci olarak neler dersiniz?

Vatandaşlarımız neyin ne olduğunu zaten gördü. Her şey medyanın gözü önünde oldu. Mahkemelerimiz zaten bu konuda en doğru kararı verecektir. Bu anlamda onlar biz bunu yapmadık dese de her şey o kadar ortadaki. Gerisi boş.

15 Temmuz gecesi medya bütün unsurları ile gerçekten önemli bir sınav verdi. Ama daha sonrasında FETÖ ile mücadelede aynı şeyden bahsedebilir miyiz?

O konuda şunu söyleyebilirim; FETÖ konusunda bir fikri olmayan kolay kolay ekrana çıkamaz.  Bu manada medyanın farklı unsurlarının hala elini taşın altına koyduğunu söyleyebilirim. Ama gerçek mücadele Hükümetin uhdesinde ve Yargımızın sorumluluğundadır.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinin habercilerde bıraktığı ortak iz nedir sizce?

O gece bir Çanakkale Savaşı, bir Kurtuluş Savaşı gibi bir eşiktir. 15 Temmuz gecesi de Cumhuriyetimiz için bir eşiktir. Milletimiz bu eşikten geçti. Birbirine kenetlendi. Burada en önemli mesaj şu oldu; Millet siyasi iradeye, demokrasiye sahip çıktı. Bu ülkede artık darbe dönemi sona ermiştir.

THKD olarak 15 Temmuz gecesi ile ilgili başka çalışmanız olacak mı?

Olacak. Bu kitabımızın 7 dilde belgeseli yapılacak. Yine bu belgeselin kahramanları o geceyi yaşayan haberciler olacak.  Belgeselimiz bitti bitecek. Sona geldik. Bu belgeseli uluslar arası film festivallerinde gösterime sunmak amacındayız. Neden derseniz? Hedefimiz uluslar arası kamuoyunda o gece Türk Milletinin demokrasiye nasıl sahip çıktığını, hain darbe girişiminin arkasında hangi güçlerin olduğunu göstermek istiyoruz. Bu konuda haberciler olarak her türlü materyale zaten sahibiz?

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Derneğimiz tarafından çıkartılan  110 Habercinin kaleminden   “ KalkışMA 15 Temmuz” kitabımıza yer verdiğiniz ve o gece biz habercilerin neler yaşadığını aktarma imkanı tanıdığınız için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Ekibimiz ile birlikte geldiğimiz ve konukseverliğine hayran kaldığımız tüm Şanlıurfalılar en kalbi hürmetlerimi sunuyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Haberciler, o, gece, taşın, altına, ellerini, koydu”,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı