301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Temmuz 2016 - Perşembe 09:08 Bu haber 23895 kez okundu
 
FETÖ Urfa’da çok güçlüydü!
AK Parti eski İl Başkanı Avukat Yusuf Eğilmez, halkın dirayeti ve milletine bağlı güvenlik birimlerinin yoğun gayreti sonucu bertaraf edilen kanlı darbe girişimiyle ilgili GAPGündemi'ne önemli değerlendirmelerde bulundu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / AK Parti eski İl Başkanı, Avukat Yusuf Eğilmez ile 15 Temmuz darbe kalkışmasını konuştuk. 15 Temmuz kalkışması hakkında Avukat Yusuf Eğilmez’e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar...

HALK OYUNUN FARKINA VARDI
Uluslararası güçlerin talimatıyla yerli işbirlikçilerin her 10 yılda bir bu tür darbe girişimlerine teşebbüs ettiğini vurgulayan Eğilmez, "Ne zaman ki bu ülke kendi ayakları üzerinde durmaya başlasa, bu ülkenin vatandaşları demokrasiyi özümsese, bazı eller bunu akamete uğratmak için harekete geçiyor. 15 Temmuz kalkışmasına halkımızın gösterdiği tepki de artık bu dayatma ve baskısıyı kabul etmediğinin göstergesidir" diye konuştu.


FETÖ, URFA'YI ESİR ALMIŞTI
Örgütün bir dönem Urfa'da geniş olanaklara kavuştuğunu aktaran eğilmez, "O kadar güçlü ve etkiliydiler ki Urfa'da bunlardan habersiz iş yapmanız mümkün değildi. Ekonomiden, eğitime, STK'lar dan medyaya kadar. Bunları bir toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımıza da ifade etmiştim" diyerek FETÖ/PDY adına kurum, kuruluş, ve şahısları nasıl itibarsızlaştırdığı gibi bir çok konunun derinlemesine araştırılması gerektiğini ifade etti.

15 Temmuz kalkışması hakkında sizin düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? O gece siz neler yaşadınız?

Belirttiğiniz gibi 15 Temmuz 2016 tarihindeki olay tamamen Milli İradeye yönelik bir kalkışma ve bir darbeye tam teşebbüstü. Bir darbe de olabilecek her şey 15 Temmuz gecesinde oldu. TRT’nin ele geçirilmesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine, Türkiye Büyük Millet Meclisine, halka saldırılması bunun bir darbe girişimi olduğunun apaçık göstergesidir.

Bizim neler yaşadığımıza gelince; bu kalkışmayı dostlarımızla otururken TV’den öğrendik. TV’yi açtığımızda sayın Başbakanımız konuşuyordu. Orada Başbakanımız insanları meydanlara davet ediyordu. Bizim için bir darbe girişiminin sebebi, kimler tarafından gerçekleştirildiğinin önemi yok. Millete karşı yapılan her türlü kalkışmanın karşısında olmamız gerektiği ve milli iradeye sahip çıkmak gerektiği inancı ile dostlarımız ve akrabalarımız ile birlikte AK Parti İl binamıza geçtik. Orada sabaha kadar İl binasında vatandaşlarımız ile bulunduk ve hala da bu nöbete devam ediyoruz.

Bir siyasetçi olarak 15 Temmuz kalkışmasının temel sebepleri konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle şunu ifade etmek gerekiyor; milletin iradesine karşı hiçbir darbe, darbe girişimi, kalkışması kabul edilemez ve hiçbir haklı sebebi de olamaz. Ama ülkemizin maddi ve manevi güçlenmesini istemeyen dış mihraklar ve onların içerideki uşakları taa Osmanlının son zamanlarından bu tarafa nerede ise her 10 yılda bir halka rağmen iktidara el koymuşlar, milletin iradesine ipotek koymuşlardır. Bu manada Türkiye darbeler ve kalkışmalara ülkesidir diyebiliriz. İşte Rahmetlik Menderesin devrilmesi ve idam edilmesi, 80 darbesi, Özal’ın öldürülmesi, 28 Şubat darbesi 27 Nisan e- Muhtıra Darbe girişimi. Ve son olarak 15 Temmuz darbe girişimi. 15 Temmuz darbe girişimine baktığımız zaman sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi FETÖ/ PDY örgütü ve bu yapı ile birlikte hareket eden iç ve dış mihrakların ortak bir kalkışmasıdır. Allah’a çok şükür bu kalkışma başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ve daha sonra Başbakanımızın ve halkımızın dik duruşu ile amacına ulaşamadı. Eğer bu kalkışma amacına ulaşsaydı maalesef Türkiye’de her şey değişecekti.

Bütün darbe ve darbe girişimleri Türkiye’nin kalkınmaya başladığı ve demokrasinin geliştiği dönemlere denk geliyor. Bu tesadüf müdür?

Asla tesadüf değildir. Ne zamanki bu ülke kendi ayakları üzerinde durmaya başlasa, bu ülkenin vatandaşları demokrasiyi özümsediği zaman bazı eller bunu akamete uğratmak için harekete geçiyor. 15 Temmuz kalkışmasına halkımızın gösterdiği tepki de artık halkımızın bir dayatmacı gücün baskısını kabul etmediğinin göstergesidir. Halkımız artık şunu ifade ediyor; ben kendi kendimi yönetirim. Özetle halk olan bitenin farkında ve tepkisini de meydanlara inerek gösterdi.

Hemen hemen her siyasi görüşten insan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyarak meydanlara indi. Bu konudaki sizin düşünceleriniz nelerdir?

Hangi düşünceden olursa olsun vatandaşlarımızın meydanlara inmesi, Milli İradeye sahip çıkması gerçekten de takdire şayandır. Şunu da ifade etmek isterim; bu ilk değildir. 27 e muhtırasında da cılızda olsa sadece AK Partililer değil her siyasi görüşten insanlar, STK’lar ve bazı partiler muhtıraya karşı geldiler. Bunun yanı sıra aynı zihniyetin ürünü olan Gezi kalkışmasında vatandaşlarımız aynı tepkiyi gösterdi. Hatırlarsanız bu olaylar sırasında sayın Cumhurbaşkanımızı Afrika gezisi dönüşünde yüz binler hava limanında karşıladı. 17-25 Aralık olaylarını hatırlıyoruz. Orada da tam bir darbe girişimi vardı. Bu süreçte de 500 bin civarında vatandaşımız Sayın Cumhurbaşkanımızı Pakistan dönüşünde havaalanında karşıladı ve darbelere karşı olduğunu haykırdı. Yine bu olaylar sırasında Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerce insanın katıldığı mitingler düzenlendi. Biliyoruz ki bu mitinglere katılan insanların hepsi AK partili değildi. Ama kendi iradesine sahip çıkan halkımız omuz omuza meydanlarda iradesini ortaya koydu.  15 Temmuz kalkışmasında da her siyasi görüşten vatandaşımız meydanlardaydı ve bütün dünya bunu gıpta ile seyretti.

Diğer siyasi partilerde bu kalkışmaya tepki gösterdi.  Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Evet; Milletin iradesine karşı girişilen bu darbe girişimine karşı siyasi partiler, siyasi kurumlar tepkisini gösterdi ve demokrasiye sahip çıkmıştı. Bu gerçekten takdir edilecek bir durumdur. Özellikle Meclisteki partilerden MHP hemen tepkisini ortaya koydu ve kitlesi ile birlikte meydanlara indi. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin duruma sert tepki gösteren açıklaması gerçekten de takdire şayandır. Ana muhalefet partisi CHP’nin ve HDP’nin de darbeye karşı olduklarını ifade etmeleri de demokrasimiz açısından önemlidir. Şunu da açıkça ifade etmek gerekir; bütün bunlara rağmen bütün siyasi görüşten insanlar meydanlara indi ve AK Parti, MHP, CHP ve HDP seçmeni meydanlardaydı ve bu insanları biz meydanlarda omuz omuza gördük.  Kısacası her siyasi görüşten insanlarımız omuz omuza darbeye ve darbecilere karşı olduğunu gösterdi ve göstermeye de devam ediyor.

Uzun zamandır siyasetin içersindesiniz ve AK Parti İl Başkanlığı yaptınız. Devlet ve hükümet FETÖ/ PYD ile mücadelede geç kalmadı mı?

Bu yapı öyle üç- beş yıllık bir yapı değil. 40 yılı aşkın bir süredir faaliyette olan ve bugüne kadar darbeleri yapan, milli iradeyi akamete uğratan bir üst akılın desteklediği, yönlendirdiği bir yapı. Daha öncelerden bildiğimiz “ Gladyo” örgütünü bize “ Cemaat” diye yutturdular diyebiliriz. Bu yapı aslında  “ Gladyo” nun 80 sonrası  öne sürülen versiyonu. “ Gladyo”yu kuran, Osmanlıyı yıkan küresel emperyalist güçler ( Ben buna küresel mafya diyorum) işte bu güçler ülkemizdeki ve bir çok ülkedeki darbelerin , örgütlerin ağa babasıdır. Bu yapı toplumumuzun dinamiklerini çok iyi biliyor. Bildiği için de FETÖ/PDY gibi bir yapıyı oluşturarak yıllarca milletimizin çok önem verdiği din, iman. bayrak gibi kutsalları kullanarak kurumlara sızdı. Bu yapı eğitim, himmet diyerek insanlarımızı kandırdı. Sonuçta bugün görüyoruz ki “Altın nesil” dedikleri nesil çokta masum değilmiş. “ Altın nesil” dedikleri hain ve terörist çıktı.

Ordu, siyaset, eğitim, medya, ekonomi gibi bir çok alanda çok iyi gizlenmiş ve köşe başlarına sızmış bir yapı söz konusu. Siz olayın bu kadar vahim olduğunu ne zaman gördünüz?

Bazı şüphelerimiz vardı ama özellikle MİT tırlarına yapılan baskın sonrasında (O zaman AK Parti İl Başkanıydım) Cumhurbaşkanımızın yaptığı özel bir toplantıda yaptığı bir konuşma ile olayın gerçek vahametini anladık. Ben taa okul yıllarından beri bu yapıyı biliyordum ve rahmetli Necmettin Erbakan Hocamız gibi büyüklerimiz hep bu yapının tehlikesini anlatırdı. Ama tehlikenin bu kadar olduğunu bilmiyorduk. Bu yapı o kadar sinsi bir yapı ki devlet büyüklerimiz de tehlikenin bu kadar büyük olabileceğini belkide öngöremediler.  Düşünün; sayın Cumhurbaşkanımızın 5 tane yaveri var. Baş Yaver dahil olmak üzere 4’ü bunların adamı çıkıyor. Genelkurmay  Başkanının emir subayı bunların adamı çıkıyor ve Genelkurmay Başkanına silah doğrultuyor. Ha keza Kuvvet komutanlarının yaverleri, kurumların müdürleri, özel kalem müdürleri bunların adamı çıkıyor. Bu kadar sistematik bir örgütlenme ile karşı karşıyayız. Herkes bu yapının yıllardır her kurumda etkili olmaya çalıştığını, etkili olduğunu biliyordu ama açıkçası bu kadarını bilmiyorduk.

Yerele gelirsek; FETÖ/PDY’nin Urfa’daki faaliyetleri hakkındaki izlenimleriniz nelerdir?

Açıkçası bu yapı bir dönem Urfa’da o kadar güçlü ve etkiliydi ki Urfa’da bunlardan habersiz  iş yapmanız mümkün değildi. Ekonomiden,  eğitime, STK’lar dan medyaya kadar. Hatta bir toplantıda sayın Cumhurbaşkanımıza ifade etmiştim; ”insanlarımızın bir bakanlıkta iş yapabilmesi için illa bu yapıya üye olması mı gerekiyor”. Özellikle bir bakanlıktaki işler konusunda İl Başkanı olarak elimizden bir şey gelmiyordu.  Bunun yanı sıra  FETÖ/PDY  Urfa’da güçlü olduğunu , bunun iyice tahlil edilerek gerekli adımların atılması gerektiğini, bu yapının bir uzantısı olan bir medya organının nasıl desteklendiği bu medya organın aslında FETÖ/PDY  adına kurum, kuruluş, ve şahısları nasıl itibarsızlaştırdığı gibi bir çok konunun derinlemesine araştırılması  gerektiğini ifade edebilirim.

İl Başkanı olduğunuz dönemde bu yapının AK Partiye sızma girişimlerine tanık oldunuz mu?

Şöyle ifade edeyim; bu yapı öyle bir yapı ki sızmak istemediği ve sızmadığı kurum, kuruluş, STK veya siyasi parti yok gibi. Ben İl Başkanlığını devraldığımda bu yapı içersinde faaliyet gösteren insanlar AK partinin içersinde de vardı ama benim görev yaptığım döneme de baktığım zaman yönetim kurulumuzda bu paralel yapı mensubu yok denecek kadar azdı ve etkisizlerdi.  Ama yine tekrarlıyorum bu yapı her yere sızma çabasındaydı ve bu çabalarından da hiç vazgeçmediler.

Mücadele konusundaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Böyle bir tehlikenin varlığı karşısında elbette gerekli adımlar atıldı ve atılıyor. Gerçi daha başlangıç noktasındayız. Şimdi daha darbeyi önleme ve darbecilerle mücadele işlemleri yürütülüyor ve arkası da gelecektir. Ama FETÖ/PDY konusunda artık bir gevşemenin olacağını düşünmüyorum. Bilakis mücadele daha da hızlanacaktır. Halkın üstüne bomba atacak, kurşun yağdıracak kadar gözü dönmüş bu insanlara karşı artık merhamet gösterilmeyeceğini düşünüyorum. Bu konuda bir gevşeme olursa halk bunu sandıklarda cezalandırır.

Urfalılar demokrasiye sahip çıktı ve sahip çıkma adına da meydanlardalar. Urfalılara mesajınız nedir?

Gerçekten de Urfalı hemşerilerimizin milli iradeye sahip çıkması takdire şayandır. Ben demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkan bütün Urfalılara siyasi düşüncesi ne olursa olsun teşekkür ediyorum. Düşünün köylüsünden şehirlisine, zengininden fakirine herkes meydanlarda. Ve bu özgürlük nöbeti tüm ilçelerimizde de aynı. Ama bu konuda özellikle ulusal medyaya sitem ediyorum. Çünkü birçok şehirdeki insanları gösterirken meydanlara dökülen on binlerce Urfalı haberlerde çok fazla yer almıyor. Mesela bir şehri veriyor ama o şehrin nüfusu kadar Urfalı meydanlarda. Açıkçası bu konuda medyaya sitem ediyorum.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle fikirlerimize yer verdiğiniz için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Allah bu memlekete artık bu tür acılar yaşatmasın diyorum ve bu vesile ile milli iradeye sahip çıkan Urfalı hemşerilerimize teşekkür ediyor en kalbi hürmetlerimi sunuyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AK, Parti, eski, İl, Başkanı, Avukat, Yusuf, Eğilmez, halkın, dirayeti, milletin
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı