301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 07:13 Bu haber 3668 kez okundu
 
Engellilerin sıcak yuvası; Engelliler Koordinasyon Merkezi
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi ve faaliyetleri hakkında Merkezin müdürlüğünü yürüten Habip İpar ile görüştük.
Röportaj Haberi


RÖPORTAJ:  İSHAK POLAT / Engelli vatandaşların ve ailelerinin sıcak bir yuvası haline gelen Engelliler Koordinasyon Merkezi hakkında sorduğumuz sorula ve aldığımız cevaplar

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığına bağlı  bulunan Engelliler Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Engelliler Koordinasyon Merkezimiz  10.000 m² kapalı ve 4.000 m² açık alana toplamda 14.000 m2 alana  sahip olup Merkezimizde; spor salonu, eğitim sınıfları, konferans salonu ve yüzme havuzu mevcuttur.

Engelliler Koordinasyon Merkezinin amacı; görme, işitme, ortopedik, zihinsel ve diğer engelliliklerinden dolayı günlük hayatını sürdürmekte güçlük çeken her yaştan engellinin, kapasitesini geliştirmek, sosyal rehabilitasyon hizmeti vermek, yaşam koşullarını iyileştirmek, mesleki eğitimle üretime katkıda bulunmalarını sağlamak, toplumla bütünleşerek toplumsal gelişimlerinden pay almalarını sağlayarak, sosyal - kültürel yönlerini geliştirmek ve Belediyemizin yapmış olduğu hizmetlerden engelli ve engelli yakınlarının da faydalanmasını sağlamaktır.

Merkezimizde; zihinsel engelliler, bedensel engelliler, görme engelliler ve işitme engelliler olmak üzere dört grup halinde bölümlerimiz mevcuttur. Bu engelli gruplarına yönelik 13 branşta eğitim ve kurslar veriliyor. Bu kurslara 18 sınıfımızda sayısı değişken olmakla beraber 250-300 civarında engelli öğrencimiz katılıyor.

Kaç personeliniz var?

 Altısı engelli olmak üzere 20 personel ile hizmet veriyoruz.

Engelli vatandaşlara yönelik kurslardan ve etkinliklerden biraz bahseder misiniz?

Elbette. Engelli vatandaşlarımızın engel grubuna göre, onlara bir meslek kazandırmak, sosyal yaşamlarında hobi olarak uğraşabilecekleri bir uğraşı alanı oluşturmak gibi amaçlar için Deri İşleme, 3 Boyutlu Kağıt Rölyef, Terrarium, Kokulu Taş ve Butik Sabun, Filografi Kursu, Bakır Rölyef Kursu, İşaret Dili ile  Kur’an-ı kerim Kursu, Bilgisayar Kursu, Okuma Yazma Kursu, Matematik Kursu,  gibi kurslarımız mevcut olup bunun yanı sıra Otistik, Down Sendromlu engellilerimize yönelik sınıflarımız mevcuttur.  Sanatsal Kurslar kapsamında Resim ve karakalem kursu, Ebru kursu, Engelli Halk Oyunları, Tiyatro ve Müzik kursu çalışmalarımız da var olup önümüzdeki günlerde Görme Engelliler için Braille alfabesi ile Kur’an-ı Kerim kursu ve Engelli KPSS Kursuları da faaliyete geçecektir.

Etkinlikler kapsamında Merkezimiz bünyesinde Hobi Bahçemiz var. Burada engelli kardeşlerimiz çiçekler ile meşgul olabiliyor, tiyatro grubumuz var ve burada görev alan arkadaşlarımız dönem dönem tiyatro gösterileri düzenliyor ayrıca engelli kardeşlerimize yönelik sinema gösterimleri seminerlerimiz, gezilerimiz ve sergilerimiz oluyor.

Özetle başta ta belirttiğim gibi engelli vatandaşlarımıza meslek, hobi oluşturacak kursların yanı sıra engellilerimizin evden çıkıp sosyal hayata adapte etmeyi amaçlıyoruz.

Engelli bireylere ve ailelerine yönelik psikolojik danışmanlık hizmetiniz var mı?

Evet, var. Engelli bireylere ve ailelerine yönelik olarak onların engeller ile baş edebilmesi için gerekli tüm psikolojik destek ve danışmanlık konusunda uzmanlarımız tarafından Psikolojik destek ve danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Engelli vatandaşlarımızın bu kurs ve etkinliklerden faydalanabilmesi için nereye başvurması gerekiyor?

Engelli kardeşlerimizin, Engelliler Koordinasyon Merkezi bünyesinde bulunan kurslardan ve etkinliklerimizden faydalanabilmesi için Engelli Raporları, ikametgâh belgesi ve kimlik fotokopileri  ile birlikte Merkezimize müracaat etmeleri yeterlidir. Ama burada şunu belirtmekte fayda var; Merkezimize eğitilebilir öğrenci düzeyinde olabilenler alınabilmektedir. Ağır engelli bireylere yönelik her hangi bir çalışma yapılması maalesef mümkün değil. Müracaattan sonra Psikoloğumuz vesilesi ile ön eleme yapıyoruz. Ön görüşme sonrasında Eğitilebilir olan ve kurslarımıza kayıt yaptıran öğrencilerimizi üçü asansörlü üçü de koltuklu olmak üzere toplam altı araç ile evlerinden alıyoruz ve eve bırakıyoruz.

Şanlıurfa’da kaç engelli vatandaş var? Bu konuda Engelliler Koordinasyon Merkezi olarak bir çalışmanız var mı?

İki yıl önce görev başladığımız zaman 6 kişilik bir ekip oluşturduk ve arkadaşlarımız ile Şanlıurfa’da engelli vatandaşların tespiti konusunda çalışmalara başladık. Başta Şanlıurfa merkez olmak üzere Bozova, Hilvan ve Suruç ilçelerimizde sokak sokak, ev ev dolaşarak köyler de dahil tespit ettiğimiz engelli vatandaş sayımız 15,800 civarındadır. Bu çalışmamız halen devam etmektedir. Bu çalışma bize engelli vatandaşlarımızın sayısı, sorunları konusunda çok önemli bir envanter sundu.

Bu çalışmada engelli vatandaşların ve sorunlarının çözümü noktasında ne gibi faaliyetleriniz oldu?

Engelli kardeşlerimizin tespiti konusunda çalışmalarımız ile ilgili bir formumuz var. Bu forum aynı zamanda Büyükşehir Belediyemizin internet sitesinde de var. Dileyen vatandaşlarımız bu site üzerinden de kayıtlarını yaptırabilirler. Bu bilgi notundan sonra sorunuzun cevabına gelirsek; Engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine ulaştığımız zaman foruma göre engellilerimizin ve engelli ailelerimizin ne tür sorunları var? Ne tür ihtiyaçları var? Hemen yazıyoruz ve tespitimizi yapıyoruz.  Bu tespitlerden sonra Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizin ilgili birimleri devreye giriyor ve engelli bireylerimizin ve ailelerimizin ulaşım, yardım  ve diğer konulardaki sorunları çözüme kavuşturuluyor.

Engelli vatandaşlara ve ailelere yönelik çalışmalarınızda Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’nin direktifleri, bakış açısı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çalışmalarımızda en büyük destek ve moral unsurumuz Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Nihat Çiftçi’dir. Engelliler Şube Müdürlüğünün kurulmasından bu tarafa bütün faaliyetlerimizde tabiri caiz ise bize “ açık çek” verdi. Başkanımız yaptığımız tüm seminer, konferans, sergi, etkinlik gibi tüm çalışmalarımıza bizzat katılarak destek verdiği gibi engelli vatandaşlara yönelik tüm faaliyetlerimize sağ olsunlar sınırsız destek vermektedirler.  Bu desteklerden dolayı kendilerine ve bizlere destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz.

Çalışmalarınızda Engelli STK’ları ve ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliğiniz var mı?

Sorunuz için teşekkür ediyorum. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü, bu kardeşlerimizin sosyal hayatta var olabilmeleri ve aruz edilen düzeyde katılım göstermeleri için topyekûn bir çalışma esastır. Bu konuda ilgili kurum, kuruluş ve STK’lar ile işbirliğimiz var. Bu amaçla Engelliler Koordinasyon Merkezimizde 8 tane Engelli Derneğimize ait temsilci odası bulunmaktadır. Bu derneklerimiz bu irtibat bürolarında faaliyetlerini yürüttükleri gibi engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmaları da projeleri de birlik beraberlik içerisinde yürütüyoruz.

Engelli vatandaşların sizlere geri dönüşümü nasıl?

Çok çok güzel. Çünkü buradaki ortam,  engelli kardeşlerimiz için gerçekten sıcak bir yuva ortamı. Engelli kardeşlerimiz burada olmaktan, burada ki kurslara etkinliklere katılmaktan çok memnun ve öyleki bazı kardeşlerimiz hafta sonları bile merkezimizin açık olmasını talep ediyorlar. Ayrıca engelli kardeşlerimizin aileleri çok çok mutlu çünkü çocuklarının zaman geçirebilecekleri böyle bir ortamın olması, çocuklarının mutlu olması onları da çok mutlu ediyor. Sağ olsunlar bizlere de bu mutluluklarını ifade ediyorlar ve bu da bizi çok mutlu ediyor.

Kişisel bir soru; burada bulunmak, engelliler ile ilgili bir merkezde yönetici olmak nasıl bir duygu?

Engelliler Koordinasyon Merkezi ilk açıldığında burada yönetici olmak biraz zor görünüyordu. Ama engelli kardeşlerimize ve ailelerine yönelik çalışmalara başlayınca bu insanların mutluklarını görünce burada olmaktan ve bu insanlara hizmet etmekten açıkçası büyük bir onur ve mutluluk duydum. İşin içerisine duyarlılık, merhamette eklenince bu insanlara hizmet “ Cennetin kapısıdır” diyorum. Düşünün 5,10 hatta 15 yıldır evlerinden dışarı çıkmamış öğrencilerimiz var . Hele hele bu engelli kardeşlerimizin ailelerin çektiği sıkıntılar var. Bu insanlara bir nebze de olsa yardımcı olabilmek, onların yükünü hafifletebilmek ve Sosyal Belediyecilik gereği engelli kardeşlerimizin hayatta var olabilmeleri için yapılan faaliyetlere vesile olabilmek inanın çok büyük bir mutluluk kaynağı.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle , Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi’nin faaliyetlerini haberleştirdiğiniz ve engelli vatandaşlarımıza yönelik duyarlı haberleriniz için size ve gazetenize teşekkür ediyorum.

Bize,  çalışmalarımızda güç veren, destek veren ve motive eden Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Nihat Çiftçi’ye, yetkililerimize çok çok teşekkür ediyorum .

Şanlıurfa’daki eğitilebilir düzeydeki tüm engelli kardeşlerimizi ve ailelerini Engelliler Koordinasyon Merkezimize bekliyoruz ve bu vesile ile onlara en kalbi muhabbetlerimizi ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Engellilerin, sıcak, yuvası;, Engelliler, Koordinasyon, Merkezi,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı