Haber Detayı
30 Ağustos 2016 - Salı 09:45 Bu haber 3637 kez okundu
 
Gelişen teknolojiyi, konutlarımıza yansıtıyoruz
‘Urfa'yı İnşa Edenler’ röportaj serimizin 2. bölümünde Akelçi Yapı'yı konuk ettik. Gelişen teknolojinin getirdiği yenilikleri, konut projelerine yansıttıklarını belirten Akelçi Yapı Ortaklarından Ahmet Mikdat Akelçi, "Sektördeki tüm yenilikleri yakından takip ediyoruz. Teknolojiyi geri planda tutarsanız, siz de geri kalırsınız.
Röportaj HaberiRöportaj: Sedat KUŞULAY- Enes POLAT /  Konut alacak insanlar da yenilik görmeyi bekliyor. Akelçi Yapı bu noktada kurulduğu günden bu yana müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor" dedi

AKELÇİ YAPI, SEKTÖRDE KAÇ YILDIR FAALİYET GÖSTERİYOR?
20 yılı aşkındır inşaat sektöründeyiz. Bu şirketi ben ve amcam birlikte kurduk ve beraber yürütüyoruz. 20 yıl önce Urfa'nın fiziki durumu gözetildiğinde daha az sayıda ve daha küçük ölçekte inşaatların yapılığını söyleyebiliriz. Sektörde ağırlıklı olarak kooperatifler faaliyet gösteriyordu. Biz de Akelçi Yapı olarak zorlu bir sürecin ardından buralara geldik.

YAPMIŞ OLDUĞUNUZ İLK BİNA NEREDE VE HANGİ SEMTTE? İLK İNŞAATINIZ TAMAMLANDIĞINDA NELER HİSSETTİNİZ?
Yapmış olduğumuz ilk bina Veysel Karani Mahallesi'ndeydi. Bu binayı 2000 yılında binayı bitirdik. İlk yıllarımızda inşaatlarımızı tekli apartman şeklinde yapıyorduk. Bu anlamda Yenişehir ve Sırrım Karşıyaka bölgelerinde yapmış olduğumuz konutlarda daha lokal ve küçük ölçekli çalıştık. Ülkemizin son 13 yılda yakalamış olduğu ekonomik ivme ile inşaat sektöründe ciddi gelişmeler kaydedildi. Biz de bu kazanımlar doğrultusunda inşaat sektöründe son dönemlerde kompleks olarak sosyal alanları, kapalı otoparkı ve yeşil alanları olan sitelere yönelmeye başladık. Genellikle üs sekmende siteler yapıyoruz. Oyun parkları ve otoparkı olan geniş evler yapmaya özen gösteriyoruz. İşimizi severek ve özenerek yapıyoruz. Bu insanın motivasyonunu artıran önemli bir unsur.

AKELÇİ YAPI, 20 YILLIK MESLEK HAYATINA KAÇ PROJE SIĞDIRDI?
20 yıllık meslek hayatımızda 25 projeye imza attık. Bunların 8'i site şeklinde diğerlerini ise apartman inşaatlarından oluşuyor. Yenişehir bölgesinde inşaat çalışmalarına ağırlık verdik. Son zamanlarda ise Sırrın Karşıyaka bölgesinde inşaatlar yapmaya başladık. Yine Sırrın Karşıyaka bölgesinde 60 dönümlük arsa üzerine 2 blok 64 dairelik bir projemiz var.

MÜŞTERİLERİLERİNİZLE OLAN İLİŞKİLERİNİZDEN BAHSEDERMİSİNİZ?
Bir tabir vardır ya, "Müşteri her zaman haklıdır" Biz de bu sözü düstur edindik. Müşteri memnuniyeti Akelçi İnşaat için her zaman ön planda olmuştur. Mesela bir daireyi teslim alan müşterimiz aradan bir, iki ya da üç yıl bile geçse herhangi bir şikayeti varsa biz onu dikkate alıyoruz. Karşılaşmış olduğu sıkıntıyı giderip müşteriyi memnun etmek için uğraşıyoruz. Bu nedenle bizden daire alan herkes dostlarına ve çevresine bizi tavsiye ediyor. Müşteri müşteriyi getiriyor.

PEKİ, İNŞA ETTİĞİNİZ KONUTLAR HER KESİMDEN İNSANA HİTAP EDİYOR MU?
Tamamladığımız her proje her kesimden vatandaşa hitap etmiyor. Son dönemlerde yaptığımız daireler 5 odalı ve geniş metrekareli evler olduğu için fiyatlar ister istemez yükseliyor. Fiyatların yükselmesinin bir diğer sebebi de arsa fiyatlarındaki uçukluk. Bu da dar gelirli ailelerin ev almalarını zorlaştırıyor. Yaptığımız evler memur kesimi ve zengin kesimlere hitap ediyor. Ancak dar gelirli ailelerimizi düşünerek onlar için de projeler geliştiriyoruz. İnşallah yakın zamanda bu projeleri de hayata geçirmeye başlayacağız.

AKELÇİ YAPI, ÖDEME KOŞULLARINDA MÜŞTERİLERİNE KOLAYLIKLAR SUNUYOR MU?
Tabi. Sonuçta Urfa şartlarında ev sahibi olmak kolay değil. Fiyatlar yüksek. Biz de müşterilerimize ödeme koşullarında kolaylık sağlıyoruz. Aldıkları dairelerin ücretini yarısını peşin olarak kalan yarısını ise 15 ay vade ile tahsil ediyoruz.

SEKTÖRDE FAALİYET GÖSTEREN BİRÇOK İNŞAAT FİRMASI VAR. SİZİ DİĞER FİRMALARDAN AYIRAN DEĞERLER NEDİR?
Öncelikle biz bu işi severek yapıyoruz. Az önce bahsettiğim gibi müşterilerimize çok önem veriyoruz. Bizde müşteri memnuniyeti her zaman ön plandadır. Aradan zaman geçse bile evdeki eksikliklerle ilgili sıkıntılara geri dönüş yapıyoruz. Sektördeki başarımızı da buna borçluyuz. İnsanlar vermiş olduğumuz hizmetin kalitesi nedeniyle bizleri tanıdıklarına tavsiye ediyor ve daha çok konut satıyoruz.

PROJELERE BAŞLAMADAN ÖNCE NE GİBİ HAZIRLIKLAR YAPIYORSUNUZ?
İnşaat sektörü ile alakalı yapacağımız projeler ile ilgili 3-5 yıllık planlamalar yapıyoruz. Şuan gelinen noktada yapmış olduğumuz işlerle alakalı 3 yıllık yani 2016-2017 ve 2018 yılının planlamasını yapmıştık. Bu planlama doğrultusunda tamamladığımız inşaatlarımız var, yapımı devam edenler var. Yine nitelikli konutlar üzerinde proje çalışmalarımız devam ediyor. Daha çok güvenlik ve ferahlığa önem veriyoruz. Bu nedenle yaptığımız projelerde geniş odalar, çocuk oyun alanları, park ve otoparkları geniş ve ferah bir şekilde tasarlamayı tercih ediyoruz.

AKELÇİ YAPI, SEKTÖRDEKİ YENİLİKLERİ TAKİP EDİYOR MU? YENİLİKLERİ PROJELERİNE YANSITIYOR MU?
Tabi. Teknolojik yenilikler başta olmak üzere bütün yenilikleri yakından takip ediyoruz. Bu yenilikleri inşaatlarımızda uyguluyoruz. Mantolama sistemlerini kullanmaya başladık. Teknolojiyi geri planda tutarsanız geri kalırsınız. Konut alan insanlar da sizden bunu talep ediyor. Kaliteli malzeme kullanma noktasında, işçilik konusunda ve iş güvenliği konusunda da teknolojiden faydalanıyoruz.

SEKTÖRDE KARŞILAŞMIŞ OLDUĞUNUZ SIKINTILAR NELER? PROBLEM OLARAK GÖRDÜĞÜNÜZ EKSİKLİKLER VAR MI?
Bu sektörde karşılaştığımız en büyük sıkıntı arsa sorunudur. Şanlıurfa'da arsa fiyatları çok yüksek, arsa fiyatları çok yüksek olunca evlerin fiyatları da yüksek oluyor. Kat karşılığı yapılan projeler yüzde 50'ye denk geliyor. Bunun Türkiye'nin diğer illerinde bir benzeri yok. Belediyelerin yeni arsaları imara açması lazam ki bu sıkıntılar ortadan kalkabilsin. Bu sıkıntıların giderilmesi için belediyelerle görüşüyoruz. Ancak bir türlü sonuç alamıyoruz.

SEKTÖRDEKİ SORUNLARA İLİŞKİN ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?
Belediyecilik dediğimiz zaman ulaşım, altyapı, sosyal tesisler ve imar gibi konular ön plana çıkar. İmar, bir ilçenin veya şehrin ulaşımıyla, sosyal alanlarıyla ve çehresiyle oluşturmuş olduğu planlama demektir. İmar alanında zamanında yapılmış olan yanlışlar şunda birçok sıkıntıyla boğuşmamıza sebep oluyor. Şimdi hep birlikte bu sorunları çözmemiz lazım. Müteahhitliğin de bu kadar serbest olmaması gerekiyor. Bu işi gerek maddi gerek manevi gerekse tecrübe noktasında ehil olan insanlar yapmalı. Son dönemlerde o kadar çok inşaat tabelası görmeye başladık ki, bu insanlar yeterli mi değil mi, ne kadar tecrübeli bilmiyoruz. Bununla ilgili bir alt veya üst limit olması gerekiyor. Belediye yapmış olduğu revizyonlarda inşaat firmalarından, İnşaat Mühendisleri Odası ve üniversite hocalarından destek almalı diye düşünüyorum. 30 sene önce yapılan bir imar planı bizim için geçerli değil. Toplumun fiziki ihtiyaçları değişti. Kullandığı araçlar değişti. Mevcut yapılaşmalar artık bizim ihtiyacımızı karşılayacak seviyede değil. Şanlıurfa turizm alanında ciddi anlamda gelişen bir şehirdir. Böyle olunca insanların buraya gelip konaklayabileceği sosyal alanlar, oteller, alışveriş merkezleri, lokantalar inşa edilmeli. Biz bunları Şanlıurfa'nın geleceği için konuşuyoruz. Az önce de saymış olduğumuz kurum ve kuruluşların ortaklaşa bir araya gelerek 50-100 yıllık vizyon projeleri için imar planı oluşturması ve ilerleyen dönemlerde de bu projelerin fiziki olarak hayata geçirilmesi lazım. Bir araya gelip istişare edilmesi gerekiyor. Planlama yapılırken planlamanın dinamikleri olur. Bunlar ulaşım master planı, altyapı çalışmaları, zemin ile ilgili kontroller gibi birçok bileşeni kapsar.

15 TEMMUZ KANLI DARBE GİRİŞİMİ İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEDİ? FİRMANIZ BU SÜREÇTE NELER YAŞADI? BU OLAYDA HERHANGİ BİR ZARAR SÖZ KONUSU MU?
Öncelikle 15 Temmuz gecesinde FETÖ tarafından yapılan darbe girişimini lanetliyorum. Bu olayda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet yaralılara da acil şifalar diliyorum. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi inşaat sektöründe şimdiye kadar herhangi bir sıkıntıya neden olmadı ancak tahsilâtlarda sıkıtı çektiğimizi söyleyebilirim. Ülke için hiç iyi olmadı ama bu olayla komu ve özel sektörlerde FETÖ unsurları temizlendiği için daha sağlam bir gelecek bizi bekliyor diye düşünüyorum.

ALANINDA BAŞARILI BİR İŞ ADAMI OLARAK, HEM İNŞAAT ALANINDA HEM DE FARKLI SEKTÖRLERDE YÜKSELMEK İSTEYEN GİRİŞİMCİLERE TAVSİYENİZ VAR MI?
İnşaat alanında hem de farklı sektörlerde yükselmek isteyenlere tavsiyelerim, işlerini çok iyi bir şekilde yapmalılar. Piyasada imajlarının çok iyi olması gerekiyor. Bir işe girişilince öce geniş bir araştırma yapılır, proje planlamalar yapılır ki girişilen iş başarıya ulaşın. Ne iş yaparlarsa yapsınlar bu işin en iyisini yapmaları lazım. Çevreyi iyi araştırıp yeni iş alanları bulmaları gerekir. İnşaat sektörünün birçok yan kolları var. ona göre kendilerine bir branş seçebilirler. Bir inşaat insan gücü, emeği ve ustalığıyla oluşuyor. Son dönemlerde teknik eleman ve kaliteli ustalık noktasında sıkıntılar var. Birçok firma kaliteli, deneyimli ve tecrübeli usta-eleman bulamıyor. 2016 Nisan ayından itibaren ustalık için sertifika talep ediliyor. Bu belgelere sahip olmayanlar usta olarak çalıştırılamayacak. Bu iyi bir gelişme. Biz sektörde faaliyet gösteren insanların kaliteyi gözeten insanlar olması taraftarıyız. Kaliteli insanlar bu sektörde oldukça daha kaliteli yapılar ortaya çıkacaktır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Urfayı, İnşa, Edenler’, röportaj, serimizin, 2, bölümünde, Akelçi, Yapıyı, konu
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 12.11.2018
Bugün
11° - 19°
Salı
10° - 18°
Çarşamba
- 13°
Şanlıurfa

Güncelleme: 12.11.2018
İmsak
05:29
Sabah
06:53
Öğle
12:16
İkindi
15:01
Akşam
17:27
Yatsı
18:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı