Haber Detayı
24 Kasım 2016 - Perşembe 08:18 Bu haber 5211 kez okundu
 
GıranPark, Çermik"i çekim merkezi yapacak
Bu haftaki röportaj konuğumuz Çermik'e ve bölgeye yakışır bir beş yıldızlı termal otel GıranPark'ı kazandıran girişimcililerden birisi olan Salih Yıldız oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT / Sağlık turizmi ve GıranPark Termal Otel hakkında Salih Yıldız'a sorduklarımız ve aldığımız cevaplar..

Sizi tanıyabilir miyiz?
İsmim Salih Yıldız 36 yaşındayım.Diyarbakır, Çermik'liyim. Abim, Yunus Yıldız ve Ömer Özkan bey ile birlikte GıranPark Termal Otelin yatırımcısıyız.

GıranPark Termal Otel hakkında bilgi alabilir miyiz?
Otelimizin inşaat süreci 2015'in 6. Ayında başlamış olup 9 ay sonra bitti. Yaklaşık 4,5 aydır faaliyetteyiz. Otelimiz 32.000m2 alana sahip olup 4 süit ve 1 Kingsüit olmak üzere 84 odaya ve 270 yatak kapasitelidir. Tamamen Avrupa standartlarına uygun olan otelimizde Termal havuzlar, Türk hamamı, Fin Hamamı, masaj odası, çamur odası, sauna, tuz odası, buhar odası vitamin bar ve kafeteryalar olup müşterilerimizin huzurlu ve sağlıklı bir ortamda termal kaplıcaların şifasından faydalanabilecekleri nezih bir ortama sahiptir. İnanıyoruz ki ; GıranPark Termal Otel verdiği hizmet kalitesi ile Çermik'i termal turizm ve sağlık turizmi konusunda çekim merkezi yapacaktır inşallah.

Çermik'e böyle devasa bir yatırım yapmak fikri nereden doğdu?
Öncelikle Çermikliyiz. Burada doğduk ve buranın ekmeğini yiyoruz. Bunun yanı sıra gerçekten Çermik'i Diyarbakır'ı ve bölgemizi seviyoruz. Bundan dolayı da 2000 yılından bu tarafa da memleketimize yatırım yapıyoruz. Diyarbakır OSB'ye un fabrikası açarak ilk yatırım yapanlardanız. Çermik'e gelince hem memleketimiz hem de sağlık turizmi alanında potansiyeli olduğu için yatırım yapma kararı aldık.
Bilindiği üzere Çermik kaplıca yanı termal turizm açısından bölgede bilinen ve rağbet gören bir yer. Günlük 4.000-5.000 insanın geldiği bir yer. Ama konaklama açısından eksikliğin olduğu bir yer olduğunu his ettik ve bu eksikliği gidermek adına hem kendimize hem de ilçemiz insanına kaktı sağlamak adına böyle bir yatırıma giriştik. Bu yatırımla da hem şifa arayan bölge insanımızın başka yerlere gitmesine gerek kalmadı hem de Çermik'in misafir ağırlama kapasitesi arttı diyebilirim.

Çermik'in sağlık turizmi açısından potansiyeli nedir?
Bilindiği üzere kaplıcalar suları ( içme veya termal) tarih boyunca insanlar için şifa kaynağı olmuştur. Çermik ise yaklaşık 1.000 yıldır bilinen bir yer Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Mardin, Adıyaman gibi Güneydoğu Anadolu bölgesinin bir çok ilinden vatandaşımızın ziyaret ettiği bir kaplıca merkezi. Kaplıca olarak su kalitesi dünyada ikinci sırada gelen su özelliklerine sahip ve 05.04.2005 yılında 1192 Protokol numarası ile Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından su analizi yapılarak kaplıca suyunun kimyasal ve biyolojik analizler sonucunda insan sağlığına elverişli olduğu görülmüştür. Çermik termal suyunun eklem hastalıklarından romatizmaya, kadın hastalıklarından kemik erimesine, iltihabi romatizmalara kadar bir çok hastalık grubunda etkili olduğu bilinmektedir.
İşte bu özelliklerden dolayı da Çermik Kaplıcaları veya değir bir adlandırma ile Çermik Termal suyu bir şifa kaynağı olması hesabı ve çermik'in bölgenin tam ortasına bulunması, ulaşımının bölge insanı için çok kolay olması itibarı ile de büyük bir sağlık turizmi potansiyeline sahiptir.

Yatırımınızın büyüklüğü ve ticari risk sizi korkutmadı mı?
Korkutmadı dersek yalan olur. Her ticari risk kendi içersinde bir risk barındırır ama çok ta korkmadık. Çünkü Çermik'in potansiyelini biliyoruz ve buna güveniyoruz. Biz 90' lı yıllarda ki sıkıntılı dönemlerde bile buranın ne kadar misafir çektiğini biliyoruz. Dolayısı ile çermik'in potansiyeli bize büyük bir güven aşıladı diyebilirim.


Son yıllarda sağlık turizmi büyük bir yükselişti. İnsanlar artık sağlıkları için daha çok para harcıyor ve sağlıklarına önem veriyor. Sağlık turizmi hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Tespitiniz çok doğru. Günümüzde insanlar artık sağlıklarına daha çok önem veriyor ve sağlıkta kimyasallardan doğallığa büyük bir yöneliş var. Sıcak su da Allah vergisi bir şifa kaynağı ve insanlar bundan büyük fayda görüyor. Zaten insanlar şifa bulmasa böyle yerlere gelmez. Bunların ışığında artık insanlar şifa ararken bu potansiyeli keşfetti ve bu şifa kaynaklarına gelerek rahat, sağlıklı ortamlarda kalmak istiyorlar. Özetlersek; sağlık turizmi gerçekten yükselen bir çizgi içersinde ve bizde bu potansiyelimizi yükseltmek ve buraya daha fazla yerli ve yabancı turist çekmek istiyoruz. Bunun içindir ki buraya önemli bir tesis kazandırdık.

SGK artık alternatif sağlık yöntemlerini karşılamaya başladı ve portföyüne aldı. Sizin SGK ile anlaşmanız var mı?
Henüz yok ama, Bu konuda bir çalışmamız var. Ama bu başlı başına önemli bir konu ve ayrı bir çalışma gerektiriyor. SGK ile anlaşma olduğu zaman ayrı bir tesis ve ayrı bir işletme kuralları gerekiyor. Projemizde var ve inşallah ileride bunun da olacağını düşünüyorum.

Yatırımınızı gerçekleştirirken TKDK, Kalkınma Ajansı gibi kurumların hibe desteğini kullandınız mı?
Hayır, kullanmadık. Çünkü verilen hibe desteği bizim harcamalarımızın yanında çok cüzi bir miktar ve siz hibe desteği aldığınız zaman o kurumların projelerine uyma zorunluluğunuz var. Halbuki bizim yatırım projemizi bize özeldi ve kendi hayallerimizi barındırıyordu. Hibe destekleri konusunda şunu eklemek isterim; bölgede verilen destekler gözden geçirilmeli ve daha gerçekçi olmalı. Örnek olarak çelik kasaya, masaya bu destek veriliyor. Bunun yatırımcıya bir katkısı yok. Bu durum revize edilmelidir diye düşünüyorum.
Afyon, Kızılcahamam, gibi bölgeler ile rekabet etme gibi bir durumunuz var mı?
Biz bunu bir rekabet olarak görmüyoruz. Buna memnuniyet dersek daha doğru bir kavram olur diye düşünüyorum. Bizim hedefimiz gelen misafirlerimizi memnun etmektir. Asıl olan budur diye düşünüyorum ve en iyi kararı verecek olan da misafirlerdir müşterilerdir.

Misafir, müşteri memnuniyeti konusunda size geri dönüşler nasıl?
Bütün samimiyetimle ve hiçbir reklam kaygısı olmadan söylüyorum; bize gelen misafirlerin%99'undan teşekkür ve takdir alıyoruz. Bu memnuniyet bize bütün yorgunluğumuzu unutturmakla beraber gelecek açısından büyük bir moral kaynağı oluyor. Hatta bir anımı paylaşmak isterim; bir ihtiyar amaca ile asansörde karşılaştık. Kendimi tanıtmadan memnuniyetini sordum. " Buranın toprağını elleyen, buraya bir çivi çakandan Allah razı olsun" dedi. Kendimi tanıtınca bana bir sarıldı alnımdan öptü. O an o kadar duygulandım ki ağlamak istedim.

Böyle bir tesisin Çermik'e faydaları neler oldu?
Öncelikli böyle bir tesisin Çermik'e kurulacağını kimse hayal bile edemiyordu. Biz 9 ayda böyle bir tesisi Çermik'e ve bölge turizmine kazandırdık. Tesis açılınca insanlar bu tesisin yöreye ne kadar faydalı olduğunu bizzat gördü. En basiti burada çalışan 80-90 personelimiz Çermik'li. Bu insanlar bu tesiste çalışarak evine ekmek götürüyor. Böyle hayırlı bir şeye vesile olmanın mutluluğunu tarifi yoktur. İnsanlar sizi örnek gösteriyor ve buna şahitlik edince de mutlu oluyorsunuz.

Kalifiye elemen sıkıntınız var mı?
Maalesef var. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de yetişmiş personel sıkıntısı yaşıyoruz.


Bölge girişimcilerine tavsiyeleriniz ve çağrınız var mı?
Bölgemizin girişimcilerine çağrım şu; herkes mümkün mertebe kendi iline, ilçesine yatırım yapsın. Yapsınlar ki ilçelerimiz, ilimiz ve bölgemiz gelişsin. Ufak veya büyük fark etmez yeter ki yapsınlar.Yoksa başka illerden veya bölgelerden insanlar gelip burada kolay kolay yatırım yapmaz ve yapmıyor da. Halbuki bizim doğduğumuz yerlere karşı bir vefa borcumuz var. Ama bizden başka bölgelere yatırımcı gidiyor.

Vatandaşlarımıza bir mesajınız var mı?
Evet var. Bizler vatandaşlarımızın hizmetine böyle bir tesis kazandırdık. Onlarında bize sahip çıkmasını istiyoruz. Evet burası bir ticari işletme ama vatandaşlarımız böylesi güzel bir yerde uzaklara gitmeden aradıkları şifayı bulacaklardır inşallah. Vatandaşlarımız Çermik'i bir ziyaret etsinler, tesisimizi bir ziyaret etsinler, kaliteyi ve hizmeti görsünler inşallah kendileri de memnun kalacaktır İşte o zaman bizde, insanımızda bölgemizde kısacası hep beraber kazandığımızı göreceğiz.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Davetimizi kabul edip geldikleri için ŞUTUDER', size teşekkür ediyorum. Bu röportaj vesilesi ile Şanlıurfalı kardeşlerimize sesimizi duyurma , tesisi tanıtma imkanı verdiğiniz gazetenize de teşekkür ediyorum ve vatandaşlarımızı Çermik'te GıranPark Termal Otel'de misafir etmekten mutluluk duyacağımızı belirterek en kalbi duygularımı gönderiyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportaj, konuğumuz, Çermike, bölgeye, yakışır, bir, beş, yıldızlı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı