Haber Detayı
23 Ocak 2016 - Cumartesi 10:24 Bu haber 2822 kez okundu
 
Gökmen: Tarıma dayalı sanayi hızlandırılmalıdır
“Şanlıurfa Sanayisi” adlı röportaj dizimizin bu seferki konuğu Memleketçi ve Sanayici İş Adamları Derneği ( MİSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı A. Gökhan Gökmen oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj:  İshak Polat- M. Talat Akay /  Şanlıurfa sanayisinin temelini Gıda OSB’lerinin oluşturması gerektiğinin altını çizen A. Gökhan Gökmen’e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.

Okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?

Ben; A. Gökhan Gökmen. 1971 Şanlıurfa doğumluyum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. İlk, ortaokul, lise ve yüksekokul hayatını Şanlıurfa’da geçirdim. Ticaret ve iş hayatının içresindeyim. Hayatta para kazanmanın önemli olmadığını, bilakis kazanılan paranın güzel ve hayırlı işlere harcanmasının doğru bir davranış olduğu kanaati ile yaklaşık 15 yıldır STK’ların içersinde bulunuyorum. Bir dönem Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği, çeşitli dönemlerde Şanlıurfa Sporda yöneticilik, Emlak Odası Başkanlığı gibi görevlerde bulundum. Amacımız Şanlıurfa’ya, Şanlıurfalılara gerek ticari gerek sportif anlamda bir katkı sağlamaktır, hizmet edebilmektir.

MİSİAD ve MİSİAD Şanlıurfa Şubesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

2015 yılının ortalarında Genel Başkanımız, hemşerimiz ve aynı zamanda benim dayım olan sayın Feridun Öncel beyefendinin nezaretinde Memleketçi ve Sanayici İşadamları Derneği adı altında kurulan MİSİAD, Türkiye’de 40’ı aşkın şehirde Avrupa ve dünyada 25’i aşkın ülkede faaliyet göstermektedir. MİSİAD’ın temel amacı memleketi kalkındırmak ve yükseltmektir ve bu amaç uğruna faaliyet gösterirken de temel düsturumuz Ahiliktir. Ahilik ilkeleri ilkelerimizdir. MİSİAD’ın en önemli temel noktalarından birisi Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi; mukaddesatımız her türlü ticaretin üstündedir. Biz bunu ilke edinmiş bir STK’yız. Elbette ticaret yapacağız ama öncelikle kendi öz değerlerimize sahip çıkmak, bu değerlere göre bir nesil oluşturmak her türlü ticari kazancın üstündedir.

Şanlıurfa MİSİAD Şubesi olarak ta özelde amacımız; Şanlıurfa’da sanayinin, ticaretin ve özellikle tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesidir. Bununla beraber Şanlıurfa’ya dışarıdan yatırımların ve yatırımcıların gelmesini sağlamaktır . Şanlıurfa MİSİAD olarak bu temel gaye üzerine çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Şanlıurfa MİSİAD Şubesinin kaç üyesi var?

Şanlıurfa MİSİAD kurulalı yaklaşık 8 ay oldu ve bizim hali hazırda 64 tane üyemiz var. Bizim için önemli olan çok sayıda üyeye sahip olmak değil. Önemli olan Şanlıurfa’ya, memlekete katkı sağlamaktır. Bunun içinde bu fikir çerçevesinde beraber yol yürüyebileceğimiz, fikirlerimizin çakışmayacağı, Şanlıurfa’nın menfaatleri için tek yürek olabilecek, bir araya gelerek maddi manevi bir şeyler üretebilecek  bir ekip olabilmek önemli. Genel Başkanımız sayın Feridun Öncel’in da belirttiği gibi biz her hangi siyasi partinin ne önündeyiz ne de arkasındayız. Herhangi bir siyasi parti veya siyasi bir görüşle de bağımız yok. Şanlıurfa MİSİAD olarak her görüşten üyemiz var ve deminde belirttiğim gibi temel gayemiz  Şanlıurfa’ya hizmettir.

Faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şanlıurfa MİSİAD olarak genç bir dernek olmamıza rağmen aktif çalışmalara imza attık. Bu çalışmaları yürütürken de epeyce de bir yol aldığımızı düşünüyorum. Mesela MİSİAD adı altında birkaç tane platform oluşturduk. Bunların en başında Memleket Meclisi adı altındaki platformumuzdur. Bu platformumuz çatısı altında belirli periyotlar halinde bürokratlarımız, siyasilerimiz, işadamlarımızla bir araya geliyor ve Şanlıurfa’nın kalkınması hususunda istişareler yapıyoruz. Aynı zamanda Şanlıurfa MİSİAD’a bağlı olarak Memleketçi Spor Kulübü adı altında gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, sporu teşvik etmek amacı ile salon sporları daha ileri taşımak amacı bir spor kulübü kurduk.  

Şanlıurfa’nın sanayi potansiyeli hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Şanlıurfa sahip olduğu tarımsal üretim değerleri ile çok büyük bir sanayi potansiyeline sahip. Ama sanayileşme sürecinde çok büyük bir sancı içersindeyiz. Bugün 2 OSB’miz var ama bunun % 60-70’i çır çır fabrikası üzerine. Sanayi yatırımları konusunda çok ciddi sıkıntılarımız var bunun sebebi de insanlarımızın bir araya gelerek ortak bir yatırım yapamamasından kaynaklanıyor. Evet Şanlıurfa olarak çok önemli potansiyelimiz var. Biz MİSİAD olarak özellikle Tarıma Dayalı Sanayinin, Şanlıurfa için çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve bu konuda ağırlıklı olarak çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle de Sayın Faruk Çelik’in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olmasını Şanlıurfa için büyük bir şans olarak görüyor ve Tarıma Dayalı Sanayinin Şanlıurfa’da büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz. Bu konuda Sayın Bakan’dan beklentilerimiz çok yüksektir. İnşallah Sosyal Güvenlik Bakanı olarak gösterdiği başarıdan daha fazlasını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak gösterecek ve Şanlıurfa Tarıma Dayalı Sanayide ciddi adımlar atacaktır.

MİSİAD olarak tespit ettiğiniz sorunlar ve çözüm önerileri nelerdir?

Konuşmalarımızın satır aralarında sorunlara değiniyoruz. Özetlersek; Şanlıurfa’da maalesef ortak iş yapma kültürü henüz tam olarak yerleşmiş değil. Yerli yatırımcılarımız bir araya gelerek, sermayelerini, bilgi ve birikimlerini ortaya koyarak güçlü işletmeler oluşturamıyor. Hâlbuki Peygamberimiz bile buyuruyor ki; “iki kişi ortak olup iş yaparsa üçüncü ortakları benim”. Bizi MİSİAD olarak bu düsturu yerleştirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra herkesin malumu olan altyapı sorunlarımız var. Bakın; yıllar önce buradaki ürünleri dünya pazarlarına ulaştırmak üzere buraya hava limanı yapıldı. Ama ne yazık ki tarıma dayalı sanayimiz oluşturulamadığı için hava limanımızı atıl durumda. Çözüm olarak Şanlıurfa’da tarımsal üretimi mamul hale getirecek, işleyecek OSB’lerin kurulması gerekiyor. Şanlıurfa tarım deposu deniliyor, doğrudur. Ama bizim bir an önce ürettiğimiz tarımsal hammaddeyi burada işleyecek fabrikaları kurmamız gerekiyor. İnşallah bu konuda da adımların hızlı bir şekilde atılacağına inanıyoruz.

Teşvikler kapsamında genelde yabancı yatırımcı geliyor. Sizce yerli yatırımcı gerektiği kadar korunuyor mu?

Şöyle ifade edeyim; Şanlıurfa’ya gelen yabancı yatırımcı daha çok kurumsal firmalar. Şanlıurfalı yatırımcılara gelince demin belirttiğim gibi ortak iş yapma noktasında sıkıntıları aşamadığımız için yatırıma büyük bütçeler ayıramıyoruz. Bu da bireysel yatırımları ön plana çıkartıyor ve yatırımlar konusunda Şanlıurfalıyı eksik tutuyor. Yabancı yatırımcı konusunda da aslında Şanlıurfa’ya yatırım yapan çok fazla ulusal yatırımcı yok aslında. Bir elin parmaklarını geçmez bu sayı. Bunu artırmamız gerekiyor. Bu konuda da Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız gibi kurumlara çok büyük görev düşüyor. Bu kurumlarımızın elini taşın altına daha çok koyması gerekiyor. Mesela en büyük eksiklerimizden birisi yıllardır bu şehirde bir Fuar ve Kongre Merkezinin olmayışı idi ve şimdi çözüldü gibi. Ki bu Fuar ve Kongre Merkezi Şanlıurfa’nın bir marka olmasına, tanıtımına önemli bir katkı sağlayacaktır.

MİSİAD olarak sanayimizin gelişmesi için sizin çalışmalarınız nelerdir?

MİSİAD ve MİSİAD Şanlıurfa Şubesi olarak gerek yurt içinden gerekse yurtdışından şehrimize yatırımcı çekebilmek için faaliyetlerimiz devam ediyor. Çünkü Şanlıurfa yatırım yapılabilecek her şeye sahip. Evet; yanı başımızda bir savaş var, bölge sıkıntılı ama bu er yada geç bitecektir ve Şanlıurfa özellikle gıda üretim üssü olacaktır. Ama batıdan görünen güvenlikle ilgili bir algı var ki bizim bu algıyı kırmamız lazım. Bu konuda basına ve basın mensuplarına özellikle önemli görevler  düşüyor. Bunun yanı sıra şehrimizin gelişmesi için ortak akıl ve güç birliğine ihtiyacımız var ve bu konuda da Kayseri, Konya, Gaziantep gibi şehirler rol model alınabilir. Kısacası bu konuda tüm Şanlıurfalılar olarak elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.

Suriye iç savaşı ve mültecilerin Şanlıurfa ekonomisine etkisi konusundaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Maalesef 5 yıldır devam eden Suriye savaşından en çok etkilenen il Şanlıurfa oldu. Bugün 3 milyon civarında Suriyeli mültecinin bulunduğu Türkiye’de 750 bin civarında bir sayı ile Şanlıurfa en çok Suriyeli mültecinin barındığı il durumunda. Bu insanlara  barınması ve sahip çıkılması konusunda Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, STK’lara ve Şanlıurfalılara gerçekten teşekkür ediyorum. Ama şehrimize gelen bu kardeşlerimizin gerek iş konusunda gerekse kültür anlamında Şanlıurfa’ya ciddi sıkıntıları da oldu. En çok Suriyeli mülteciyi barındıran Şanlıurfa’da ucuz işgücünden dolayı yerli insanımız arasında işsizlik çoğaldı. Kayıt dışı işletme sayısında artış oldu. Bunlar ciddi sıkıntılar. Bu konuda ilgilerin gerekli tedbirleri alması gerekiyor.

Sanayinin gelişimi noktasında kurum, kuruluş ve STK’lar arasında koordinasyon ve işbirliği var mı?

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir; sanayinin gelişimi konusundaki en büyük lokomotif Ticaret ve Sanayi Odasıdır. Üzülerek belirteyim ki benimde daha önce görev aldığım ve halen üyesi olduğum Ticaret ve Sanayi Odasına sitemlerimi iletiyorum. Maalesef yapılan çalışmalarda Şanlıurfa MİSİAD olarak bizim görüşümüz alınmadı. Her halde Başkanımızın ve Yönetim Kurulunun bu konuda vakti yoktu diye düşünüyoruz. MİSİAD olarak bizimde yapılan çalışmalarla ilgili olarak fikirlerimizin alınmasını, raporların paylaşılmasını arzu ederdik.  Çatı bir örgüt olarak Ticaret ve Sanayi Odasının bu koordinasyonu sağlamasını arzu ediyoruz ama maalesef bu konuda bir eksiklik var. Örnek olarak Fuar ve Kongre Merkezinin kurulması ile ilgili bir protokol imzalandı. Bu konuda en azından iş adamları dernekleri bu konuya dahil edilebilirdi. Nihayetinde Ticaret ve Sanayi Odası bu derneklerle ve bu derneklere üye iş adamları ile bir şeyler yapacak. İnsani olarak kurum, kuruluş temsilcileri ile görüşüyoruz, dostluklar yürütüyoruz ama kurumsal olarak aynı masada yer almalıyız. Bizler derneğiz ve yaptırım gücümüz yok. Ama Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası gibi yaptırım gücü olan kurumların STK’ları dikkate alması ve ortak çalışma yürütmesi gerekiyor. Diğer STK’lara gelince zaman zaman bir araya geliyoruz. Ama bizim her şeyden önce dernek ve dernekçiliği masaya yatırmamız lazım. Bu konuda da ciddi sıkıntılar var. İş yapma konusunda maalesef ciddi sıkıntılar var.

Hayalinizde nasıl bir Şanlıurfa sanayisi var?

Hayalimde çok güçlü, Harran, Suruç, Viranşehir, Ceylanpınar ovalarında ürettiği tarımsal ürünleri kendi OSB’lerinde mamul hale getirip Türkiye ve başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyaya ihraç eden bir Şanlıurfa sanayisi var. Ama hayal etmek yetmiyor. Bunun için ortak bir iradeye gerek var. Maalesef en büyük sıkıntımız burada. 14 yıldır güçlü bir iktidar desteğine rağmen ne şehircilikte, ne kentsel dönüşümde ne de sanayide her hangi bir ilerleme kat etmiş değiliz. İktidara bu kadar vekil göndermişiz, Bakanımız var ama birçok konuda bir çok eksiğimiz var.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle size ve gazetenize Şanlıurfa sanayisi konusunda görüşlerimize yer verdiğiniz için teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Şanlıurfa sahip olduğu değerlerle sanayi konusunda büyük atılımlar gerçekleştirecektir. Özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik ile birlikte bu süreç daha da hızlanacaktır. Bizimde bu süreçte MİSİAD olarak her türlü maddi ve manevi desteği vermeye devam edeceğimizin de bilinmesini istiyorum ve bu vesile ile tüm üyelerimize, yatırımcılarımıza ve hemşerilerimize sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Şanlıurfa, Sanayisi”, adlı, röportaj, dizimizin, seferki, konuğu, Mem
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 19.10.2018
Bugün
19° - 28°
Cumartesi
18° - 23°
Pazar
16° - 20°
Şanlıurfa

Güncelleme: 19.10.2018
İmsak
05:08
Sabah
06:29
Öğle
12:17
İkindi
15:21
Akşam
17:53
Yatsı
19:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı