301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ocak 2017 - Cumartesi 11:07 Bu haber 6112 kez okundu
 
"Gençlerimizin ruhuna dokunmak zorundayız"
Bu haftaki röportajımızın konuğu Şanlıurfa Gençlik Merkezleri Koordinatör Müdürü ve Karaköprü Gençlik Merkezi Müdürü Mustafa Kırıkçı oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat  / Gençlik Merkezleri, faaliyetleri ve gençlik hakkında Mustafa Kırıkçı’ya sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Gençlik Merkezleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gençlik Merkezleri; Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak gençlerimizin boş  zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirmek, bilgi ve beceri sahibi olmalarına yardımcı olmak, gençlik faaliyetlerini planlamak, programlamak, yönetmek, denetlemek, değerlendirmek ve geliştirmek amacı kurulmuş olup Milli- Manevi değerlere sahip. Ülkesini seven, zamanını eğitim, sanat, sportif faaliyetlerle değerlendiren ülkesinin ve ailesinin geleceği olan pırıl pırıl gençler yetiştirme hedefinde olan bir kurumdur.  Bakanlığımızın üç ana sorumluluk  alanından ( Yurtlar, Spor Hizmetleri, Gençlik Hizmetleri) biri olup Gençlik Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olup   Hükümetimizin son dönemlerde  en çok önem verdiği kurumlardan birisidir.

Şu an Türkiye’de 330 yakın Gençlik Merkezi bulunmakta olup bunun 9 tanesi Şanlıurfa’da gençlerimize hizmet vermekte olup faaliyet alanları ile daha çok gence ve ailelerine ulaşmayı gaye edinmiştir.

Siz Karaköprü Gençlik Merkezi Müdürü olup aynı zamanda Şanlıurfa Gençlik Merkezleri Koordinatörü olarak ta görev yapıyorsunuz. Göreviniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gençlik Merkezleri Koordinatör Müdürlüğü Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet göstermekte olup Gençlik Merkezlerinin iş ve işleyişine, faaliyetlerine, planlamasına yönelik koordinasyonunu sağlar. Bu manada Koordinatörlük olayı istişare mevhumu içerisinde yapılan faaliyetlerin ortak olarak gerçekleştirilmesi konusunda çalışır diyebilirim. Acizane bizde bu görevi yürütme çabası içerisindeyiz

Gençlik bir çok kötülüğün hedefi halinde. Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan korunması ve kendi değerlerine sahip olarak yetişmesi için Gençlik Merkezlerinin önemi nedir?

Sizin de işaret ettiğiniz gibi gençlik madde bağımlığından , internet bağımlılığına, terör örgütlerinin tuzaklarına kadar maalesef bir çok kötülüğün hedefi halinde. Bunun yanı sıra ta ilkokul sıralarından üniversiteye hatta daha sonrasına kadar ders çalışma, sınavlar ile boğuşmak durumunda. Gençlerimiz bu tehditler ve geleceğe hazırlanma kaygısı içeresinde aslında fıtratı olan çocukluğunu, gençliğini yaşama fırsatı bulamıyorlar. İşte tam burada Gençlik Merkezleri gençlere Milli- Manevi değerler atmosferinde düzenlediği spor, eğitim, sanat, tarih, sosyal duyarlılık  gibi alanlarda düzenlediği faaliyetlerle gençlerin yetişmesi için gereken ortamları oluşturuyor.  Gençlik Merkezlerimiz üstlendikleri bu misyon ile ve gerçekleştirdikleri bir çok faaliyet ile ülkemizde gerçekten de çok önemli bir görevi yerine getiriyor.

Şanlıurfa’da Gençlik Merkezlerine devam eden kaç gencimiz var?

Şöyle ifade edeyim; Gençlik Merkezlerimize sürekli gelen, haftada bir gelen şeklinde bizimle teması olan genç sayımız 45.000 civarında. Ama yaptığımız ve bundan sonraki yapacağımız faaliyetlerle Gençlik Merkezlerimizden faydalanan ve faaliyetlerimize katılacak olan genç sayımızın daha da artacağına inancımız tamdır. Bakanlık, İl Müdürlüğü ve Gençlik Merkezleri olarak ta bizim tüm gayemiz bu rakamlarının daha da artması yönündedir.

Şanlıurfa Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip. 9 Gençlik Merkezi Şanlıurfa için yeterli mi?

Bilindiği üzere Bakanlığımız en genç Bakanlık. Bakanlığımızın yürüttüğü faaliyetler daha önce Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülüyordu. Bunun ışığında; 9 rakamı Şanlıurfa için az diyebiliriz. Ama bu rakamın Samsun’dan sonra en yüksek rakam olduğunu söylersek Bakanlığımızın Şanlıurfa’ya verdiği önemi de vurgulamış oluruz. Aslında Gençlik Merkezleri bugünkü manası ile yeni bir oluşum diyebiliriz. Daha önceki örnekleri milli-manevi değerlerden uzak , eğlence merkezleri gibi algılanıyordu. Ama bugünkü faaliyetleri manasında yeni yeni keşfediliyor ve keşfedildikçe de Gençlik Merkezlerine talep artacaktır ve artıyor da.

Müdürü olduğunuz Karaköprü Gençlik Merkezi Hakkında bilgi alabilir miyiz?

Karaköprü Gençlik Merkezimiz; Şanlıurfa’da ki proje dahilindeki tek proje. Bakanlık Projesi ile yapılmış bir merkezdir. Spor, kültür sanat, alanında faaliyetlerin yürütüldüğü bir merkez. Konum olarak cazibe merkezi haline gelmiş bir Gençlik Merkezi. Faaliyetlerimize gelince; atölye çalışmalarımız, kulüp çalışmaları ve % 50’si dışarıda diyebileceğimiz faaliyetlerimiz var. Değerler Eğitimi, Kuran-ı kerim Eğitimi, sosyal Bilimler Atölyesi, Dil Atölyesi, İnivasyon Atölyesi gibi faaliyetlerin yanı sıra sportif branşlarda faaliyetlerimizin yanı sıra İzcilik kampı, Günübirlik geziler, dışarıdan gençlerimizi ağırlamak ve rehberlik yapmak gibi Bakanlığımızın ve Merkezimizin yürüttüğü çalışmalarımız var.

Yirmiye yakın alanda yürüttüğümüz çalışmaları özetlersek bunların bir kısmı sanat, bir kısmı spor, bir kısmı atölye çalışmaları, diğer kalan kısmı da dışarıda yürüttüğümüz çalışmalardır. Bir diğer aktif çalışmamız da Suriyeli muhacirlere yönelik yürüttüğümüz çalışmalardır.

Faaliyetlerinize katılan gençlere ve ailelerine yönelik farkındalık konusunda  izlenimleriniz nelerdir?

Önemli bir noktaya temas ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Gerçekten de faaliyetlerimize katılan gençlerde önemli bir gelişme gözlemliyoruz. Bizim gözlemimizin yanı sıra bu dönüşümü ailelerden de alıyoruz. Kaldı ki bizim faaliyetlerimiz gençlerimizin yanı sıra ailelerimize de yönelik. Bizim “Çaya geliyoruz” diye bir projemiz var mesela. Bu projede gayemiz merkezimize gelen gençlerimizin yanı sıra ailelerimiz de bu faaliyetlere kazandırmak. Acizane ben burada 1,5 yıldır görev yapıyorum. Benden öncede değerli bir kardeşimiz görev yapıyordu. Diğer merkezlerimizde de çok değerli yöneticilerimiz arkadaşlarımız görev yapıyor. Yaptığımız istişare ve gözlemlerde bize ailelerden gelen ortak görüş şu; buradaki faaliyetlere katılan çocuklarımız olumlu gelişmeler içerisinde. Bunun aksine bir görüş duymadık. Aksine namazına başlayan, Kuran-ı kerim okumaya başlayan, sosyalleşen, sorumluk alan , derslerine önem veren, ailesine daha saygılı davranan  gençlerin sayısının  gittikçe arttığını görüyoruz, şahitlik ediyoruz. Zaten bizimde hedefimiz budur. Bu ruhu yakaladığımız için mutluluk duyuyoruz.

Biz yaptığımız iş gereği gençlerin ruhuna dokunmak zorundayız ve gerçekten de gençlerimizin ruhuna dokunuyoruz, Bu bir görev değil gönüllülük olayıdır. Biz geleceğin gençlerini yetiştirmek zorundayız.  Bu manada biz bütün gençlerimizin ruhuna dokunmak zorundayız. Bunun zaruretini 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında daha çok gördük ve bu manada da milli- manevi değerlerine sahip gençlerin yetiştirilmesine daha önem ve hız verdik. Bu manada Gençlik Merkezleri güvenli bir yuvadır. Ben bundan dolayı Hükümetimize, Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Faaliyetlerinizde koordine içerisinde olduğunuz kurum, kuruluş ve STK var mı?

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ve ona bağlı müdürlüklerle koordineli çalışıyoruz.  Bu manada hem okullar üzerinden hem de Halk Eğitim Müdürlükleri üzerinden programlarımız ciddi bir şekilde destekleniyor. Acizane Milli Eğitim Müdürümüzün şahsında tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Belediyelere gelince maalesef irtibatımız istediğimiz düzeyde değil. İrtibatımız var ama daha çok protokol düzeyinde. Belediyeler zaman zaman bu kulvarı kendileri oluşturmaya çalışıyorlar hatta bizim tecrübelerimizden faydalanmak isteyen belediyelerde oldu. Ama gençlere yönelik hizmette fiziki çalışmalardan ziyade manevi boyutu çok önemli. Eğer o maneviyat verilmediği, o ruh yakalanmadığı zaman verilen hizmet çok eksik kalır. Gençlik Merkezleri konusunda  Bakanlığımızın denetim politikaları çok yüksek düzeyde olup, atamalarda daha hassas davranılıyor ve verimde alınıyor.

Gençlik Merkezlerinin faaliyetlerine katılan gençlerdeki değişimi gördüğünüz zaman sizler neler hissediyorsunuz?

Bizim gayemiz milli-manevi değerlerine sahip gençler yetiştirmek ve bu manada Gençlik Merkezlerimize gelip güzel ahlak sahibi olan, güzel ahlakını daha da güzelleştiren gençleri görmek bizi inanılmaz derecede mutlu ediyor. Bize bu işi en çok sevdiren kısmı bu. Gençlik inanılmaz bir tehdit altında. Bizim de hedef kitlemiz gençler. Biz ülkemizin geleceği olan kişilikli, onurlu, milli- manevi değerlere sahip gençlerin yetişmesi için çalışıyoruz ve bu çalışma bize büyük bir güç kuvvet veriyor. Düşünün bir gencin gelip burada gitar öğrenmesi, gitarını çalıp namaz saati geldiğinde namazını kılması kadar güzel bir şey olabilir mi?

Gençlik Merkezlerinin faaliyetlerinin tanıtılmasında yerel medyadan beklentileriniz nelerdir?

Gençlik Merkezlerimiz gerçekten güzel faaliyetlere imza atıyorlar ama bu faaliyetlerin tanıtılmasında ciddi anlamda ihtiyacımız var. Özellikle reklam kısmından ziyade kurumsal olarak tanıtım faaliyetlerine ihtiyaç var. Yerel medya bu konuda faaliyetlerimize yer veriyor ama inşallah önümüzdeki süreçte daha güzel bir koordinasyon ile faaliyetlerimizin yerel medyada daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Gençlere ve ailelerine tavsiyeleriniz ve çağrınız var mı?

Gençlerimiz ailelerinin ve ülkemizin geleceğidir. Genç kardeşlerimiz maddi ve manevi anlamda donanımlı olmalıdır. Hele hele 21. Yüzyılda donanımlı gençlerimize ihtiyaç vardır. Bu manada kendilerini yetiştirebilmeleri için Gençlik Merkezlerimizin kapıları kendilerine sonuna kadar açıktır. Gençlerimiz gelsinler bir çayımızı içsinler, buradaki ortamı görsünler. Ha keza aynı tavsiyelerimiz ailelerimiz içinde geçerli. Burası gençlere açık olduğu kadar ailelerimize de açıktır ve onları da mutlaka çayımızı içmeye bekliyoruz.

Anlattıklarınız  ışığında Gençlik Merkezleri gençler için güvenli kalelerdir diyebilir miyiz?

Elbette. Gençler Gençlik Merkezlerinin odağında olan yaş grubudur. Vakıflara, STK’lara, ailelere açık çağrıda bulunuyorum; siz hangi duygu ve düşünceleri gençlerimize yaşatmak istiyorsanız bizde burada aynı gaye için çalışıyoruz. Bir çok STK’mızın sahip olmadığı fiziki ve maddi şartlara sahibiz ve bu şartlar bizde mevcut. Çalışanlar olarak ta hiçbir mesai mevhumu gözetmiyoruz. Dini bayramlar hariç yaklaşık 360 gün buradayız. Devlet bize her imkanı vermiş. Gelin bu imkanlardan faydalanın derim. Ve geleceğin gençliğini yetiştirmede Gençlik Merkezleri parlayan yıldızlar olarak daha da parlayacaktır.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle bu röportaj fırsatı için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Gençlerimizin bizi ziyaret etmelerini, sosyal medya üzerinden faaliyetlerimizi takip etmelerini tavsiye ediyorum. Gençlerimiz bizimle tanıştıkları zaman kendilerine uygun mutlaka bir faaliyet alanlarının olacağını göreceklerdir diyorum ve bütün gençlerimize ve ailelerine en kalbi muhabbetlerimi sunuyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, Şanlıurfa, Gençlik, Merkezleri, Koordinatör
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı