Haber Detayı
09 Eylül 2016 - Cuma 09:25 Bu haber 1043 kez okundu
 
Genel Sağlık Sigortası borçları silindi
Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının da yapılandırılmasını içine alan 6736 sayılı torba yasası ile ilgili bilgilendirmede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödemeyen 25 yaşının altındaki gençlerin prim borçlarının silindiğini söyledi.
Sağlık Haberi
Genel Sağlık Sigortası borçları silindi

Sedat KUŞULAY / Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü yaptığı basın açıklamasıyla,19 Ağustos 2016 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının da yapılandırılmasını içine alan 6736 sayılı torba yasası ile ilgili bilgilendirmede bulundu.
İşveren ve sigortalıların Haziran 2016 ayı ve öncesine ait prim borçları yapılandırılacağını söyleyen Ünlü, bu yasanın 4/a,b,c statülerinden kaynaklanan prim, kesenek, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, SGDP ( Şubat ayına kadar olan) İsteğe bağlı, topluluk sigortası primleri, ÖİV, Damga vergisi, Eğitim katkı payı, idari para cezaları ve buna bağlı gecikme zamları, 30/6/2016 tarihine kadar bitirilmiş Özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik üzerinde hesaplanan sigorta primleri, Genel sağlık sigortası kapsamında primini kendi ödeyenlerin prim borçları ve buna bağlı gecikme zammı alacaklarını kapsadığını belirtti.
Ünlü, "Rücu alacakları, geçici 17, (Geçici 63 maddeleri gereği durdurulan Esnaf Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur sigortalılığının ihya edilmesi halinde ortaya çıkacak alacak tutarı, Sağlık Hizmet Sunucularına (hastaneler, eczaneler, optikçiler) yersiz yapılan ödemelerden veya bunlara kesilen cezai şartlardan doğan alacaklar, kira alacakları Kapsam dışı bırakılmıştır. Dolayısıyla bu borçlar yapılandırılmayacaktır" dedi.

Yapılandırma Ne Sağlıyor?
Bu borçların anaparaları ödeme sürelerinin bittiği tarihten torba yasanın yayımlandığı 19 Ağustos arasında geçen süre için Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları esas olarak bir hesap yapılacağını ifade eden Ünlü, "Bu hesaplanan tutar süresi içerisinde ödenmesi halinde bu borçlara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı fer' i alacakların tamamından vazgeçilecektir. Yapılandırılmış borçların peşin/ilk taksit ödeme süresinde (2/1/2017 tarihine kadar) tamamen ödenmesi halinde Yİ-ÜFE'nin %50'si silinecek, borç aslı ve hesaplanan Yİ-ÜFE'nin kalan % 50'si tahsil edilecek. Gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacaklar alınmayacaktır.

Fer'i Borçlarda İndirim
Yapılandırma kapsamına giren alacakların; asıllarının kanunun yayımı tarihinden önce ödenmiş olması şartıyla ve 19/8/2016 tarihi itibarıyla aslı ödenmiş fer'i alacağın % 40'ının ödeme süresi içerisinde peşin ya da taksitle ödenmesi halinde aslı ödenmiş fer'i alacağın % 60'ının tahsilinden vazgeçileceğini söyleyen Ünlü, "Aslı ödenmiş fer'i borçlar içinde peşin ve taksitler halinde ödeme imkânı getirilmektedir. Kanun kapsamından çıkmış işyerlerine ait 31/12/2014 tarihi veya öncesine ait Sigorta primi, İşsizlik sigortası primi, Sosyal güvenlik primi Ve idari para cezalarının asılları toplamı 50 Türk Lirasını aşmayan alacaklar; Tutarına bakılmaksızın bu alacaklara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'ilerinin ve aslı ödenmiş olan fer'i alacaklardan tutarı 100 Türk Lirasını aşmayanların tahsilinden vazgeçilmiştir.

Genel Sağlık Sigortalılarına Sağlanan Haklar
Bir hususa özellikle dikkat çekmek istiyorum. 6663 Sayılı Kanun kapsamında 25 yaşın altında ki26/04/2016 olan borçlar silindiği hususuna dikkat çeken Ünlü, " 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren eğer bir borcunuz olursa ve bu beyaz sayfadan istifade etmeyecekseniz, sağlık hizmetlerinden de yararlanamayacağınız anlamı çıkmaktadır. Onun için gelir testi yaptırılmasını istiyoruz. Sosyal Güvenlik sisteminizin orta direği sürdürülebilir olmasıdır. Bilindiği üzere 25 yaşın altındaki borçlar silindi. Bu durumun dışında olup, üniversiteye gidiyorsa 25, liseye gidiyorsa 20 yaşını, okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen kişiler çalışmaya başlamamışlarsa 31/01/2017 tarihinden önce gelir testi yaptırmak zorundalar" diye konuştu.


Gelir testi yapanların dikkat edilmesi gereken hususlar
Gelir testi yapacakların dikkat etmesi gereken önemli kurallara değinen Ünlü, "Kanunun Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescil edilen sigortalılara "Gelir Testine Müracaat Bildirim Tebligatı (Ek-1)" formu tebliğ edilip edilmediğine bakılmaksızın, süresi içinde ilk defa gelir testine gidenlerin; Gelir testi sonucu (g-2) gelir seviyesinden düşük ise ilk tescil başlangıç tarihi itibarıyla (g-1,c-1) gelir seviyesi üzerinden tescili yapılacaktır.2016 yılı Haziran ayı ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borcu bulunanlar; 31/1/2017 tarihi mesai bitimine kadar yerleşim yerlerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunmaları şartıyla en geç 28/2/2017 tarihine kadar, 12 ayda eşit aylık taksitle ödeme talebinde bulunmaları halinde ilk taksiti, peşin ödeme talebinde bulunmaları halinde ise prim borcu aslının tamamını herhangi bir faiz uygulanmadan ödeyebilecektir. Ayrıca, peşin ödeme tercih edilmiş olmasına rağmen 28/2/2017 tarihine kadar başvuruda bulunulması halinde peşin ödeme başvuruları, 12 taksit sayısına göre taksitlendirilebilecektir" ifadelerinde bulundu.

Son başvuru için 31 Ekim son tarih
Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların için 19 Ağustos 2016 tarihinden itibaren başvurular başladığını söyleyen Ünlü, "31.10.2016 başvuruların son günüdür. GSS sigortalıları için bu süre 31.01.2017 olarak düzenlenmiştir. İşverenlerimiz internet üzerinden e-sigorta kanalıyla müracaat edebilirler ve sistem tarafından onaylanmasına müteakip taksit tutarlarını e-sigorta kanalıyla görebileceklerdir. Birden fazla işyeri olan işverenlerimiz her işyeri için ayrı ayrı başvuruda bulunması gerekmektedir. Tüm borçlularımızın Son günü beklemeden bir an önce müracaat etmelerini rica ediyorum" diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sosyal, Güvenlik, Kurumu, alacaklarının, da, yapılandırılmasını, içine, alan, 67
Yorumlar
Haber Yazılımı